Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανα πριν 2 μέρες ροοτ το LG g3s.έκανα link2sd κι έβαλα και το ramexpanter κι έχω το εξής προβλημα δε μου πρασινηζη της εφαρμογρς το greenify. θέλει καμία ρύθμιση πριν το ροοτ δούλευε κανονικά Edited by geo29
Link to comment
Share on other sites

Τι σόι αναβάθμιση είναι η 5.0 λολιποπ όταν έχει προβλήματα που η κιτ κατ δεν είχε, όπως το θέμα εγγραφή βίντεο στην εξωτερική μνήμη σ-ντι.

Κάτοχος vodafone smart prime 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καινούρια απορία. Αν θέλω να "απαγορέψω" κάποιες άδειες, από εφαρμογές, πρέπει να κάνω οπωσδήποτε root;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καινούρια απορία. Αν θέλω να "απαγορέψω" κάποιες άδειες, από εφαρμογές, πρέπει να κάνω οπωσδήποτε root;

Για να έχεις εσύ τον έλεγχο στο 100% (και στα προγράμματα του συστήματος) ναι πρέπει να είσαι Root (υπόψιν ότι μπορεί να έχεις fc σε κάποια προγράμματα εάν αφαιρέσεις κάποια από τα permission)

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις εσύ τον έλεγχο στο 100% (και στα προγράμματα του συστήματος) ναι πρέπει να είσαι Root (υπόψιν ότι μπορεί να έχεις fc σε κάποια προγράμματα εάν αφαιρέσεις κάποια από τα permission)

 

Thanks, για άλλη μια φορά. Ναι, το γνωρίζω. Έχω κάνει disable κάποια processes και έχω ήδη fc. Βλέπω το root να πλησιάζει πολύ γρήγορα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καινούρια απορία. Αν θέλω να "απαγορέψω" κάποιες άδειες, από εφαρμογές, πρέπει να κάνω οπωσδήποτε root;

Όχι απαραίτητα. Με αυτή την εφαρμογή μπορείς να βγάλεις όποια permissions θέλεις

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.heagoo.pmaster

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Με αυτή την εφαρμογή μπορείς να βγάλεις όποια permissions θέλεις

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.heagoo.pmaster

 

Σ' ευχαριστώ κι εσένα. Θα δοκιμάσω και θα επιστρέψω για τις οποίες απορίες, αν προκύψουν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Κάνω λήψη ενός mp3. Όταν πηγαίνω να το ανοίξω, αντί να ανοίξει με το πρόγραμμα της μουσικής, ανοίγει (ανεπιτυχώς φυσικά, δεν παίζει) με πρόγραμμα navigation. Προφανώς, την πρώτη φορά που το επιχείρησα, με ρώτησε με ποιο πρόγραμμα θέλει να το ανοίξω και κατά λάθος πάτησα ¨πάντα" με το navigation. Δεν βρίσκω τρόπο να το διορθώσω. Υπάρχει;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Κάνω λήψη ενός mp3. Όταν πηγαίνω να το ανοίξω, αντί να ανοίξει με το πρόγραμμα της μουσικής, ανοίγει (ανεπιτυχώς φυσικά, δεν παίζει) με πρόγραμμα navigation. Προφανώς, την πρώτη φορά που το επιχείρησα, με ρώτησε με ποιο πρόγραμμα θέλει να το ανοίξω και κατά λάθος πάτησα ¨πάντα" με το navigation. Δεν βρίσκω τρόπο να το διορθώσω. Υπάρχει;

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

θα πας στις ρυθμισεις____>εφαρμογες και θα βρεις την εφαρμογη navigation. θα κατεβεις λιγο κατω και πατησεις "εκκαθαριση προεπιλογων". Εισαι ετοιμος!:)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

θα πας στις ρυθμισεις____>εφαρμογες και θα βρεις την εφαρμογη navigation. θα κατεβεις λιγο κατω και πατησεις "εκκαθαριση προεπιλογων". Εισαι ετοιμος!:)

Δυστυχώς σε καμμία εφαρμογή μου δεν υπάρχει ανοιχτή η "εκκαθαριση προεπιλογων". Το πρόβλημα παραμένει...

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε καμμία εφαρμογή μου δεν υπάρχει ανοιχτή η "εκκαθαριση προεπιλογων". Το πρόβλημα παραμένει...

 

τοτε φιλε μου δεν ξερω κατι παραπανω. σε οσα android τηλεφωνα ειχα , αυτη την διαδικασια ακολουθουσα.:(

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Εκκαθάριση προσωρινης μνήμης εννοει.

Ναι, ούτε και έτσι έγινε κάτι. Ευχαριστώ πολύ παιδιά πάντως.

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι η προσωρινή μνήμη. Καλά το είπε ο vriz27, εκκαθάριση προεπιλογών είναι το σωστό. Clear defaults στα αγγλικά μενού. Και δεν μπορεί να μην έχει, υπάρχει σε όλα τα αντρόιντ από πάντα. Μάλλον ο φίλος ψάχνει σε λάθος μέρος.

Δυστυχώς σε καμμία εφαρμογή μου δεν υπάρχει ανοιχτή η "εκκαθαριση προεπιλογων". Το πρόβλημα παραμένει...
Δες εδώ βήμα βήμα:

http://www.cnet.com/how-to/how-to-clear-a-default-app-setting/

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι η προσωρινή μνήμη. Καλά το είπε ο vriz27, εκκαθάριση προεπιλογών είναι το σωστό. Clear defaults στα αγγλικά μενού. Και δεν μπορεί να μην έχει, υπάρχει σε όλα τα αντρόιντ από πάντα. Μάλλον ο φίλος ψάχνει σε λάθος μέρος.

Δες εδώ βήμα βήμα:

http://www.cnet.com/how-to/how-to-clear-a-default-app-setting/

 

Δεν έγινα σαφής. Εννοώ ότι στις εφαρμογές που εμπλέκονται, η επιλογή "εκκαθάριση προεπιλογών" δεν είναι "φωτισμένη", είναι γκρίζα γιατί "δεν έχουν οριστεί προεπιλογές". Θα δοκιμάσω με την εκκαθάριση δεδομένων και θα σας πω.

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ακριβώς τι είπες, απλώς αυτό:

Προφανώς, την πρώτη φορά που το επιχείρησα, με ρώτησε με ποιο πρόγραμμα θέλει να το ανοίξω και κατά λάθος πάτησα ¨πάντα" με το navigation.
είναι ο ορισμός της προεπιλογής. Είσαι σίγουρος ότι σε ρώτησε και πάτησες "πάντα"? Αν δεν είσαι τότε ίσως να έγινε κάτι άλλο και να βρίσκεται αλλού η λύση.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ακριβώς τι είπες, απλώς αυτό:

είναι ο ορισμός της προεπιλογής. Είσαι σίγουρος ότι σε ρώτησε και πάτησες "πάντα"? Αν δεν είσαι τότε ίσως να έγινε κάτι άλλο και να βρίσκεται αλλού η λύση.

Ναι φίλε μου, έχεις δίκιο. Έτσι νόμιζα, αλλά αφού βλέπω απενεργοποιημένη την επιλογή της εκκαθάρισης προεπιλογών, συμπεραίνω ότι δεν πρέπει να έγινε αυτό και ίσως να βρίσκεται αλλού η λύση. Πού όμως;:confused:

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, έχεις δίκιο. Έτσι νόμιζα, αλλά αφού βλέπω απενεργοποιημένη την επιλογή της εκκαθάρισης προεπιλογών, συμπεραίνω ότι δεν πρέπει να έγινε αυτό και ίσως να βρίσκεται αλλού η λύση. Πού όμως;:confused:
Δοκίμασε κάτι που σκέφτηκα τώρα. Με ES Explorer επίλεξε το αρχείο πατώντας παρατεταμένα (να τικαριστεί), μετά πάτα στις τρεις τελίτσες κάτω δεξιά και από το μενού που ανοίγε πάτα open as και μετά audio. Λογικά θα στο ανοίξει ως αρχείο μουσικής και ίσως σου βγάλει και κάποια επιλογή να το ορίσεις να ανοίγει έτσι πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι που σκέφτηκα τώρα. Με ES Explorer επίλεξε το αρχείο πατώντας παρατεταμένα (να τικαριστεί), μετά πάτα στις τρεις τελίτσες κάτω δεξιά και από το μενού που ανοίγε πάτα open as και μετά audio. Λογικά θα στο ανοίξει ως αρχείο μουσικής και ίσως σου βγάλει και κάποια επιλογή να το ορίσεις να ανοίγει έτσι πάντα.

Λοιπόν, έχω τον astro manager και έκανα ό,τι ακριβώς είπες. Πράγματι το άνοιξε σαν αρχείο μουσικής, όμως δεν μπορείς να το ανοίγεις έτσι πάντα. Έτσι όταν επιχειρήσεις να το ανοίξεις κανονικά, αυτό το...χαβά του, πάει να ανοίξει στο navi. Ρε τι έχουμε πάθει:lol: Σ' ευχαριστώ πάντως πολύ για την προσπάθεια και το χρόνο σου φίλε μου!

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω τον astro manager και έκανα ό,τι ακριβώς είπες. Πράγματι το άνοιξε σαν αρχείο μουσικής, όμως δεν μπορείς να το ανοίγεις έτσι πάντα. Έτσι όταν επιχειρήσεις να το ανοίξεις κανονικά, αυτό το...χαβά του, πάει να ανοίξει στο navi. Ρε τι έχουμε πάθει:lol: Σ' ευχαριστώ πάντως πολύ για την προσπάθεια και το χρόνο σου φίλε μου!

Λοιπόν, τώρα έκανα δοκιμή στο ES, επέλεξα μια εικόνα και έβαλα open as audio και μου άνοιξε λίστα με τις εφαρμογές για μουσική και τέρμα κάτω στο τέλος της λίστας είχε κουτάκι να τικάρω "set as the default app" και να το κάνω προεπιλεγμένη εφαρμογή! Νομίζω αυτή είναι η λύση! Ψάξε στον astro και αν δεν βρεις παρόμοια επιλογή βάλε τον ΕS να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μπορεί να απεγκατασταθεί και η εφαρμογή navi και αφού δεν την βρει το λειτουργικό να ρωτήσει με ποια εφαρμογή να ανοίξω το αρχείο; και να δώσεις τη σωστή. Εγκατάσταση το navi πάλι.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

 

εχω το Galaxy S4 κ η μικρη μ εσβησε ολα τα τραγουδια, φωτογραφιες κλπ

μπορω καπως να τα ανακτησω ? η χαθηκαν για παντα ?

 

ευχαριστω

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Υπαρχει θεμα με εφαρμογες για γυμναστικη;

Αλλιως να ρωτησω εδω... Ψαχνω εφαρμογες για τρεξιμο, μετρηση καρδιακων παλμων μεσω της καμερας (Εχουν αραγε σχετικα αξιοπιστα αποτελεσματα;) και οποια αλλη μπορει να αξιζει για ασκησεις ή κατι αλλο.

Ειχα δοκιμασει παλια το runkeeper και τελευταια το runtastic pro που μου φενεται πιο καλο. Αλλα και τα 2 θελουν να πληρωσεις για να εχεις καπιο πλανο γαι προπονηση τρεξιματος... Επισης μου ειπαν για το runtastic heart rate pro. Δεν ξερω βεβαια ποσο μπορω να την εμπιστευθω μεχρι να μου ερθει το mi band 1s?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα έκανα δοκιμή στο ES, επέλεξα μια εικόνα και έβαλα open as audio και μου άνοιξε λίστα με τις εφαρμογές για μουσική και τέρμα κάτω στο τέλος της λίστας είχε κουτάκι να τικάρω "set as the default app" και να το κάνω προεπιλεγμένη εφαρμογή! Νομίζω αυτή είναι η λύση! Ψάξε στον astro και αν δεν βρεις παρόμοια επιλογή βάλε τον ΕS να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Καλημέρα,μπορεί να απεγκατασταθεί και η εφαρμογή navi και αφού δεν την βρει το λειτουργικό να ρωτήσει με ποια εφαρμογή να ανοίξω το αρχείο; και να δώσεις τη σωστή. Εγκατάσταση το navi πάλι.

Καλησπέρα φίλοι μου. Έκανα και τα δύο. (Να πω εδώ ότι το ES είναι πράγματι φοβερό, καμμία σχέση με τον astro που απεγκατέστησα.) Το μόνο που κατάφερα με το ES είναι να ανοίξω το αρχείο σαν μουσική, όμως, παρ' όλο που το τίκαρα για μόνιμο άνοιγμα, το αρχείο την επόμενη φορά άνοιξε πάλι στο navi. Όταν τώρα απεγκατέστησα το navi, τότε δεν έβρισκε το αρχείο καθόλου:alien: Τελικά υπάρχει συνδυασμός προβλημάτων, προσπάθησα να κάνω αντιγραφή μέσω του ES σε άλλο φάκελλο αλλά το λειτουργικό μου δεν το αφήνει γιατί έχω το 4.4.4 και την εγγραφή στην SD την απαγορεύει, μόνο αν πάω στο lollipop μπορεί να γίνει αυτό. Επομένως πάω γι άλλα και πάντως πολλά ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Να είστε όλοι καλά:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καλησπερα

 

εχω το Galaxy S4 κ η μικρη μ εσβησε ολα τα τραγουδια, φωτογραφιες κλπ

μπορω καπως να τα ανακτησω ? η χαθηκαν για παντα ?

 

ευχαριστω

Αυτή η ερώτηση ενδιαφέρει κι εμένα. Καμμία λύση;

Edited by ouCB49aou

Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις!

:confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

 

εχω το Galaxy S4 κ η μικρη μ εσβησε ολα τα τραγουδια, φωτογραφιες κλπ

μπορω καπως να τα ανακτησω ? η χαθηκαν για παντα ?

 

ευχαριστω

 

Αν έχεις το es file explorer έχει από default ρύθμιση για κάδο ανακύκλωσης όπως στα windows. Για τσέκαρε αν είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...