Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω την παρακάτω ερώτηση

Όταν συνδέω ένα Android η ένα Iphone στον υπολογιστή και θέλω να κάνω αντιγραφή πχ όλα τα αρχεία πολλές φορες παρατηρώ ότι σταμάτη η αντιγραφή (κανονικά μέσα από τα windows) σε μερικούς φακέλους.

Αυτό λίγο που το έψαξα είναι επειδή έχει corrupted φίλες η 0kb φίλες.

Ο τρόπος που τα αντίγραφο είναι με windows copy καθώς το κινητό μου το βρίσκει σαν εξωτερική μονάδα και όχι σαν ΔΙΣΚΟ.

Αν μου το έκανε δίσκο θα μπορούσα μέσα από total commander πχ να τα αντέγραφα καθώς την ίδια μονάδα (sd kard πχ από android) δεν κατάφεραν τα windows να την αντιγράψουν οταν ειχα το κινητό με καλώδιο (συγκεκριμένα σταματούσαν πχ στο DCIM\thumbdails σε διάφορα αρχεία) ενώ το Total έκανε δουλειά κανονικά

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι

Μπορώ να συνδέσω την εξωτερική σύσκεψη ως ΔΙΣΚΟ (δηλαδή να του δώσω γράμμα ώστε να μπορώ πχ από το total commander?

 

Αν όχι πως μπορώ αλλιώς να τα αντιγράψω χωρίς προβλήματα αφού το PC μου δεν το βλέπει ως δίσκο?

 

Ευχαριστώ

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, για οποιον γνωριζει πως θα λυσω ενα προβλημα, εχω μια sd card 32Gb kingston σε rooted android συσκευη 4.4.2, την εχω χωρισει σε 2 part ενα fat32 και το αλλο σε ntfs, εκει ειναι το προβλημα, κανω mount με το paragon ntfs+hfs εφαρμογη το part ntfs, με το μανισιο filemanager βλεπει κανονικα φακελους και αρχεια μεσα σε αυτο ενω με δευτερευοντα filemanagers οχι ουτε με το es filemanager αλλα αυτο δεν με πολυ ενοχλει, το κυριως προβλημα ειναι δεν μπορω να κανω view-play με κανενα media player, οποιο και να εχω δοκιμασει ειδικα σε βιντεο ειτε με gallery3d ειτε vlc,bsplayer μου βγαζει μηνυμα αυτο το μεσο δεν μπορει να ανοιχτει πλην κατι τραγουδια με τον ενσωματωμενο μουσικη αναπαραγωγη παιζει, ουτε ζιπαρισεμνα αρχεια ανοιγει με zap τιποτα, υπαρχει λυση?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, για οποιον γνωριζει πως θα λυσω ενα προβλημα, εχω μια sd card 32Gb kingston σε rooted android συσκευη 4.4.2, την εχω χωρισει σε 2 part ενα fat32 και το αλλο σε ntfs, εκει ειναι το προβλημα, κανω mount με το paragon ntfs+hfs εφαρμογη το part ntfs, με το μανισιο filemanager βλεπει κανονικα φακελους και αρχεια μεσα σε αυτο ενω με δευτερευοντα filemanagers οχι ουτε με το es filemanager αλλα αυτο δεν με πολυ ενοχλει, το κυριως προβλημα ειναι δεν μπορω να κανω view-play με κανενα media player, οποιο και να εχω δοκιμασει ειδικα σε βιντεο ειτε με gallery3d ειτε vlc,bsplayer μου βγαζει μηνυμα αυτο το μεσο δεν μπορει να ανοιχτει πλην κατι τραγουδια με τον ενσωματωμενο μουσικη αναπαραγωγη παιζει, ουτε ζιπαρισεμνα αρχεια ανοιγει με zap τιποτα, υπαρχει λυση?

Γιατί σε ntfs ; με το android έχεις ασυμβατότητες..... το es Explorer διαβάζει κανονικά ntfs (με δεξί swipe στο μενού τοπικός ..εμφανίζεται μια καινούργια συσκευή ..τουλάχιστον όταν συνδέω usb σε ntfs format ) το ntfs καντο exfat.. δεν θα έχεις περιορισμούς

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και σε exfat αλλα δεν την αναγνωρισε καν, ουτε προσαρτηση δεν μπορουσε να κανει το paragon, μαλλον θα συμβιβαστω σε fat32 τελικα
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια, πηγα να δοκιμασω μια rom και το τηλ ειναι νεκρο δεν ανοιγει ουτε σε recovery, ουτε το αναγνωριζει το pc. υπαρχει τροπος να σωθει? καπως να ξανα βαλω αλλη rom? lenovo a760
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νήμα η συσκευή σου?

 

Αν όχι άνοιξε ένα για να βοηθήσουν όσοι το έχουν και ξέρουν...

 

Δεν είναι γενικό θέμα του Android αυτό...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να αλλάξω στο πληκτρολόγιο το σύμβολο που είναι δίπλα από το διάστημα; Παλιά ήταν θαυμαστικό και με βόλευε πολύ και σήμερα παρατήρησα ότι άλλαξε σε slash!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να αλλάξω στο πληκτρολόγιο το σύμβολο που είναι δίπλα από το διάστημα; Παλιά ήταν θαυμαστικό και με βόλευε πολύ και σήμερα παρατήρησα ότι άλλαξε σε slash!

Θα πας στις Ρυθμισεις του πληκτρολογίου/ Υψος και διαταξη πληκτρολογίου/ Πλήκτρα κατω σειράς και θα βάλεις το πλήκτρο που θα δεις στο screenshot εκεί που θέλεις. Αν το πληκτρο ειναι ήδη μεσα στο πληκτρολόγιο (προφανώς είναι), βγάλτο και ξαναβάλτο. Τότε θα σου ζητήσει να ορίσεις τι θέλεις να κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω την παρακάτω ερώτηση

Όταν συνδέω ένα Android η ένα Iphone στον υπολογιστή και θέλω να κάνω αντιγραφή πχ όλα τα αρχεία πολλές φορες παρατηρώ ότι σταμάτη η αντιγραφή (κανονικά μέσα από τα windows) σε μερικούς φακέλους.

Αυτό λίγο που το έψαξα είναι επειδή έχει corrupted φίλες η 0kb φίλες.

Ο τρόπος που τα αντίγραφο είναι με windows copy καθώς το κινητό μου το βρίσκει σαν εξωτερική μονάδα και όχι σαν ΔΙΣΚΟ.

Αν μου το έκανε δίσκο θα μπορούσα μέσα από total commander πχ να τα αντέγραφα καθώς την ίδια μονάδα (sd kard πχ από android) δεν κατάφεραν τα windows να την αντιγράψουν οταν ειχα το κινητό με καλώδιο (συγκεκριμένα σταματούσαν πχ στο DCIM\thumbdails σε διάφορα αρχεία) ενώ το Total έκανε δουλειά κανονικά

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι

Μπορώ να συνδέσω την εξωτερική σύσκεψη ως ΔΙΣΚΟ (δηλαδή να του δώσω γράμμα ώστε να μπορώ πχ από το total commander?

 

Αν όχι πως μπορώ αλλιώς να τα αντιγράψω χωρίς προβλήματα αφού το PC μου δεν το βλέπει ως δίσκο?

 

Ευχαριστώ

 

Δοκίμασε το tera copy νομίζω θα σου κάνει καλύτερη δουλειά.

 

Οταν συνδεθούν οι συσκευές πρέπει να δει ο υπολογιστής το τηλέφωνο σαν συσκευή αποθηκευτικού χώρου. Τι έκδοση android έχεις; τι windows;

 

για τα thumbnails μαλλον θα τον βοηθήσει το SDmaid*

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων & Προσθήκη Παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

Οταν συνδεθούν οι συσκευές πρέπει να δει ο υπολογιστής το τηλέφωνο σαν συσκευή αποθηκευτικού χώρου. Τι έκδοση android έχεις; τι windows;

 

για τα thumbnails μαλλον θα τον βοηθήσει το SDmaid*

 

ναι το βλεπει ετσι αλλα δεν κανει assign γραμμα οποτε στο total commander δεν μπορω να το δουλεψω μονο μέσο windows explorer.

 

Σε ολα τα android to kanei (2.2 , 4.x) και σε XP , 7

 

 

To copy δεν εκανε δουλεια (δεν μπορει να κανει drag&drop) οπως και το supercopy2 που βρηκα. Ουσιαστικα χωρις mount δεν το κανει.

Οταν το εκανα στο total commader το εκανε μεσω windows (με τα ιδια αποτελεσματα)

 

το maid φενεται καλο.. θα το δω.

 

καθαρισα με το maid και παλι σταματαει το copy.. αν θελεις σου κανω ενα capture video να το δεις.

 

Δλδ.

Παω να κανω αντιγραφη ολο το DCIM καταλογο. και σταματαει γιατι βρισκει κατι που τον ενοχλει απο το thumbdails.

Και με το προγραμμα Terra copy δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι απλα δεν το βλεπει δισκο.

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανένας το evernote?

Θαθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

καθαρισα με το maid και παλι σταματαει το copy.. αν θελεις σου κανω ενα capture video να το δεις.

 

Δλδ.

Παω να κανω αντιγραφη ολο το DCIM καταλογο. και σταματαει γιατι βρισκει κατι που τον ενοχλει απο το thumbdails.

Και με το προγραμμα Terra copy δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι απλα δεν το βλεπει δισκο.

Το thumbdails μην το κάνεις αντιγραφή ! δεν περιέχει κάτι που χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το thumbdails μην το κάνεις αντιγραφή ! δεν περιέχει κάτι που χρειάζεσαι

 

 

Απλα παράδειγμα εδωσα. Οταν παω να κανω copy ολο το κινητό δεν ειναι το μόνο σημείο που κολαει.

Και καποια thumbs τα θελω. (το θεμα ειναι να μπορω να κανω copy οτι μπορει να κανει και στα σπασμενα αρχεια να μην κολαει αλλα απλα να τα παρακαμπτει κατι που οταν ειναι συνδεδεμενο ως media device δεν το κανει)

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Απλα παράδειγμα εδωσα. Οταν παω να κανω copy ολο το κινητό δεν ειναι το μόνο σημείο που κολαει.

Και καποια thumbs τα θελω. (το θεμα ειναι να μπορω να κανω copy οτι μπορει να κανει και στα σπασμενα αρχεια να μην κολαει αλλα απλα να τα παρακαμπτει κατι που οταν ειναι συνδεδεμενο ως media device δεν το κανει)

 

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που θα πω, αλλά σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα κι εγώ με το τάμπλετ (μεταφορά αρχείων από εκεί στο pc), το μόνο που "έπιασε" ήταν η μεταφορά μέσω wifi. Μέσω προγράμματος στο τάμπλετ τα μετέφερα στο pc και ησύχασα.

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Εχει κανεις υπ'οψιν πως μπορω να δωσω προτεραιοτητα στον ηχο καποιων εφαρμογων; Για παραδειγμα, οταν δουλευει το gps και το ραδιοφωνο, να χαμηλωνει η ενταση του ραδιοφωνου οταν δινει οδηγιες το gps.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό που θα πω, αλλά σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα κι εγώ με το τάμπλετ (μεταφορά αρχείων από εκεί στο pc), το μόνο που "έπιασε" ήταν η μεταφορά μέσω wifi. Μέσω προγράμματος στο τάμπλετ τα μετέφερα στο pc και ησύχασα.

 

Το θεμα ειναι οταν θελω να το κανω σε καποιο φιλο πχ απο teamviewer ειναι ολοκληρη διαδικασια.. δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπήρχε απλα η επιλογη έστω και at your own risk...

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανένας το evernote?

Θαθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις..

Εγώ! Για πες Και αν γνωριζω....:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ! Για πες Και αν γνωριζω....:)

Με βόλεψε παρά πολύ να κρατάω σημειώσεις στο κινητό και να τις βλέπω στο tablet..

Βλέπω ότι υπάρχει κάποια συνδρομή. Ισχύει αυτό (δηλαδή θέλει κάθε μήνα λεφτά) ή να το αφήσω και να βρω κάτι άλλο..

Να είχε κάποιο ποσό για αγορά , ναι να τα δώσω, αλλά κάθε μήνα, όχι..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Με βόλεψε παρά πολύ να κρατάω σημειώσεις στο κινητό και να τις βλέπω στο tablet..

Βλέπω ότι υπάρχει κάποια συνδρομή. Ισχύει αυτό (δηλαδή θέλει κάθε μήνα λεφτά) ή να το αφήσω και να βρω κάτι άλλο..

Να είχε κάποιο ποσό για αγορά , ναι να τα δώσω, αλλά κάθε μήνα, όχι..

Και η δωρεάν έκδοση δουλεύει καλά.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Με βόλεψε παρά πολύ να κρατάω σημειώσεις στο κινητό και να τις βλέπω στο tablet..

Βλέπω ότι υπάρχει κάποια συνδρομή. Ισχύει αυτό (δηλαδή θέλει κάθε μήνα λεφτά) ή να το αφήσω και να βρω κάτι άλλο..

Να είχε κάποιο ποσό για αγορά , ναι να τα δώσω, αλλά κάθε μήνα, όχι..

Google keep , και βλέπεις τις σημειώσεις σου σε όποια συσκευή το έχεις. Σορρυ για την παρεμβολή

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Με βόλεψε παρά πολύ να κρατάω σημειώσεις στο κινητό και να τις βλέπω στο tablet..

Βλέπω ότι υπάρχει κάποια συνδρομή. Ισχύει αυτό (δηλαδή θέλει κάθε μήνα λεφτά) ή να το αφήσω και να βρω κάτι άλλο..

Να είχε κάποιο ποσό για αγορά , ναι να τα δώσω, αλλά κάθε μήνα, όχι..

Εγώ έχω την pro εκδοση Και δεν μου ζητάει τίποτα λεφτά Κάθε μηνα! Είχα παλιότερα και την δωρεάν έκδοση και δεν μου ζήτησε τίποτα! Δούλευε μια χαρά. Μπορείς αν θες να περάσεις την pro έκδοση δωρεάν αρκεί να ψάξεις λίγο στο google! δεν μου επιτρέπετε να δώσω λινκ για ευνόητους λόγους.....

Βολεύει πολύ αυτή η εφαρμογή και έχει και επιλογή να βάλεις και κωδικό στην εφαρμογη

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και το google keep .

Θα τα δουλέψω και τα δύο για λίγο.

Να δω αν στο μήνα μου ζητήσει τίποτα το evernote..

Ευχαριστώ πολύ..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και το google keep .

Θα τα δουλέψω και τα δύο για λίγο.

Να δω αν στο μήνα μου ζητήσει τίποτα το evernote..

Ευχαριστώ πολύ..

 

Το evernote το χρησιμοποιώ πολύ καιρό. Στο μήνα έχεις δικαίωμα να ανεβάσεις (σώσεις) 60 mb.. Αυτός ειναι περιορισμός της δωρεάν έκδοσης. Δεν έχει χρειαστεί εγώ προσωπικά να θελήσω παραπάνω. Δενθα σου ζητήσει μόνο του χρηματα.. Να πω ότι έχει εχτρα λειτουργίες ή πληρωμένη εκδοση. Εκτός από τον περισσότερο χώρο μπορείς να δεις τις σημειώσεις σου χωρίς ίντερνετ (αν έχεις φώτο σε κάποια σημείωση θέλει ίντερνετ για να τη δεις).

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...