Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω karx. δεν μιλω για τα default αλλα για αυτα που κατεβασα εγω απο το playstore κτλ. βασικα εαν ηξερα σε ποιον φακελο εγκαθιστανται θα ητανε πιο ευκολο...:shifty:

 

Εννοείς να διαγράψεις μερικά που έχει το πακέτο που κατέβασες;

Τότε δεν το έχω ψάξει. Λογικά πρέπει να κάνεις decompile το apk και να βγάλεις ότι δε θες. Μεγάλη ιστορία για το τίποτα.

Συνήθως ο φάκελος είναι /Android/data όπου πάνε διάφορα μετά την εγκατάσταση.

 

 

 

 

Υπάρχει τρόπος να ξεχωρίζει κανείς από το store αν η εφαρμογή κάνει τέτοια γιατί πχ τα reviews σε κάποια από αυτά ήταν σούπερ με 4.5/5 σκορ.

 

Επίσης Πέμπτη/Παρασκευή συνειδητοποιήσα ότι η μπαταρία στο κινητό διαρκούσε περισσότερο. Τι ακριβώς κάνετε για να κάνετε track τι συμβαίνει σε ένα τόσο ανοιχτό λειτουργικό; Κάπου αναφέρθηκε ότι έχει δύο standby το κινητό. Πως ξέρω πότε μπαίνει σε αυτό ή όχι;

 

Αν πατήσω στο γράφημα της μπαταρίας έχει μια ανάλυση που λέει

  • Mobile Network Signal
  • Wi-Fi
  • Awake
  • Screen On
  • Charging

Γενικά καταλαβαίνω τι είναι το καθένα έξω από το awake το οποίο είναι κατά κύριο λογο μπλε με κάποιες περιόδους μαύρο.

 

Για τις εφαρμογές θα διαβάζεις τα σχόλια, όλο και κάποιος θα το αναφέρει. Επίσης πολλές εφαρμογές είναι έτσι μόνο στην δωρεάν έκδοση. Αν σε ενοχλεί, όπως κι εμένα, την αγοράζεις.

 

Δεν ξέρω ποιο κινητό έχεις, αλλά αν το awake είναι τόσο πολύ μπλε, πάει να πει ότι κινητό σου δεν "κοιμάται", κάτι το κρατάει ξύπνιο και καταναλώνει μπαταρία περιττά.

Αυτό είναι το πιο βασικό που κοιτάς στην μπαταρία.

 

Τα άλλα που λες είναι φυσιολογικά, αλλά μη δίνεις πολλή σημασία. Δες στο νήμα της συσκευής σου τι χρόνους πιάνουν οι άλλοι και θα καταλάβεις αν έχεις πρόβλημα ή όχι.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Διαφημηστικα μυνηματα για κουπονια και αλλες τετοιες μαμακιες πως μπορουμε να κανουμε να μην ερχοντε παιδια ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Διαφημηστικα μυνηματα για κουπονια και αλλες τετοιες μαμακιες πως μπορουμε να κανουμε να μην ερχοντε παιδια ?

 

Root και μετά adblock. Ή εννοείς σε sms;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να διαγράψεις μερικά που έχει το πακέτο που κατέβασες;

Τότε δεν το έχω ψάξει. Λογικά πρέπει να κάνεις decompile το apk και να βγάλεις ότι δε θες. Μεγάλη ιστορία για το τίποτα.

Συνήθως ο φάκελος είναι /Android/data όπου πάνε διάφορα μετά την εγκατάσταση.

 

ευχαριστω φιλε. τελικα ητανε σκορπισμενα περα δοθε και επρεπε να τα ψαξω λιγο... αυτο με το decompile πως γινεται? φενεται ενδιαφερον;)

Link to comment
Share on other sites

Root και μετά adblock. Ή εννοείς σε sms;

 

Οχι με sms αλλα με μυνηματα

 

Χωρις root δεν γινεται ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Διαφημηστικα μυνηματα για κουπονια και αλλες τετοιες μαμακιες πως μπορουμε να κανουμε να μην ερχοντε παιδια ?

 

Βαλε το adway και τελείωσες

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το adway και τελείωσες

 

Ευχαριστω.Θα το δοκιμασω

 

Γιατι δεν το βρισκω στο play ??

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε. τελικα ητανε σκορπισμενα περα δοθε και επρεπε να τα ψαξω λιγο... αυτο με το decompile πως γινεται? φενεται ενδιαφερον;)

 

Στο xda και στο YouTube θα βρεις πως θα το κάνεις και διάφορα βιντεάκια. Λογικά θα πρέπει να είναι ανοιχτού κώδικα η εφαρμογή για να επέμβεις.

 

 

Ευχαριστω.Θα το δοκιμασω

 

Γιατι δεν το βρισκω στο play ??

 

Γιατί παραβιάζει τους όρους του Google play. Η Google δε θέλει να μπλοκαρονται οι διαφημίσεις. Κι αυτό root χρειάζεται πάντως.

Αν θες το link για να το κατεβάσεις

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190753

Και το site του προγραμματιστή

http://sufficientlysecure.org/index.php/adaway/

Link to comment
Share on other sites

Στο xda και στο YouTube θα βρεις πως θα το κάνεις και διάφορα βιντεάκια. Λογικά θα πρέπει να είναι ανοιχτού κώδικα η εφαρμογή για να επέμβεις.

 

 

 

 

Γιατί παραβιάζει τους όρους του Google play. Η Google δε θέλει να μπλοκαρονται οι διαφημίσεις. Κι αυτό root χρειάζεται πάντως.

Αν θες το link για να το κατεβάσεις

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190753

Και το site του προγραμματιστή

http://sufficientlysecure.org/index.php/adaway/

 

Ευχαριστω.Θα το δοκιμασω.

 

Θελει root μου λεει...Δεν ειχα προσεξει οτι το εγραψες...

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να κλεινει τις ανενεργες εφαρμογες ωστε να μην καταναλωνουν μπαταρια?Πηγαινω συνεχεια στην διαχειριση μνημης Ram και κανω εκκαθαριση μνημης...Κανω καλα?

Γενικα πως μπορω να εξοικονομω μπαταρια?

Αποριες ενος νιουφι...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη που να κλεινει τις ανενεργες εφαρμογες ωστε να μην καταναλωνουν μπαταρια?Πηγαινω συνεχεια στην διαχειριση μνημης Ram και κανω εκκαθαριση μνημης...Κανω καλα?

Γενικα πως μπορω να εξοικονομω μπαταρια?

Αποριες ενος νιουφι...:wacko:

 

Βάλε το greenify. Απαιτεί root όμως.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το greenify. Απαιτεί root όμως.

 

Το greenify είναι MUST!

Μόνο και μόνο για αυτό (άντε και για 2-3 ακόμα) πρέπει να κάνει root :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

σταματησε η προσβαση στο nike+ μεσω facebook?

 

Αχ Συγνώμη που άργησα να δω το μήνυμα. Σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Στο καλό δεν ξέρω τι είναι το nike+.

 

Πάντως ολα τα άλλα λειτουργούν κανονικά στο fb. Σημειωτέον οτι είμαι Root. Δηλαδή να έχω κάνει καμιά πατατιά, και να έχω σβήσει τίποτα? Αλλά οτι κι αν έχω κάνει,το έχω κάνει εδώ και καιρό. Και ενώ ούτε με αυτό που ανέφερα είχα πρόβλημα. Ξαφνικά προέκυψε.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. εχθες ημουν σε ενα καινουργιο μαγαζι που ανοιξε στην πολη μου και μπικα στο foursquare και προσπαθησα να κανω check in. εψαξα να βρω πως θα κανω καινουργιο μιας και δεν υπηρχε διοτι ειναι καινουργιο αλλα δεν μπορεσα. μπορει να μου πει καποιος/α πως μπορω να δημιουργω καινουργια check-in ;
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά βρε παιδιά, όταν λένε:

Internal Memory: 512MB

End User Memory: 1GB

 

Δεν αναφέρεται κάπου RAM...

Δηλ. εγώ για apps πόση μνήμη θα έχω;

 

Αναφέρομαι σε αυτή τη συσκευή: http://www.eager.gr/product.php?productid=19525

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τους πέταξα όλους τους task manager, killers και κράτησα μόνο τον smart ram booster ο οποίος πιστεύω οτι κάνει δουλειά. Θέλω να δω όμως και με την μπαταρία τι γίνεται αν τελειώνει γρηγορότερα. Όποιος το εχει δοκιμάσει ας ρίξει τα φώτα του για τις ρυθμίσεις για να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα.

Πάντως κάθε φορά που πατάω το widget μου σβήνει καμιά 60 εφαρμογές . Αυτό είναι καλό ή κακό για το τηλέφωνο και την μπαταρία. Δηλαδή μήπως χρειάζεται περισσότερη μπαταρία για να ανοίξει ξανά όλες αυτές τις εφαρμογές (γιατί τις ξανανοιγει λίγη ώρα μετά)

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ρουτ κι φορας αντροιντ 4+ βαλε το greenify

Αλλιως ξηλησε τα ολα και ασε το λειτουργικο να κανει τη δουλεια του.

Αν τυχων χρειαστεις ραμ στιγμιαια, βαλε το fast reboot

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα και γω να ρωτήσω για ενα πρόβλημα με την εφαρμογή Facebook, αν υπάρχει απάντηση. Στο messenger του FB όταν μου έστελναν μια φωτογραφία μπορούσα και της έκανα αποθήκευση. Ξαφνικά τώρα δεν γίνεται με τίποτα. Δηλ. ενώ πατάω την ένδειξη:αποθήκευση, πουθενά η φωτό. Ούτε στη Gallery , ούτε φυσικά στον φάκελο στη sd. Εάν μπω στο Fb από τον Browser, Ε ναι, από κει αποθηκεύεται η φωτό κανονικά με την λειτουργία του download. Μα το θέμα είναι από την εφαρμογή Fb να γίνεται, όπως και γινόταν. Και αυτό συμβαίνει μόνο σε φωτό μόνο μέσα από το messenger. Έχω απεγκαταστήσει και ξανά εγκαταστήσει, το Fb, το messenger, τον files manager, κι άλλη Gallery, ΤΊΠΟΤΑ. Μα πριν γινόταν κανονικά η αποθήκευση. Α έσβησα και τον φάκελο messenger από την sd, ε ο φάκελος ξανά δημιουργείται κανονικά, η φωτό πουθενά!

Ευχαριστώ.

 

ΤΟ πρόβλημα που αντιμετώπισα ,παρά πάνω, ΛΎΘΗΚΕ .

ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΕΤΕ, ΕΣΕΙΣ ΠΑΔΙΑ, ΠΟΥ ΞΈΡΕΤΕ (γιατί εγώ είμαι, φυσικά, άσχετη ).

χω το Xperia Arc LT15i 4.0.4 4.1.B.0.431 .Root.

Αφού δοκίμασα τα πάντα, απο απεγκαταστάσεις - εγκαταστάσεις, Σύστημα κ.τ.λ. καθ δεν γινόταν τίποτα, μου ήρθε και εγκατέστησα μια προηγούμενη έκδοση του Fb την 3.2 . Και το πρόβλημα δεν υφίσταται! Κάνω την αναβάθμιση στην 3.5 και να σου πάλι το πρόβλημα! ! Κάνω την εγκατασ. της 3.4 και ολα μια χαρά, ξανά κάνω την αναβ. στην 3.5 πάλι το πρόβλημα. Συνεπώς δεν προχωρώ πια στην 3.5. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΑΥΤΟ? !!! Άλλοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα με την τελευταία έκδοση του fb. Μήπως επειδή μπορεί να έχουν π.χ. 4.1.4 Jelly Bean? Η' το θέμα είναι κάτι στο δικό μου τηλέφωνο? !Φυσικά όπως είπα είμαι άσχετη. Τέλος πάντων. Πιστεύω να πήρατε μια ιδέα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με μπερδεψατε τελείως πάνω που είχα αρχίσει να τα βάζω σε μια σειρά.τι διαφορά έχει το smart ram booster απο το fast reboot.και ποιο είναι καλύτερο; Τελικά τι παίζει με την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Δε το γνωριζω το προγραμματακι που λες, αλλα φανταζομαι θα ειναι παρομοιο με το φαστ ριμπουτ(που χρησιμοποιω)

 

Με την μπαταρια τι θεμα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ρουτ κι φορας αντροιντ 4+ βαλε το greenify

Αλλιως ξηλησε τα ολα και ασε το λειτουργικο να κανει τη δουλεια του.

Αν τυχων χρειαστεις ραμ στιγμιαια, βαλε το fast reboot

 

Τελικά με μπερδεψατε τελείως πάνω που είχα αρχίσει να τα βάζω σε μια σειρά.τι διαφορά έχει το smart ram booster απο το fast reboot.και ποιο είναι καλύτερο; Τελικά τι παίζει με την μπαταρία;

 

Οπως τα λέει ο mol (Εγκρίνω και επαυξάνω :) )

Greenify για app hybernation και fast reboot για εικονικό reboot το οποίο σου επαναφέρει την χαμένη ram σου

Όλα τα άλλα είναι χαζά (task killers) και δεν κάνουν καλό στο λειτουργικό...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο mol (Εγκρίνω και επαυξάνω :) )

Greenify για app hybernation και fast reboot για εικονικό reboot το οποίο σου επαναφέρει την χαμένη ram σου

Όλα τα άλλα είναι χαζά (task killers) και δεν κάνουν καλό στο λειτουργικό...

 

Σε ποιο reboot αναφερεσαι ειναι ευκολο ενα λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...