Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γινεται στο dock να εχω διαφορετικα εικονιδια απο των εφαρμογων? Δηλαδη στο dock να εχουν διαφορετικο θεμα αποτι στο app drawer.

Επισης στον nova launcher πως φτιαχνουμε φακελους μεσα στο μενου για να βαλω ολα τα παιχνιδια μαζι?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 2 ερωτησεις η μια ειναι ασχετη και το χερω αλλα δεν ξερω πως διαγραφω ενα post ΔΙΚΟ μου.γιατι χτες ποσταρα κατι για το οποιο βρηκα λυση αλλα δεν μπορουσα να το σβησω για να μην σας βαλω να απαντατε σε πραγματα που βρηκα λυση

και 2ον εχω απενεργοποιησει την default εφαρμογη για sms και εχω βαλει την handcent αλλα οταν ειναι κλειδωμενη η οθονη και ερχεται sms βγαινει μια ειδοποιηση που αν ''συρεις'' το φακελακι του sms πανω στο ''λουκετο'' της κλειδομενης οθονης σου ανοιγει κατευθειαν το sms να διαβασεις.ε εγω αφου απενεργοποιησα την default εφαρμογη μου κολλαει και δεν ανοιγει το sms.πως το φτιαχνουμε?

 

Γινεται στο dock να εχω διαφορετικα εικονιδια απο των εφαρμογων? Δηλαδη στο dock να εχουν διαφορετικο θεμα αποτι στο app drawer.

αν πατησεις παπατεταμενα πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης ανοιγει ενα ''παραθυρο'' που σου λεει επεξεργασια-αφαιρεση-πληροφοριες-απεγκατασταση, αν πατησεις επεξεργασια και πατησεισ το εικονιδιο της εφαρμογης σε πεταει σε σελιδα που σου λεει απο που να διαλεχεις εικονα συλλογη,να ψαξεις εικονα απο καποιον file manager που εχεις η αν πατησεις πανω πανω αντι για ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ πατησεις ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ διαλεγεις και εικονα απο αλλες εφαρμογες.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

γινεται να αλλαξω τη λειτουργια των πληκτρων που ειναι το μενου κ το πισω στο galaxy s4?

 

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΚΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ BLUETOOTH ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΛΕΙ. ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ANDROID 4,1 ΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ BLUETOOTH;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο μου τρώει τα δεδομένα σε απίστευτα νούμερα. Με βλέπω για φορμάτ.

 

Είσαι με 4.0.4 android ; κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό οφείλεται σε κάτι συγχρονισμους που κάνει το κινητό. Googlαρε το και θα δεις την λύση. Ίσως αν διαγράψεις τον λογαριασμό σου και όταν τον ξαναπεράσεις μην τικαρεις τίποτα από αυτά που λέει για δεδομένα παρασκηνίου ή κάπως έτσι....

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Xperia Z με 4.2.2.

Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή κύριοι. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Τρώει δεδομένα ανεξέλεγκτα.

Edited by xapos
Link to comment
Share on other sites

Xperia Z με 4.2.2.

Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή κύριοι. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Τρώει δεδομένα ανεξέλεγκτα.

 

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο google αφού δεν έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα λόγω του ότι δεν χρησιμοποιώ data, μια ιδέα που πήρα είναι ότι στο android τρέχουν συνεχώς από πίσω διάφορα, από συγχρονισμοί μέχρι διαφημίσεις εφαρμογών κι όλα αυτά κάνουν τα Operating System services να καταναλώνουν τα mb's ανεξέλεγκτα.. κάποιοι αναφέρουν το Google play (services), κάποιοι άλλοι το Google music που τρέχει συνεχώς από πίσω, δύσκολο να βγαλεις άκρη. Διάβασα όμως ότι πιθανόν ευθύνονται και τα συνεχή backups στην Google σε περίπτωση που τα έχεις ενεργοποιημένα, τσεκαρε το αυτό στις ρυθμίσεις σου..;)

 

Άλλος ένας συγχρονισμός/έλεγχος που θα μπορούσες να απενεργοποιήσεις είναι για νέες εκδόσεις λογισμικού από τις ρυθμίσεις κάτω κάτω, εκεί που λέει τα στοιχεία του firmware που έχεις. Άλλαξε το στον χειροκίνητο έλεγχο..

 

Απ'ότι κατάλαβα θέλει πολύ ψάξιμο η δουλειά πάντως με το android, εμείς που δουλεύουμε μόνο σε wifi έχουμε λιγότερα προβλήματα να λύσουμε όπως φαίνεται, όπως και να'χει ρίξε κι εσύ μια μάτια μήπως βγαλεις κάποια άκρη..

https://www.google.com/webhp?client=tablet-android-google&source=android-home#bav=on.2,or.r_cp.&fp=9da20ba44e60eb61&q=what+is+os+services+in+phones

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω αν μου ξεφεύγει κάτι. Χρησιμοποιώ data χρόνια και ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Τα store, music κτλ δεν ευθύνονται μιας και από ότι βλέπω τα έχει ξεχωριστά και καταναλώνουν λογικά. Δεν βλέπω άλλη λύση παρά το στήσιμο του κινητού από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]34847[/ATTACH]

Η σημερινή χρήση μέχρι τώρα.

 

Παρατηρώ ότι έχεις μεγάλη εξερχόμενη κίνηση, μήπως στέλνει bug reports? ή το location σου?

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

SMS 160 χαρακτήρων σε ένα μήνυμα...

 

ρε παιδιά πού είναι η ρύθμιση σε android 4.2.x / 4.3 για να στέλνει τα sms με κεφαλαία και να μη χρεώνονται τα μηνύματα διπλά;

Δεν υπάρχει πια στα setting των μηνυμάτων, όπως σε παλιότερες εκδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου μέχρι προχθές έπαιζε βίντεο στο internet αλλά τώρα δεν μπορεί... μου βγάζει το μύνημα ότι είναι αδύνατη η αναπαραγωγή βίντεο... αντιθέτως τα βίντεο που εχω αποθηκευμένα στο κινητό τα παίζει...

μπορείται να μου πείτε πως γίνεται να διορθώσω αυτό το πρόβλημα? Έκλεισα το κινητό καθαρησα το ιστορικό κ την cache αλλά πάλι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, όλα καλά;

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάνω το κινητό μου root και κατεβάσω το Titatnium Back Up Pro μπορώ να κρατήσω back up όλων των δεδομένων του κινητού μου και να τα στέλνω στο dropbox ή στο box.com;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα στο dropbox ή στο box.com για να μην γεμίζω την sdcard.

Γνωρίζεις ποιες επιλογές έχω για να κρατήσω back up όλης της συσκευής; Εκτός από sdcard.

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα applications και τα δεδομένα τους είναι το titanium. Υπάρχει επιλογή στο Dropbox να ανεβαίνουν αυτόματα οι φωτογραφίες εκεί. Για sms υπάρχει το sms backup and restore. Για τα contacts ευκολότερο είναι να υπάρχουν στο Gmail. Για πλήρες backup του κινητού υπάρχει το nandroid backup. (από recovery) Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

αφου εχει ανακοινωθει το 4.3 android εμεις που εχουμε 4.2.1 πως μπορουμε να αναβαθμισουμε το λογισμικο μας?

και μπορει να μου πει καποιος αν στο μενου Προσβαση τοποθεσειας τσεκαρω το Δορυφοροι GPS στο ενεργο χρεωνομαι?γιατι εβαλα το mobile maps 10 και μου φαινεται να λειτουργει οκ μονο που δεν ξερω αν χρεωνομαι.το κινητο που εχω ειναι το STAR S7589 και λεει οτι εχει Α-GPS.αρα?χρεωνομαι?

Edited by favas21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έβαλα τον ex dialer γιατί είχα κάποια κολλήματα τώρα τελευταία και μπορώ να πω εκ πρώτης ότι είναι πολύ καλός και παραμετροποιησιμος.

Δεν μπόρεσα να βρω πως θα αλλάξω από τις ρυθμίσεις την πλαϊνή μπάρα να μου την εμφανίζει με αγγλικούς χαρακτήρες και όχι ελληνικούς (αν μπορεί να γίνει φυσικά) γιατί έχω τις επαφές μου στα αγγλικά .

Περιμένω νέα σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το 3.49. Για να μη ψαχνω ειναι η τελευταια εκδοση η εχει κι αλλη?

αυτη ειναι..καλη μαγκια!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έβαλα τον ex dialer γιατί είχα κάποια κολλήματα τώρα τελευταία και μπορώ να πω εκ πρώτης ότι είναι πολύ καλός και παραμετροποιησιμος.

Δεν μπόρεσα να βρω πως θα αλλάξω από τις ρυθμίσεις την πλαϊνή μπάρα να μου την εμφανίζει με αγγλικούς χαρακτήρες και όχι ελληνικούς (αν μπορεί να γίνει φυσικά) γιατί έχω τις επαφές μου στα αγγλικά .

Περιμένω νέα σας.

Ευχαριστώ

 

Μενού -> Προτιμήσεις -> Language and filter (Γλώσσα και ελέγου) -> T9 Language και βάσεις αγγλικά ή κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...