Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Αν έχεις android 4 και πάνω ναι

2) χειροκίνητα μόνο

 

Αν στο tablet βαλω το ιδιο a@gmail που εχω στο κινητο θα κανει εγκατασταση ολες τις εφαρμογες που εχω στο κινητο ?

Αν μετα σβησω το a@gmail και βαλω το new@gmail θα μου σβηστουν οι εφαρμογες ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο widget να ενεργοποιεις το wifi και το 3g?

 

Πολλά.

 

Elixir 2, Power Toggles, Widgetoid , Power Widget

Link to comment
Share on other sites

1) Αν στο tablet βαλω το ιδιο a@gmail που εχω στο κινητο θα κανει εγκατασταση ολες τις εφαρμογες που εχω στο κινητο ?

2) Αν μετα σβησω το a@gmail και βαλω το new@gmail θα μου σβηστουν οι εφαρμογες ?

 

1) Ναι (Αυτές που είναι αγορασμένες από το play)

2) Όχι

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να προσθέσω γεννεθλια σε gmail contact? Έχω ήδη κάποια αλλά μάλλον είναι πριν το Android. Δεν μου βγαίνει επιλογή εκεί που λέει περισσότερα κάτω κάτω....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνουν ενημερώσεις για τους εφαρμογές μας Καλό είναι να τις κάνουμε κατευθείαν ή να περιμένουμε;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνουν ενημερώσεις για τους εφαρμογές μας Καλό είναι να τις κάνουμε κατευθείαν ή να περιμένουμε;

 

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να τις κάνεις κατευθείαν...ο σκοπός τους άλλωστε είναι η βελτίωση και η προσθήκη χαρακτηριστικών. Τώρα βέβαια αν δεις ότι απο κάτω γίνεται χαμός από αρνητικό feedback μπορείς και να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι'εγώ μία ερώτηση. μία φίλη μου αποθήκευσε όλες τις επαφές της (έχει ένα sony erricson) στη sim και όχι στο gmail.

πως γίνεται τώρα που αλλάζει εταιρεία και sim να τις μεταφέρει στο κινητό και κατ'επέκταση στο gmail της ώστε να της έχει για πάντα αποθηκευμένες?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κι'εγώ μία ερώτηση. μία φίλη μου αποθήκευσε όλες τις επαφές της (έχει ένα sony erricson) στη sim και όχι στο gmail.

πως γίνεται τώρα που αλλάζει εταιρεία και sim να τις μεταφέρει στο κινητό και κατ'επέκταση στο gmail της ώστε να της έχει για πάντα αποθηκευμένες?

βάζει τη παλια sim στο κινητό (κι ας έχει ακυρωθεί η sim) και περνάει τις επαφές στο κινητό κ μετά τις συγχρονιζει με το gmail αν θέλει

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αλλιώς... Τα γενέθλια των επαφών που υπάρχουν στο my calendar πως μπορώ να τα αντιγράψω στο xxxi@gmail.com calendar?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

βάζει τη παλια sim στο κινητό (κι ας έχει ακυρωθεί η sim) και περνάει τις επαφές στο κινητό κ μετά τις συγχρονιζει με το gmail αν θέλει

 

ναι αλλά πως τις περνάει στο κινητό? αυτό δεν ξέρω πως γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις τις επαφές -> μενού -> περισσότερα -> εισαγωγή/εξαγωγή. Πιθανώς να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση ανάλογα με την έκδοση αλλά αυτή είναι η διαδικασία.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Όταν ανοίγω το Google Now δεν μου εμφανίζει αυτά που έχω επιλέξει παρα μόνο τους ρυθμίσεις.

 

Το πρεπει να κάνω; Έχω ανοίξει gps κλπ

 

Ορίστε και μια εικόνα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Στα smartphone μας για καποιο λογο που ακομη δεν εχω καταλαβει, οταν ερχεται ενα μηνυμα αρχιζει και κανει scroll ολο το sms. Τι και εαν το εχεις κλειδωμενο???? Εαν προλαβει και το παρει καποιος στα χερια του διαβασε τα παντα.

 

Επισης, εχεις κλειστο το Internet. Το ανοιγεις και ερχονται ολα οσα εγιναν.........παντου, ασχετα εαν τα εχεις δει στον υπολογιστη σου.

Ρωτω τωρα. Υπαρχει τροπος να απενεργοποιηθει εκεινη η πανω μπαρα της οθονης???

Με καποιο προγραμμα....... με κατι τελος παντων.

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Όλα μπορείς να τα αλλάξεις από την ρύθμιση των ειδοποιήσεων του εκάστοτε προγράμματος. Παράδειγμα: στις ρυθμίσεις μηνυμάτων του Android 2.3.6 που έχει η συσκευή μου έχει επιλογή για το εάν θα εμφανίζεται το μήνυμα (SMS) στην γραμμή κατάστασης (notification bar ή η μπάρα που αναφέρεις). Αντίστοιχες ρυθμίσεις έχουν όλα τα προγράμματα (Facebook, google +, gmail κλπ).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος???

 

Οι ρυθμισεις μηνυματων ......... που βρισκονται???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σίγουρος καθώς έχω κλείσει τις ειδοποιήσεις από το Facebook, Foursquare και Google +. Για τα μηνύματα άνοιξε την εφαρμογή μηνυμάτων, πάτα μενού -> ρυθμίσεις και θα βρεις επιλογή για τις ειδοποιήσεις. Για τις εφαρμογές θα βρεις την ρύθμιση στο μενού της κάθε εφαρμογής. Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο τελικα. Μολις εκλεισα τα παντα απο την καταραμενη μπαρα. Χιλια ευχαριστω. Εσωσες κοσμο
""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνο μια επιφύλαξη για το αν θα ανάβει το LED όταν λαμβάνεις μηνύματα. Αυτό ίσως να μπορείς να το ρυθμίσεις με κάποια άλλη εφαρμογή για notifications από το playstore.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Όταν ανοίγω το Google Now δεν μου εμφανίζει αυτά που έχω επιλέξει παρα μόνο τους ρυθμίσεις.

 

Το πρεπει να κάνω; Έχω ανοίξει gps κλπ

 

Ορίστε και μια εικόνα

γυρνα τη γλωσσα του κινητου στα Αγγλικα, ξανα ανοιξε το να δεις αν δουλευει και μετα ξανα βαλτο στα Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

γυρνα τη γλωσσα του κινητου στα Αγγλικα, ξανα ανοιξε το να δεις αν δουλευει και μετα ξανα βαλτο στα Ελληνικα.

 

Το έκανα και πάλι δεν βάζει τιποτα. Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Tελικά έχει καταφέρει κανένας να χειρίζεται το κινητό απ' τον υπολογιστή του;

Δεν εννοώ USB, Bluetooth, Wifi και τέτοια αλλά μέσω 3G internet, έστω και με τη βοήθεια κάποιου WEB server, αν δεν το επιτρέπει το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έχει καταφέρει κανένας να χειρίζεται το κινητό απ' τον υπολογιστή του;

Δεν εννοώ USB, Bluetooth, Wifi και τέτοια αλλά μέσω 3G internet, έστω και με τη βοήθεια κάποιου WEB server, αν δεν το επιτρέπει το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας.

 

εννοείς κάτι τέτοιο?

εγώ το χρησιμοποιώ περιστασιακά. πολύ καλό!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να δώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για τη συσκευή, την έκδοση λειτουργικού που έχει, την έκδοση της ρομ, του πυρήνα(βρίσκονται στις ρυθμίσεις σε κάποιο υπομενού). Επίσης η ρομ που έχει η συσκευή μπορεί ήδη να εμπεριέχει τα ελληνικά, αλλά να μην είναι ενεργοποιημένα. Μια εφαρμογή που κάνει αυτή τη δουλειά είναι το morelocale, το οποίο θα βρεις στο google play. Όσον αφορά το root, έχει να κάνει επίσης με τη συσκευή και τι προστασία έχει. Επειδή βέβαια οι τρόποι που ανέφερες παραπάνω είναι universal υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να λειτουργήσουν. Το ότι δεν τα έχεις καταφέρει δε σημαίνει απαραίτητα και ότι η συσκευή δεν μπορεί να γίνει root με αυτούς τους τρόπους. Στη συσκευή μου για παράδειγμα, η οποία γίνεται root με το superoneclick και το doomlord' s root, ποτέ δεν τα κατάφερα. Αυτό γιατί πιθανότατα υπήρχε πρόβλημα στη σύνδεση μεταξύ pc συσκευής, η οποία μάλλον δεν ήταν σταθερή. Πάντα όμως τα κατάφερνα χρησιμοποιώντας τα αρχεία και τις εντολές του doomlord' s root, χειροκίνητα. Στην ουσία αυτό που χρειάζεται για να γίνει root μια συσκευή είναι ένα προγραμματάκι το οποίο τρέχει και απασχολεί τον επεξεργαστή έτσι ώστε να βρει κάποιο κενό ασφαλείας και να ενεργοποιήσει τα δικαιώματα root. Αν αυτό το πρόγραμμα επιτύχει(είναι το zergrush για την gingerbread), έχεις δικαιώματα root στη συσκευή, μέχρι να γίνει επανεκκίνηση. Χρείαζεται τότε να αντιγραφούν κάποια προγραμμάτα(su, busybox, superuser.apk), ώστε το root να γίνει μόνιμο.
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα ενα συνημμενο αρχειο εικονας για να δειξω τι μου αναγνωρισε στην συσκευη ενα απο τα προγραμματα με τα οποια προσπαθησα να κανω root.

Εχω και log απο την αποτυχημενη προσπαθεια του SOCRoot αλλα ειναι αρκετο κειμενο και ισως δεν πρεπει να το βαλω.

Ευχαριστω παντως και για τις επιπλεον ιδεες.

Θα το ψαξω κι αλλο.

Καθε περεταιρω προταση, ευπροσδεκτη.

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο και κοπο, καταφερα να κανω εκκινηση σε restore mode (κατι που δεν γινοταν με την κλασσικη μεθοδο - Power+Vol.Down) και προσπαθησα να φορτωσω/εγκαταστησω απο την sd ενα zip το οποιο υποτιθεται οτι κανει root στα gingerbread (universal_gb_root_v15.zip και universal_gb_root_v25.zip) αλλα απετυχαν ολα.

Μου εμφανιζει παντα το παρακατω στιγμιοτυπο (συννημενο).

Εχει κανενας ιδεα τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...