Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το vodafone 858 και προσπαθώντας να κάνω κλήση από το καντράν με τους αριθμούς, μου πατιέται μερικές φορές κατά λάθος το πλήκτρο του τηλεφωνητή και χρεώνομαι.

Το κινητό δεν με αφήνει να αλλάξω τον αριθμό του τηλεφωνητή. Φταίει το Android, το κινητό που είναι branded vodafone ή κάτι άλλο, και πώς μπορώ να το διορθώσω (να αλλάξω τον αριθμό τηλεφωνητή);

edit: Νομίζω πώς φταίει το κινητό που είναι vodafone. Αν το κάνω root θα μπορέσω να αλλάξω τον αριθμό;

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

καλή σας μέρα

πως μεταφέρω βήμα προς βήμα

όλες τις επαφές μου από

NOKIA E72 σε XIAOMI MI-2

 

αλλά παρακαλώ βήμα βήμα επειδή είμαι τελείως άσχετος !!

 

Από μέρα σε μέρα καταφθάνει το νέο μου κινητό !!

το όνομα αυτού Xiaomi Mi2

οφείλω να ομολογήσω ότι είναι η πρώτη μου φορά με android κινητό

μέχρι τώρα είχα το Nokia E72

 

άρα όπως καταλαβαίνεται χρειάζομαι λίγη βοήθεια !!!!

 

αυτό που θέλω να μου πείτε είναι πια είναι τα

Must Have Apps σε νέο κινητό ...

 

δλδ κατι που σβήνουν μόνα τους τα task, κάτι που βοηθάει την πατάρια κτλ !!!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

Υ.Γ. Ξανά θυμίζω ότι είμαι τελείως άσχετος !!!

 

:lol::lol:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

[...]

edit: Νομίζω πώς φταίει το κινητό που είναι vodafone. Αν το κάνω root θα μπορέσω να αλλάξω τον αριθμό;

ναι

καλή σας μέρα

πως μεταφέρω βήμα προς βήμα

όλες τις επαφές μου από

NOKIA E72 σε XIAOMI MI-2

αλλά παρακαλώ βήμα βήμα επειδή είμαι τελείως άσχετος !!

δεν ξέρω σίγουρα για το Ε72, αλλά γενικά, κάνεις εξαγωγή τις επαφές απ το nokia σε vcf, είτε μέσα απ το κινητό επιλέγοντας τες όλες, και στέλνοντάς τες με bluetooth και μετά κάνεις εισαγωγή στο android, είτε μέσω του nokia suite στον υπολογιστη, κι από κει στέλνεις τo vcf στο android για εισαγωγή. είναι εξαιρετικά απλό

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Μια απορια παιδια.Εχω εγκαταστησει την εφαρμογη NQ android booster.Αν την εχω ανοιχτη μου τρωει μπαταρια?γνωριζει ακνεις?
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αρχίζω να ανησυχώ ότι δεν πιάνω το χιούμορ ... Το Android που είναι ανοιχτό έχει ιούς, αποδεδειγμένα .. Το iOS και τα Mac από την άλλη, όχι ... Τα Linux στο pc δεν πιάνουν ιούς γιατί το χει το 1,5% το οποίο ξέρει να φυλάγεται αλλά επίσης ακριβώς επειδή έχει τόσο μικρό ποσοστό δεν ασχολούνται άτομα να κάτσουν να φτιάξουν ιούς ...

Μάλλον σου έχει διαφύγει το malware που κατά καιρούς έχει περάσει τις πόρτες ακόμα και του App Store. Για malware σε Mac δεν το συζητάω, έχει ποσοστά ανάπτυξης μεγαλύτερα από της Κίνας. Στο Linux το malware το βαφτίζουμε "exploits" και είναι αυτό στο οποίο πολλοί εδώ μέσα οφείλουν τη δυνατότητα root του κινητού τους.

Για να μην το κουράζουμε: malware υπάρχει και θα υπάρχει σε όλες τις πλατφόρμες. Το να είναι ανοιχτός ο κώδικας σημαίνει ότι βρίσκονται οι τρύπες πιο εύκολα και συνήθως κλείνουν και πιο γρήγορα.

Κι εγώ συνηγορώ πάντως ότι αυτή τη στιγμή δεν έχει νόημα να βάλει κανείς anti-malware σε android, τόσο εξαιτίας της (χαμηλής) σοβαρότητας του κινδύνου, όσο και εξαιτίας της (εξίσου χαμηλής) αποτελεσματικότητας των διαθέσιμων εφαρμογών.

Η προσεκτική χρήση είναι πάντα η καλύτερη δικλείδα ασφαλείας.

 

Έχω το vodafone 858 και προσπαθώντας να κάνω κλήση από το καντράν με τους αριθμούς, μου πατιέται μερικές φορές κατά λάθος το πλήκτρο του τηλεφωνητή και χρεώνομαι.

Το κινητό δεν με αφήνει να αλλάξω τον αριθμό του τηλεφωνητή. Φταίει το Android, το κινητό που είναι branded vodafone ή κάτι άλλο, και πώς μπορώ να το διορθώσω (να αλλάξω τον αριθμό τηλεφωνητή);

edit: Νομίζω πώς φταίει το κινητό που είναι vodafone. Αν το κάνω root θα μπορέσω να αλλάξω τον αριθμό;

 

Δεν απενεργοποιείς απλά τον τηλεφωνητή, αφού δεν τον χρησιμοποιείς? Λογικά μπορείς να το κάνεις και από το κινητό, αλλά σίγουρα μπορείς να τον απενεργοποιήσεις και από την εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε αρκετές σειρές και ταινίες, όσοι έχουν Android smartphones, όταν απαντούν στις κλήσεις ακούγεται ένας ήχος, κάτι σαν ένα beep.

Γνωρίζει κανείς αν είναι κάποια επιπλέον επιλογή στις ρυθμίσεις των συσκευών τους ή υπάρχει και στις δικές μας και δεν την έχω βρει; !!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλω να μου πείτε είναι πια είναι τα

Must Have Apps σε νέο κινητό ...

 

δλδ κατι που σβήνουν μόνα τους τα task, κάτι που βοηθάει την πατάρια κτλ !!!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

Υ.Γ. Ξανά θυμίζω ότι είμαι τελείως άσχετος !!!

 

:lol::lol:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4510382

Οδηγός αρχαρίων

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272004

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις δεν υπάρχει λόγος (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) που θα έκανε χρήσιμο ένα antivirus software στις Android συσκευές.

 

 

 

Που αλλού... στο site της Adobe.

 

Φιλε μου κατεβασα την νεωτερη version 11.1 για 2.3.6 version την εγκατεστησα,αλλα παλι δεν παιζουν τα flash σε ιστοσελιδες,μηπως πρεπει να κανω καποια παιρετερω ρυθμιση ?

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατεβασα την νεωτερη version 11.1 για 2.3.6 version την εγκατεστησα,αλλα παλι δεν παιζουν τα flash σε ιστοσελιδες,μηπως πρεπει να κανω καποια παιρετερω ρυθμιση ?

 

Πρεπει να μπεις στην ιστοσελιδα της adobe και να το κατεβασεις απο εκει.Εκει που θα λεει για android!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Samsung Galaxy S3. Εκανα συγχρονισμό επαφών με το Outlook (με το KIES) και έχω και λογαριασμό google.

Το πρόβλημά μου είναι ότι στις επαφές, πεδία όπως οι σημειώσεις, η ημερομηνία γέννησης κ.α. εμφανίζονται διπλά (στην προβολή της επαφής). Ονομα,επώνυμο,τηλέφωνα είναι οκ.

Τι μπορεί να φταίει;

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μπεις στην ιστοσελιδα της adobe και να το κατεβασεις απο εκει.Εκει που θα λεει για android!

 

Mα απο εκει το κατεβασα

 

http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html

 

Λοιπον προσεξα τα ακουλουθα απο την ιστοσελιδα μου

 

http://users.otenet.gr/~meteo/index.html

 

Δεξια πανω το ρολοι ,καθως το κιτρινο πλαισιο με τα οργανα καιρου που γραφει κατω awekas.at ,και επισης λιγο παρακατω στο τερμα που ειναι οι επισκεπτες και ρολαρει απο κατω προς τα πανω ειναι στασιμο.

 

Καθως επισης και εδω που κανω time lapse video δεν δειχνη τιποτα

 

http://users.otenet.gr/~meteo/video.html

 

Τι φταιει ? μηπως τα android δεν παιζουν abobe flash player βαρια αρχεια ? μπορει να μπει καποιος απο το κινητο του στην σελιδα μου και να μου πει αν τα δειχνη ολα σωστα τα παραπανω που ανεφερα ?

 

Ευχαριστω

Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την σελίδα σου με την έκδοση flash player 11.1.115.36 σε galaxy note και android 4.2.1.Το ρολόι δεξιά δεν εμφανίζεται καθόλου και οι επισκέπτες κάτω δεν ρολλάρουν.Το time lapse video λειτουργεί κανονικά.Οπότε ναι κάτι γίνεται.Πλήρη προβολή όπως στο pc έχω με τον photon browser που υποστηρίζει flash μέσω του server τους και για να παίξει σχετικά καλά θέλει τουλάχιστον διπύρηνο και ics και άνω λόγω του full hwa.Στο αρχαίο hd2 με gingerbread ειναι σχεδόν "ακινητοποιημένος" αλλά σε jb με λίγη προσπάθεια παίζει.Oπότε για δυνατές συσκευές ειναι μια πολύ καλή λύση.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την σελίδα σου με την έκδοση flash player 11.1.115.36 σε galaxy note και android 4.2.1.Το ρολόι δεξιά δεν εμφανίζεται καθόλου και οι επισκέπτες κάτω δεν ρολλάρουν.Το time lapse video λειτουργεί κανονικά.Οπότε ναι κάτι γίνεται.Πλήρη προβολή όπως στο pc έχω με τον photon browser που υποστηρίζει flash μέσω του server τους και για να παίξει σχετικά καλά θέλει τουλάχιστον διπύρηνο και ics και άνω λόγω του full hwa.Στο αρχαίο hd2 με gingerbread ειναι σχεδόν "ακινητοποιημένος" αλλά σε jb με λίγη προσπάθεια παίζει.Oπότε για δυνατές συσκευές ειναι μια πολύ καλή λύση.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου

Αρα λογικο που δεν παιζει flash βαρια αρχεια στο δικο μου μονοπυρηνο 832 Mhz,και ας του περασα και τον abobe flash player τελευταια version για 2.3.6 Gingerbread.O browser ειναι της μανας του ο safari απο οτι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Safari; iPhone έχεις;

 

Δεν παω καλά ,αλλα σκεφτομουν αλλα εγραψα :dizzy:

Τον Android browser της μανας του εχει,λες να κατεβασω τον Dolphin που ακουγονται καλα λογια ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας μου πει καποιος αν γνωριζει.Πως γινεται στα προγραμμα που εχω για ν κλεινει τις εφαρμογες.Να παταω κ ν κλεινουν κ μετα αν ξαναμπω να εχει παλι πχ 10 ανοιχτες παλι?Συνηθως μου ανοιγει μονο του το φβ το γοογκλε+.Πως γινεται αυτο? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας μου πει καποιος αν γνωριζει.Πως γινεται στα προγραμμα που εχω για ν κλεινει τις εφαρμογες.Να παταω κ ν κλεινουν κ μετα αν ξαναμπω να εχει παλι πχ 10 ανοιχτες παλι?Συνηθως μου ανοιγει μονο του το φβ το γοογκλε+.Πως γινεται αυτο? :wacko:

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937653#post3937653

Και η γνώμη μου, μην σε απασχολεί τι τρέχει. Εκτός κι αν είναι κακογραμμένη εφαρμογή που δεν αφήνει το κινητό να μπει σε λειτουργεία αναμονής. Αν κάτι δεν θες να τρέχει, πχ το google+, απενεργοποίησέ το απ τις ρυθμίσεις->εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες που μπήκα στο κόσμο του συγκεκριμένου λειτουργικού και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα να μάθω που δεν μπορώ να βρώ άκρη...

 

1ον και κυριότερο για μένα... όταν είχα τα windows phone 6 στις επαφές μου..έγραφα για παράδειγμα: Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Giotis Corporation), έβαζα δηλαδή στα στοιχεία ότι δουλεύει σε αυτή την εταιρία και όταν έψαχνα τις επαφές μου εμφανίζοταν έτσι...η εταιρία δίπλα απο το όνομα εν ολίγεις εγώ το επέλεγα έτσι...αυτό τώρα πως γίνετε εδώ???.

Έχω κάνει phonebook επαφές μιας και τις έφερα απο το κινητό το παλιό και ήταν όλες του Outlook.

...και μιας και άνοιξα το θέμα ας ρωτήσω και αυτό:

Μέσα στο μενού εξ αρχής έχω κάποια widgets φαντάζομαι λέγονται...όπως π.χ. e-bay, amazon, 7digital, Groupon, Telekom Music κτλ. τα οποία π.χ. ειδικά το amazon δεν πρόκειτε να το χρησιμοποιήσω ποτέ...πάω να τα βγάλω αλλά καταφέρνω μονάχα να τα κάνω να σταματήσουν να δουλεύουν...μπορώ να τα ξηλώσω τελείως και πώς?.

Και κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα...πως μπορώ να κάνω τον ήχο κλήσης να ξεκινάει ομαλά?..δηλαδή χαμηλά και σιγά σιγά να δυναμώνει?...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες που μπήκα στο κόσμο του συγκεκριμένου λειτουργικού και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα να μάθω που δεν μπορώ να βρώ άκρη...

 

1ον και κυριότερο για μένα... όταν είχα τα windows phone 6 στις επαφές μου..έγραφα για παράδειγμα: Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Giotis Corporation), έβαζα δηλαδή στα στοιχεία ότι δουλεύει σε αυτή την εταιρία και όταν έψαχνα τις επαφές μου εμφανίζοταν έτσι...η εταιρία δίπλα απο το όνομα εν ολίγεις εγώ το επέλεγα έτσι...αυτό τώρα πως γίνετε εδώ???.

Έχω κάνει phonebook επαφές μιας και τις έφερα απο το κινητό το παλιό και ήταν όλες του Outlook.

...και μιας και άνοιξα το θέμα ας ρωτήσω και αυτό:

Μέσα στο μενού εξ αρχής έχω κάποια widgets φαντάζομαι λέγονται...όπως π.χ. e-bay, amazon, 7digital, Groupon, Telekom Music κτλ. τα οποία π.χ. ειδικά το amazon δεν πρόκειτε να το χρησιμοποιήσω ποτέ...πάω να τα βγάλω αλλά καταφέρνω μονάχα να τα κάνω να σταματήσουν να δουλεύουν...μπορώ να τα ξηλώσω τελείως και πώς?.

Και κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα...πως μπορώ να κάνω τον ήχο κλήσης να ξεκινάει ομαλά?..δηλαδή χαμηλά και σιγά σιγά να δυναμώνει?...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Στις επαφές υπάρχει πεδίο που βάζεις το πού εργάζεται.

Για να τις βγάλεις αυτές τις εφαρμογές πρέπει να χεις δικαιώματα root στο κινητό. Ρώτα στο θέμα της συσκευής σου για το πώς ή δες αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το που εργάζεται ο καθένας το έχω βάλει αλλά εννοώ...ότι όταν έψαχνα στο windows mobile μου έδειχνε την εταιρία του αλλουνού δίπλα απο το όνομά του....εδώ πρέπει να μπω μέσα στο ονομά του και να πάω details εν ολίγεις....δεν γίνετε να μου τα δείχνει ήδη απο έξω?
Link to comment
Share on other sites

im plus. το αγοραζεις μια φορα και ησυχαζεις. και εισαι online συγχρονως σε οτιδηποτε χρησιμοποιεις (fb, msn, skype, yahoo, κτλ).

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.shapeservices.impluslite&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLnNoYXBlc2VydmljZXMuaW1wbHVzbGl0ZSJd

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.shapeservices.implusfull

 

Kι ενα καινουριο, πολυ καλο και free:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imo.android.imoim&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pbW8uYW5kcm9pZC5pbW9pbSJd

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω επαφες απο το τηλεφωνο στο google account, χωρις να χρειαζεται να τις γραψω απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω επαφες απο το τηλεφωνο στο google account, χωρις να χρειαζεται να τις γραψω απο την αρχη?

 

Διάβασε εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...