Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα permissions του apk ειναι rw-r--r--

και οσο κι αν παλεψα δεν μπορεσα να βαλω την 2η παυλα, δοκιμασα check σε διαφορους συνδυασμους. Πως μπαινει? (read/write - user/group/others)

 

Επισης , εχει μεν το εικονιδιο του play, αλλα το ονομαζει....phonesky! Τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Tα permissions του apk ειναι rw-r--r--

και οσο κι αν παλεψα δεν μπορεσα να βαλω την 2η παυλα, δοκιμασα check σε διαφορους συνδυασμους. Πως μπαινει? (read/write - user/group/others)

 

Επισης , εχει μεν το εικονιδιο του play, αλλα το ονομαζει....phonesky! Τι ειναι αυτο?

θα προτεινα να παρεις το Phonesky.apk απο το zip της rom σου και να το βαλεις με τον file manager στο system/apps και να δωσεις permissions, με restart θα παιξει λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει βρηκα καπου ενα vending.apk και εκανα τη δουλεια μου. Πολυ ταλαιπωρια ομως.

 

Μπορει καποιος να μου πει, με απλα λογια, πως να κανω το link2sd να μεταφερει ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ τις εφαρμογες στην sd?

Παρακαλω, χιλια παρακαλω, δεν θελω να καταστρεψω κατι, δεν μπορω παλι να παλευω επι ωρες επειδη θα κανω καποιο λαθος.

Ειναι ευκολο? Πειτε μου.

Εχει επικινδυνοτητα? Πειτε μου.

Δεν μπορω να διακινδυνευσω τιποτε απο το κινητο. Δεν υπαρχει χρονος για πολυωρο σεταρισμα απο την αρχη.

 

Τι να κανω για να μπορει το link2sd να μεταφερει ολοκληρες τις εφαρμογες στην sd?

Πχ. να βαλω την sd στον υπολογιστη και να την χωρισω σε 2 partition? Και μετα?

Τι θα γινει με τις υπαρχουσες εφαρμογες, μεσα απο το μενου 'apps' ή το link2sd μεταφερονται ολοκληρωτικα στην sd ή μπορει να παψουν να λειτουργουν?

 

Κατατοπιστε με με απλα λογια και διακριτα βημα, σας παρακαλω! :)

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει βρηκα καπου ενα vending.apk και εκανα τη δουλεια μου. Πολυ ταλαιπωρια ομως.

 

Μπορει καποιος να μου πει, με απλα λογια, πως να κανω το link2sd να μεταφερει ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ τις εφαρμογες στην sd?

Παρακαλω, χιλια παρακαλω, δεν θελω να καταστρεψω κατι, δεν μπορω παλι να παλευω επι ωρες επειδη θα κανω καποιο λαθος.

Ειναι ευκολο? Πειτε μου.

Εχει επικινδυνοτητα? Πειτε μου.

Δεν μπορω να διακινδυνευσω τιποτε απο το κινητο. Δεν υπαρχει χρονος για πολυωρο σεταρισμα απο την αρχη.

 

Τι να κανω για να μπορει το link2sd να μεταφερει ολοκληρες τις εφαρμογες στην sd?

Πχ. να βαλω την sd στον υπολογιστη και να την χωρισω σε 2 partition? Και μετα?

Τι θα γινει με τις υπαρχουσες εφαρμογες, μεσα απο το μενου 'apps' ή το link2sd μεταφερονται ολοκληρωτικα στην sd ή μπορει να παψουν να λειτουργουν?

 

Κατατοπιστε με με απλα λογια και διακριτα βημα, σας παρακαλω! :)

 

Προϋπόθεση .. Κάνεις format την κάρτα μνήμης με ένα πρόγραμμα το οποίο σου επιτρέπει να δημιουργήσεις partitions .. Ένα EXT2 (το οποίο θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές σου - εγώ το έβαλα 2Gb και είμαι υπερκαλυμένος) και ένα FAT32, όπου το κινητό θα το διαβάζει σαν εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο .. Εγώ χρησιμοποίησα ένα δωρεάν, το MiniTool Partitition Wizard, το οποίο και αγάπησα ... Δεν θυμάμαι όμως πιο partition πρέπει να φτιάξεις πρώτα, νομίζω πρώτα πρέπει το FAT32 και μετά το EXT2 .. Αν κάνω κάποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε οι ειδικοί ...

 

1) Κάνεις Root .. Απαραίτητη προϋπόθεση και αυτή ..

2) Superuser rights στην εφαρμογή Link2SD με το που την ανοίγεις ...

3) Όπως βλέπεις σου βγάζει ένα κατεβατό με τις εφαρμογές ..

4) Επιλέγεις το εικονίδιο στο τετραγωνάκι αριστερά από το ορθογώνιο που λέει "Link2SD" και επιλέγεις το "Χρήστης"

5) Αυτές είναι οι εφαρμογές χρήστη ... Επέλεξε μία για να δεις τι λειτουργίες έχεις ... Μπορείς να επιλέγεις να δεις τι έχεις στην εσωτερική, τι στην κάρτα μνήμης, τι είναι συνδεδεμένες, τι όχι και τι είναι του κινητού .. Πειραματίσου για να γνωρίζεις τι σου τρώει χώρο και τι όχι ..

6) Πατάς πάνω στην πρώτη ... Κάτω κάτω, σου έχει δύο μεγάλες επιλογές : Σύνδεση και Αποσύνδεση (Link) Πατάς το "Σύνδεση"

7) Επιλέγεις και τα τρία κουτάκια (κάποιες δεν έχουν διαθέσιμα και τα τρία, απλά πάντα επιλέγεις ότι μπορείς να αδειάσεις από την εσωτερική) ... Και μετά πατάς ΟΚ ...

8) Επανάληξη του βήματος 5 και μεταφέρεις τα πάντα όλα ...

 

Υ.Γ. 1 : Η ταχύτητα μεταφοράς ποικίλει ανάλογα την ταχύτητα της κάρτας σου ..

Υ.Γ. 2 : Εννοείται πως η κάρτα δεν πρέπει να βγει για καμία περίπτωση παρά μόνο όταν το κινητό είναι κλειστό ...

Υ.Γ. 3 : Έχω περίπου 110 εφαρμογές μέσα στην SD .. Το κινητό μου κάνει 5 λεπτά για να κάνει boot :blink:, οπότε την πρώτη φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση, δώστου λίγο χρόνο και θα το συνηθίσεις ..

Υ.Γ. 4 : Πατώντας το πλήκτρο του μενού εκεί που σου βγάζει την λίστα με τις εφαρμογές, θα σου εμφανιστεί μία επιλογή που λέει "Αποθηκευτικός χώρος" ... Πάτα τον για να δεις τι χώρο έχεις διαθέσιμο και σε ποιο αποθηκευτικό μέρος της συσκευής ...

Υ.Γ. 5 : Μπαίνεις στο Google Play και κατεβάζεις μέχρι να μπλοκάρει ο server !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Προϋπόθεση .. Κάνεις format την κάρτα μνήμης με ένα πρόγραμμα το οποίο σου επιτρέπει να δημιουργήσεις partitions .. Ένα EXT2 (το οποίο θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές σου - εγώ το έβαλα 2Gb και είμαι υπερκαλυμένος) και ένα FAT32, όπου το κινητό θα το διαβάζει σαν εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο .. Εγώ χρησιμοποίησα ένα δωρεάν, το MiniTool Partitition Wizard, το οποίο και αγάπησα ... Δεν θυμάμαι όμως πιο partition πρέπει να φτιάξεις πρώτα, νομίζω πρώτα πρέπει το FAT32 και μετά το EXT2 .. Αν κάνω κάποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε οι ειδικοί ...

 

1) Κάνεις Root .. Απαραίτητη προϋπόθεση και αυτή ..

2) Superuser rights στην εφαρμογή Link2SD με το που την ανοίγεις ...

3) Όπως βλέπεις σου βγάζει ένα κατεβατό με τις εφαρμογές ..

4) Επιλέγεις το εικονίδιο στο τετραγωνάκι αριστερά από το ορθογώνιο που λέει "Link2SD" και επιλέγεις το "Χρήστης"

5) Αυτές είναι οι εφαρμογές χρήστη ... Επέλεξε μία για να δεις τι λειτουργίες έχεις ... Μπορείς να επιλέγεις να δεις τι έχεις στην εσωτερική, τι στην κάρτα μνήμης, τι είναι συνδεδεμένες, τι όχι και τι είναι του κινητού .. Πειραματίσου για να γνωρίζεις τι σου τρώει χώρο και τι όχι ..

6) Πατάς πάνω στην πρώτη ... Κάτω κάτω, σου έχει δύο μεγάλες επιλογές : Σύνδεση και Αποσύνδεση (Link) Πατάς το "Σύνδεση"

7) Επιλέγεις και τα τρία κουτάκια (κάποιες δεν έχουν διαθέσιμα και τα τρία, απλά πάντα επιλέγεις ότι μπορείς να αδειάσεις από την εσωτερική) ... Και μετά πατάς ΟΚ ...

8) Επανάληξη του βήματος 5 και μεταφέρεις τα πάντα όλα ...

 

Υ.Γ. 1 : Η ταχύτητα μεταφοράς ποικίλει ανάλογα την ταχύτητα της κάρτας σου ..

Υ.Γ. 2 : Εννοείται πως η κάρτα δεν πρέπει να βγει για καμία περίπτωση παρά μόνο όταν το κινητό είναι κλειστό ...

Υ.Γ. 3 : Έχω περίπου 110 εφαρμογές μέσα στην SD .. Το κινητό μου κάνει 5 λεπτά για να κάνει boot :blink:, οπότε την πρώτη φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση, δώστου λίγο χρόνο και θα το συνηθίσεις ..

Υ.Γ. 4 : Πατώντας το πλήκτρο του μενού εκεί που σου βγάζει την λίστα με τις εφαρμογές, θα σου εμφανιστεί μία επιλογή που λέει "Αποθηκευτικός χώρος" ... Πάτα τον για να δεις τι χώρο έχεις διαθέσιμο και σε ποιο αποθηκευτικό μέρος της συσκευής ...

Υ.Γ. 5 : Μπαίνεις στο Google Play και κατεβάζεις μέχρι να μπλοκάρει ο server !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

 

- ext2, ειναι είδος φορματ?

 

- Αν μεταφερω ολο το υλικο της sd στον σκληρο, και μετα τα αντιγραψω παλι πισω, μετα την δημιουργια των 2 partitions? Σωζεται, το ήδη περασμενο υλικο των εφαρμογων που βρισκεται ήδη στην sd? (υπενθυμιζω, οτι ΜΕΡΙΚΩΣ εχει γινει μεταφορα τους, αλλα θελω ολοκληρωτικη μεταφορα)

Θα χρειαστει επανεγκατασταση/σεταρισμα εφαρμογων, ή οχι?

 

- Τα partitions πρεπει απαραιτητως να γινουν με ειδικο προγραμμα, ή μπορω με οποιοδηποτε προγραμμα κανει partitions? (πχ το Disk utility του mac os x)

Link to comment
Share on other sites

Προϋπόθεση .. Κάνεις format την κάρτα μνήμης με ένα πρόγραμμα το οποίο σου επιτρέπει να δημιουργήσεις partitions .. Ένα EXT2 (το οποίο θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές σου - εγώ το έβαλα 2Gb και είμαι υπερκαλυμένος) και ένα FAT32, όπου το κινητό θα το διαβάζει σαν εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο .. Εγώ χρησιμοποίησα ένα δωρεάν, το MiniTool Partitition Wizard, το οποίο και αγάπησα ... Δεν θυμάμαι όμως πιο partition πρέπει να φτιάξεις πρώτα, νομίζω πρώτα πρέπει το FAT32 και μετά το EXT2 .. Αν κάνω κάποιο λάθος, παρακαλώ διορθώστε οι ειδικοί ...

 

1) Κάνεις Root .. Απαραίτητη προϋπόθεση και αυτή ..

2) Superuser rights στην εφαρμογή Link2SD με το που την ανοίγεις ...

3) Όπως βλέπεις σου βγάζει ένα κατεβατό με τις εφαρμογές ..

4) Επιλέγεις το εικονίδιο στο τετραγωνάκι αριστερά από το ορθογώνιο που λέει "Link2SD" και επιλέγεις το "Χρήστης"

5) Αυτές είναι οι εφαρμογές χρήστη ... Επέλεξε μία για να δεις τι λειτουργίες έχεις ... Μπορείς να επιλέγεις να δεις τι έχεις στην εσωτερική, τι στην κάρτα μνήμης, τι είναι συνδεδεμένες, τι όχι και τι είναι του κινητού .. Πειραματίσου για να γνωρίζεις τι σου τρώει χώρο και τι όχι ..

6) Πατάς πάνω στην πρώτη ... Κάτω κάτω, σου έχει δύο μεγάλες επιλογές : Σύνδεση και Αποσύνδεση (Link) Πατάς το "Σύνδεση"

7) Επιλέγεις και τα τρία κουτάκια (κάποιες δεν έχουν διαθέσιμα και τα τρία, απλά πάντα επιλέγεις ότι μπορείς να αδειάσεις από την εσωτερική) ... Και μετά πατάς ΟΚ ...

8) Επανάληξη του βήματος 5 και μεταφέρεις τα πάντα όλα ...

 

Υ.Γ. 1 : Η ταχύτητα μεταφοράς ποικίλει ανάλογα την ταχύτητα της κάρτας σου ..

Υ.Γ. 2 : Εννοείται πως η κάρτα δεν πρέπει να βγει για καμία περίπτωση παρά μόνο όταν το κινητό είναι κλειστό ...

Υ.Γ. 3 : Έχω περίπου 110 εφαρμογές μέσα στην SD .. Το κινητό μου κάνει 5 λεπτά για να κάνει boot :blink:, οπότε την πρώτη φορά που θα κάνεις επανεκκίνηση, δώστου λίγο χρόνο και θα το συνηθίσεις ..

Υ.Γ. 4 : Πατώντας το πλήκτρο του μενού εκεί που σου βγάζει την λίστα με τις εφαρμογές, θα σου εμφανιστεί μία επιλογή που λέει "Αποθηκευτικός χώρος" ... Πάτα τον για να δεις τι χώρο έχεις διαθέσιμο και σε ποιο αποθηκευτικό μέρος της συσκευής ...

Υ.Γ. 5 : Μπαίνεις στο Google Play και κατεβάζεις μέχρι να μπλοκάρει ο server !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλα τα ειπες, αρκει να μην σε φτυσει την sd το κινητο. Το Note 2 που εχω π.χ. φτυνει τις microsd σαν πασατεμπο, (χιλιαδες αναφορες στο google) με αποτελεσμα να μην διαβαζει το ext2 και να καρασαρει Οoooo,τι εχεις αντιγραψει με το link2sd...

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

 

- ext2, ειναι είδος φορματ?

 

- Αν μεταφερω ολο το υλικο της sd στον σκληρο, και μετα τα αντιγραψω παλι πισω, μετα την δημιουργια των 2 partitions? Σωζεται, το ήδη περασμενο υλικο των εφαρμογων που βρισκεται ήδη στην sd? (υπενθυμιζω, οτι ΜΕΡΙΚΩΣ εχει γινει μεταφορα τους, αλλα θελω ολοκληρωτικη μεταφορα)

Θα χρειαστει επανεγκατασταση/σεταρισμα εφαρμογων, ή οχι?

 

- Τα partitions πρεπει απαραιτητως να γινουν με ειδικο προγραμμα, ή μπορω με οποιοδηποτε προγραμμα κανει partitions? (πχ το Disk utility του mac os x)

 

Το ΕΧΤ2 είναι ο τύπος συστήματος αρχείων που χρησιμοποιούν τα Linux, όπως τα Windows που χρησιμοποιούν το NTFS ..

 

Δεύτερον, δεν καταλαβαίνω τι μου λες ... Κάνεις φορμάτ στην κάρτα μνήμης, δεν σώζεται τίποτα εγκατεστημένο ... Αν υπάρχουν εφαρμογές που δεν θες να απεγκαταστήσεις, τις περνάς στην εσωτερική μνήμη μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και μετά τις κάνεις Link (σύνδεση) ... Τις υπόλοιπες που δεν χωράνε για να τις "σώσεις" στην εσωτερική τις απεγκαθιστάς μία μία ... Είναι απόλυτα προφανές ότι αν μείνουν "μισές" τις χάνεις ...

 

Τα partitition τα φτιάχνεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα σου επιτρέπει να φορμάρεις σε FAT 32 και EXT2 ...

 

Καλα τα ειπες, αρκει να μην σε φτυσει την sd το κινητο. Το Note 2 που εχω π.χ. φτυνει τις microsd σαν πασατεμπο, (χιλιαδες αναφορες στο google) με αποτελεσμα να μην διαβαζει το ext2 και να καρασαρει Οoooo,τι εχεις αντιγραψει με το link2sd...

 

Εκτός ότι δεν ασχολούμαι με Samsung, η απορία μου έμεινε : Γιατί να την κάνεις την διαδικασία με το Note 2, δεν έχει ήδη 2Gb εσωτερικής για εφαρμογές ?????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Σημείωσεις:

Δεν χρειάζεται να φορμάρεις πλήρως την κάρτα μνημης. Χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα partition manager, μειώνεις το υπάρχον partition και φτιάχνεις στη συνέχεια ένα ακόμη. Δεν χάνεις τα αρχεία της κάρτας. Όταν ανοίξεις το το link2sd, το πιο πιθανό ειναι να μην υποστηρίζει η rom σου ext2/3/4, φορμαρέ το σε fat32. Τις εφαρμογές που χες πριν στην καρτα μνήμης, τις περνάς στην εσωτερική μία μία και μετά τις συνδέεις με το link2sd

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίξεις το το link2sd, το πιο πιθανό ειναι να μην υποστηρίζει η rom σου ext2/3/4, φορμαρέ το σε fat32.

 

Τι εννοείς δεν υποστηρίζει η ROM EXT2 ???? Η εσωτερική σε κάθε Android EXT2 δεν είναι ?????

Και τι εννοείς να φορμάρει σε FAT 32 ??? 2 Partitions FAT32 ?????

 

Noobas είμαι και εγώ, δεν ρωτάω ειρωνικά !!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε όλα τα android η εσωτερική μνήμη ext2.Σε κάποια μοντέλα (παλιότερα κυρίως) ειναι σε YAFFS και στα πιο καινούρια σε ext4.Eπίσης δεν ειναι πανάκεια ότι όλα τα κινητά out of the box υποστηρίζουν όλα τα ext φορματ.Εξαρτάται από τι υποστήριξη έχει βάλει ο κατασκευαστής στον kernel
Link to comment
Share on other sites

Σημείωσεις:

Δεν χρειάζεται να φορμάρεις πλήρως την κάρτα μνημης. Χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα partition manager, μειώνεις το υπάρχον partition και φτιάχνεις στη συνέχεια ένα ακόμη. Δεν χάνεις τα αρχεία της κάρτας. Όταν ανοίξεις το το link2sd, το πιο πιθανό ειναι να μην υποστηρίζει η rom σου ext2/3/4, φορμαρέ το σε fat32. Τις εφαρμογές που χες πριν στην καρτα μνήμης, τις περνάς στην εσωτερική μία μία και μετά τις συνδέεις με το link2sd

 

Δια παν ενδεχομενον...

αν αντιγραψω τα περιεχομενα της sd στον σκληρο δισκο, αν κατι δεν παει καλα, δεν μπορω απλα να τα ξανααντιγραψω απο τον σκληρο στην sd, και να τα εχω ολα οπως πριν?

Ή δεν γινεται αυτο?

 

---

Αδυνατον να περαστουν οι εφαρμογες στην εσωτερικη μνημη. Με 10mb ελευθερα, απλα δεν μπορω να κανω βημα. Οποτε?

Link to comment
Share on other sites

Επισης, θα ειχε ενδιαφερον αν υπαρχει καποια λιστα με τις ακρως απαραιτητες για τη λειτουργια του ιδιου του android, εφαρμογες στο system/app, και μια λιστα με λιγοτερο ουσιωδεις-προσθετες εφαρμογες που μπορει καποιος να τις σβησει χωρις παρενεργειες. Επειδη ομως εγω βλεπω οτι πολλες εφαρμογες ειναι του android, φοβαμαι να τις πειραξω.

Και καλα κανω θα πειτε.

 

Ομως, το link2sd, καθως και αυτο που λεω για διαγραφη λιγοτερο σημαντικων προεγκατεστημενων εφαρμογων, προκυπτει απο το οτι η εσωτερικη μνημη...τελειωσε!

Ναι, ξερω, το επομενο κινητο μου θα φροντισω να εχει μεγαλυτερη, αλλα μεχρι τοτε, πρεπει να ζησω με αυτο.

 

Και πρεπει να 'μεγαλωσω' καπως, τον διαθεσιμο χωρο στην εσωτερικη μνημη, ωστε να μπορω να βαζω καποιες εφαρμογες ακομη της επιλογης μου.

Link to comment
Share on other sites

Δια παν ενδεχομενον...

αν αντιγραψω τα περιεχομενα της sd στον σκληρο δισκο, αν κατι δεν παει καλα, δεν μπορω απλα να τα ξανααντιγραψω απο τον σκληρο στην sd, και να τα εχω ολα οπως πριν?

Ή δεν γινεται αυτο?

ναι μπορεις. Οι εφαρμογήες βρίσκονται στον φάκελο android στην κάρτα μνήμης

Αδυνατον να περαστουν οι εφαρμογες στην εσωτερικη μνημη. Με 10mb ελευθερα, απλα δεν μπορω να κανω βημα. Οποτε?

κάνεις link όσες είναι ήδη μέσα και ελευθερώνεις χώρο, και μετά περνάς κι όσες είχες στη κάρτα, κ τις κανεις μία μία link ώστε να αδειάζει ο χώρος

Τι εννοείς δεν υποστηρίζει η ROM EXT2 ???? Η εσωτερική σε κάθε Android EXT2 δεν είναι ?????

Και τι εννοείς να φορμάρει σε FAT 32 ??? 2 Partitions FAT32 ?????

 

Noobas είμαι και εγώ, δεν ρωτάω ειρωνικά !!!!

όχι. Γενικά δεν έχω δει κινητό με στοκ rom να υποστηρίζει extX, μόνο fat32, εκτός από cyanogenmod roms. όταν πας να φορμάρεις στο link2sd, θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να ποστάρω σωστά...

λοιπόν,Samsung galaxy sIII mini,δεν έχουμε notification led...μπορείτε να μου πείτε κάποια εφαρμογή η οποία όμως να χρησιμοποιεί τα hardware buttons και όχι την οθόνη...

 

ButtonLed, αλλα πρέπει να είσαι root

Link to comment
Share on other sites

16 giga εχει, αλλα εαν κανεις εγκατασταση κανα-δυο παιχνιδια της gameloft την γεμισες χαλαρα. To Note 2 εχει προβλημα με τις sd. Με μια googlia θα καταλαβεις τι εννοω.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Άκουσα πως οι συσκευές android δε κολάνε ιους γιατί είναι ανοικτού κώδικα ή κάτι τετοιο...Ισχύει αυτό;Ξέρετε τίποτα;Ευχαριστώ πολυ
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος ,τωρα που το google play σταματησε να διαθετει τον abobe flash player ,που μπορω να βρω καποιον free flash player να βαλω σε κινητο android ? Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Άκουσα πως οι συσκευές android δε κολάνε ιους γιατί είναι ανοικτού κώδικα ή κάτι τετοιο...Ισχύει αυτό;Ξέρετε τίποτα;Ευχαριστώ πολυ

 

3.5 χρονια με συσκευες android εχω βαλει του κοσμου τα apks αλλα ιο δεν επιασα ακομη ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτήσω κάτι.Άκουσα πως οι συσκευές android δε κολάνε ιους γιατί είναι ανοικτού κώδικα ή κάτι τετοιο...Ισχύει αυτό;Ξέρετε τίποτα;Ευχαριστώ πολυ

 

Εν ολίγοις δεν υπάρχει λόγος (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) που θα έκανε χρήσιμο ένα antivirus software στις Android συσκευές.

 

Μηπως ξερει καποιος ,τωρα που το google play σταματησε να διαθετει τον abobe flash player ,που μπορω να βρω καποιον free flash player να βαλω σε κινητο android ?

 

Που αλλού... στο site της Adobe.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Άκουσα πως οι συσκευές android δε κολάνε ιους γιατί είναι ανοικτού κώδικα ή κάτι τετοιο...Ισχύει αυτό;Ξέρετε τίποτα;Ευχαριστώ πολυ

 

Antivirus σε κινητό δεν χρειάζεται ακόμα, αλλά αυτό που λες είναι το ανάποδο ... Τα κλειστού κώδικα δεν παρουσιάζουν ιούς ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Antivirus σε κινητό δεν χρειάζεται ακόμα, αλλά αυτό που λες είναι το ανάποδο ... Τα κλειστού κώδικα δεν παρουσιάζουν ιούς ...

όπως τα windows και το linux στο pc ας πούμε?:lol:

Link to comment
Share on other sites

όπως τα windows και το linux στο pc ας πούμε?:lol:

 

Πραγματικά αρχίζω να ανησυχώ ότι δεν πιάνω το χιούμορ ... Το Android που είναι ανοιχτό έχει ιούς, αποδεδειγμένα .. Το iOS και τα Mac από την άλλη, όχι ... Τα Linux στο pc δεν πιάνουν ιούς γιατί το χει το 1,5% το οποίο ξέρει να φυλάγεται αλλά επίσης ακριβώς επειδή έχει τόσο μικρό ποσοστό δεν ασχολούνται άτομα να κάτσουν να φτιάξουν ιούς ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...