Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση. το κινητο μου εχει τα παντα επαφες, sms, photo, σημειωσεις κλπ.

 

Που μπορω να δω τι εχει αποθηκευσει; Στο e-mail μου ή κάπου αλλού; SOS!!

Edited by marinap
Link to comment
Share on other sites

Επειδη, παρολα τα τερτιπια, η εσωτερικη μνημη ειναι ειδος προς εξαφανιση, για πειτε μου: αν χρησιμοποιω τις διαφορες εφαρμογες μου, και γενικως οπως εχω δει 'παραγουν' δεδομενα(το βλεπω στο apps, εντος των πληροφοριων για καθε εφαρμογη) καθως τις χρησιμοποιω, υπαρχει περιπτωση κατα τη διαρκεια της χρησης, να 'μπουκωσει' το συστημα και να γινει αργο, ή και μη χρηστικο τελικα? (κολημα κλπ).

 

Ξερει κανεις?

(να ξερω κι εγω τι με περιμενει!)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση. το κινητο μου εχει τα παντα επαφες, sms, photo, σημειωσεις κλπ.

 

Που μπορω να δω τι εχει αποθηκευσει; Στο e-mail μου ή κάπου αλλού; SOS!!

δεν ξέρω τι εννοείς ότι κράτησε αντίγραφο ασφαλείας, εγώ ξέρω ότι συγχρονίζει τις επαφές και το ημερολόγιο, με τις επαφες του gmail, και το gcalendar

 

Επειδη, παρολα τα τερτιπια, η εσωτερικη μνημη ειναι ειδος προς εξαφανιση, για πειτε μου: αν χρησιμοποιω τις διαφορες εφαρμογες μου, και γενικως οπως εχω δει 'παραγουν' δεδομενα(το βλεπω στο apps, εντος των πληροφοριων για καθε εφαρμογη) καθως τις χρησιμοποιω, υπαρχει περιπτωση κατα τη διαρκεια της χρησης, να 'μπουκωσει' το συστημα και να γινει αργο, ή και μη χρηστικο τελικα? (κολημα κλπ).

δεν θα χεις κάποιο πρόβλημα στην απόδοση, μονο ελλειψη χώρου. την οποία μπορείς να λύσεις με το linksd αν είσαι root

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι εννοείς ότι κράτησε αντίγραφο ασφαλείας, εγώ ξέρω ότι συγχρονίζει τις επαφές και το ημερολόγιο, με τις επαφες του gmail, και το gcalendar

 

δε μιλαω για συγχρονισμο. ελεγε οτι κανει, απο μονο του, "δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας του τηλεφωνου" στη google. Συγκεκριμενα ελεγε οτι δημιουργει αντιγραφα ασφαλειας των επαφων του τηλεφωνου, sms, ρυθμισεις συστηματος κλπ

 

Ειχε μια μπαρα που φορτωνε και πατησα "τελος" πριν πρασινισει ολη η μπαρα. Εγινε οταν εβαλα για πρωτη φορα το gmail στο τηλεφωνο για να κατεβασω εφαρμογη απο το google play.

 

Και δε ξερω τωρα τι εχει αποθηκευσει η google και τι οχι. Και που μπορω να το δω. γιατι στο πινακα ελεγχου του gmail (οταν μπαινω απο το pc) δειχνει μονο το ΙΜΕΙ, το μοντελο και τον παροχο κινητης τηλεφωνιας.

Link to comment
Share on other sites

δε μιλαω για συγχρονισμο. ελεγε οτι κανει, απο μονο του, "δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας του τηλεφωνου" στη google. Συγκεκριμενα ελεγε οτι δημιουργει αντιγραφα ασφαλειας των επαφων του τηλεφωνου, sms, ρυθμισεις συστηματος κλπ

 

Ειχε μια μπαρα που φορτωνε και πατησα "τελος" πριν πρασινισει ολη η μπαρα. Εγινε οταν εβαλα για πρωτη φορα το gmail στο τηλεφωνο για να κατεβασω εφαρμογη απο το google play.

 

Και δε ξερω τωρα τι εχει αποθηκευσει η google και τι οχι. Και που μπορω να το δω. γιατι στο πινακα ελεγχου του gmail (οταν μπαινω απο το pc) δειχνει μονο το ΙΜΕΙ, το μοντελο και τον παροχο κινητης τηλεφωνιας.

δεν μπορείς να το βρεις πουθενα στο google.και άμα πάτησες και τέλος, λογικά τα σβησε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Να ρωτησω τα sms που πανε μετα στην εσωτερικη μνημη του κινητου η σε καποια sd card ... υπαρχει τροπος να το επιλεξουμε?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να το βρεις πουθενα στο google.και άμα πάτησες και τέλος, λογικά τα σβησε

 

συγγνωμη εννοω gmail. ελπιζω να το εσβησε. λογικα δε θα φαινοταν στο gmail; χμ...

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη εννοω gmail. ελπιζω να το εσβησε. λογικα δε θα φαινοταν στο gmail; χμ...

αυτο εγινε γιατι οταν εβαζες το gmail, ειχε επιλογη να κανει back up στους servers της google και προφανως δεν το ειδες :p

Link to comment
Share on other sites

αυτο εγινε γιατι οταν εβαζες το gmail, ειχε επιλογη να κανει back up στους servers της google και προφανως δεν το ειδες :p

 

:blink::blink: υπαρχει τετοιο πραγμα;;; Βασικα τιποτα δεν ειχε μονο email-password! δε μπορω να κανω τιποτα; αν διαγραψω το gmail; thanks!

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη εννοω gmail. ελπιζω να το εσβησε. λογικα δε θα φαινοταν στο gmail; χμ...

ναι,google,gmail κλπ, γενικά στο google, δεν μπορείς να τα βρεις τα δεδομένα που κρατάει για backup,μονο να τα κανεις restore στο κινητό

αυτο εγινε γιατι οταν εβαζες το gmail, ειχε επιλογη να κανει back up στους servers της google και προφανως δεν το ειδες :p
μα δεν έχει τέτοια επιλογή όταν βάζεις email στο play store:p ούτε γω καταλαβαίνω τι της έκανε το κινητό
Link to comment
Share on other sites

ναι,google,gmail κλπ, γενικά στο google, δεν μπορείς να τα βρεις τα δεδομένα που κρατάει για backup,μονο να τα κανεις restore στο κινητό

μα δεν έχει τέτοια επιλογή όταν βάζεις email στο play store:p ούτε γω καταλαβαίνω τι της έκανε το κινητό

 

στις ρυθμισεις απορρητου υπαρχει μια επιλογη για δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας στη google αλλα το εχω απενεργοποιησει απο την ωρα που αγορασα το κινητο (xperia sole) !!!:blink:

δηλαδη δε ξερω τι εχει αποθηκευσει και τι οχι σωστα;

σας ευχαριστω που μου απαντατε και γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

ναι,google,gmail κλπ, γενικά στο google, δεν μπορείς να τα βρεις τα δεδομένα που κρατάει για backup,μονο να τα κανεις restore στο κινητό

μα δεν έχει τέτοια επιλογή όταν βάζεις email στο play store:p ούτε γω καταλαβαίνω τι της έκανε το κινητό

το 1ο το βγαζει οταν κανεις sign in http://i.imgur.com/v49KJ.png ...νομιζω βγαζει κι αλλη επιλογη να σε εχει backed up στη google..αυτο την 1η φορα. μετα στις ρυθμισεις εχει αυτες τις επιλογες. http://i.imgur.com/wG16H.png

 

εσυ τωρα τι φοβασαι; μην τα δει κανενας;

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις απορρητου υπαρχει μια επιλογη για δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας στη google αλλα το εχω απενεργοποιησει απο την ωρα που αγορασα το κινητο (xperia sole) !!!:blink:

δηλαδη δε ξερω τι εχει αποθηκευσει και τι οχι σωστα;

σας ευχαριστω που μου απαντατε και γρηγορα.

περίεργο, πάντως εφόσον διέκοψες τη διαδικασία δεν θα αποθηκευσε τίποτα, κι επίσης, τα δεδομένα δεν μπορεί να τα βρει ο άλλος στο λογαριασμό
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Να ρωτησω τα sms που πανε μετα στην εσωτερικη μνημη του κινητου η σε καποια sd card ... υπαρχει τροπος να το επιλεξουμε?

στην εσωτερικη και δεν υπαρχει τροπος να το επιλεξεις. πιανουν πολυ λιγο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

το 1ο το βγαζει οταν κανεις sign in http://i.imgur.com/v49KJ.png ...νομιζω βγαζει κι αλλη επιλογη να σε εχει backed up στη google..αυτο την 1η φορα. μετα στις ρυθμισεις εχει αυτες τις επιλογες. http://i.imgur.com/wG16H.png

 

εσυ τωρα τι φοβασαι; μην τα δει κανενας;

η πρωτη εικονα ειναι συγχρονισμος πραγμα που δεν εχει κανει με το gmail οπως λεει. η δευτερη ειναι το back up που το εχω "ξετσεκαρει" απο τη στιγμη που το αγορασα.

απλα δε μου αρεσει τα προσωπικα μου δεδομενα να τα κλεβουν απο το κινητο μου!!

 

περίεργο, πάντως εφόσον διέκοψες τη διαδικασία δεν θα αποθηκευσε τίποτα, κι επίσης, τα δεδομένα δεν μπορεί να τα βρει ο άλλος στο λογαριασμό

αυτο ελπιζω και εγω, να μην εχει αποθηκευσει. απλα δε μ'αρεσει η καθε εταιρεια οπως η google να εχει τα προσωπικα μου δεδομενα χωρις την συγκαταθεση μου.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη εικονα ειναι συγχρονισμος πραγμα που δεν εχει κανει με το gmail οπως λεει. η δευτερη ειναι το back up που το εχω "ξετσεκαρει" απο τη στιγμη που το αγορασα.

απλα δε μου αρεσει τα προσωπικα μου δεδομενα να τα κλεβουν απο το κινητο μου!!

το gmail ειναι google προιον και ολα αυτα μπαινουν στη google σαν back up.

αυτο ελπιζω και εγω, να μην εχει αποθηκευσει. απλα δε μ'αρεσει η καθε εταιρεια οπως η google να εχει τα προσωπικα μου δεδομενα χωρις την συγκαταθεση μου.

το android εχει πανω απο 1.000.000 ενεργοποιησεις την ημερα, δηλαδη πανω απο 1.000.000 χρηστες κανουν back up στους servers της google ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..δε νομιζω οτι θα ασχοληθει κανεις με τα δικα σου :p

επισης ειναι και ευκολια, δεν ειναι κλεψιμο..οποτε απλα ξεχνα το.

Link to comment
Share on other sites

το gmail ειναι google προιον και ολα αυτα μπαινουν στη google σαν back up.

 

το android εχει πανω απο 1.000.000 ενεργοποιησεις την ημερα, δηλαδη πανω απο 1.000.000 χρηστες κανουν back up στους servers της google ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..δε νομιζω οτι θα ασχοληθει κανεις με τα δικα σου :p

επισης ειναι και ευκολια, δεν ειναι κλεψιμο..οποτε απλα ξεχνα το.

 

nikoskat εχεις μπερδευτει. δε μιλαω για συγχρονισμο gmail με κινητου που ειναι λογικο να κραταει η google. ΑΛΛΑ για backup των αρχειων του KINHTOY μου στη google χωρις καν να με ρωτησει!!! Δε με νοιαζει αν εχει 1.000.000 ενεργοποιησεις, αν ασχοληθει μαζι μου. Με νοιαζει οτι παρανομα αποθηκευει οτι εχω περασει στο κινητο μου (τις επαφες, τα sms μου κλπ) στους servers της κ φυσικα τα κανει οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

nikoskat εχεις μπερδευτει. δε μιλαω για συγχρονισμο gmail με κινητου που ειναι λογικο να κραταει η google. ΑΛΛΑ για backup των αρχειων του KINHTOY μου στη google χωρις καν να με ρωτησει!!! Δε με νοιαζει αν εχει 1.000.000 ενεργοποιησεις, αν ασχοληθει μαζι μου. Με νοιαζει οτι παρανομα αποθηκευει οτι εχω περασει στο κινητο μου (τις επαφες, τα sms μου κλπ) στους servers της κ φυσικα τα κανει οτι θελει.

Δεν εχω μπερδευτει...καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα, σιγουρα θα σου εβγαλε καποια επιλογη πριν το κανει, λες να μην το σκεφτηκαν; αν ηθελαν να στα παρουν με το ετσι θελω θα στα επαιρναν χωρις να στο εδειχναν..

Την επιλογη που λες οτι ειχες απενεργοποιημενη, ειναι σαν να μην υπηρχε εφοσον δεν ειχες βαλει το mail σου(εγω καταλαβα οτι τωρα το εβαλες 1η φορα) και εγινε reset σαν επιλογη οταν το εβαλες.

 

Εκτος αν δεν ηταν της google και ηταν κατι αλλο, καποια επιλογη της SE ή καποια εφαρμογη πχ

Link to comment
Share on other sites

δε κρατάει τις επαφές σου απο την σιμ ή την συσκευη, τις κρατάει μόνο αν έχεις επιλέξει να τις αποθηκεύεις ως g contacts, δηλαδη να τις αποθηκεύει έτσι και αλλιώς στο σύννεφο στο gmail στις επαφές.

 

SMS δε μπορεί να κρατήσει έτσι και αλλιώς. Θα μας ήταν άχρηστα τα apps που κανουν sms backup τοτε. Κρατάει το τελευταίο wallpaper που είχες και τα mail σου, εννοώντας του gmail προφανώς, ενω κρατάει το ιστορικό των apps σου και μου φαίνεται και της οργάνωσης του home screen που αν κανεις επαναφορα θα λοιπουν τα απς/widgets ομως.

 

Είναι γνωστό οτι έχει πρόσβαση στα στοιχεία των χρηστών το google, οπως επίσης έχουν πρόσβαση στα στοιχεία των χρηστών τους ολες οι μεγάλες εταιρίες. Δηλαδη πιστεύεις ότι στο icloud στην apple ή στo hotmail, windowslive της microsoft δε μπορούν αν θελήσουν να διαβάσουν αυτοί τα στοιχεία σου? σορρυ φιλε είσαι γελασμένος ή ζεις σε παραμύθι. Η διαφορά είναι ότι το google και το εχει δηλώσει εδω και χρόνια, χρησιμοποιεί "μηχανες αναζήτησεις" και με βαση οτι διαβαζει απο τις υπηρεσίες που χρησιμοποιεις σου παρέχει διαφημίσεις στοχευμενες. Οι αλλοι απλα δεν χρησιμοποιουν οτι διαβαζουν απο σένα ακόμα σα το google. Φιλικα όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μπερδευτει...καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα, σιγουρα θα σου εβγαλε καποια επιλογη πριν το κανει, λες να μην το σκεφτηκαν; αν ηθελαν να στα παρουν με το ετσι θελω θα στα επαιρναν χωρις να στο εδειχναν..

Την επιλογη που λες οτι ειχες απενεργοποιημενη, ειναι σαν να μην υπηρχε εφοσον δεν ειχες βαλει το mail σου(εγω καταλαβα οτι τωρα το εβαλες 1η φορα) και εγινε reset σαν επιλογη οταν το εβαλες.

 

Εκτος αν δεν ηταν της google και ηταν κατι αλλο, καποια επιλογη της SE ή καποια εφαρμογη πχ

Κι ομως δεν ειχε επιλογη πιο πριν. Λες να μη την εβλεπα; :blink:

Ναι πρωτη φορα εβαλα το mail αλλα η επιλογη δεν αλλαξε. Απενεργοποιημενη ηταν και ειναι. Απο τη google ηταν το back up και οχι απο αλλου :p

 

δε κρατάει τις επαφές σου απο την σιμ ή την συσκευη, τις κρατάει μόνο αν έχεις επιλέξει να τις αποθηκεύεις ως g contacts, δηλαδη να τις αποθηκεύει έτσι και αλλιώς στο σύννεφο στο gmail στις επαφές.

 

SMS δε μπορεί να κρατήσει έτσι και αλλιώς. Θα μας ήταν άχρηστα τα apps που κανουν sms backup τοτε. Κρατάει το τελευταίο wallpaper που είχες και τα mail σου, εννοώντας του gmail προφανώς, ενω κρατάει το ιστορικό των apps σου και μου φαίνεται και της οργάνωσης του home screen που αν κανεις επαναφορα θα λοιπουν τα απς/widgets ομως.

 

Είναι γνωστό οτι έχει πρόσβαση στα στοιχεία των χρηστών το google, οπως επίσης έχουν πρόσβαση στα στοιχεία των χρηστών τους ολες οι μεγάλες εταιρίες. Δηλαδη πιστεύεις ότι στο icloud στην apple ή στo hotmail, windowslive της microsoft δε μπορούν αν θελήσουν να διαβάσουν αυτοί τα στοιχεία σου? σορρυ φιλε είσαι γελασμένος ή ζεις σε παραμύθι. Η διαφορά είναι ότι το google και το εχει δηλώσει εδω και χρόνια, χρησιμοποιεί "μηχανες αναζήτησεις" και με βαση οτι διαβαζει απο τις υπηρεσίες που χρησιμοποιεις σου παρέχει διαφημίσεις στοχευμενες. Οι αλλοι απλα δεν χρησιμοποιουν οτι διαβαζουν απο σένα ακόμα σα το google. Φιλικα όλα αυτα.

σ'ευχαριστω pappasi για την απαντηση σου. το γνωριζω οτι ολες οι εταιρειες κρατανε και εχουν τα στοιχεια των χρηστων τους εξαλλου εμεις τους δινουμε προσβαση οταν δημιουργουμε λογαριασμο στις εταιρεις τους. δεν αποθηκευουν ομως οτι εχω στο pc μου, σωστα; δε μιλαω ομως για mail, επαφες google, εγγραφα που αποθηκευσα εγω στη google. μιλαω για ξαφνικh δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας οχι των google στοιχειων αλλα οτι εχω αποθηκευσει εγω στο κινητο. μαλιστα ελεγε sms, επαφες τηλεφωνου (οχι google), ρυθμισεις του τηλεφωνου κλπ. πραγμα που μου εκανε εντυπωση γι'αυτο και ρωτησα εδω.

Α! δεν ειμαι φιλος αλλα φιλη :p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

σορρυ δε το ειχα δει. έχεις αγχωθει για το τίποτα κυριολεκτικά ομως ετσι όπως το κόβω. Να σε ρωτήσω κατι στη συζήτηση, αν παίζεις ένα παιχνίδι στην android συσκευη σου και έχει 400 επίπεδα/πίστες και εσυ φτάσεις στο 390 μετα απο πολλες ώρες. Αν μετά θες να αλλάξεις συσκευή, ή την χάλασες ή ειναι προβληματική και σου δίνουν απο αντικατάσταση άλλη ή έκανες επαναφορά ρυθμίσεων γιατί κάτι πείραξες και δεν ήσουν σίγουρη, θα ήθελες το παιχνίδι να το έπαιζες από την αρχή αναγκαστικά? λέμε τώρα στην πιθανότητα να μην έβρισκες το save data του μέσα στην sd/εσωτερικη μνήμη που βλέπεις όταν το συνδέεις με το pc σου. Φαντάζομαι δε θα σε έψηνε καθόλου να το πάθεις αυτό. Ετσι λοιπόν το google έχει αφήσει ελευθερη την δυνατότητα στους προγραμματιστες των app να το κάνουν αυτο αν θελήσουν στο μέλλον. Εκεί πάει το "και αλλα" και περιλαμβάνει το cache των εφαρμογών ή και άλλα που μπορεί να μην έχεις καθολου ή εύκολη πρόσβαση εσυ σαν χρήστης ή δεν θες να ασχοληθείς στη ζωη σου. Συνεπως το θέμα είναι αν εμπιστεύεσαι στη τελική και τους δημιουργούς των applications που εγκαθιστάς, γιατι και αυτοί ανετα μπορουν να ζητήσουν πρόσβαση στα προσωπικά στοιχεία σου (μειλ σου, του dropbox σου κ.ο.κ.) και δεν έχουν μερικοί τόσο νομικά τεκμηριωμένα user privacy policies, αυτα τα μακρυναρια που βαριέσαι να διαβαζεις πολλές φορές και πατάς Ι accept με την μια.

 

Τα βάζω έτσι δε τα μεταφράζω γιατί δεν έχω χρόνο. Για να σου λυθούν οι απορίες δες εδώ: https://developers.google.com/android/backup/ που περιλαμβάνεται και το google privacy και εδώ: http://support.google.com/mobile/bin/static.py?hl=en&page=guide.cs&guide=1091391&topic=1088495&answer=168906 και εδω http://developer.android.com/guide/topics/data/backup.html

 

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι το να έβαζες μονη σου χειροκίνητα πάλι τα password των wifi που είχες συνδεθεί στο παρελθόν και τους σελιδοδείκτες σου και το data των παιχνιδιών ή των εφαρμογών που κρατάς ευαίσθητα δεδομένα είναι αντιπαραγωγικό και όχι τόσο καλο αν εσυ μετα απο 1 χρόνο δε θυμάσαι τίποτα απο αυτα.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

σορρυ δε το ειχα δει. έχεις αγχωθει για το τίποτα κυριολεκτικά ομως ετσι όπως το κόβω. Να σε ρωτήσω κατι στη συζήτηση, αν παίζεις ένα παιχνίδι στην android συσκευη σου και έχει 400 επίπεδα/πίστες και εσυ φτάσεις στο 390 μετα απο πολλες ώρες. Αν μετά θες να αλλάξεις συσκευή, ή την χάλασες ή ειναι προβληματική και σου δίνουν απο αντικατάσταση άλλη ή έκανες επαναφορά ρυθμίσεων γιατί κάτι πείραξες και δεν ήσουν σίγουρη, θα ήθελες το παιχνίδι να το έπαιζες από την αρχή αναγκαστικά? λέμε τώρα στην πιθανότητα να μην έβρισκες το save data του μέσα στην sd/εσωτερικη μνήμη που βλέπεις όταν το συνδέεις με το pc σου. Φαντάζομαι δε θα σε έψηνε καθόλου να το πάθεις αυτό. Ετσι λοιπόν το google έχει αφήσει ελευθερη την δυνατότητα στους προγραμματιστες των app να το κάνουν αυτο αν θελήσουν στο μέλλον. Εκεί πάει το "και αλλα" και περιλαμβάνει το cache των εφαρμογών ή και άλλα που μπορεί να μην έχεις καθολου ή εύκολη πρόσβαση εσυ σαν χρήστης ή δεν θες να ασχοληθείς στη ζωη σου. Συνεπως το θέμα είναι αν εμπιστεύεσαι στη τελική και τους δημιουργούς των applications που εγκαθιστάς, γιατι και αυτοί ζητάνε πρόσβαση στα στοιχεία του μειλ σου, του dropbox σου κ.ο.κ.

 

Το βάζω έτσι δε τα μεταφράζω γιατί δεν έχω χρόνο. Για να σου λυθούν οι απορίες δες εδώ: https://developers.google.com/android/backup/ που περιλαμβάνεται και το google privacy και εδώ: http://support.google.com/mobile/bin/static.py?hl=en&page=guide.cs&guide=1091391&topic=1088495&answer=168906 και εδω http://developer.android.com/guide/topics/data/backup.html

Βασικα δεν εχω αγχωθει απλα μου φαινεται περιεργο (οχι αυτα που λες) και απανταω σε οτι με ρωτανε. αλλο ομως η εφαρμογη που κατεβαζω, οι λογαριασμοι που δημιουργω, τα chat που κανω...ολα αυτα τα κανω μεσω ενος google, facebook, hotmail κλπ και ειναι λογικο να τα κρατανε. αλλο ομως να αγοραζω ενα κινητο...να στελνω τα μηνυματα μου, να αποθηκευω τις τηλεφωνικες επαφες και μετα οταν συνδεομαι σε ενα play store μεσω mail να μου δημιουργουν back up των τηλεφωνικων επαφων μου, το sms μου κλπ. ειναι σαν να μπαινω στο gmail ή στο facebook απο το pc και να δημιουργουν back up των αρχειων του υπολογιστη μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω οταν ειχα whats up και αλλαζα roms στο hd2 , με μερικες επαιρνα-εστελνα mms χωρις να εχω ανοιχτο data και στις πιο πολλες επρεπε να ενεργοποιηθει.

 

Τωρα με το s2 σε vodafone και μαμα ρομ , θελει παλι data. Μια λυση που βρηκα για να μην με χρεωνουν κ ιντερνετ μια που αν ενεργοποιησω data, μπαινουν τα προγραμματα κ κανουν τα δικα τους , ειναι να παω στο apn του internet και να του αλλαξω ονομα..πχ να βαζω μπροστα ενα νουμερο.

Μετα ενεργοποιω data και αφου ειναι λαθος το apn δεν μπαινει νετ , αλλα τα mms παιζουν κανονικα.

Το android θεωρει και το νετ και τα mms σαν συνδεσεις data οποτε πρεπει να ειναι ενεργη η επιλογη.

 

Φυσικα αν θελω να μπω νετ με το κινητο παω παλι στο apn του νετ και σβηνω τα νουμερα που ειχε προσθεσει μπροστα απο το ονομα.

Ευκολος τροπος χωρις να χρειαζετε να μαθω κ το ονομα του apn απ`εξω!!

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα το προηγούμενο ποστ. Σου έχω βάλει ολο το backup που μπορεί να σου κρατήσει το google στα λινκς είτε σαν δικό του για το data των settings, είτε για το data τρίτων κατασκευαστών που ακόμα δε λειτουργεί καλά. Πίστεψέ με όλοι θέλουν να έχουν μια συσκευή που αν χαλάσει η παλιά τους, να μην χρειαστεί να κάνουν ξανά καμία ρύθμιση, να μην βάλουν κανένα κωδικό wifi, να κρατήσουν τους σελιδοδείκτες τους κλπ. Το cache των εφαρμογών είναι το κερασάκι στη τούρτα που αν ρωτήσεις σχεδόν ολοι θα σου πουνε να τα κρατάει και αυτά το σύννεφο για να μην χρειαστεί να κάνουν κάτι ξανά. Το θέμα είναι πόσο εμπιστεύεσαι την google ή την κάθε sony πχ γιατί απο τότε που τις hackaran τις λίστες με τα στοιχεία των παικτών στο playstation (μπορεί να το έχεις ακούσει, αν όχι googlare να δεις τι έχει γίνει για παραπανω info), άλλαξε το privacy και πλέον δηλώνει ότι δεν έχει καμία ευθύνη αν τις ξαναπάρουν τους αριθμούς πιστωτικών των πελατών της.

 

Στη τελική μπορεί να κοιμάσαι ήσυχη, δε νομίζω πραγματικά να έχεις κάτι που να ενδιαφέρει τόσο πολύ τo google ή κάποιες ομάδες να σε hackaroun. Δε νομίζω να προτιμήσουν εσένα συγκεκριμένα. Τα στοιχεία σου μπορεί να τύχει να τα διαβάσει ο υπάλληλος του google στην άλλη άκρη του κόσμου, αλλά δε νομίζω να το κάνει κακόβουλα, επιθυμητά και συνειδητά, περισσότερο μάλλον κατά τύχη και παίζει να μη καταλάβει και πολλά στη τελική.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει το μεγαλυτερο μερος του οδηγου και οταν παω να τρεξω απο το κινητο το sms backup and restore μου βγαζει οτι ειναι trial και οτι θα ανεβασει μονο τα 20 μηνυαμτα κανω cancel sστο register και μετα δεν μου δινει επιλογη να επιλεξω που ειναι το αρχειο παρα μια αδεια εικονα και δεν μπορω να κανω κατι σε εκεινο το σημειο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...