Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα δεν έχεις ενεργή την ρύθμιση ασφαλείας WPA2 στο ρούτερ σου?

Αν το δίκτυο που σου βγάζει είναι το δικό σου και όχι κάποιο άλλο κοντινό που ανιχνεύεται, θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του ρουτερ σου και να δεις στο ασύρματο, αν είναι επιλεγμένη αυτή η προστασία. Αν ναι θα υπάρχει και κάποιος κωδικός(κάπου, ανάλογα με το ρουτερ, θα αναφέρεται). Αυτόν τον κωδικό πρέπει να βάλεις για να συνδεθεί.

 

α μαλιστα.οκ θα το δω.δικο μου ειναι το ρουτερ.οποτε ο κωδικος θα ειναι καπου μεσα γραμμενος η εννοεις θα το γραφει καπου απο κατω η συσκευη?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

εγω οσα κινητα ξερω με οθονη αφης απο τη μανα τους, κανενα δεν αναβει με απλο αγγιγμα της οθονης και μου φαινεται πολυ λογικο..δε θα μπορουσε με καθε αγγιγμα να αναβει η οθονη.(υπαρχουν βεβαια εφαρμογες)

 

Βασικά και εγώ όσα κινητά ειχα η οθόνη "άναβε" σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα και σου έδειχνε την lock screen. Οπότε αν ήξερες πως ξεκλείδωνε μπορούσες να το ξεκλειδώσεις από την οθόνη. Δηλαδή ήταν ενεργή.

Και η αυτό συνέβαινε με οποιοδήποτε πλήκτρο. Το βίντεο θα το δω λίγο αργότερα γιατί είμαι στη δουλειά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εγώ όσα κινητά ειχα η οθόνη "άναβε" σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα και σου έδειχνε την lock screen. Οπότε αν ήξερες πως ξεκλείδωνε μπορούσες να το ξεκλειδώσεις από την οθόνη. Δηλαδή ήταν ενεργή.

Και η αυτό συνέβαινε με οποιοδήποτε πλήκτρο. Το βίντεο θα το δω λίγο αργότερα γιατί είμαι στη δουλειά τώρα.

αυτό που λες εγώ το χα καταφέρει στο symbian μονο με τρίτη εφαρμογή, εσύ πού το δες???

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε γράφεται κάπου εξωτερικά. Θα τον βρεις στις ρυθμίσεις του ρουτερ σου στην αντίστοιχη επιλογή. Επίσης αυτόν τον κωδικό μπορείς να τον αλλάξεις.
Link to comment
Share on other sites

Οκ έκανα λάθος σχετικά με το ξεκλείδωμα μέσω αφής. :O

 

Αλλά αν δεν κάνω και πάλι λάθος (τουλάχιστον στο nokia 5800) εαν παταγες στην οθόνη η lock screen σου εμφανιζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια Modem (π.χ. αυτό που δίνει το conn-x) έχουν ενεργοποιημένο το wpa εξαρχής. Επίσης, ο κωδικός του βρίσκεται σε αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος τους.

 

Το ίδιο έχω δει να συμβαίνει και με modem της αγοράς (είχα πάρει ένα Belkin πέρυσι που είχε από default ενεργοποιημένο το Wpa2 και χαρτάκι με τον κωδικό, που έβαζες πάνω στο modem).

 

Άρα....δε χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά στο modem σου

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ

ΣΟΣ

ΣΟΣ:(:(:(:(

ΣΟΣ

Πηγα να κανω ροοτ το κινητο μου(lg optimus l3) και ειχα κατευασει και το lg pc suite για να κανω αναβαθμιση στο κινητο και υστερα να το κανω ροοτ..και εκει που γινοταν η αναβαθμιση κολησε το κινητο μου και μου διχνει μια κιτρινη οθονη και το κινητο ειναι σε emergency mode..εβγαλα την μπαταρια και δεν εγινε τιποτα...το συνδεσα με τον υ[πολογιστη και παλι τιποτα...πατησα οτι κουμπι εχει το κινητο τιποτα...εκανα απανακινηση το κινητο μα και παλι διχνει αυτη τη οθονη παρακαλω βοηστε ολοι....

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ

ΣΟΣ

ΣΟΣ:(:(:(:(

ΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

εγω οσα κινητα ξερω με οθονη αφης απο τη μανα τους, κανενα δεν αναβει με απλο αγγιγμα της οθονης και μου φαινεται πολυ λογικο..δε θα μπορουσε με καθε αγγιγμα να αναβει η οθονη.(υπαρχουν βεβαια εφαρμογες)

 

Ωραία εφαρμογή! Δεν την ήξερα. Θυμάμαι να υπάρχει και μία που δούλευε με το σενσορα για να ανοίγει η οθόνη, δεν θυμάμαι πως λέγεται όμως. Απλά έκανες μια κίνηση πάνω από τον σένσορα και ξεκλείδωνε το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

@wannabuyaphone

Καλύτερα να ρωτήσεις στο αντίστοιχο topic της συσκευής σου

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφαρμογή! Δεν την ήξερα. Θυμάμαι να υπάρχει και μία που δούλευε με το σενσορα για να ανοίγει η οθόνη, δεν θυμάμαι πως λέγεται όμως. Απλά έκανες μια κίνηση πάνω από τον σένσορα και ξεκλείδωνε το κινητό.

 

Τη Smart Cover μαλλον εννοεις :)

Παντως οσο εξυπνη κι αν μου φαινεται η εφαρμογη που λετε με το touch unlock, εχω τις επιφυλαξεις μου για το ποση ενεργεια ρουφαει. Αν την εχει βαλει καποιος ας μας πει εντυπωσεις.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφαρμογή! Δεν την ήξερα. Θυμάμαι να υπάρχει και μία που δούλευε με το σενσορα για να ανοίγει η οθόνη, δεν θυμάμαι πως λέγεται όμως. Απλά έκανες μια κίνηση πάνω από τον σένσορα και ξεκλείδωνε το κινητό.

 

Την έβαλα και μου δείχνει στην αρχή: "No gestures found".

 

Οπότε το πρόβλημα μάλλον παραμένει. Αλλά αυτή είναι η ιδέα που χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και μου δείχνει στην αρχή: "No gestures found".

 

Οπότε το πρόβλημα μάλλον παραμένει. Αλλά αυτή είναι η ιδέα που χρειάζομαι.

πρέπει να βάλεις gestures εσυ:p

Link to comment
Share on other sites

Τη Smart Cover μαλλον εννοεις :)

Παντως οσο εξυπνη κι αν μου φαινεται η εφαρμογη που λετε με το touch unlock, εχω τις επιφυλαξεις μου για το ποση ενεργεια ρουφαει. Αν την εχει βαλει καποιος ας μας πει εντυπωσεις.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Smart Cover αλλά έχω θήκη με καπάκι . Είναι πολύ καλό . Δεν έχω δει καμιά διαφορά στην μπαταρία . Το μόνο αρνητικό είναι ότι μερικές φορές δεν " ξυπνάει " με την πρώτη .

Link to comment
Share on other sites

Ή όλες οι υπηρεσίες (services) που υπάρχουν φαίνονται στο Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Υπηρεσίες που εκτελούνται;

 

Το λέω γιατι σήμερα μου έστειλε notification μια εφαρμογή (Block Breaker 3 Free+) χωρίς να φαίνεται να εκτελεί κάποια υπηρεσία στο backround.

 

ΥΓ: Γενικά αποφεύγω free παιχνίδια που βαζουν υπηρεσίες στο backround (πχ GT Free+ HD) γιατί ειναι battery sinks. Αν μπορούν λοιπόν εφαρμογές να βάζουν υπηρεσίες στο backround χωρίς να φαίνονται καν, ας τα να παν. Εκτός και αν εφαρμογές μπορούν να στέλνουν notifications χωρίς να χρειάζεται να τρέχουν κάποιο backround service, οπότε τότε ΟΚ.

 

ΥΓ: Ναι έψαξα στον Γούγλη αλλά δεν βρήκα κάτι, μόνο ένα ανεπίσημο post.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν φαίνεται στις διεργασιες εκει που κοιτας. Βαλε το system tuner και θα εκπλαγεις
1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

δες το tap tap app

 

Τη δοκίμασα. Αν και λειτουργεί κάπως καλά με το screenprotector αναφέρουν οτι "χαλάει" τη μπαταρία.

 

Τεσπα βαρεθηκα να ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ενδεχομένως να τελειώνει πιο γρήγορα την μπαταρία,γιατί δεν αφήνει το κινητό να πέσει σε full sleep mode
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ακολουθούν την ιστορία και ενδιαφέρονται....

 

Εγκατέστησα τελικά το anti lock.

 

Οπότε γλυτώνω την lock screen παρόλο που το κινητό κλειδώνει κανονικά. Ξεκλειδώνει κατευθείαν πχ. πατώντας τα κουμπιά της έντασης. Μέχρι τώρα φαίνεται να με ικανοποιεί. Λόγω της θήκης δεν πατιούνται τόσο εύκολα όταν είναι στη τσέπη.

 

Ψάχνω έναν τρόπο τώρα να το κάνω ίσως και για τα κουμπιά αφής.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω...θες να μπεις στο ιντερνετ με το κινητο αλλα δεν εχεις wifi ?και θες να μπεις μεσω του υπολογιστή?

 

ναι και ψαχνω να δω πως μπορω να το κανω.....

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

ναι και ψαχνω να δω πως μπορω να το κανω.....
κάντο root και ψάξε για εφαρμογή reverse tethering
Link to comment
Share on other sites

κάντο root και ψάξε για εφαρμογή reverse tethering

 

δλδ αν το κανω ροοτ θα μπορω να κανω αυτο που λεω?εχω 2 δηληματα.

1 να περιμενω την επομενη αναβαθμιση που λενε ολοι και να την κανω μετα

και 2 δεν ξερω πως γινετε ροοτ οσο και αν σου φαινετε κουτο

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...