Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια

Απορεια για δύσκολους....

Μπορω να μπω ΑΠΟ το smartphone στο Ιντερνετ κατέυθειαν απο το router ή pc? χωρις wifi? Ισος υπαρχει καποιο ειδικο καλωδιο ή software οταν ειναι συnδεδεμενο το τηλ. με το pc. Ροταω διοτι ΔΕΝ εχω και δεν θελω wifi router, Δεν θελω να μπαινω απο το δικτυο κινητης τηλ. λογω χρεωσης.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό που ζήτησε ο φίλος με το ανάποδο tethering υπάρχει εδώ και καιρό αυτό... Ας το δοκιμάσει όποιος ενδιαφέρεται και βλέπουμε ;)

 

για ιντερνετ από το pc στο κινητό μέσω usb υπάρχει αυτός ο οδηγός http://blog.mycila.com/2010/06/reverse-usb-tethering-with-android-22.html αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά.σε htc κινητά όπως το desire hd και μετά αυτή η λειτουργία είναι ενσωματωμένη στο σύστημα.

 

Γεια

Απορεια για δύσκολους....

Μπορω να μπω ΑΠΟ το smartphone στο Ιντερνετ κατέυθειαν απο το router ή pc? χωρις wifi? Ισος υπαρχει καποιο ειδικο καλωδιο ή software οταν ειναι συnδεδεμενο το τηλ. με το pc. Ροταω διοτι ΔΕΝ εχω και δεν θελω wifi router, Δεν θελω να μπαινω απο το δικτυο κινητης τηλ. λογω χρεωσης.

 

Αλόχα, δοκίμασε τα λινκς που αναφέρουν οι από πάνω bbbb/villis. Ενημέρωσε μας παρακαλώ. :)

Δεν θες wifi, δεν θες να πληρωσεις 3G = δεν θα μπεις πουθενα

Μην είσαι τόσο απόλυτος. :)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

● Μπορείς πλέον να παίξεις παιχνίδια που προορίζονται αποκλειστικά για Tegra Android συσκευές, σε όλες τις Android συσκευές που έχουνε υψηλά χρονισμένο επεξεργαστή. (800mhz +)

 

αν έχεις root διάβασα ότι γίνετε το παρακάτω .. :shifty: πως ακριβώς γίνετε? :O υπάρχει κάπου αναλυτικά το πως γίνηται αυτό :worry:? η αν μπορεί κάποιος να μου εξήγηση.. :)

το κινητό μου είναι το galaxy ace

Link to comment
Share on other sites

● Μπορείς πλέον να παίξεις παιχνίδια που προορίζονται αποκλειστικά για Tegra Android συσκευές, σε όλες τις Android συσκευές που έχουνε υψηλά χρονισμένο επεξεργαστή. (800mhz +)

 

αν έχεις root διάβασα ότι γίνετε το παρακάτω .. :shifty: πως ακριβώς γίνετε? :O υπάρχει κάπου αναλυτικά το πως γίνηται αυτό :worry:? η αν μπορεί κάποιος να μου εξήγηση.. :)

το κινητό μου είναι το galaxy ace

 

Πρέπει να κατεβάσεις αυτήν την εφαρμογή https://market.android.com/details?id=eu.chainfire.cf3d

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσεις αυτήν την εφαρμογή https://market.android.com/details?id=eu.chainfire.cf3d

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

έβαλα την προ εκδοση ... και τώρα τι κάνω ? αυτό ήταν δουλεύουν τώρα τα games?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να έσβησες τη status bar από τη διαχείριση εφαρμογών εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς με το "γραμμή ερασιών". Για γίνε λίγο πιο αναλυτικός...

 

Ναι τη status bar εννοώ.Στη διαχείριση εφαρμογών-Γραμμή κατάστασης πάτησα αναγκαστική διακοπή γιατί ήθελα να εξαφανίσω κάτι εκκρεμείς αποτυχημένες λήψεις με bluetooth που μου την έδιναν και εξαφανίστηκε όλη η γραμμή. Τελικά μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να βρω πως θα την επαναφέρω δοκίμασα το μαγικό... άνοιγμα-κλείσιμο, άνοιγμα- κλείσιμο, το πρόβλημα λύθηκε. Επανήλθε μόνη της! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.. Σε ενα σπιτι χωρις wifi router θελω να συνδεσω το κινητο μου στο ιντερνετ μεσω την usb του υπολογιστη οπως εκανα με τα windows mobile.. Γινετε?

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.. Σε ενα σπιτι χωρις wifi router θελω να συνδεσω το κινητο μου στο ιντερνετ μεσω την usb του υπολογιστη οπως εκανα με τα windows mobile.. Γινετε?

 

Seriously, δες το παραπανω ποστ απο απο το δικο σου.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Θελω να αγορασω καποιες εφαρμογες απο το μαρκετ,η καρτα που εχω ειναι μια προπληρομενη visa prepaid απο την ατε bank.

Οταν παω να κανω διμηουργια λογαριασμου στο μαρκετ μου ζηταει να βαλω ονομα και ημερομηνια ληξεις της καρτας, κατι που δεν το γραφει η καρτα?

Ειναι υποχρεοτικο να συμπληροθουν ολα τα πεδεια η οχι?

Μηπως δε κανει αυτη η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Θελω να αγορασω καποιες εφαρμογες απο το μαρκετ,η καρτα που εχω ειναι μια προπληρομενη visa prepaid απο την ατε bank.

Οταν παω να κανω διμηουργια λογαριασμου στο μαρκετ μου ζηταει να βαλω ονομα και ημερομηνια ληξεις της καρτας, κατι που δεν το γραφει η καρτα?

Ειναι υποχρεοτικο να συμπληροθουν ολα τα πεδεια η οχι?

Μηπως δε κανει αυτη η καρτα?

 

Πρέπει να βάλεις κωδικό κάρτας π.χ. (1234 1234 1234 1234) ημερ. λήξεις. π.χ. 04/2019 και κωδικός επαλήθευσης π.χ. 519 (άλλες φορές είναι τριψήφιος, και άλλες τετραψήφιος). αυτά μπαίνουν υποχρεωτικά..!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το CF από το Μάρκετ στο tablet και στο καπάκι το Shadow Guardian που πάντα κολλούσε στην loading screen,

Έπαιξε στο καπάκι χωρίς κανένα πρόβλημα, αφού επέλεξα πρώτα το PowerVR plugin και το reduce texture quality.

 

Εκπληκτικά γραφικά και πολύ καλό action/adventure game.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να δούμε και να επεξεργαστούμε τα στοιχεία της εσωτερικής μνήμης του κινητού μέσω υπολογιστή; Γιατί από τις εφαρμογές που υπάρχουν από το market δεν σου επιτρέπουν να κάνεις επικόλληση μέσα στην εσωτερική μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να δούμε και να επεξεργαστούμε τα στοιχεία της εσωτερικής μνήμης του κινητού μέσω υπολογιστή; Γιατί από τις εφαρμογές που υπάρχουν από το market δεν σου επιτρέπουν να κάνεις επικόλληση μέσα στην εσωτερική μνήμη.

Aν εννοείς την κάρτα μνήμης μπορείς να το κάνεις συνδέοντας σε usb mass storage το κινητό στον υπολογιστή σου.

Απ'την άλλη αν θες να δεις τα περιεχόμενα της μνήμης του κινητού σου και να γράψεις κι εκεί κάτι, πρέπει να είσαι rooted αν δεν κάνω λάθος και να έχεις adb και να βάλεις αυτό το πρόγραμμα. Προσοχή όμως μιας και διαγραφή αρχείων που βρίσκονται στη μνήμη του κινητού μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στη χρήση του κινητού ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο lg optimus ME P350 δεν έχει κανονικό ημερολόγιο ; παω να μπω και μου λέει να επιλέξω ανάμεσα στην microsoft + google τι αυτα; που κολλάει το ημερολόγιο με αυτα;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο lg optimus ME P350 δεν έχει κανονικό ημερολόγιο ; παω να μπω και μου λέει να επιλέξω ανάμεσα στην microsoft + google τι αυτα; που κολλάει το ημερολόγιο με αυτα;.

 

Έχει κανονικό ημερολόγιο. Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς...

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να κατεβαζω εφαρμογες απο android market πρεπει το κινητο μου να ειναι συνδεδεενο στο internet..? δε γινεται μεσω συνδεσης με usb στο pc..?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να κατεβαζω εφαρμογες απο android market πρεπει το κινητο μου να ειναι συνδεδεενο στο internet..? δε γινεται μεσω συνδεσης με usb στο pc..?

ευχαριστω

 

Μπορείς να κατeβάζεις εφαρμογές και απο το σαιτ του android market

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατeβάζεις εφαρμογές και απο το σαιτ του android market

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Nαι, αλλα και παλι, για να γινει η ληψη απο την συσκευη πρεπει αυτη να ειναι συνδεδεμενη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατeβάζεις εφαρμογές και απο το σαιτ του android market

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

ναι φιλε αυτο ρωταω.. κατεβαζω την εφαρμογη (στο pc) απο το android market.. κι εχω συνεδεμενο το κινητο στο pc.. και μου λεει θα γινει συντομα ληψη αυτης της εφαρμογης.. αλλα τιποτα...

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλα και παλι, για να γινει η ληψη απο την συσκευη πρεπει αυτη να ειναι συνδεδεμενη.

 

Ναι έχεις δίκιο

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω προβλήματος όρασης έχω πρόβλημα με τα μικρά γράμματα και στις επαφές και στα μηνύματα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να μεγαλώνει αρκετά τα γράμματα ? Θα ήταν καλύτερα χωρίς root.

Ευχαριστώ πολύ

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Και κάτι ακόμα.....

Υπάεχει κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει επιλογή όλων των επαφών, ώστε να μπορώ να τις στείλω με Bluetooth σε άλλη συσκευή ?????

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Και κάτι ακόμα.....

Υπάεχει κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει επιλογή όλων των επαφών, ώστε να μπορώ να τις στείλω με Bluetooth σε άλλη συσκευή ?????

 

Ευχαριστώ

 

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις για μεγαλύτερα γράμματα είναι να δοκιμάσεις εναλλακτικές εφαρμογές για sms και τηλέφωνα.

Για τηλέφωνο: Dialer One, Angel Dialer

Για SMS: Go SMS, Handcent, Chomp.

Στα sms σίγουρα κάποιο από αυτά τα προγράμματα θα υποστηρίζει μεθέθυνση της γραμματοσειράς, απλά θα θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jastonas ή οποιος αλλος ξερει , υπαρχει καμια λυση να προτεινεις για το πως μεγαλωνουν τα γραμματα οταν πας να γραψεις μια διευθυνση στο στοκ browser του Ιντερνετ (δεν ξερω στους αλλους τι παιζει) γιατι χθες που δοκιμασα και το Samsung Ace και το Galaxy SII και το Optimus Black καιτο Arc , εχω προβλημα στο να πατησω τα γραμματα επειδη ειναι πολυ μικρα , και παταω συνηθως τα διπλα τους .

 

Υ.Γ Ολοι μου λενε οτι εχω και λεπτα δαχτυλα

 

Στο Optimus Black γιατι στο κεντρικο μενου το scroll γινεται μονο πανω κατω και οχι αριστερα δεξια ? Ειναι θεμα 2.2.2 που ειχε ή της Lg ?

Μονο στο πλαι μπορω να τα παταω κανονικα .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να βοηθήσει?????

 

Και κάτι ακόμα.....

Υπάεχει κάποια εφαρμογή που να επιτρέπει επιλογή όλων των επαφών, ώστε να μπορώ να τις στείλω με Bluetooth σε άλλη συσκευή ?????

 

Ευχαριστώ

δοκιμασε αυτο https://market.android.com/details?id=com.ahnchan.ContactsPlus&feature=search_result και αυτο http://www.appbrain.com/app/font-size-(for-root-users)/org.pbxes.fontsize#

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...