Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπο την ίδια συσκευή τα εχω αγοράσει δεν εχω αλλάξει...ειμαι root και υπάρχουνε οι εφαρμογές κανονικά στο market...:( τι να πω.Μου το είχε ξανακάνει αλλα κάποια στιγμή εφτιαξε ξαφνικα:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα manual για κάποιο htc android μπορείς να βρείς στο site της htc. Προσωπικά έχω το wildfire και το manual είναι εδώ! Επειδή το hd2 είναι wm κινητό, αλλά η χρήση android έχει γίνει πολύ διαδεδομένη σ'αυτό, υπάρχει και ειδικό θέμα (εδώ), που μπορείς να βρείς περισσότερες πληροφορίες!

 

Μήπως είχες εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή για να σου δείχνει πληρωτέες εφαρμογές και τώρα δεν την έχεις; Τις είχες αγοράσει από τη συσκευή που έχεις και τώρα; Γιατί αυτό το μήνυμα βγαίνει όταν η εφαρμογή δεν υπάρχει, όταν δεν υποστηρίζεται από τη συσκευή σου (πχ λόγω της ανάλυσης) ή όταν είναι επί πληρωμή (και δεν έχεις εγκαταστήσει το market enabler) ;)

 

 

Το θέμα όπου γίνεται συζήτηση για το htc desire είναι αυτό και στο πρώτο μήνυμα του θέματος εκείνου θα βρείς τα πάντα που ζητάς! Επίσης κι εδώ υπάρχουν πολύ σημαντικές πληροφορίες ;)

Και καλώς ήρθες στο forum :happy:

ευχαριστω Βασιλη καλως σας βρηκα και sory για τη ζαλαδα που ''θα'' σας προκαλεσω με τις λιγες γνωσεις που εχω.Ερωτηση οτι ισχυει για το desire 1 ισχυει και για το desire hd σχετικα με ρουταρισμα,custom roms κλπ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει την ίδια ερώτηση και στο section του galaxy ace αλλα δεν έχω πάρει καμιά απάντηση και δεν ξέρω αν η ερώτηση μου αφορά το λειτουργικό ή το κινητό.

Λοιπόν, έχω σύνδεση cosmote και δεν έχω καταφέρει να στείλω sms με το samsung galaxy ace. Μου γράφει ότι 'η αποστολή του μυνήματος δεν μπορεί να γίνει αυτή την στιγμή'. Είναι κάποια ρυθμισή στα settings του κινητού που πρέπει να κάνω? Έχω δοκιμάσει να βάλω τα seetings της cosmote χειροκίνητα και αυτόματα μέσω μυνήματος αλλα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Βασιλη καλως σας βρηκα και sory για τη ζαλαδα που ''θα'' σας προκαλεσω με τις λιγες γνωσεις που εχω.Ερωτηση οτι ισχυει για το desire 1 ισχυει και για το desire hd σχετικα με ρουταρισμα,custom roms κλπ?

Επειδή έχεις το hd2, καλύτερα όπως σου είπα να ρωτάς εκεί, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει η διαδικασία...

Γενικότερα τώρα, ο τρόπος που περνάς τις custom roms είναι ο ίδιος αν δεν κάνω λάθος αλλά για το root δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται από το ίδιο software. Ρώτα καλύτερα στα του hd2 πρώτα για να δεις τί μπορείς να κάνεις με το κινητό σου ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καμια καλη εφαρμογη με live wallpaper υπαρχει να προτεινετε?
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται θελω να ρωτησω σχετικα με καποιες εφαρμογες android(Google Maps - tvme - The Weather Channel).Εχω απενεργοποιησει τη κινηση δεδομενων απο δικτυα κινητης τηλεφωνιας.Οταν δεν ειμαι συνδεδεμενος σε WIFI και τρεχω τις εφαρμογες υπαρχει καποια χρεωση στο τηλεφωνο;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη και εγω θα παρω ανδροιδες κινητο θελω να μου πειτε ποια θα ειναι τα βασικα που πρεπει να κανω...wallpapers μπορω να κατεβασω απο το μαρκετ???τα widgetακια για το statusbar που τα βρισκω????εχουν τα κινητα file manager???αν μπορειτε πειτε μου τα πιο σημαντικα και αυτα που πρεπει να προσεξω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται θελω να ρωτησω σχετικα με καποιες εφαρμογες android(Google Maps - tvme - The Weather Channel).Εχω απενεργοποιησει τη κινηση δεδομενων απο δικτυα κινητης τηλεφωνιας.Οταν δεν ειμαι συνδεδεμενος σε WIFI και τρεχω τις εφαρμογες υπαρχει καποια χρεωση στο τηλεφωνο;

 

Έχω απενεργοποιήσει και εγώ την κίνηση δεδομένων και νομίζω ότι με αυτό τον τρόπο δεν έχω σύνδεση στο ίντερνετ, αλλά να ξέρεις ότι θα έχεις και πρόβλημα αποστολής και λήψης MMS μηνυμάτων.

Παρόλα αυτά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εγκατέστησε το Call Meter NG για να ελέγχεις όλα τα εισερχόμενα και εξερχόμενα (κλήσεις,sms,δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη και εγω θα παρω ανδροιδες κινητο θελω να μου πειτε ποια θα ειναι τα βασικα που πρεπει να κανω...wallpapers μπορω να κατεβασω απο το μαρκετ???τα widgetακια για το statusbar που τα βρισκω????εχουν τα κινητα file manager???αν μπορειτε πειτε μου τα πιο σημαντικα και αυτα που πρεπει να προσεξω

 

Wallpapers απλως τα περνας απο το PC. Εικονες που βρισκεις στο internet ή οπουδηποτε βασικα. Αν και νομιζω υπαρχουν και καποια packs στο market, αλλα εγω κανω το πρωτο.

Το status bar δεν εχει widgets συνηθως, τα εικονιδια που βλεπεις σε καποια screenshots ειναι απο προγραμματα που τρεχουν. Αλλα υπαρχει και το widgetsoid αν θελεις να παραμετροποιησεις καποια widgets και να τα κολλησεις στην bar. Market και παλι.

Εχουν file manager. Αλλα αν δεν γινεις root βαλε τον Astro (market), ενω αν γινεις, ο Root Explorer ειναι ο καλυτερος (δεν ειναι δωρεαν, αρα δεν θα το βρεις στο market, εκτος αν βαλεις το market enabler οποτε το αγοραζεις κανονικα, αλλιως υπαρχει σε ανταγωνιστες του market).

Αυτα πανω σε αυτα που ρωτας. Τωρα για τα πιο σημαντικα που λες, δεν μου ερχεται κατι, οταν με το καλο παρεις την συσκευη ξερεις που να ρωτησεις :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει και εγώ την κίνηση δεδομένων και νομίζω ότι με αυτό τον τρόπο δεν έχω σύνδεση στο ίντερνετ, αλλά να ξέρεις ότι θα έχεις και πρόβλημα αποστολής και λήψης MMS μηνυμάτων.

Παρόλα αυτά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εγκατέστησε το Call Meter NG για να ελέγχεις όλα τα εισερχόμενα και εξερχόμενα (κλήσεις,sms,δεδομένα).

 

Οκ ευχαριστω.Τα mms δεν με ενδιαφερουν προς το παρον.Για τις εφαρμογες αυτες (Google Maps - tvme - The Weather Channel)οταν δεν ειμαι σε WIFI δεν υπαρχει χρεωση;

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω.Τα mms δεν με ενδιαφερουν προς το παρον.Για τις εφαρμογες αυτες (Google Maps - tvme - The Weather Channel)οταν δεν ειμαι σε WIFI δεν υπαρχει χρεωση;

 

Oχι εφοσον εχεις απενεγοποιησει τις ρυθμισεις APN δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Wallpapers απλως τα περνας απο το PC. Εικονες που βρισκεις στο internet ή οπουδηποτε βασικα. Αν και νομιζω υπαρχουν και καποια packs στο market, αλλα εγω κανω το πρωτο.

Το status bar δεν εχει widgets συνηθως, τα εικονιδια που βλεπεις σε καποια screenshots ειναι απο προγραμματα που τρεχουν. Αλλα υπαρχει και το widgetsoid αν θελεις να παραμετροποιησεις καποια widgets και να τα κολλησεις στην bar. Market και παλι.

Εχουν file manager. Αλλα αν δεν γινεις root βαλε τον Astro (market), ενω αν γινεις, ο Root Explorer ειναι ο καλυτερος (δεν ειναι δωρεαν, αρα δεν θα το βρεις στο market, εκτος αν βαλεις το market enabler οποτε το αγοραζεις κανονικα, αλλιως υπαρχει σε ανταγωνιστες του market).

Αυτα πανω σε αυτα που ρωτας. Τωρα για τα πιο σημαντικα που λες, δεν μου ερχεται κατι, οταν με το καλο παρεις την συσκευη ξερεις που να ρωτησεις :lol:

εγω λεω για το ρομποτακι του android που εχουν πανω αριστερα...αυτο widget ειναι???δικο του file manager δεν εχει το κινητο???πως θα βλεπω τα αρχεια μου???

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται θελω να ρωτησω σχετικα με καποιες εφαρμογες android(Google Maps - tvme - The Weather Channel).Εχω απενεργοποιησει τη κινηση δεδομενων απο δικτυα κινητης τηλεφωνιας.Οταν δεν ειμαι συνδεδεμενος σε WIFI και τρεχω τις εφαρμογες υπαρχει καποια χρεωση στο τηλεφωνο;

 

Αν εχεις απενεργοποιησει τα δικτυα,οχι,δε χρεωνεσαι...

 

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω για το ρομποτακι του android που εχουν πανω αριστερα...αυτο widget ειναι???δικο του file manager δεν εχει το κινητο???πως θα βλεπω τα αρχεια μου???

Ξαναδιαβασε, εχουν file manager, εγω απλως σου εδωσα καλυτερες εναλλακτικες :)

To ρομποτακι πρεπει να ειναι task killer, δωσε μου screenshot που ειδες και θα σου πω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω για το ρομποτακι του android που εχουν πανω αριστερα...αυτο widget ειναι???δικο του file manager δεν εχει το κινητο???πως θα βλεπω τα αρχεια μου???

Γενικότερα το αν θα έχει, ή όχι ένα κινητό file manager ενσωματωμένο δεν είναι στάνταρ και εξαρτάται και από το κινητό και απο τη rom ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

 

Στραβαδι νεος (σε smartphones) και παντελως ασχετος!

 

Λογικα θα εχει απαντηθει (μα εχω και μια Α ηλικια και η ιδεα αναζητησης σε 48 σελιδες μου εφερε μια σκοτοδυνη:lol:)

 

Για να απεγκαταστησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες χρειαζομαι απλα μια εφαρμογη η κατ' αναγκη πρεπει να εχω γινει και root;

 

Λογικα το δευτερο μα λεω μπας και δε χρειαζεται...

 

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να απεγκαταστησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες χρειαζομαι απλα μια εφαρμογη η κατ' αναγκη πρεπει να εχω γινει και root;

 

http://www.androlib.com/android.application.com-danesh-system-app-remover-jCqCD.aspx

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το battery info και σου δείχνει πόση ώρα έχεις μπαταρία και το elixir

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θελω να εγκαταστησω την paid εκδοση του Full Screen Caller ID.

Πως και απο που γινεται... γιατι εχω καταλαβει πως paid εκδοσεις απο το android market δεν γινεται χωρις πειραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να εγκαταστησω την paid εκδοση του Full Screen Caller ID.

Πως και απο που γινεται... γιατι εχω καταλαβει πως paid εκδοσεις απο το android market δεν γινεται χωρις πειραγματα!!!

 

Θέλει root και το market enabler. Ίσως υπάρχει non-root τρόπος αλλά δεν θυμάμαι...

Δοκίμασες από το market.android.com ;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασε, εχουν file manager, εγω απλως σου εδωσα καλυτερες εναλλακτικες :)

To ρομποτακι πρεπει να ειναι task killer, δωσε μου screenshot που ειδες και θα σου πω.

 

ειναι πανω αριστερα..ναι task killer τωρα που το ειδα καλα ευχαριστω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;Όταν πατάω για το εικονίδιο πλοήγηση μου βγάζει ένα μήνυμα "έλεγχος διαθεσιμότητας πλοήγησης".Το gps είναι ανοιχτό.Δείχνει ότι κλειδώνει αλλά συνεχίζει αυτό το μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιαδιά έχω και εγώ μια απορία.

Χρησιμοποιώ το memory booster lite για να κάνω Task kill. Μόλις λοιπόν το κάνω αρχίζει και φορτώνει όλα τα προγράμματα κανονικά χωρίς να τα ανοίξω. Υπάρχει κάποια ρύθμιση γι' αυτό που δεν την έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να μην κλείνεις τις εφαρμογές manually. Άσε το λειτουργικό να κάνει τη διαχείριση από μόνο του.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εμείς οι fan του android περηφανευόμαστε για το την υποστήριξη flash, είπα να δούμε πόσο πραγματικά το χρησιμοποιούμε! Εγώ προσωπικά το έχω χρησιμοποιείσει μετά από ένα χρόνο 2 φορές.. και αυτό δεν μπορώ να πω ότι το χρειάστηκα πολύ. Άλλες φορές προσπάθησα και δεν δούλευε σωστά.

 

Εσείς;

Και αν θέλετε, δώστε παραδείγματα σελιδών που επισκέφτεστε συχνά.

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...