Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν σου ανοίξει το τάμπλετ ο Η/Υ ως "κάρτα", βρες την εφαρμογή και άνοιξε τον φάκελλό της. Εξαρτάται που έχεις προεπιλογή γιά αποθήκευση, εσωτερική κάρτα ή εξωτερική SD. Εκεί πρέπει να είναι.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μεταφερω τις επαφες που ειναι μεσα στο κιν και να τις παω ολες στο mail μου ?

απο τη καρτα σιμ της πηγα στο mail μου

απο τη συσκευη στο mail πως πανε ?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μεταφερω τις επαφες που ειναι μεσα στο κιν και να τις παω ολες στο mail μου ?

απο τη καρτα σιμ της πηγα στο mail μου

απο τη συσκευη στο mail πως πανε ?

 

Συγχρονισμό με τον Google λογαριασμό σου...;) Όταν αποθηκεύεις μια επαφή απάνω ψηλά σε ρώτα που θες να αποθηκευτεί. Για κοίτα μια μια της επαφές να δεις που αποθηκεύτηκε...?

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμό με τον Google λογαριασμό σου...;) Όταν αποθηκεύεις μια επαφή απάνω ψηλά σε ρώτα που θες να αποθηκευτεί. Για κοίτα μια μια της επαφές να δεις που αποθηκεύτηκε...?
κοιτα τι παιζει.

Θελω να κανω στης κοπελας μου το κιν factory reset

οι επαφες ομως ειμαι μερικες στο gmail αλλες στη συσκευη και αλλες στη sim

Αυτες απο τη sim της συγχρονισα με το gmail και ολα οκ

το θεμα ειναι πως θα συγχρονισω και τις επαφες της συσκευης με το gmail ωστε οταν κανω factory reset και βαλω το mail να υπαρχουν ολες μονο εκει

Ξερεις πως μπορω να το κανω ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως θα συγχρονισω και τις επαφες της συσκευης με το gmail ωστε οταν κανω factory reset και βαλω το mail να υπαρχουν ολες μονο εκει

 

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς με προβολή να βάλεις να φαίνονται μόνο οι επαφές της συσκευής, έπειτα να κάνεις εξαγωγή αυτών σε αρχείο .vcf στη συσκευή σου, το οποίο θα κάνεις εισαγωγή μέσω υπολογιστή στον Gmail λογαριασμό μέσα από τις επιλογές που σου δίνονται online κάπου στις επαφές!

Προσωπικά δεν το έχω κάνει αλλά έχω διαβάσει πως είναι κι αυτός ένας τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς με προβολή να βάλεις να φαίνονται μόνο οι επαφές της συσκευής, έπειτα να κάνεις εξαγωγή αυτών σε αρχείο .vcf στη συσκευή σου, το οποίο θα κάνεις εισαγωγή μέσω υπολογιστή στον Gmail λογαριασμό μέσα από τις επιλογές που σου δίνονται online κάπου στις επαφές!

Προσωπικά δεν το έχω κάνει αλλά έχω διαβάσει πως είναι κι αυτός ένας τρόπος.

το εχω ακουσει και γω αυτο αλλα το θεμα ειναι οτι δε ξερω ακριβως τη διαδικασια και φοβαμε μη γινει καμια πατατα και χασουμε επαφες
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι παιζει.

Θελω να κανω στης κοπελας μου το κιν factory reset

οι επαφες ομως ειμαι μερικες στο gmail αλλες στη συσκευη και αλλες στη sim

Αυτες απο τη sim της συγχρονισα με το gmail και ολα οκ

το θεμα ειναι πως θα συγχρονισω και τις επαφες της συσκευης με το gmail ωστε οταν κανω factory reset και βαλω το mail να υπαρχουν ολες μονο εκει

Ξερεις πως μπορω να το κανω ?

 

Να βάλεις μια - μια της επαφές να αποθηκεύονται στο gmail. Το ξέρω είναι κουραστικό, αλλά θα το κάνεις μια φορά, θα πας στο λογαριασμοί & συγχρονισμός > google> klik πάνω στο λογαριασμό > και τσέκαρε Επαφές. και κανε Συγχρονισμό τώρα...! Θα έχεις για πάντα της επαφές εκεί, όσα τηλ. και να αλλάξεις, βάζοντας το google λογαριασμό και Συγχρονίζεις της Επαφές, αυτές θα μπαίνουν στην συσκευή σου.;) ακόμη και Rom να αλλάξεις η factory reset κάνεις, δεν θα της χάνεις...!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις μια - μια της επαφές να αποθηκεύονται στο gmail. Το ξέρω είναι κουραστικό, αλλά θα το κάνεις μια φορά, θα πας στο λογαριασμοί & συγχρονισμός > google> klik πάνω στο λογαριασμό > και τσέκαρε Επαφές. και κανε Συγχρονισμό τώρα...! Θα έχεις για πάντα της επαφές εκεί, όσα τηλ. και να αλλάξεις, βάζοντας το google λογαριασμό και Συγχρονίζεις της Επαφές, αυτές θα μπαίνουν στην συσκευή σου.;)
το θεμα ειναι τωρα τι κανω μετα θα τη βρουμε την ακρη

αν κανω τις επαφες του κινητου vcf και κανω φορματ και τα επαναφερω στο mail μου οι επαφες που θα ειναι ηδη οι επαφες στο mail θα χαθουν η το vcf να μπει μεσα στις υπολοιπες επαφες ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι τωρα τι κανω μετα θα τη βρουμε την ακρη

αν κανω τις επαφες του κινητου vcf και κανω φορματ και τα επαναφερω στο mail μου οι επαφες που θα ειναι ηδη οι επαφες στο mail θα χαθουν η το vcf να μπει μεσα στις υπολοιπες επαφες ?

 

Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω, πέρασε τες στο Gmail λογαριασμό που θες και μετά κάνε ένα συγχρονισμό στη συσκευή να δεις αν όντως οι επαφές της συσκευής υπάρχουν πλέον και στο Gmail λογαριασμό που θες.

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος είτε κατέβασε μια εφαρμογή που θα σου κάνει backup τις επαφές όλες γενικότερα ή κάντο μόνος σου με τον τρόπο που προείπα, απλά βάλε να φαίνονται όλες οι επαφές και έπειτα μετέφερε το .vcf αρχείο κάπου που να μην χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom στις ρυθμίσεις εφαρμογών, έχει μενού ιδιωτικότητα εφαρμογών αν ξετικαρω κάτι πχ το Facebook να μην έχει πρόσβαση στις εφαρμογές, λέτε να μην δουλεύει σωστά; Έχω ξετικαρει την τοποθεσία ας πούμε. Δείτε την εικόνα τι εννοώ
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω, πέρασε τες στο Gmail λογαριασμό που θες και μετά κάνε ένα συγχρονισμό στη συσκευή να δεις αν όντως οι επαφές της συσκευής υπάρχουν πλέον και στο Gmail λογαριασμό που θες.

Αν θες να είσαι 100% σίγουρος είτε κατέβασε μια εφαρμογή που θα σου κάνει backup τις επαφές όλες γενικότερα ή κάντο μόνος σου με τον τρόπο που προείπα, απλά βάλε να φαίνονται όλες οι επαφές και έπειτα μετέφερε το .vcf αρχείο κάπου που να μην χαθεί.

κατσε γιατι εχω μπερδευτει...

εγω εχω στο gmail επαφες....αν αυτες που εχω στη συσκευη της κανω vcf και μετα μπως στο gmail μου και κανω συγχρονισμο τη vcf θα περαστουν οι επαφες αυτες συν αυτες που ειναι ηδη στο gmail η αυτες που ειναι ηδη στο gmail θα σβηστουν και θα υπαρχουν μονο αυτες απο το vcf ?

εγω οταν κανω τις επαφες της συσκευης συγχρονισμο στο gmail δε θελουν αυτες που ειναι στο gmail να χαθουν

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι εχω μπερδευτει...

εγω εχω στο gmail επαφες....αν αυτες που εχω στη συσκευη της κανω vcf και μετα μπως στο gmail μου και κανω συγχρονισμο τη vcf θα περαστουν οι επαφες αυτες συν αυτες που ειναι ηδη στο gmail η αυτες που ειναι ηδη στο gmail θα σβηστουν και θα υπαρχουν μονο αυτες απο το vcf ?

εγω οταν κανω τις επαφες της συσκευης συγχρονισμο στο gmail δε θελουν αυτες που ειναι στο gmail να χαθουν

 

1. Δοκίμασε αυτό και μην πονοκεφαλιάζεις: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

2. Και να κάνεις χαζομάρα "παίζοντας" και να σβήσεις τις επαφές απο το gmail, μπορείς εύκολα να πείς στο gmail να επαναφέρει τις επαφές που είχες xx μέρες πριν, και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σε custom rom στις ρυθμίσεις εφαρμογών, έχει μενού ιδιωτικότητα εφαρμογών αν ξετικαρω κάτι πχ το Facebook να μην έχει πρόσβαση στις εφαρμογές, λέτε να μην δουλεύει σωστά; Έχω ξετικαρει την τοποθεσία ας πούμε. Δείτε την εικόνα τι εννοώ

 

λογικα θα κρασαρει οταν πας να ενεργοποιησεις την λειτουργια αυτη. λογικα υπαρχει για να γινεται η μεταβαση στον messenger.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα κρασαρει οταν πας να ενεργοποιησεις την λειτουργια αυτη. λογικα υπαρχει για να γινεται η μεταβαση στον messenger.

Κοίτα όσο καιρό έχω απενεργοποιημενη την τοποθεσία, δεν μου έχει κάνει θέμα, απλά λέω να δοκιμάσω και σε άλλες εφαρμογές για αυτό ρώτησα

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

1. Δοκίμασε αυτό και μην πονοκεφαλιάζεις: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

2. Και να κάνεις χαζομάρα "παίζοντας" και να σβήσεις τις επαφές απο το gmail, μπορείς εύκολα να πείς στο gmail να επαναφέρει τις επαφές που είχες xx μέρες πριν, και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα...

Αυτο κανει backup ακομα και τον προεπιλεγμο τηλεφωνο καθε επαφης?

Αν οχι υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει backup ακομα και το ποιο απο ολα τα τηλεφωνα εχεις σε καθε επαφη εχεις επιλεξη σαν προεπιλογη?

Γιατι αν δεν κανει τοτε δεν αλλαζει κατι με αυτο το backup που κανει απο μονο του το κινητο ειτε αυτοματα στο google mail που εχεις δηλωσει, ειτε στο αρχειο vcf που φτιαχνει αν επιλεξεις εξαγωγη ολων των επαφων στην εσωτερικη μνημη sd.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να κανω backup επαφες απλα θελω να συχρονισω τις επαφες που ειναι στο κιν να τις παω στο gmail ωστε μετα το factory reset που κανω να ειναι ολες στο mail μου.

το θεμα ειναι οτι το gmail αναγνωριζει vcf ?λεω να τις κανω στην sd τις επαφες vcf και μετα μεσω υπολογιστη να παω στο gmail και να κανω συχρονισμο επαφων αλλα το θεμα ειναι αυτες που εχω ηδη στο gmail θα σβηστουν και θα περαστουν οι επαφες απο το vcf η απλα θα περασουν και αυτες μαζι με τις αλλες στο gmail οποτε θα τις εχω ολες ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι αναγνωριζει αφου και μεσα στο μειλ που εχεις δηλωσει στο κινητο σου μπορεις να κανεις εξαγωγη ολες τις επαφες σε vcf αρχειο και ολα τα android κινητα μπορουν να κανουν εξαγωγη ολες τις επαφες σε ενα vcf αρχειο απλα δεν αποθηκευει και ποιο τηλεφωνο εχεις σαν προεπιλογη στην καθε επαφη.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι αναγνωριζει αφου και μεσα στο μειλ που εχεις δηλωσει στο κινητο σου μπορεις να κανεις εξαγωγη ολες τις επαφες σε vcf αρχειο και ολα τα android κινητα μπορουν να κανουν εξαγωγη ολες τις επαφες σε ενα vcf αρχειο απλα δεν αποθηκευει και ποιο τηλεφωνο εχεις σαν προεπιλογη στην καθε επαφη.
δηλαφη αν κανω vcf τις επαφες της συσκευης και μετα το φορματ της κανω απο τη καρτα στο κιν εχει επιλογη να συχροντιστουν στο mail χωρις να χρειαστει να το κανω μεσω pc ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συγχρονισεις τις επαφες με το μειλ που εχεις δηλωσει στο κινητο και οταν κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων και βαλεις παλι το ιδιο μειλ θα στις κατεβασει αυτοματα αλλα για να εισαι απολυτα σιγουρος κανε μια εξαγωγη ολων των επαφων σου σε ενα αρχειο vcf με το να πας στη λιστα των επαφων να πατησεις το κουμπι αφης που σου εμφανιζει την επιλογη εξαγωγη επαφων και κρατησε αυτο το αρχειο αφου μετα με αυτο το αρχειο θα επαναφερεις ολες σου τις επαφες στο τηλεφωνο σου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας φίλος έχει ένα xperia sonny παλιό έχασε ξαφνικά τις επαφές από κάρτα sim και τηλέφωνο. Από την sim τελικά βρήκαμε τα ονόματα με ποια εφαρμογή θα τις επαναφέρω ολες τις επαφές;γνωριζω ότι δεν δεν είναι το θέμα εδώ αλλά δεν ήξερα που να το θέσω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη αποθήκευση των φωτογραφιών μου στο Google+ , αλλά και στο one drive. Ενώ όλα γίνονται κανονικά, θέλω όταν βγάζω screenshot αυτό να μην γίνεται αντίγραφο. Έχω βάλει ένα αρχείο nomedia στον φάκελο pictures και στον υποφάκελο screenshots και έτσι δεν βλέπω αυτές τις φωτογραφίες στην συλλογή. Εξακολουθούν όμως να συγχρονίζονται στους cloud λογαριασμούς. Υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας φίλος έχει ένα xperia sonny παλιό έχασε ξαφνικά τις επαφές από κάρτα sim και τηλέφωνο. Από την sim τελικά βρήκαμε τα ονόματα με ποια εφαρμογή θα τις επαναφέρω ολες τις επαφές;γνωριζω ότι δεν δεν είναι το θέμα εδώ αλλά δεν ήξερα που να το θέσω.

 

 

Πως εννοεις ότι βρηκες τα ονόματα ? H sim δουλευει ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη αποθήκευση των φωτογραφιών μου στο Google+ , αλλά και στο one drive. Ενώ όλα γίνονται κανονικά, θέλω όταν βγάζω screenshot αυτό να μην γίνεται αντίγραφο. Έχω βάλει ένα αρχείο nomedia στον φάκελο pictures και στον υποφάκελο screenshots και έτσι δεν βλέπω αυτές τις φωτογραφίες στην συλλογή. Εξακολουθούν όμως να συγχρονίζονται στους cloud λογαριασμούς. Υπάρχει λύση;

 

Για πήγαινε στις ρυθμίσεις του Google photos και βρες την επιλογή, στη συσκευή. Έχει κάτι επιλογές δεξιά

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...