Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό είναι ρουτ , τι πρέπει να κάνω?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.schurich.android.tools.appopsstarter&hl=en

βαλε αυτο και βρες το play services και δες το location αν ειναι ανοιχτο. γενικα κανε μια περιηγηση σε εφαρμογες να δεις μηπως ειναι κατι πειραγμενο. ΔΕ νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις, γιατι το εχω παθει κι εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μιας και δε ξέρω πολλά από android, και σκέφτομαι σοβαρά να πάρω μια τέτοια συσκευή, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς ισχύει με την μεταφορά αρχείων-εγκατάσταση εφαρμογών στην sd των συσκευών που έχουν KitKat; Έχω διαβάσει διάφορα πράγματα και έχω μπερδευτεί. Τελικά μόνο Mp3 φώτος και βίντεο μπορώ να αποθηκεύω στην sd και όλα τα άλλα στην εσωτερική; Και με αυτά τα τελευταία τουλάχιστον δε θα έχω κανένα πρόβλημα ή παίζει και να μην τα βλέπει το κινητό από την sd; Μιλάμε χωρίς ρουτάρισμα τώρα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μιας και δε ξέρω πολλά από android, και σκέφτομαι σοβαρά να πάρω μια τέτοια συσκευή, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς ισχύει με την μεταφορά αρχείων-εγκατάσταση εφαρμογών στην sd των συσκευών που έχουν KitKat; Έχω διαβάσει διάφορα πράγματα και έχω μπερδευτεί. Τελικά μόνο Mp3 φώτος και βίντεο μπορώ να αποθηκεύω στην sd και όλα τα άλλα στην εσωτερική; Και με αυτά τα τελευταία τουλάχιστον δε θα έχω κανένα πρόβλημα ή παίζει και να μην τα βλέπει το κινητό από την sd; Μιλάμε χωρίς ρουτάρισμα τώρα.

 

Μπορείς να αποθηκεύσεις/μεταφέρεις ότι είδους αρχείο θέλεις αλλά μόνο χρησιμοποιώντας τις προεπιλεγμένες εργοστασιακές εφαρμογές της συσκευής σου.

 

Π.χ. με τη παραδοσιακή εφαρμογή όλων των κινητών "Τα Αρχεία μου" μπορείς να μεταφέρεις έγγραφα/φωτογραφίες/βίντεο/αρχεία γενικότερα, με άλλον explorer όχι. Με την εφαρμογή της κάμερας του κινητού πιθανολογώ πως μπορείς να αποθηκεύσεις βίντεο και φωτογραφίες απευθείας στη κάρτα, με εφαρμογή κάμερας από το μάρκετ όχι. Για επεξεργασία εγγράφων ίσως χρειαστεί να τα έχεις στην εσωτερική μνήμη πρώτα κλπ.

Για μεταφορά εφαρμογών ή αρχείων τους στην sd ούτε λόγος απ'όσο γνωρίζω (π.χ. data χαρτών στην sd = δεν θα λειτουργεί η εφαρμογή).

 

Επίσης ακούγεται πως στην επόμενη έκδοση Android δεν θα υπάρχει αυτός ο περιορισμός αλλά όπως προείπα.. ακούγεται.

 

Με root ευτυχώς διορθώνεται σε μερικά δευτερόλεπτα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχαριστώ. Με αυτή την λογική πάντως ακυρώνουν στην ουσία συσκευές με εσωτερική μνήμη κάτω από 16 Gb ενώ κυκλοφορούν ακόμα μερικές ακόμα και με 4! Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες να μου πει θα το ήθελα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει το greenify?

το εγκατατεστησα...αδρανοποιει εφαρμογες?ισχυει και με reboot?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αδρανοποιει εφαρμογες οταν δεν τις χρησιμοποιεις, για παραδειγμα "πρασινοποιεις" ενα παιχνίδι και δε σουρχονται ειδοποιήσεις οταν αυτο κανει κατι (βασικα για τη μπαταρία γινεται). Λειτουργει και με reboot. Ολα αυτα αν εισαι root

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αδρανοποιει εφαρμογες οταν δεν τις χρησιμοποιεις, για παραδειγμα "πρασινοποιεις" ενα παιχνίδι και δε σουρχονται ειδοποιήσεις οταν αυτο κανει κατι (βασικα για τη μπαταρία γινεται). Λειτουργει και με reboot. Ολα αυτα αν εισαι root

 

δλδ αν π.χ. αδρανοποιησω μια εφαρμογη καμερας θα μπορω να την χρησιμοποιω, αλλα μολις την κλεισω αυτη θα επιστρεφει σε αδρανοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν και οι εφαρμογες καμερας δε νομιζω παιζουν πολλη μπαλα στο παρασκηνιο.. (Ή μπορει να μην εχει αδρανοποιηθει αυτοματα, πατας ενα κουμπακι "zzz")

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ μια noob question σχετικά με το greenify...

 

Υποτίθεται πως αν έχεις το donate version και xposed, ακόμα και αν κάνεις hibernate εφαρμογές που όμως έχουν το συνεφάκι με το GCM, σου έρχονται κανονικά οι ειδοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς .Πηγαίνοντας >ρυθμίσεις >πειραματικά χαρακτηριστικά > και επιλεγείς >gcm push .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...

περναω κατευθιαν στο θεμα...

εχω ενα zte skate και το προβλημα ειναι οτι ξαφνικα κολλησε το android!

ενοιγω την συσκευη και μολις ξεκηναει στο σημα του αντροιτ σταματαει εκει και δεν ανοιγει ποτε η συσκευη...

τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες...

περναω κατευθιαν στο θεμα...

εχω ενα zte skate και το προβλημα ειναι οτι ξαφνικα κολλησε το android!

ενοιγω την συσκευη και μολις ξεκηναει στο σημα του αντροιτ σταματαει εκει και δεν ανοιγει ποτε η συσκευη...

τι παιζει?

ZTE Skate hard reset:

wipe data factory reset

wipe cache

θα χαθούν όλα τα δεδομένα σου !

Link to comment
Share on other sites

αφαίρεσε μια την μπαταρία και ξαναδοκίμασε ....

 

μου βγαζει ενα μικρο λευκο φοντο και μεσα γραφει ''FTM'' και δεν κανει τιποτα αλο...

λοιπον πρωχορισαμε, πατοντας τον συνδιασμο ανοιγει οπως στο βιντεο απλα σταματαει στο ανθρωπακι του android δεν συνεχιζει για να προχορισω την διαδικασια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ολλα καλα αδερφε, σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Edited by titos16v
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ψαχνω στο φορουμ αλλα δεν εχω βρει κατι σχετικο. Λοιπον ψαχνω μια εφαρμογη που θα κανει screen mirroring τη συσκευη μου στην τηλεοραση (lg 6-7 ετων η οποια δεν ειναι σμαρτ αλλα εχω ενα mediaplayer πανω που υποστηριζει dlna upnp κτλ, συγκεκριμμενα αυτον εδω... http://www.skroutz.gr/s/1942537/Crystal-Audio-Appstreamer-G.html παρεα με ενα http://www.skroutz.gr/c/248/kalodia-hxou-kai-eikonas.html?keyphrase=Appstreamer). Ο κυριος λογος που το ψαχνω ειναι για κανα online video απο το youtube η κανα παιχνιδι, η τελοςπαντων καποια εφαρμογη που θα μπορει να μου προσφερει τα παραπανω. Εχει κανεις τιποτα στα υποψην; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ψαχνω στο φορουμ αλλα δεν εχω βρει κατι σχετικο. Λοιπον ψαχνω μια εφαρμογη που θα κανει screen mirroring τη συσκευη μου στην τηλεοραση (lg 6-7 ετων η οποια δεν ειναι σμαρτ αλλα εχω ενα mediaplayer πανω που υποστηριζει dlna upnp κτλ, συγκεκριμμενα αυτον εδω... http://www.skroutz.gr/s/1942537/Crystal-Audio-Appstreamer-G.html παρεα με ενα http://www.skroutz.gr/c/248/kalodia-hxou-kai-eikonas.html?keyphrase=Appstreamer). Ο κυριος λογος που το ψαχνω ειναι για κανα online video απο το youtube η κανα παιχνιδι, η τελοςπαντων καποια εφαρμογη που θα μπορει να μου προσφερει τα παραπανω. Εχει κανεις τιποτα στα υποψην; ευχαριστω!

1 : αναφέρεις τη κινητό έχεις (note 3 ?)

για video streaming DLNA https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.cast.license (video ,mp3 αποθηκευμένα στο κινητό παίζουν και με τα μαμισια προγράμματα της Samsung !!) για game θα χρειαστείς η αυτό http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=57692 (ασύρματο) Note 3 Screen Mirroring to TV …:

η http://www.digitop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3755 + καλώδιο HDMI (ενσύρματο ) μπορείς και http://www.specialprice.gr/el/google-chromecast-hdmi-streaming-media-player αλλά για full εκμετάλλευση πρέπει να είσαι root ... Υπαρχου και άλλα προγράμματα για streaming στο play store ........ για video από τοπικό δίκτυο φτιάξε HomeGroup στο pc σου ..... Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αποθηκεύσεις/μεταφέρεις ότι είδους αρχείο θέλεις αλλά μόνο χρησιμοποιώντας τις προεπιλεγμένες εργοστασιακές εφαρμογές της συσκευής σου.

 

Π.χ. με τη παραδοσιακή εφαρμογή όλων των κινητών "Τα Αρχεία μου" μπορείς να μεταφέρεις έγγραφα/φωτογραφίες/βίντεο/αρχεία γενικότερα, με άλλον explorer όχι. Με την εφαρμογή της κάμερας του κινητού πιθανολογώ πως μπορείς να αποθηκεύσεις βίντεο και φωτογραφίες απευθείας στη κάρτα, με εφαρμογή κάμερας από το μάρκετ όχι. Για επεξεργασία εγγράφων ίσως χρειαστεί να τα έχεις στην εσωτερική μνήμη πρώτα κλπ.

Για μεταφορά εφαρμογών ή αρχείων τους στην sd ούτε λόγος απ'όσο γνωρίζω (π.χ. data χαρτών στην sd = δεν θα λειτουργεί η εφαρμογή).

 

Επίσης ακούγεται πως στην επόμενη έκδοση Android δεν θα υπάρχει αυτός ο περιορισμός αλλά όπως προείπα.. ακούγεται.

 

Με root ευτυχώς διορθώνεται σε μερικά δευτερόλεπτα.

 

Υπάρχει κάπου οδηγός για μεταφορά των εφαρμογών στην sd για root συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου οδηγός για μεταφορά των εφαρμογών στην sd για root συσκευή;

συσκευή; ποιο κινητό εχεις, λύσεις υπάρχουν στο xda

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

συσκευή; λύσεις υπάρχουν στο xda

 

To LG G2 Mini. Βρήκα αυτό το Module για το XPosed αλλά δε μεταφέρει τις εφαρμογές αν κατάλαβα σωστά, απλώς κάνει τις εφαρμογές να μπορούν να διαχειριστούν και αρχεία από την SD. Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

To LG G2 Mini. Βρήκα αυτό το Module για το XPosed αλλά δε μεταφέρει τις εφαρμογές αν κατάλαβα σωστά, απλώς κάνει τις εφαρμογές να μπορούν να διαχειριστούν και αρχεία από την SD. Υπάρχει κάτι άλλο;

Αυτό δίνει πρόσβαση σε "τρίτα" προγράμματα πχ με Es εξερεύνηση μπορείς πλέον να αντιγράψεις αρχεία από την εσωτερική στην εξωτερική κλπ...πριν δεν γινόταν .εσύ θέλεις να αντιγράψεις τα data από προγράμματα ,παιχνίδια ώστε να γλιτώσεις χώρο από εσωτερική ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δίνει πρόσβαση σε "τρίτα" προγράμματα πχ με Es εξερεύνηση μπορείς πλέον να αντιγράψεις αρχεία από την εσωτερική στην εξωτερική κλπ...πριν δεν γινόταν .εσύ θέλεις να αντιγράψεις τα data από προγράμματα ,παιχνίδια ώστε να γλιτώσεις χώρο από εσωτερική ;

 

Θέλω να μεταφέρω τις εφαρμογές (ή μέρος αυτών anyway) στην SD Card όπως γινόταν με τις προηγούμενες εκδόσεις του Android.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τις εφαρμογές (ή μέρος αυτών anyway) στην SD Card όπως γινόταν με τις προηγούμενες εκδόσεις του Android.

δες pm :lol: εάν πας διαχείριση εφαρμογών ,όλα τα προγράμματα ...επιλέγεις το πρόγραμμα που θέλεις και μετά μετακίνηση στην κάρτα sd

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

δες pm :lol: εάν πας διαχείριση εφαρμογών ,όλα τα προγράμματα ...επιλέγεις το πρόγραμμα που θέλεις και μετά μετακίνηση στην κάρτα sd

στειλε και εδω! :D:rolleyes:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...