Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας

ρωτησα και στο κεντρικο του s4, αλλα δε καλυφθηκα.

 

στον dialer του οποιου τα γραμματα ειναι ομαδοποιημενα ανα 3 ή 4 κατω απο καθε αριθμο, ειναι στα αγγλικα.

εαν πατησεις πχ 2 2 7 και εχεις την acs ατις επαφες σου θα την εμφανισει αποκλειωντας τις αλλες

με αυτο τον τροπο δεν εισαι αναγκασμενος να μπαινεις στις επαφες, φτανεις στην επιθυμητη επαφη απο την οθονη του dialer.

οποιος ειχε νοκια Ν8 ή εχει χρησιμοποιησει το SBP shell με καταλαβαινει.

 

ομως δεν εχω καταφερει να αλλαξω την γλωσσα στα γραμματα του dialer απο τα αγγλικα στα Ελληνικα , ωστε να βρισκω τις ελληνικες μου επαφες.

 

το εχω πολυ αναγκη , εαν καποιος ξερει πως μπορω να αλλαξω την γλωσσα ας βοηθησει...

Smart dialing λέγεται αυτό και δεν υπάρχει στα ελληνικά στον samsung dialer.Η λύση ειναι να βάλεις άλλον dialer οπως π.χ. τον εξαιρετικό exdialer

Link to comment
Share on other sites

Smart dialing λέγεται αυτό και δεν υπάρχει στα ελληνικά στον samsung dialer.Η λύση ειναι να βάλεις άλλον dialer οπως π.χ. τον εξαιρετικό exdialer

σας ευχαριστω αυτο ακριβως εψαχνα, τελικα εβαλα τον dialer one , καλος και πολυ παραμετροποιησιμος δειχνει, θα δοκιμασω μαλλον και τον exdialer , τωρα που πηρα φορα δεν σταματαω.

Αν καταλαβα καλα δεν θα εχω θεματα εαν εχω περισσοτερους απο εναν εγκατεστημενους ?απλα χρησιμοποιω οποιον με βολευει ?

 

sorry καπου 6 χρονια σε symbian, χρειαζομαι χρονο ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω εδω κ 5 μέρες το huawei Y300-0100. Το πρόβλημα μου είναι με το viber. όταν με καλούν ή κάνω κλήση δεν με ακούνε μονό αν βάλω το hands free με ακούνε. Στης κανονικές κλίσης δεν έχω πρόβλημα μονο με το vibe. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ το ξανάκανα εγκατάσταση άλλα πάλι τα ιδία. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει το viber?????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω εδω κ 5 μέρες το huawei Y300-0100. Το πρόβλημα μου είναι με το viber. όταν με καλούν ή κάνω κλήση δεν με ακούνε μονό αν βάλω το hands free με ακούνε. Στης κανονικές κλίσης δεν έχω πρόβλημα μονο με το vibe. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ το ξανάκανα εγκατάσταση άλλα πάλι τα ιδία. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει το viber?????

 

Το τελευταιο viber δεν δουλευει σωστα. Βαλε την προηγουμενη εκδοση μεχρις οτου το φτιαξουν.

Το βιντεο ειναι beta και δημιουργει προβληματα. Δεν θα εχεις βιντεο αλλα η φωνη δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κι εγω κατι;

Κατι μαλλον εχω κανει στο market ή στο κινητό μου κ μου κανει καθε μερα αυτοματες ενημερωσεις σε εφαρμογες που δε θελω.

Μηπως ξερετε πώς μπορω να το αλλαξω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κι εγω κατι;

Κατι μαλλον εχω κανει στο market ή στο κινητό μου κ μου κανει καθε μερα αυτοματες ενημερωσεις σε εφαρμογες που δε θελω.

Μηπως ξερετε πώς μπορω να το αλλαξω αυτο;

 

Ρυθμισεις-συγχρονισμος-απενεργοποιηση αυτοματου συγχρονισμου αλλα και συγχρονισμου.

Η καταρα των αντροιντ ειναι αυτο.

Οταν θελεις θα συγχρονιζεις και μετα παλι απενεργοποιηση.

Για να κοιμασαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

πωσ κανουμε αντιγραφη επικοληση την url απο το youtube ωστε να την κανω επικοληση στο Tubemate???το μονο που καταφερα ειναι να το γυρισω σαν μορφη υπολογιστης βρισκω την αποστολη(οπως στο pc)αλλα δεν μπορω να κανω αντιγραφη....
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κι εγω κατι;

Κατι μαλλον εχω κανει στο market ή στο κινητό μου κ μου κανει καθε μερα αυτοματες ενημερωσεις σε εφαρμογες που δε θελω.

Μηπως ξερετε πώς μπορω να το αλλαξω αυτο;

 

play store >ρυθμίσεις >αυτόματη ενημέρωση (έτσι νομίζω λέγεται ) και διαλέγεις απο τις επιλογές που έχει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σε ολοκληρο μαμημενο store δεν υπαρχει μια μαμημενη εφαρμογη για twiter που να εχει σωστα push για να σε ειδοποιει επιτοπου για τα ΠΑΝΤΑ?..........

 

Parafron το official twitter app με την τελευταία αναβάθμιση λενε πως το έφτιαξαν αυτο. Το δοκίμασες;

 

Σίγουρα κάποιο από αυτά είπες έχει επιλογή αν το ψάξεις αρκετά. Τα έχω δοκιμάσει όλα, για αυτό στο λέω. Την είχα δει την επιλογη. Αλλά ακόμη και να το ενεργοποιησεις θα έχει μεγάλη επίπτωση στην μπαταρία

 

το falcon μαλλον θα λες που εχει realtime notifications αλλα ρουφαει τη μπαταρια με το συφονι...

 

α...

 

Το τελευταίο official twitter client έχει push notifications ακόμα και αν το βάλεις στα settings το Sync data - Off.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα firmwares από sammobile.com είναι pre-rooted;

Model: GT-I8190

Country: Netherlands

Version: Android 4.1.2

Changelist: 1154865

Build date: Sun, 21 Apr 2013 06:39:49 +0000

Product Code: PHN

PDA: I8190XXAMD3

CSC: I8190PHNAMD1

MODEM: I8190XXAMD3

 

Σόρρυ που ξαναρωτάω τα ίδια, αλλά ένα μυαλό το'χουμε :D (είμαι και άσχετος)

 

edit: αν δεν είναι, που βρίσκω αυτή την έκδοση rooted?

edit2: Νομίζω θυμήθηκα τι είχα κάνει. Το τηλέφωνο ήταν PHN.

Εγώ ακολούθησα τον οδηγό του Tyxerakias και πέρασα το I8190XXAMA2_rooted.

 

Ο φίλος Tyxerakias μου είπε πως μπορώ να περάσω το firmware του οποίου τα στοιχεία δίνω παραπάνω από sammobile.

Παρατήρησα ότι και στον οδηγό του, το 3ο firmware είναι το I8190XXAMD3 και είναι rooted.

Τα χω μπερδέψει, είναι τα ίδια (sammobile-οδηγός tyxerakia); Ψάχνω για rooted firmware, γι' αυτό.

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τις τελευταίες δυο μέρες εμφανίζεται ανά μικρά χρονικά διαστήματα ένα περίεργο μήνυμα στο κινητό του πατέρα μου.

Το μήνυμα λέει τα παρακάτω:

Το τηλέφωνο βγήκε από την κατάσταση προειδοποίησης. Συνεχίζεται η κανονική λειτουργία.

 

Παραθέτω και μια εικόνα από αυτό μήπως βοηθήσει.

http://i42.tinypic.com/30ikqyg.jpg

 

Εμφανίζεται στο κέντρο της οθόνης, όποια εφαρμογή κι αν τρέχει εκείνη τη στιγμή και εξαφανίζεται μετά από 3 δεύτερα περίπου!

Τι μπορεί να συμβαίνει; Που μπορεί να οφείλεται αυτό; :confused:

 

Κινητό: Motorola DEFY MINI XT320.

Λειτουργικό: Android OS v2.3.6 (Gingerbread) το οποίο έχω κάνει Root.

Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει κάποιος, αφού υπάρχει σοβαρό θέμα λειτουργικότητας και θα ήθελα αν είναι δυνατόν να αποφύγω ένα στήσιμο από την αρχή...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα firmwares από sammobile.com είναι pre-rooted;

Model: GT-I8190

Country: Netherlands

....

 

Αυτά βασικά πρέπει να τα ρωτήσεις στο thread της συσκευής σου...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

για παιδια θα θελα να ρωτησω πως μπορουν αυτα που κατεβαζω να αποθηκευονται απευθειας στην sd card

Εκεί αποθηκεύονται, στον φάκελο Downloads. Εκτός κι αν έχεις εσωτερική μνήμη στη συσκευή, τότε πας στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου και επιλέγεις ως προεπιλεγμένη μνήμη αποθήκευσης την κάρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. Κάποια μηνύματα που μου στέλνουν δεν έρχονται ποτέ στο κινητό μου.. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Κάποια εφαρμογη ίσως? και γενικά κολλάει η εφαρμογή των μηνυμάτων (πχ καμια φορα δεν μου βγαζει τις επαφες στις συνομιλιες αλλα μονο τον αριθμό τους και δνε με αφηνει να ανοιξω καν τα μηνυματα). Εχω την default εφαρμογη μηνυματων... Βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται το κινητο σου. Σε ποια εταιρεια εισαι.

Ειναι ρουτ; δοκιμασες καποια εξωτερικη εφαρμογη;

Καλυτερα να απευθυνθεις στο τοπικ του κινητου σου.

Δοκιμασε ενα reset/ επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μολις πηρα το πρωτο μου κινητό android ενα vodafone smart mini και εχω μια χαζή απορία! μου ερχεται sms ακουω τον ήχο αλλα δεν φαινεται καποια ειδοποίηση στην οθόνη! πως αλλάζει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μολις πηρα το πρωτο μου κινητό android ενα vodafone smart mini και εχω μια χαζή απορία! μου ερχεται sms ακουω τον ήχο αλλα δεν φαινεται καποια ειδοποίηση στην οθόνη! πως αλλάζει αυτό?

 

Δεν υπαρχει καποιο λεντ ν αναβοσβηνει;

Ουτε στη μπαρα επανω;

Στα αντροιντ δεν αλλαζει η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιο λεντ ν αναβοσβηνει;

Ουτε στη μπαρα επανω;

Στα αντροιντ δεν αλλαζει η οθονη.

 

ναι στη μπάρα πανω φαίνεται αλλά οταν η οθόνη ειναι αναμμένη. όταν είναι σε κατάσταση αναμονής που η οθονη ειναι μαύρη, δεν βγάζει κανένα μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

ναι στη μπάρα πανω φαίνεται αλλά οταν η οθόνη ειναι αναμμένη. όταν είναι σε κατάσταση αναμονής που η οθονη ειναι μαύρη, δεν βγάζει κανένα μήνυμα

 

Αυτο ειναι φυσιολογικο. Δεν υπαρχει ενα φωτακι ν αναβοσβηνει; πρεπει καπου να υπαρχει. Η οθονη ειναι κλειδωμενη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι φυσιολογικο. Δεν υπαρχει ενα φωτακι ν αναβοσβηνει; πρεπει καπου να υπαρχει. Η οθονη ειναι κλειδωμενη;

 

ναι για την κατασταση που η οθόνη είναι κλειδωμένη μιλάω κι εγω... υπάρχει ενα λαμπάκι που αναβοσβήνει αλλα δεν ξερω γιατί. αχ παιδιά εγω iPhone εχω και αυτο το πηρα σα δευτερη συσκευή αλλά με ξενίζει ακόμα και νοιώθω σαν alien

Link to comment
Share on other sites

ναι για την κατασταση που η οθόνη είναι κλειδωμένη μιλάω κι εγω... υπάρχει ενα λαμπάκι που αναβοσβήνει αλλα δεν ξερω γιατί. αχ παιδιά εγω iPhone εχω και αυτο το πηρα σα δευτερη συσκευή αλλά με ξενίζει ακόμα και νοιώθω σαν alien

Το λαμπακι αναβοσβηνει οταν υπαρχει προειδοποιηση.

Μηνυματα, τελειωνει η μπαταρια κλπ. Ανοιγεις οθονη και βλεπεις.

Μολις συνηθισεις το αντροιντ θα νοιωσεις ποιο ανετα. Μην το φοβασαι. Ενα τηλεφωνο ειναι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να προσθετει μια μπαρα στην επιφανεια εργασιας που πατωντας το καθε κουμπι να εμφανιζει ενα μενου με τα αντιστοια προγραμματα ?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να προσθετει μια μπαρα στην επιφανεια εργασιας που πατωντας το καθε κουμπι να εμφανιζει ενα μενου με τα αντιστοια προγραμματα ?

 

Βάζεις αυτό

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abcOrganizer.lite&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hYmNPcmdhbml6ZXIubGl0ZSJd

 

και στην συνέχεια εικονίδια / shortcuts για κάθε folder

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...