Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το exdialer εμφανίζει ελληνικό πληκτρολόγιο?

Ναι.

.................

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

.................

Thanks, το exdialer ή το dialer one είναι πιο ελαφρύ και δεν χρησιμοποιεί τόση μνήμη ή δεν παραμένει στην μνήμη όταν το κλείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Thanks, το exdialer ή το dialer one είναι πιο ελαφρύ και δεν χρησιμοποιεί τόση μνήμη ή δεν παραμένει στην μνήμη όταν το κλείνεις?

 

Το exdialer είναι τόσο πολύ πιο όμορφο που δεν μπήκα καν στη διαδικασία να ψάξω τι μνήμη καταναλώνει. Μια άλλη ωραία εναλλακτική είναι το TouchPal contacts.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως διορθώνεται η λάθος ημερομηνία του Πάσχα στο Google Calendar???

 

Σε όλους δείχνει το Πάσχα των καθολικών.... 30 Μαρτίου..!!!!:wacko:

 

Η λύση εδώ..!!! ξεζιπαρε και έχει μέσα οδηγίες..!!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να μην σου βγαζει συνεχεια το κινητο διπλα απο το ονομα στο chat ακομα και οταν εχεις αποσυνδεθεί απο το κινητο και δεν εισαι συνδεδεμενος ή εισαι απο pc (και να βγαζει την πρασινη κουκιδα)?????
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους δείχνει το Πάσχα των καθολικών.... 30 Μαρτίου..!!!!:wacko:

 

Η λύση εδώ..!!! ξεζιπαρε και έχει μέσα οδηγίες..!!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά πατώντας στο link μου βγάζει:

Download not available Download permission denied by uploader

Link to comment
Share on other sites

Σας άρχισε μήπως και εσάς παιδιά να σας κάνει κάτι σαν update το fb χθες; Έλεγε build κάτι και ξεκίνησε έτσι στο άσχετο από μόνο του, χωρίς να μπω καν play store. Επειδή με εκνεύρισε είναι η αλήθεια και δεν έφευγε με τίποτα από την notification bar εγώ την απεγκατέστησα την εφαρμογή πάντως.

 

Πόσταρα σε λάθος θέμα μάλλον, αν κρίνεται σκόπιμο, να μεταφερθεί στο κατάλληλο.

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Google Calendar λύθηκε ως εξής:

Στο τηλέφωνο μου και στα "ημερολόγια προς εμφάνιση" αποεπέλεξα το ημερολόγιο "Αργίες της Ελλάδας" γύρισα στο ημερολόγιο που ήταν κενό από αργίες , επέστρεψα στην επιλογή "ημερολόγια προς εμφάνιση" επέλεξα το ημερολόγιο "Αργίες της Ελλάδας" και μόλις επέστρεψα πίσω στο ημερολόγιο οι αργίες (π.χ. Πάσχα) εμφανίζονται σωστά!!!

Κάτι πρέπει να είχε κολλήσει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά πατώντας στο link μου βγάζει:

Download not available Download permission denied by uploader

 

Εγω πατάω πάνω και κατεβαίνει αμέσως το zip αρχείο..!!!!:confused:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,είμαι νέο μέλος,και συγχαρητήρια για το φόρουμ.έκανα root την συσκευή μου(LG L3 e400).πέρασα και το Link2sd,και ομολογουμένως σώθηκα.το πρόβλημα μου είναι με κάποιες εφαρμογές προεγκατεστημένες,οι οποίες με το link2sd δεν μεταφέρονται στην SD.(Gmail,χάρτες,google+).μου βγάζει σφάλμα "Αποτυχία pgk: /data/app/com.google.android.apps-1.apk Failure [iNSTALL_FAILED_INVALID_INSTALL_LOCATION].

Να σημειώσω, ότι άλλες εφαρμογές από το appstore που πριν το root δεν μεταφερόντουσαν(πχ facebook)τις μετέφερα κανονικά.τι μπορώ να κάνω για να τις μεταφέρω?

 

Προσωρινά,αφου δεν έβγαζα άκρη,επέλεξα την μέθοδο του es file explorer τουλάχιστον να τους μικρύνω τον όγκο(αφου δεν μπορώ να τις μεταφέρω στην SD),αλλά στο μενού ρυθμίσεων του explorer δεν μου έβγαζε τις δυο επιλογές:

-Την "Προσάρτηση συστήματος ως εγγράψιμο"

-και το "Up to Root" (για να μπορώ να πάω στο φάκελο "/").(έχω δικαιώματα superuser όπως προανέφερα).μόνο η επίλογη root enhancement μου εμφανίζεται,την επιλέγω,τη δέχεται,και ως εκεί,με αποτέλεσμα να μην μου εμφανίζεται η διαδρομή "/system/app". Άρα η ερώτηση εδώ είναι,τι μπορώ να κάνω(που να πάω); για να μου εμφανιστούν οι δυο επιλογές που αναφέρω ανωτέρω;

Συγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα,ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο που μπήκατε να το διαβάσετε,αναμένω τις απαντήσεις σας.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..για το sd scan να γίνεται πιο γρήγορα σε κάποιους φακέλους δημιουργώ ένα αρχείο .nomedia ή ένα φάκελο .nomedia;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..για το sd scan να γίνεται πιο γρήγορα σε κάποιους φακέλους δημιουργώ ένα αρχείο .nomedia ή ένα φάκελο .nomedia;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αρχείο .nomedia

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο τίτλος βασικά..

 

Είχα βρει μια λίστα που έλεγε ποιες apps μπορείς να σβήσεις με ασφάλεια (μέσω Titanium) αν δεν τις χρειάζεσαι στο τηλέφωνό σου, αλλά εγώ τώρα ρωτάω κάτι άλλο..

 

Βασικά έβαλα CM9 σε ένα παλιό τάμπλετ που έπεσε στα χέρια μου και επειδή κάθε resource μετράει, ήθελα να σβήσω όσες apps (και system apps) προορίζονται καθαρά για χρήση ως τηλέφωνο και τώρα είναι άχρηστες. Κάποιες έχουν προφανές όνομα (κάτι SMS.Push κλπ), αλλά δεν ξέρω για όλες. Έψαξα google, δεν βρήκα καμιά λίστα.. Πχ την app για τις επαφές την χρειάζομαι άραγε; Ή κάτι apps που αναφέρει για την SIM..

 

Ή πχ γιατί μου βγάζει πάλι στο tablet σήμα για σήμα τηλεφώνου κάτω δεξιά (με ένα 'Χ' βέβαια);

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και θέλω τα φώτα σας (να μην ανοίγουμε για ψίλου πήδημα θέματα): αγόρασα νεα μπαταρία για το ανδροιντ τηλ. μου.

Φαίνεται οτι έχει δύναμη, αλλά δεν ξεδιπλώνεται να το πω... έχασα την ειδοποίηση του 15% (ηχητικό σήμα) έκανα χτες μια φόρτιση 8 ωρών αφού από το 85% που είχε έφτασε στο 5%. Εκανα clear τα battery stats σήμερα, είναι στην μπρίζα τώρα και γεμίζει σβηστό.

 

Εσείς θα κάνατε κάτι περισσότερο, ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ.

 

Το ξερω οτι ξαναεχω κανει τη συγκεκριμένη ερωτηση αλλα απαντηση δεν εχω παρει.

 

Παιδια μια ΒΟΗΘΕΙΑ....

 

Εχω το samsung galaxy s2 i9100 και παντα οταν γραφω κειμενο ειτε σε μυνηματα, ειτε σε φορουμ, ειτε οπουδηποτε χρησιμοποιω το λεξικο της samsung xt9 αλλα το θεμα ειναι οτι εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις ρυθμισεις της επισημης 4.0.3 εκδοσεις για να ΜΗΝ μου πηγαινει το κερσορα πισω σε καθε λεξη αν παταω ΜΙΑ φορα το κενο και με τις δυο φορες να μου το κανει κενο.

 

λεπτο κανει αυτο που περιγραφω παραπανω και δεν θελω να το κανει.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα για το πως μπορω να το διορθωσω αυτο?

 

Εννοειτε οτι χωρις λεξικο δεν το κανει ετσι απλα μονο οταν εχω ενεργο το λεξικο samsung xt9 το κανει και κυριως οταν γραφω σε φορουμ και οχι τοσο σε γραπτα μυνηματα.

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,

Μην μου πειτε να κατεβασω καποιο αλλο πληκτρολογιο γιατι περα απο το παραπανω θεμα εχω βολευτει με αυτο της samsung.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Το βαζω και σε αυτο το τοπικ μην τυχόν και ξερει καποιος τη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω και σε αυτο το τοπικ μην τυχόν και ξερει καποιος τη λυση.

 

Αυτό που λες είναι προφανώς ζήτημα του πληκτρολογιου και όχι των εφαρμογών. Αν δε βρεις κάποια σχετική ρύθμιση στις ρυθμίσεις του keyboard, τότε η μόνη σου λύση είναι να ψάξεις να δεις αν υπάρχει κάποια modded έκδοση στο XDA. Αλλιώς, αν το βρίσκεις τόσο ανυπόφορο θα πρέπει να αλλάξεις keyboard.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω και σε αυτο το τοπικ μην τυχόν και ξερει καποιος τη λυση.

 

Δεν χρειάζεται να γράφεις σε πολλαπλά forum. Εδώ είσαι off topic οπότε θα σε παρακαλούσα να μείνεις στο forum της συσκευής σου.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειπα να το αναφερω κι εδω μιας και ο τιτλος τοπικ λεει ΓΕΝΙΚΕΣ αποριες/ερωτησεις οποτε μιας και αυτο ειναι και γενικη απορια ειπα μηπως......
Link to comment
Share on other sites

Απλα ειπα να το αναφερω κι εδω μιας και ο τιτλος τοπικ λεει ΓΕΝΙΚΕΣ αποριες/ερωτησεις οποτε μιας και αυτο ειναι και γενικη απορια ειπα μηπως......

 

Δεν είναι γενική απορία είναι κάτι που σχετίζετε με συγκεκριμένο τηλέφωνο και συγκεκριμένη εφαρμογή, εν προκειμένω την εφαρμογή πληκτρολογίου της Samsung..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και θέλω τα φώτα σας (να μην ανοίγουμε για ψίλου πήδημα θέματα): αγόρασα νεα μπαταρία για το ανδροιντ τηλ. μου.

Φαίνεται οτι έχει δύναμη, αλλά δεν ξεδιπλώνεται να το πω... έχασα την ειδοποίηση του 15% (ηχητικό σήμα) έκανα χτες μια φόρτιση 8 ωρών αφού από το 85% που είχε έφτασε στο 5%. Εκανα clear τα battery stats σήμερα, είναι στην μπρίζα τώρα και γεμίζει σβηστό.

 

Εσείς θα κάνατε κάτι περισσότερο, ή κάτι άλλο;

 

Κάλυτερα τα battery stats να γίνονται clear με το κινητό πλήρως φορτισμένο και ενώ ακόμα είναι στην μπριζα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Συγχαρητήρια καταρχάς για το forum. Είμαι ένα νέο μέλος και αν και επισκέπτομαι εδώ και καιρό αυτό το forum είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό.

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν αυτή δεν είναι η σωστή ενότητα ή αν το θέμα που θα ρωτήσω έχει ήδη συζητηθεί αλλά μετά από αναζήτηση δε βρήκα κάποια αντίστοιχη ερώτηση.

Η συσκευή που έχω είναι η LG P990 στην οποία έχω περάσει το android 4.0.4. Χθες το βράδυ για κάποιον αδιευκρινιστο λόγο όταν άνοιξα το τηλέφωνο αφού είχε κλείσει από μπαταρία, έκανε από μόνο του factory reset.

Δυστυχώς αν και είμαι θερμός υποστηρικτής του να κάνεις συχνά backup το είχα αμελήσει. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσεις τις επαφές ή/και τα μυνήματα μετά από factory reset?

Οποιαδήποτε απάντηση, ακόμα και αρνητική, θα ήταν πολύ βοηθητική γιατί αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι να κάνω και αποφεύγω να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνω μήπως και σβήσω τελείως τα δεδομένα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Συγχαρητήρια καταρχάς για το forum. Είμαι ένα νέο μέλος και αν και επισκέπτομαι εδώ και καιρό αυτό το forum είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό.

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν αυτή δεν είναι η σωστή ενότητα ή αν το θέμα που θα ρωτήσω έχει ήδη συζητηθεί αλλά μετά από αναζήτηση δε βρήκα κάποια αντίστοιχη ερώτηση.

Η συσκευή που έχω είναι η LG P990 στην οποία έχω περάσει το android 4.0.4. Χθες το βράδυ για κάποιον αδιευκρινιστο λόγο όταν άνοιξα το τηλέφωνο αφού είχε κλείσει από μπαταρία, έκανε από μόνο του factory reset.

Δυστυχώς αν και είμαι θερμός υποστηρικτής του να κάνεις συχνά backup το είχα αμελήσει. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσεις τις επαφές ή/και τα μυνήματα μετά από factory reset?

Οποιαδήποτε απάντηση, ακόμα και αρνητική, θα ήταν πολύ βοηθητική γιατί αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι να κάνω και αποφεύγω να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνω μήπως και σβήσω τελείως τα δεδομένα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Αν είχες της επαφές ημερολόγιο photo κ.τ.λ.π. να συγχρονιζόσαστε με το λογαριασμό σου (G-mail) δεν θα είχες θέμα.....!!!;) αυτά για το μέλλων.. τώρα δεν νομίζω αν χρησιμοποίησης το τηλέφωνο (με τα οποία προβλήματα) να σβηστούν άλλα πράγματα.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια κάρτα σιμ που είχα από ένα κινητό νόκια σε ένα x5 με 4.0.4 και μου εμφανίζει τις επαφές κομμένες μέχρι 5 ή 6 γράμματα σε κάθε επαφή.Μπορούμε να το διορθώσουμε κάπως?Με άλλη εφαρμογή πχ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...