Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Γενικά τι προτείνετε? Να επαναφέρω τα δικαιώματα κανονικα?

 

Σε γενικές γραμμές ναι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τι προτείνετε? Να επαναφέρω τα δικαιώματα κανονικα?[/b]

 

Από την ώρα που η εφαρμογή/παιχνίδι τρέχει κανονικά, άστο ως έχει

Αν σου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, Θα ξέρεις που να ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα η εφαρμογή Facebook σας κάνει νερά;

Εμένα κάθε λίγο και λιγάκι μου βγάζει σφάλμα σύνδεσης.

Πολύ εκνευριστικό θα έλεγα..

Send from my note

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα η εφαρμογή Facebook σας κάνει νερά;

Εμένα κάθε λίγο και λιγάκι μου βγάζει σφάλμα σύνδεσης.

Πολύ εκνευριστικό θα έλεγα..

Send from my note

 

Τα ίδια κάνει και σε iPhone.. Το είδα χθες :p

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει και σε iPhone.. Το είδα χθες :p

Οκκκ..

Άρα είναι θέμα της εφαρμογής..

Κρίμα πάντως γιατί σαν εφαρμογή τα σπάει πλέον.

Αν δεν έτρωγε αυτά τα κολλήματα θα ήταν κορυφή.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, να σας αναφέρω το πρόβλημα που έχω στην συσκευή μου η οποία είναι το Nexus s με 4.1.2 stock.

Πριν περίπου 2 μήνες εγκατέστησα από Google Store την εφαρμογή Kaspersky Parental Control, η όποια παρέχει ας πούμε ένα είδος γονικου ελέγχου.

Για περίπου 2 εβδομάδες την δούλευα και όλα οκ.

Λοιπόν, το πρόβλημα ξεκίνησε πλέον όταν θέλησα να απ εγκαταστήσω την εν λόγω εφαρμογή, όπου από την στιγμή της απεγκαταστασης και μετά σταμάτησε να υπάρχει Internet στη συσκευή. Αποτέλεσμα καμιά εφαρμογή, καιρός_ειδήσεις_browsers κ.α να μην μπορεί να κάνει σύνδεση στο ίντερνετ μέσω δικτύου 3G!!! μα καμία.... Είχε μπλοκάρει το ίντερνετ!!! Τηλέφωνα_κλήσεις_ μνμ όλα οκ.

Μέσω WiFi όλα λειτουργουσαν τέλεια!!!

Δοκιμάζω να ξανά βάλω την παραπάνω εφαρμογή, με το που έγινε η εγκατάσταση κ την άνοιξα, χωρίς να προχωρήσω στις υπόλοιπες ρυθμίσεις της εφαρμογής... όλα ξανά έγιναν μια χαρά, το ίντερνετ οκ , οι υπόλοιπες εφαρμογές οκ.

Έχω ψάξει τα πάντα, έχω στείλει email στην εν λόγω εταιρεία, αλλά τίποτα. Το παράξενο ότι εάν ξανά απ εγκαταστήσω θα συμβεί το ίδιο και το ίδιο συνέχεια. Με λίγα λόγια κόβει την είσοδο στο Mobile Internet.

Πραγματικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή ιδέα που θα μπορούσε να με βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, να σας αναφέρω το πρόβλημα που έχω στην συσκευή μου η οποία είναι το Nexus s με 4.1.2 stock.

Πριν περίπου 2 μήνες εγκατέστησα από Google Store την εφαρμογή Kaspersky Parental Control, η όποια παρέχει ας πούμε ένα είδος γονικου ελέγχου.

Για περίπου 2 εβδομάδες την δούλευα και όλα οκ.

Λοιπόν, το πρόβλημα ξεκίνησε πλέον όταν θέλησα να απ εγκαταστήσω την εν λόγω εφαρμογή, όπου από την στιγμή της απεγκαταστασης και μετά σταμάτησε να υπάρχει Internet στη συσκευή. Αποτέλεσμα καμιά εφαρμογή, καιρός_ειδήσεις_browsers κ.α να μην μπορεί να κάνει σύνδεση στο ίντερνετ μέσω δικτύου 3G!!! μα καμία.... Είχε μπλοκάρει το ίντερνετ!!! Τηλέφωνα_κλήσεις_ μνμ όλα οκ.

Μέσω WiFi όλα λειτουργουσαν τέλεια!!!

Δοκιμάζω να ξανά βάλω την παραπάνω εφαρμογή, με το που έγινε η εγκατάσταση κ την άνοιξα, χωρίς να προχωρήσω στις υπόλοιπες ρυθμίσεις της εφαρμογής... όλα ξανά έγιναν μια χαρά, το ίντερνετ οκ , οι υπόλοιπες εφαρμογές οκ.

Έχω ψάξει τα πάντα, έχω στείλει email στην εν λόγω εταιρεία, αλλά τίποτα. Το παράξενο ότι εάν ξανά απ εγκαταστήσω θα συμβεί το ίδιο και το ίδιο συνέχεια. Με λίγα λόγια κόβει την είσοδο στο Mobile Internet.

Πραγματικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή ιδέα που θα μπορούσε να με βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

καλησπερα φιλε μου, προφανως εχει πειραξει τις ρυθμισεις του ιντερνετ, δεν ειναι τιποτα. πηγαινε ρυθμισεις, εκει που λεει more/περισσοτερα, μετα mobile networks, μετα access point names και πες μας τι γραφει.

(εκει αν μπεις σε καποιο APN θα δεις οτι εχει πειραξει μαλλον τη διευθυνση του APN, μπορει να εχει βαλει καποια καταληξη, αν το φτιαξεις θα παιζει λογικα)

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα να μην έχει κάποιος led στη συσκευή του; :P Πέρα από τις Htc, που απ' ό,τι έχω δει λειτουργούν με κλειστή την οθόνη.

Κατά τη γνώμη μου, τo led, αν και δεν είναι απαραίτητο, είναι "εφετζίδικο" και συμβάλλει στις ειδοποιήσεις. Ο χειρισμός του είναι θέμα συσκευής, εφαρμογής αλλά και της έκδοσης λειτουργικού συστήματος. Χρησιμοποιώ το Lightflow που στην JB τα πήγαινε περίφημα με κλειστή οθόνη. Τώρα που περασα στην ICS δουλεύουν μόνο οι ήχοι. Σκέψου ότι αν και δεν θα έχεις πάντα οπτική επαφή, τον ήχο θα τον ακούς. Ελπίζω πάντως σε κάποιο update του Lightflow να διορθωθεί και αυτό.;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου, προφανως εχει πειραξει τις ρυθμισεις του ιντερνετ, δεν ειναι τιποτα. πηγαινε ρυθμισεις, εκει που λεει more/περισσοτερα, μετα mobile networks, μετα access point names και πες μας τι γραφει.

(εκει αν μπεις σε καποιο APN θα δεις οτι εχει πειραξει μαλλον τη διευθυνση του APN, μπορει να εχει βαλει καποια καταληξη, αν το φτιαξεις θα παιζει λογικα)

 

Καλησπέρα. Τον έλεγχο αυτόν να τον κάνω αφού απ εγκαταστήσω την εφαρμογή? ή δεν έχει σημασία?

Edited by dimitris762
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τον έλεγχο αυτόν να τον κάνω αφού απ εγκαταστήσω την εφαρμογή? ή δεν έχει σημασία?

καν' τον οταν δε σου δουλευει το ιντερνετ ωστε να βρεις το λαθος στις ρυθμισεις και να το φτιαξεις. βγαλε την εφαρμογη εφοσον δεν την θελεις για να μη σου δημιουργησει ξανα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καν' τον οταν δε σου δουλευει το ιντερνετ ωστε να βρεις το λαθος στις ρυθμισεις και να το φτιαξεις. βγαλε την εφαρμογη εφοσον δεν την θελεις για να μη σου δημιουργησει ξανα προβλημα.

 

Λοιπόν φίλε μου εδώ είναι οι ρυθμίσεις του

Όνομα :Cosmote Wireless Internet

APN: Internet

Διακομιστής μεσολαβητης :

Θύρα: 3128

Τύπος APN: default, supl

Πρωτόκολλο APN: IPv4

Τι λες;

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου εδώ είναι οι ρυθμίσεις του

Όνομα :Cosmote Wireless Internet

APN: Internet

Διακομιστής μεσολαβητης :

Θύρα: 3128

Τύπος APN: default, supl

Πρωτόκολλο APN: IPv4

Τι λες;

λοιπον επειδη δεν εχω cosmote κι επειδη μπορει να αργησει καποιος να δει το μηνυμα σου που να εχει cosmote, τι θα εκανα στη θεση σου..θα εβαζα την εφαρμογη, θα εβλεπα τις ρυθμισεις οταν δουλευε το internet και μετα θα την ξαναεβγαζα και θα εβλεπα τις αλλοιωμενες και θα τις εφτιαχνα.(αν βεβαια κανει αυτο η εφαρμογη και οχι κατι πιο προχωρημενο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου εδώ είναι οι ρυθμίσεις του

Όνομα :Cosmote Wireless Internet

APN: Internet

Διακομιστής μεσολαβητης :

Θύρα: 3128

Τύπος APN: default, supl

Πρωτόκολλο APN: IPv4

Τι λες;

 

Δες εδω και διόρθωσε αυτά που πρέπει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη δεν εχω cosmote κι επειδη μπορει να αργησει καποιος να δει το μηνυμα σου που να εχει cosmote, τι θα εκανα στη θεση σου..θα εβαζα την εφαρμογη, θα εβλεπα τις ρυθμισεις οταν δουλευε το internet και μετα θα την ξαναεβγαζα και θα εβλεπα τις αλλοιωμενες και θα τις εφτιαχνα.(αν βεβαια κανει αυτο η εφαρμογη και οχι κατι πιο προχωρημενο)

Το έκανα και αυτό, αλλά και πριν την εγκατάσταση κ μετά οι ρυθμίσεις παραμένουν ίδιες, αυτό με παραπέμπει σε κάτι πιο σύνθετο; αναρωτιέμαι;

 

Δες εδω και διόρθωσε αυτά που πρέπει .

 

Τις πέρασα και αυτές αλλά το πρόβλημα παραμένει...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Τις πέρασα και αυτές αλλά το πρόβλημα παραμένει...

βάλε την εφαρμογή, κάνε εκαθάριση δεδομενων, κ μετα βγάλτην, κ δες

Link to comment
Share on other sites

βάλε την εφαρμογή, κάνε εκαθάριση δεδομενων, κ μετα βγάλτην, κ δες

 

Ήταν το πρώτο το οποίο έκανα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Ήταν το πρώτο το οποίο έκανα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Η ιδια εφαρμογη μηπως εχει στις ρυθμισεις της καποια επιλογη(administrator) που να πρεπει να επιλεξεις πριν την διαγραψεις?

Δες τα User Reviews στα Αγγλικα μηπως βρεις τιποτα.

Εισαι root?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδια εφαρμογη μηπως εχει στις ρυθμισεις της καποια επιλογη(administrator) που να πρεπει να επιλεξεις πριν την διαγραψεις?

Δες τα User Reviews στα Αγγλικα μηπως βρεις τιποτα.

Εισαι root?

 

Ναι έχει δικαιώματα administration, αλλά το ξετσεκαρω και κάνω απεγκατασταση χωρίς πρόβλημα, μετα είναι το θέμα που δημιουργείτε...

Όχι δεν είμαι root

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

To LBE privacy αναφέρει αυτό το permission ως "get your phone ID, including IMEI, IMSI, etc. Ε, εμένα μου την εσπασε όταν είδα ΙΜΕΙ, σκέφτηκα πως ο δημιουργός της εφαρμογής θέλει να γνωρίζει σε ποιες συσκευές έχει εγκατασταθεί η εφαρμογή του. ΙΜΕΙ=ταυτοποίηση του χρήστη της εφαρμογής.

 

Αυτό που είπες πάντως δεν το κατάλαβα. Αφού πρώτα κατεβαίνει η εφαρμογή και μετά μέσω του δικαιώματος αυτού μπορεί να δει το είδος της συσκευής μου. Πώς το ότι θα το δει μετά θα βοηθήσει στο να έχει κατεβεί το σωστό αρχείο πιο πριν?

 

Επίσης κάποιες εφαρμογές δεν έχουν καμία εμφανή λειτουργία που να χρειάζεται πρόσβαση στις επαφές. π.χ. κάτι χαζοπαιχνίδια.

 

 

 

Αυτός ο λόγος ακούγεται λογικός.

 

Γενικά τι προτείνετε? Να επαναφέρω τα δικαιώματα κανονικα?

 

Και εγω θα συμφωνήσω να τα επαναφερεις και οτι όντως δεν διατρεχεις λόγο ανησυχίας. Αυτο που σου τονίζω ειναι οτι μπορει να έχεις πρόβλημα εξαιτίας αυτού που σου είπα.

 

Παλιότερα το device Id ήταν ένας αριθμός 16 χαρακτήρων (δεν είμαι σίγουρος και δεν ξέρω τι εχει αλλάξει) που ειναι άμεσα συνδεδεμένο με το gmail σου και ειναι αυτο που κρατάει σαν υπογραφή το play store οταν συνδέεσαι και ξεχωρίζει με ποια συσκευη είσαι. Αν έχεις πολλές android συσκευές στο gmail αυτο δηλώνει την διαφορετικότητα τους. Ετσι θα κατεβαζεις διαφορετική έκδοση εφαρμογής κάθε φορα που κατεβαζεις απο play store, η επιβεβαίωση γίνεται απο πριν γιατι οι εκδόσεις εφαρμογης μπορει να μην ειναι ίδιες μεταξύ τους (διαφορετικο hardware, αλλα apk). Παλιότερα δεν κράταγε imei, αν τώρα κρατάει επίσης λογικο το βρίσκω για τους λόγους αυτούς. Αν έχεις 2 συσκευές android ίδιες στον λογαριασμό σου δεν υπάρχει τρόπος χωρίς imei να τις ξεχωρίσει και να κρατήσει back up εφαρμογών. Παλιότερα έπαιζαν και εφαρμογές στο market που στο έλεγαν το device ID χωρίς root και το mail: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.redphx.deviceid&hl=en

Δεν την εχω δοκιμάσει... για να ξερω. Οτι σου είπα έπαιζε παλια, που το είχα κοιτάξει, τωρα δεν ξέρω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει δικαιώματα administration, αλλά το ξετσεκαρω και κάνω απεγκατασταση χωρίς πρόβλημα, μετα είναι το θέμα που δημιουργείτε...

Όχι δεν είμαι root

Λυπαμαι, δεν ξερω να σου πω κατι αλλο.... Ισως καποιος αλλος να σου απαντησει.

Και εγω θα συμφωνήσω να τα επαναφερεις και οτι όντως δεν διατρεχεις λόγο ανησυχίας. Αυτο που σου τονίζω ειναι οτι μπορει να έχεις πρόβλημα εξαιτίας αυτού που σου είπα.

 

Παλιότερα το device Id ήταν ένας αριθμός 16 χαρακτήρων (δεν είμαι σίγουρος και δεν ξέρω τι εχει αλλάξει) που ειναι άμεσα συνδεδεμένο με το gmail σου και ειναι αυτο που κρατάει σαν υπογραφή το play store οταν συνδέεσαι και ξεχωρίζει με ποια συσκευη είσαι. Αν έχεις πολλές android συσκευές στο gmail αυτο δηλώνει την διαφορετικότητα τους. Ετσι θα κατεβαζεις διαφορετική έκδοση εφαρμογής κάθε φορα που κατεβαζεις απο play store, η επιβεβαίωση γίνεται απο πριν γιατι οι εκδόσεις εφαρμογης μπορει να μην ειναι ίδιες μεταξύ τους (διαφορετικο hardware, αλλα apk). Παλιότερα δεν κράταγε imei, αν τώρα κρατάει επίσης λογικο το βρίσκω για τους λόγους αυτούς. Αν έχεις 2 συσκευές android ίδιες στον λογαριασμό σου δεν υπάρχει τρόπος χωρίς imei να τις ξεχωρίσει και να κρατήσει back up εφαρμογών. Παλιότερα έπαιζαν και εφαρμογές στο market που στο έλεγαν το device ID χωρίς root και το mail: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.redphx.deviceid&hl=en

Δεν την εχω δοκιμάσει... για να ξερω. Οτι σου είπα έπαιζε παλια, που το είχα κοιτάξει, τωρα δεν ξέρω τι παιζει.

Νομιζω το play ''βλεπει'' τι τηλεφωνο εχουμε απο το τι γραφει το αρχειο build.prop.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι, δεν ξερω να σου πω κατι αλλο.... Ισως καποιος αλλος να σου απαντησει.

 

Νομιζω το play ''βλεπει'' τι τηλεφωνο εχουμε απο το τι γραφει το αρχειο build.prop.

 

Ναι δεν είμαι σίγουρος, παλιότερα -2010 που το είχα κοιτάξει αυτη ήταν η χρηστικοτητα του device id. Το build.prop πως γράφει δεδομένα? όχι ρωτάω γιατι δεν ξέρω όντως. Μήπως χρησιμοποιει device id? αν ξέρεις με σιγουρια μπορείς να απαντήσεις το ερώτημα για αυτο που εχει κάνει το παιδί στην πιο πίσω σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

To build.prop όντως ειναι αυτό που περιέχει τα στοιχεία που χρειάζονται για να αναγνωρίζεται μια συσκευή σωστά από το play.π.χ. Κάποια στιγμή που ήθελα να κατεβάσω μια εφαρμογή που δεν ήταν συμβατή με το hd2,άλλαξα κάποια πράγματα στο build.prop και το play το έβλεπε ως galaxy s2 και με άφησε να την κατεβάσω και να την εγκαταστήσω κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, τo led, αν και δεν είναι απαραίτητο, είναι "εφετζίδικο" και συμβάλλει στις ειδοποιήσεις. Ο χειρισμός του είναι θέμα συσκευής, εφαρμογής αλλά και της έκδοσης λειτουργικού συστήματος. Χρησιμοποιώ το Lightflow που στην JB τα πήγαινε περίφημα με κλειστή οθόνη. Τώρα που περασα στην ICS δουλεύουν μόνο οι ήχοι. Σκέψου ότι αν και δεν θα έχεις πάντα οπτική επαφή, τον ήχο θα τον ακούς. Ελπίζω πάντως σε κάποιο update του Lightflow να διορθωθεί και αυτό.;)

 

Ακριβώς αυτό. Κι εγώ ελπίζω να κυκλοφορήσει ή να αναβαθμιστεί κάποια εφαρμογή και να είναι συμβατή και με τη δική μου. Συνήθως στο αθόρυβο έχω το smartphone μου, οπότε ένα led που θα μου δείχνει κάποιο συμβάν θα είναι μια χαρά.

 

P.S.: Δεν έχει led η συγκεκριμένη, αλλά ελπίζω σε καμία τύπου Bln Control, αλλά χωρίς να χρειάζεται root.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη του led ειναι πολυ καλοδεχούμενη, αν εχεις συχνα στο αθορυβο την συσκευη! Απο το nexus s στο galaxy nexus και στο note2 ήταν το μονο που θεώρησα καλο να εχω. Η θέση του led στα nexus ειναι πιο ωραία πάντως (γιατι και το ν4 το εχει στo ίδιο σημείο με το gnex απο οτι εχω δει) στο κέντρο κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, με βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ και κατάφερα να λύσω το πρόβλημα. Ο φίλος nikoskat είχε δίκαιο :thumbup:, τελικά είχαν πειραχθεί οι ρυθμίσεις APN, τις οποίες άλλαξα και είναι όλα οκ. Ευχαριστώ κ τα υπόλοιπα παιδιά που αφιέρωσαν χρόνο να μου απαντήσουν!!! :):)
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...