Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαινεται οτι ειναι παρα πολυ!

Εσας τι νουμερα σας βγαζει???

 

Τα screenshots ειναι μετα απο 2 ωρες περιπου μετα απο browsing και τηλεφωνα.

 

Εμένα το android system είναι πάντα μονοψήφιο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το android system είναι πάντα μονοψήφιο...

το λεω κυριως για τον Shadowjump, το android system μεχρι τη 2.3.x εκδοση του android ηταν προβληματικο στη καταγραφη της καταναλωσης, ενω μπορει να μην εχει καταναλωσει τοσο πολυ, εβγαζε μεγαλα ποσοστα, αυτο το διορθωσαν στην ICS και μετα. για αυτο οσοι εχουν ICS+ δε βλεπουν τετοια νουμερα.

 

αλλωστε η εικονα μιλαει μονη της, μονο 5' εχει awake και 7,5' cpu, δε θα μπορουσε να ειναι υπευθυνο για το 36% της καταναλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μεταφέρω τις επαφές στην μνήμη του τηλεφώνου? Τις έχω στο λογαριασμο google, τι κάνω για να πάνε στο τηλέφωνο?
Link to comment
Share on other sites

το λεω κυριως για τον Shadowjump, το android system μεχρι τη 2.3.x εκδοση του android ηταν προβληματικο στη καταγραφη της καταναλωσης, ενω μπορει να μην εχει καταναλωσει τοσο πολυ, εβγαζε μεγαλα ποσοστα, αυτο το διορθωσαν στην ICS και μετα. για αυτο οσοι εχουν ICS+ δε βλεπουν τετοια νουμερα.

 

αλλωστε η εικονα μιλαει μονη της, μονο 5' εχει awake και 7,5' cpu, δε θα μπορουσε να ειναι υπευθυνο για το 36% της καταναλωσης.

 

Αρα τι μπορει να φταιει? Δοκιμασα να κανω defrost τα παντα μπας και ζηταγε το λειτουργικο να μπει σε καποια εφαρμογη ασταματητα και μου φαινεται οτι ισως να ειδα διαφορα! Θα δειξει αυριο που θα ξεκινησω με 100%.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι μπορει να φταιει? Δοκιμασα να κανω defrost τα παντα μπας και ζηταγε το λειτουργικο να μπει σε καποια εφαρμογη ασταματητα και μου φαινεται οτι ισως να ειδα διαφορα! Θα δειξει αυριο που θα ξεκινησω με 100%.
«αλλωστε η εικονα μιλαει μονη της, μονο 5' εχει awake και 7,5' cpu, δε θα μπορουσε να ειναι υπευθυνο για το 36% της καταναλωσης.» είναι απλά λάθος ενδειξη. δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα, και δεν φταίει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω το lg optimus one και μόλις χτες έκανα με επιτυχία root στο κινητό μου... Πώς μπορώ να αφαιρέσω κάποιες στάνταρ εφαρμογές που έχει το κινητό και που δεν τις χρησιμοποιώ? (π.χ. φωνητική αναζήτηση, talk, latitude, google search, street view, ραδιόφωνο κ.τ.λ.). Μπορώ να τις διαγράψω τελείως και να περάσω όσα με εξυπηρετούν?

 

Επίσης γνωρίζω ότι υπάρχουν προγράμματα που γράφεις sms με παραπάνω χαρακτήρες(το δικό μου γράφει μόνο 70) αλλά όταν δοκίμασα τέτοια προγράμματα κάθε φορά που μου στέλνουν ένα νέο μήνυμα αυτό μου βγαίνει δύο φορές σε εκκρεμότητα (αφού τρέχουν 2 προγράμματα). Υπάρχει λύση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το root uninstaller για να βγαλει οτι θες.

 

Γιατι γραφει με 70 χαρακτηρες εσενα? Εμενα κανονικα με 160 γραφει.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω...από την αρχή έγραφε με 60...

Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?

Γίνεται να διαγράψω την εργαστασιακή εφαρμογή για τα sms (κάνοντας βέβαια ένα back up) και να περάσω κάποιο άλλο?

 

Υ.Γ. Υπάρχει ραδιόφωνο που να λειτουργεί τόσο όταν υπάρχει σύνδεση ίντερνετ όσο και με τα ακουστικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω το lg optimus one και μόλις χτες έκανα με επιτυχία root στο κινητό μου... Πώς μπορώ να αφαιρέσω κάποιες στάνταρ εφαρμογές που έχει το κινητό και που δεν τις χρησιμοποιώ? (π.χ. φωνητική αναζήτηση, talk, latitude, google search, street view, ραδιόφωνο κ.τ.λ.). Μπορώ να τις διαγράψω τελείως και να περάσω όσα με εξυπηρετούν?

 

Επίσης γνωρίζω ότι υπάρχουν προγράμματα που γράφεις sms με παραπάνω χαρακτήρες(το δικό μου γράφει μόνο 70) αλλά όταν δοκίμασα τέτοια προγράμματα κάθε φορά που μου στέλνουν ένα νέο μήνυμα αυτό μου βγαίνει δύο φορές σε εκκρεμότητα (αφού τρέχουν 2 προγράμματα). Υπάρχει λύση?

 

Ευχαριστώ

για το πρώτο, systemcleanup η καλύτερη λύση. τίποτα άλλο. για τα sms, handcent sms με το πακέτο ελληνικών
Link to comment
Share on other sites

η μαμα εφαρμογη της HTC εχει οριο 70 chars στα SMS και δεν αλλαζει ετσι?

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

η μαμα εφαρμογη της HTC εχει οριο 70 chars στα SMS και δεν αλλαζει ετσι?

thanks

απ όσο ξέρω μόνο στην ICS και JB υπάρχει υποστήριξη 160 χαρακτηρων στα ελληνικά, καθώς και στο handcent sms
Link to comment
Share on other sites

η μαμα εφαρμογη της HTC εχει οριο 70 chars στα SMS και δεν αλλαζει ετσι?

thanks

 

Εαν χρησιμοποιήσεις το πληκτρολόγιο της HTC θα πάει κανονικά στους 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα αρκεί να έχεις αποεπιλέξει την επιλογή unicode από τις ρυθμίσεις τον μηνυμάτων. Με άλλα πληκτρολόγια ότι και να κάνεις το πρόγραμμα της HTC μένει στους 70 χαρακτήρες οπότε ψάχνεις για άλλο πρόγραμμα (Go SMS, Handsent)

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Παιδες οταν προσθετω η αλλαζω εναν τηλ αριθμο απ την συσκευη μου, οταν κανω συγχρονισμο με τον google account μου βαζει τον παλιο αριθμο που εχω. πως γινεται να ενημερωνονται και οι επαφες στο google account ωστε να μην τις περναω χειροκινητα?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβουλή του Σταύρου για άδειασμα χώρου είναι καλή, αλλά πλέον όλα τα android έχουν πολύ περισσότερο χώρο από 200MB. Κάποια όπως το Nexus μάλιστα έχουν ενιαίο χώρο για να τον γεμίζεις όπως θέλεις, να μην έχεις κενό χώρο σε ένα διαμέρισμα και γεμάτο το άλλο...

......

Ευχαριστώ αλλά εγώ έχω το ALCATEL OT-990 και η εσωτερική του μνήμη είναι μόνο 160ΜΒ από τα οποία λιγότερα από 100ΜΒ είναι διαθέσιμα για να εγκαταστήσεις εφαρμογές (τα άλλα τα πιάνει το λειτουργικό με τις δικές του εφαρμογές). Αρα πρέπει να αποκτήσω δικαιώματα υπερχρήστη (root) και να εγκαταστήσω το link2SD.

 

Ρώτησα σε γνωστό μαγαζί και ο ειδικός πωλητής στα κινητά μου είπε ότι και στα κινητά που έχουν μεγάλη μνήμη (π.χ. Galaxy SIII με 16+ GB) , αυτή ΔΕΝ είναι διαθέσιμη για εγκατάσταση εφαρμογών αλλά κάτι σαν memory card! Είναι έτσι; Το λέω γιατι τα ALCATEL έχουν μικρή μνήμη ενώ τα Samsung (και τα σχετικά φτηνά μοντέλα (~150 ευρώ) έχουν 2-3 GB...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά εγώ έχω το ALCATEL OT-990 και η εσωτερική του μνήμη είναι μόνο 160ΜΒ από τα οποία λιγότερα από 100ΜΒ είναι διαθέσιμα για να εγκαταστήσεις εφαρμογές (τα άλλα τα πιάνει το λειτουργικό με τις δικές του εφαρμογές). Αρα πρέπει να αποκτήσω δικαιώματα υπερχρήστη (root) και να εγκαταστήσω το link2SD.

 

Ρώτησα σε γνωστό μαγαζί και ο ειδικός πωλητής στα κινητά μου είπε ότι και στα κινητά που έχουν μεγάλη μνήμη (π.χ. Galaxy SIII με 16+ GB) , αυτή ΔΕΝ είναι διαθέσιμη για εγκατάσταση εφαρμογών αλλά κάτι σαν memory card! Είναι έτσι; Το λέω γιατι τα ALCATEL έχουν μικρή μνήμη ενώ τα Samsung (και τα σχετικά φτηνά μοντέλα (~150 ευρώ) έχουν 2-3 GB...

rootαρέ το και βάλε το linksd, κι επίσης με το systemcleanup σβήσε ότι δεν χρειάζεται όπως antivirus. δες στο σχετικό θέμα της συσκευής σου για το rootάρισμα
Link to comment
Share on other sites

rootαρέ το και βάλε το linksd, κι επίσης με το systemcleanup σβήσε ότι δεν χρειάζεται όπως antivirus. δες στο σχετικό θέμα της συσκευής σου για το rootάρισμα

 

Θα το rootάρω.

Ξέρει κανένας όμως αν αυτό που μου είπε ο πωλητής στα ΜΜ σχετικά με τη χρήση της εσωτερικής μνήμης αληθέυει;

Αν είναι όπως τα είπε, το ότι τα ALCATEL δίνονται με μικρή εσωτερική μνήμη (150ΜΒ μέχρι 2GB το 995) ενώ τα SAMSUNG με μεγάλη (>3GB), δεν κάνει καμμιά διαφορά όσο αφορά στην εγκατάσταση πολλών εφαρμογών, μια που η παραπάνω μνήμη είναι μόνο για αποθήκευση αρχείων (χωρίς rootάρισμα εννοείται). Για αποθήκη μου φτάνει και μου περισσεύει μια SD 32GB...

Link to comment
Share on other sites

Θα το rootάρω.

Ξέρει κανένας όμως αν αυτό που μου είπε ο πωλητής στα ΜΜ σχετικά με τη χρήση της εσωτερικής μνήμης αληθέυει;

Αν είναι όπως τα είπε, το ότι τα ALCATEL δίνονται με μικρή εσωτερική μνήμη (150ΜΒ μέχρι 2GB το 995) ενώ τα SAMSUNG με μεγάλη (>3GB), δεν κάνει καμμιά διαφορά όσο αφορά στην εγκατάσταση πολλών εφαρμογών, μια που η παραπάνω μνήμη είναι μόνο για αποθήκευση αρχείων (χωρίς rootάρισμα εννοείται). Για αποθήκη μου φτάνει και μου περισσεύει μια SD 32GB...

 

Ισχύει ότι σε αρκετές συσκευές ο χώρος είναι μοιρασμένος σε εικονική εσωτερική μνήμη και εικονική κάρτα μνήμης (πχ / και /mnt/sdcard είναι διαφορετικά διαμερίσματα-partitions)

Συνήθως όμως το / είναι μεγαλύτερο από το χώρο που έχεις εσύ διαθέσιμο, ενώ μπορείς όπως και στο δικό σου να μεταφέρεις πολλές εφαρμογές στην SD (πρακτικά μόνο widgets, launchers κλπ χρειάζονται στο /). Στις νέες εκδόσεις android το κάνει και από μόνο του το λειτουργικό, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τρίτες εφαρμογές.

Τέλος, υπάρχουν κινητά όπως το Galaxy Nexus που έχουν όλο το χώρο ενιαίο, με μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να τα δεις σαν Mass Storage Device όταν τα συνδέεις από USB, αλλά μόνο σαν MTP.

Link to comment
Share on other sites

παιδες δν ξερω πως να διαγραφω επαφες....δεν εχει πουθενα την επιλογη!

 

Ποιο τηλέφωνο έχεις ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδες δν ξερω πως να διαγραφω επαφες....δεν εχει πουθενα την επιλογη!

 

αν πατησεις συνεχομενα πανω σε μια επαφη δεν βγαζει καποιο μενου?

η στο μενου των επαφων αν ανοιξεις καποια δεν βγαζει παλι επεξεργασια επαφης? οποτε να την διαγραψεις απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι σε αρκετές συσκευές ο χώρος είναι μοιρασμένος σε εικονική εσωτερική μνήμη και εικονική κάρτα μνήμης (πχ / και /mnt/sdcard είναι διαφορετικά διαμερίσματα-partitions)

Συνήθως όμως το / είναι μεγαλύτερο από το χώρο που έχεις εσύ διαθέσιμο, ενώ μπορείς όπως και στο δικό σου να μεταφέρεις πολλές εφαρμογές στην SD (πρακτικά μόνο widgets, launchers κλπ χρειάζονται στο /). Στις νέες εκδόσεις android το κάνει και από μόνο του το λειτουργικό, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τρίτες εφαρμογές.

Τέλος, υπάρχουν κινητά όπως το Galaxy Nexus που έχουν όλο το χώρο ενιαίο, με μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να τα δεις σαν Mass Storage Device όταν τα συνδέεις από USB, αλλά μόνο σαν MTP.

 

Eυχαριστώ πολύ.

Δυστυχώς, απ΄ότι κατάλαβα, οι περισσότερες εφαρμογές που με ενδιαφέρουν χρειάζονται root για να μεταφερθούν στην SD.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους των Galaxy SIII: Χωρίς root πόσα ΜΒ/GB έχουν διαθέσιμα για εσωτερική μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μαζί με το λογαριασμό Gmail για συγχρονισμό, PlayStore κλπ. έχω και ένα δεύτερο μόνο για email (πχ Gmail2). Πώς μπορώ να μην μπλέκεται ο δεύτερος με συγχρονισμούς, επαφές, PlayStore κλπ.???
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μαζί με το λογαριασμό Gmail για συγχρονισμό, PlayStore κλπ. έχω και ένα δεύτερο μόνο για email (πχ Gmail2). Πώς μπορώ να μην μπλέκεται ο δεύτερος με συγχρονισμούς, επαφές, PlayStore κλπ.???

απλά απενεργοποιείς τον συγχρονισμό στον 2ο λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος ενεργός συγχρονισμός είναι Sync Gmail :wacko:

 

απλά απενεργοποιείς τον συγχρονισμό στον 2ο λογαριασμό
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το android system είναι πάντα μονοψήφιο...

 

τι θες να πεις με αυτο φιλε?

 

 

Αφού σε ευχαριστήσω,τι μπορώ να κάνω πρώτον για να το δω,και δεύτερο για να το αποφεύγω απο δω και πέρα;

Εχω βάλει να μην κατεβάζει πάντως δεδομένα,αν δεν ειναι σε wifi.

Και κάτι ακόμα.

Τα δεδομένα,τα έχω και για ένα iPad 3 που έχω. Πως μπορώ να ελέγξω κι εκεί,τι γίνεται,μήπως τρώγονται τα δεδομένα απο κει;

 

συγνωμη για την καθιστεριμενη απαντηση απλα δεν μπηκα χτες καθολου

μπορεις να τις βλεπεις μεσα απο τις ρυθμισεις εφαρμογων στην λιστα υπηρεσιες που εκτελουνται

 

 

παιδες δν ξερω πως να διαγραφω επαφες....δεν εχει πουθενα την επιλογη!

 

πατας πιεσμενα πανω στην επαφη και την διαγραφεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...