Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κανω μια ισως χαζη ερωτηση.Αν και εχω το χ8 πανω απο χρονο δεν εχω βρει που παμε για να δουμε τι εχουμε στην καρτα μνημης.Δηλαδη στο προηγουμενο κινητο μου(νοκια 5800) μετεφερα εφαρμογες που ειχα κατεβασει στον υπολογιστη,πηγαινα στην καρτα μνημης τις εβρισκα και τις εγκαθιστουσα.Στο andrοιd που παμε?

 

Εγκατέστησε ένα file manager. π.χ. es file manager

Link to comment
Share on other sites

Γεια..... Λοιπόν έχω ένα Lenovo Lephone και εδώ και μερικές βδομάδες παρατηρώ ότι εάν κάνω κάτι(πχ. βλέπω κάτι στο youtube) η μπαταρία μπορεί να πάει από το 50% στο 23% πολύ γρήγορα. Εάν το αφήσω για 5-10 λεπτά να πάει στο 45%. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την ένδειξη της μπαταρίας έχετε ιδέα τι μπορεί να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Γεια..... Λοιπόν έχω ένα Lenovo Lephone και εδώ και μερικές βδομάδες παρατηρώ ότι εάν κάνω κάτι(πχ. βλέπω κάτι στο youtube) η μπαταρία μπορεί να πάει από το 50% στο 23% πολύ γρήγορα. Εάν το αφήσω για 5-10 λεπτά να πάει στο 45%. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την ένδειξη της μπαταρίας έχετε ιδέα τι μπορεί να κάνω;

 

Δοκίμασε το Battery Calibration. Έχει ξεκάθαρες οδηγίες και δεν είναι κάτι δύσκολο. Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα ρώτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το wifi ενω συνδεεται στι ιντερνετ δεν μπορει να κατεβασει δεδομενα.. μου βγαζει την ενδειξη οτι συχρονιζεται. ( ξερετε το κυκλικο βελακι) αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα. συνδεομαι απο το ιντερνετ δυκτιου και ολα καλα. το ελεχξα και με αλλη συσκευη αλλα δουλευει μια χαρα. τι μπορει αν φταιει?
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στους λογαριασμους και επέλεξε τι θες να συγχρονίζεις ίσως δεν είναι επιλεγμένο αυτό που ψάχνεις.....

 

Δοκίμασε το Battery Calibration. Έχει ξεκάθαρες οδηγίες και δεν είναι κάτι δύσκολο. Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα ρώτα εδώ.

 

το έχω δοκιμάσει αλλά και πάλι δεν διορθώνει κάτι....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στους λογαριασμους και επέλεξε τι θες να συγχρονίζεις ίσως δεν είναι επιλεγμένο αυτό που ψάχνεις.....

 

δεν νομιζω να ειναι αυτο προβλημα. αν ηταν αυτο τοτε γιατι απο το ιντερνετ δυκτιου να δουλευουν ολα?

Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια απο καποιον?

 

καμμια επανεκιννηση δοκιμασες?

εχεις περασει καμμια αναβαθμιση λογισμικου και μηπως δεν εκατσε σωστα και να το ξανακανεις?

εχεις δοκιμασει σε αλλο wifi ? το κανει σε ολα?

τελευταια δοκιμασε να κανεις κανενα hardreset .

Link to comment
Share on other sites

εκανα και επανεκινηση. εβγαλα την μπαταρια. τα εκανα ολα. αλλα τιποτα δεν γινεται

 

εχεις δοκιμασει σε αλλο wifi?

αν το κανει και σε αλλα κανε backup ,και μετα hardreset.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει σε αλλο wifi?

αν το κανει και σε αλλα κανε backup ,και μετα hardreset.

ναι αλλα παλι δεν κατεβαζει δεδομενα. ειεπιδη ειμαι ασχετος πως ακριβως κανουμε backup?
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα παλι δεν κατεβαζει δεδομενα. ειεπιδη ειμαι ασχετος πως ακριβως κανουμε backup?

 

καντο μεσω kies του προγραμματος της samsung. εγω ετσι τοχα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι εξισου καλο με το siri του ios, ως εγγενης δυνατοτητα του λειτουργικου, υπάρχει?

 

Google now και καλυτερο..απο 4.1 υπαρχει default.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα που προεκυψε και δεν ξερω τι να κανω.

Αν και παλιος χρηστης android με αλλα κινητα, τωρα ειμαι κατοχος ενος νεου που δεν υπαρχει ακομη στην λιστα συσκευων στο play store. Ετσι οταν το συστημα συνδεεται και δεν βρισκει τη συσκευη, δεν με αφηνει να εγκαταστησω καμια εφαρμογη απο εκει. Εγκαταστησα μερικες κατεβαζοντας το apk αρχψειο απο αλλα site, αλλα δυστυχως οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι μονο στο paly store. Ξερει κανεις κανενα τροπο να λυσω αυτο τομ προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα που προεκυψε και δεν ξερω τι να κανω.

Αν και παλιος χρηστης android με αλλα κινητα, τωρα ειμαι κατοχος ενος νεου που δεν υπαρχει ακομη στην λιστα συσκευων στο play store. Ετσι οταν το συστημα συνδεεται και δεν βρισκει τη συσκευη, δεν με αφηνει να εγκαταστησω καμια εφαρμογη απο εκει. Εγκαταστησα μερικες κατεβαζοντας το apk αρχψειο απο αλλα site, αλλα δυστυχως οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι μονο στο paly store. Ξερει κανεις κανενα τροπο να λυσω αυτο τομ προβλημα?

ποιο κινητό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα που προεκυψε και δεν ξερω τι να κανω.

Αν και παλιος χρηστης android με αλλα κινητα, τωρα ειμαι κατοχος ενος νεου που δεν υπαρχει ακομη στην λιστα συσκευων στο play store. Ετσι οταν το συστημα συνδεεται και δεν βρισκει τη συσκευη, δεν με αφηνει να εγκαταστησω καμια εφαρμογη απο εκει. Εγκαταστησα μερικες κατεβαζοντας το apk αρχψειο απο αλλα site, αλλα δυστυχως οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι μονο στο paly store. Ξερει κανεις κανενα τροπο να λυσω αυτο τομ προβλημα?

 

Να αλλάξεις τα στοιχεία του κινητού στο build.pro ώστε το play να νομίζει ότι έχεις κάποιο άλλο συμβατό κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Lenovo A789

 

Θα δοκιμασω αυτο που λες φιλε junglist μπας και γινει κατι. Thx anyway...

αχ και το ψηνα αυτό το κινητό ή το Α780, από κίνα το φερες? δεν πρόκειται να μπει στη λίστα του play store,όπως τα περισσότερα κινέζικα..δυστυχως πρέπει να βρεις τρόπο να το rootάρεις και να πειράξεις το build.prop, επειδή ενδιαφερομουν γι αυτό το κινητό, γίνεται με το superoneclick, ψάξε και στο xda για σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

... δεν πρόκειται να μπει στη λίστα του play store,όπως τα περισσότερα κινέζικα../

Τωρα μναλιστα. Τη κατσαμε τη βαρκα.

 

Ναι απο κινα μου το στειλανε. Πολυ καλο για τα λεφτα του, γρηγορο, με καλη μπαταρια και με 2 SIM που θελω.

 

Ευχαριστω για το superoneclick. Καποιος μου το ειχε προτεινει πριν λιγο καιρο για αλλο κινητο. Ελπιζω να βγαλω ακρη απο το XDA.

Link to comment
Share on other sites

έχω sony android. Έχει την εσωτερική μνήμη, 400MB που χρησιμοποιεί το σύστημα, και 175ΜΒ την RAM. Έχω βάλει και εγώ εξωτερική SD δικιά μου

Παρ'όλο που έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές γίνεται στην SD, μου μένουν λιγότερο από 40 ΜΒ στην δική του μνήμη, και δεν με αφήνει ούτε εφαρμογή να κατεβάσω ούτε τίποτα.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να μπω στην μνήμη αυτή, να δω τι έχει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Alcatel OT-990 με μνήμη ROM 200ΜΒ. Έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές γίνεται στην μνήμη microSD (2 GB) (που είναι σχεδόν άδεια). Η ROM όμως είναι γεμάτη και το τηλέφωνο δεν μπορεί να δεχτεί ούτε ανανεώσεις (updates) των εφαρμογών που έχω εγκαταστήσει. Γίνεται τίποτα ή πρέπει να πάρω άλλο android κινητό; Αν δεν γίνεται τίποτα ποιό κινητό anrdoid έχει τη μεγαλύτερη ROM;;;

 

Και κάτι άλλο: Τι σημαίνει "kill" μια εφαρμογή; Τι διαφορά έχει από το "close";

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Alcatel OT-990 με μνήμη ROM 200ΜΒ. Έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές γίνεται στην μνήμη microSD (2 GB) (που είναι σχεδόν άδεια). Η ROM όμως είναι γεμάτη και το τηλέφωνο δεν μπορεί να δεχτεί ούτε ανανεώσεις (updates) των εφαρμογών που έχω εγκαταστήσει. Γίνεται τίποτα ή πρέπει να πάρω άλλο android κινητό; Αν δεν γίνεται τίποτα ποιό κινητό anrdoid έχει τη μεγαλύτερη ROM;;;
rootαρε το και βάλε το linkSD,ωστε να κανεις τις εφαρμοφές link στην κάρτα μνήμης χωρις να πιανουν καθόλου χώρο στη ROM

Και κάτι άλλο: Τι σημαίνει "kill" μια εφαρμογή; Τι διαφορά έχει από το "close";

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

το ίδιο είναι
Link to comment
Share on other sites

messaging -> settings -> (MMS Settings) UNCHECK Auto-retrieve.

 

Πλέον εμφανίζεται εικονίδιο "Download" στο MMS. Click στο download και (εφόσον είναι ανοιχτό data network mode/ internet *) κατεβαίνει κανονικά το MMS.

 

* δεν είμαι σίγουρος αν απαιτείται σύνδεση internet πάντως το είχα ανοιχτό και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...