Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To google account που είχε σε ένα παλιό κινητό (το οποίο έκανα factory reset) μπορώ να το περάσω στο καινούριο μου κινητό έτσι?

Τις εφαρμογές που είχα κατεβάσει μπορώ να τις ξανακατεβάσω σωστα? Στο market που μπαίνω με το λογαριασμό μου, στις ρυθμίσεις που λέει τις συσκευές μου, δε πειράζει να λέει και το παλιό έτσι?

Thanks..

Link to comment
Share on other sites

εγω πολυ !! 1) για την καμερα

2) ειναι τελειο οταν ακους το βραδύ μουσική και χρησιμοποιείς αυτήν την εφαρμογή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283927

Link to comment
Share on other sites

εγω πολυ !! 1) για την καμερα

2) ειναι τελειο οταν ακους το βραδύ μουσική και χρησιμοποιείς αυτήν την εφαρμογή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283927

 

Δεν λέει για το flash της κάμερας αλλά για το flash player στον browser.

Edited by Giannis1234

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To google account που είχε σε ένα παλιό κινητό (το οποίο έκανα factory reset) μπορώ να το περάσω στο καινούριο μου κινητό έτσι?

Τις εφαρμογές που είχα κατεβάσει μπορώ να τις ξανακατεβάσω σωστα? Στο market που μπαίνω με το λογαριασμό μου, στις ρυθμίσεις που λέει τις συσκευές μου, δε πειράζει να λέει και το παλιό έτσι?

Thanks..

 

Ναι σε όλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχη κατι σαν itune για android ;

 

Οχι

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Που κατεβάζουμε το πρόγραμμα?

 

Από το μάρκετ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω ένα ερώτημα που είχα θέσει πριν από κανα εικοσαήμερο, αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ:

 

Στο μεταξύ δοκίμασα και πέρασα κάποια folders με άλμπουμς μουσσικής σε όλες τις εκδοχές της προηγούμενης ερώτησής μου, και είδα ότι ο media player του κινητού τα ενσωμάτωσε στη βιβλιοθήκη του. Ωστόσο, οι εντυπώσεις από αυτό το media player που "φοράει" είναι κάκιστες, αφού δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα απεικόνισης των ελληνικών ID3 tags στη βιβλιοθήκη. Άλλα τα εμφανίζει σωστά στα ελληνικά, και άλλα "αλαμπουρνέζικα". Υπάρχουν ακόμα και περιπτώσεις που από ένα άλμπουμ με 11 τραγούδια, τα 10 να τα εμφανίζει ελληνικά και το 1 "αλαμπουρνέζικα", ενώ προφανώς όλο το άλμπουμ είχε ριπαριστεί την ίδια στιγμή, από το ίδιο cd και με το ίδιο πρόγραμμα (π.χ. iTunes ή Windows Media Player)!

 

Και κάτι άλλο: αν δοκιμάσω να εγκαταστήσω π.χ. τον Winamp, αυτός διαβάζει κανονικά όλα τα ελληνικά ID3 tags; Και αν εγκατασταθεί στο τηλέφωνο, γίνεται αυτομάτως default; (Δεν θα ήθελα να είναι default, αν τον βάλω.)

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

θεματα για android και τετοια που μπορω να βρω στο ιντερνετ...και πως τα περναω στο κινητο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μπορω να αλαξω το dock bar Μου μονο ;

και να τ κανω 'ιδιο΄με του iphone - ipod ;

θεματα για android και τετοια που μπορω να βρω στο ιντερνετ...και πως τα περναω στο κινητο?

 

Μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα, αλλά πάντα αναλόγως τον Launcher και την Rom που έχεις.

Κυρίως τον launcher. Ψάξε για LauncherPro, Go Launcher, ADW Launcher και θα δεις τις πολλές δυνατότητες που έχουν.

 

υπαρχη κατι σαν itune για android ;

Υπάρχει, αναλόγως με τον κατασκευαστή του κινητού σου. Ξέρω πως και η HTC αλλά και η Samsung έχουν κάτι αντίστοιχο.

Η γενική γραμμή όμως είναι πως δεν το χρειάζεσαι καν, άρα για αυτό και η λίγο βιαστική απάντηση από κάτω του Γιάννη.

Οχι

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα, αλλά πάντα αναλόγως τον Launcher και την Rom που έχεις.

Κυρίως τον launcher. Ψάξε για LauncherPro, Go Launcher, ADW Launcher και θα δεις τις πολλές δυνατότητες που έχουν.

πρεπει να ειμαι root??

ελευθερα θεματα απο το market υπαρχουν?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αχα σε ευχαριστώ !!!! πω καλά είμαι τελείως άσχετος !!! νιώθω λες και είμαι σε λαβύρινθο !!! :P

 

Μην ανησυχείς, όλοι μας από κάπου αρχίσαμε. Αν χρειαστείς κάτι άλλο μπορείς να τσεκάρεις και τα επίσημα θέματα των συσκευών.

Αναλόγα με τη μάρκα και το λειτουργικό, κοίταξε εδώ.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

είναι και κάτι αλο που θέλω να ρωτήσω !!! ( περίεργο σας έχω πρήξει αχαχαχ :p )

στην οθόνη χει κάτι μπιλακια (ας τ πω ) που σου δείχνουν σε πια οθόνη είσαι . ( ελπίζω να καταλάβατε ) μπορώ να τα βγάλω ; ( δηλαδή να μην φαίνονται )

Link to comment
Share on other sites

είναι και κάτι αλο που θέλω να ρωτήσω !!! ( περίεργο σας έχω πρήξει αχαχαχ :p )

στην οθόνη χει κάτι μπιλακια (ας τ πω ) που σου δείχνουν σε πια οθόνη είσαι . ( ελπίζω να καταλάβατε ) μπορώ να τα βγάλω ; ( δηλαδή να μην φαίνονται )

αυτα τα μπιλακια σου δειχνουν σε ποια homescreen εισαι, την 1η απο αριστερα μεχρι την τελευταια. λογικα δεν εχεις βαλει καποιο αλλο προγραμμα, αρα μαλλον δε θα εχει επιλογη να μη φαινονται. υπαρχουν αλλοι launchers που εχουν τετοιες δυνατοτητες..ψαξε και παιξε λιγο στο μαρκετ να δεις "home launcher"

Και αν εγκατασταθεί στο τηλέφωνο, γίνεται αυτομάτως default; (Δεν θα ήθελα να είναι default, αν τον βάλω.)
οταν πας να κανεις οποιαδηποτε κινηση, αν το λειτουργικο βρει παραπανω απο ενα προγραμματα που μπορει να κανει αυτη την κινηση, σε ρωταει ποιο θες να χρησιμοποιησεις. Την ιδια στιγμη εχει επιλογη για να γινει default για αυτη την ενεργεια, το οποιο μετα μπορεις πολυ ευκολα να το αλλαξεις αν πας στις ρυθμισεις>εφαρμογες και βρεις την εφαρμογη και πατησεις clear defaults(οπως λεγεται στα Ελληνικα.)
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειμαι root??

ελευθερα θεματα απο το market υπαρχουν?

 

Δεν χρειάζεσαι ρουτ.

Δοκίμασε π.χ. GO Launcher

με ένα από τα πολλά themes που έχει

Link to comment
Share on other sites

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Hello παιδες.. Εχω ενα HTC HD και τρεχω το android απο την καρτα, και ειμαι σε σκεψεις να παρω και το tablet ZTE... Εχω την εξης απορια, υπαρχει εφαρμογη που να κανει video-call για το msn? Επισης το skype κανει video-calls?

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Πρόσφατα πέρασα στο Samsung Galaxy 3 την εφαρμογή HandcentSMS προκειμένου να μπορώ να στέλνω SMS με 160 χαρακτήρες. Οταν επιλέγω σε ποια επαφή θέλω να σταλεί το μήνυμα μου εμφανίζονται τόσο οι επαφές της sim όσο και της συσκευής, παρα το γεγονός οτι στην εφαρμογή "επαφες" έχω επιλέξει να εμφανίζονται μόνο οι επαφές της συσκευής. Δεν βρήκα κάποια σχετικ´ ρύθμιση στο HandcentSMS. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

 

Edit: το έλυσα το πρόβλημα μάλλον. Η αιτία ήταν ο συγχρονισμός με το google account... Απενεργοποίησα το συγχρονισμό των επαφών με το google account. Έσβησα όλες τις επαφές και τις πέρασα από το pc μου πάλι και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Hello παιδες.. Εχω ενα HTC HD και τρεχω το android απο την καρτα, και ειμαι σε σκεψεις να παρω και το tablet ZTE... Εχω την εξης απορια, υπαρχει εφαρμογη που να κανει video-call για το msn? Επισης το skype κανει video-calls?

 

για το msn οχι δεν νομιζω να υπαρχει κατι

το skype κανει κλησεις...ηρθε τελευταια η αναβαθμηση της εφαρμογης;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

για το msn οχι δεν νομιζω να υπαρχει κατι

το skype κανει κλησεις...ηρθε τελευταια η αναβαθμηση της εφαρμογης;)

 

εννοεις βιντεο-κλησεις ετσι? Το κατεβασα και δεν μου βγαλε βιντεο...Μηπως ειναι για συγκεκριμενα κινητα?Κατι τετοιο διαβασα αν δεν απατομαι

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Eίναι για συγκεκριμένα κινητά (κατά το πλείστον για κινητά με μπροστινή κάμερα)!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...