Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το trillian θέλει να κάνεις account σε δικό τους server για να δουλέψει?
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να βαλω καποιο προγραμμα πλοηγησης στο κινητο μου;

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μερικες ερωτησεις αρχαριου στα android, αρτι αφιχθεις απο symbian.

 

Έκανα root το κινητό μου (ideos x5) με το Ζ4 και εβαλα το app2sd για να μεταφερω τις εφαρμογες στην μνημη την εξωτερικη. Ξεκινησα να τις μεταφερω αλλα παρατηρησα οτι παρολο που τις μεταφερει στην sd, κραταει καποια mb της εφαρμογης στην internal memory η οποια αρχιζει να γεμιζει επικινδυνα. Γιατι το κανει αυτο και πως μπορω να το αποφυγω?

 

Επισης οταν κατεβαζω εφαρμογες απο μαρκετ τις αποθηκευει αυτοματα στην internal και μετα με ρωταει αν θελω να πανε στην sd. Υπαρχει η δυνατοτητα να γινεται αυτο αυτοματα?

 

Εβαλα το titanium backup free (root) για να ξεκινησω να βγαζω την σαβουρα των pre-installed εφαρμογων. Το καταφερα με το Aldiko αλλα παρατηρησα οτι στον φακελο android/data αφηνει πισω σαβουρα της εφαρμογης, ειναι λογικο αυτο? Αφηνει και καπου αλλου? Το layar γιατι μου λεει οτι δεν βρισκει το .apk για να το σβησει? Ποιες pre-installed εφαρμογες πλην του Aldiko ειναι αχρηστες κατα την αποψη σας?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Εdit: Μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ καταλαβα τι φταιει μαλλον. Καταρχας οτι ειναι λογικο να σου κρατανε μνημη τα apps απο internal οταν τα μεταφερεις μεσω froyo ή app2sd, μιας και την χρειαζονται για να δουλεψουν σωστα. Με το stock (froyo) app2sd δεν μεταφερονται μερικες εφαρμογες. Η λυση λοιπον ειναι A2SD+ η οποια ομως απο οτι ειδα απαιτει root, ισως και custom rom!

 

Ακομα και ετσι ομως υπαρχει διαδικασια, δλδ πρεπει να δημιουργησεις ξεχωριστο partition στην sd μνημη (γυρω στο 1gb) που θα ειναι αποκλειστικα για την αποθηκευση apps. Αν το κανεις αυτο τοτε θα μπορεις και αυτοματα να αποθηκευεις apps εκει (στην sd μνημη) μιας και ουσιαστικα "ξεγελας" το android (?) οτι το partition της sd ειναι στην πραγματικοτητα κομματι της internal μνημης.

 

Και παλι ομως με αυτη την λυση μενουν πισω στην internal μερικα mb's των apps, αλλα πολυ λιγοτερο απο τον παραδοσιακο τροπο (σχεδον 50% λιγοτερα). Επισης αν περαστουν ολα στην SD, τοτε η μνημη δεν πρεπει να βγαινει απο το κινητο γιατι θα crashαρουν ολα!

 

Τα λεω σωστα? Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει - διορθωσει?

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα μια βοηθεια... βλεπω κατι σαν και http://www.replicaisland.net/img/market_link_qr.png αυτο τι ειναι το φοτογραφιζεις με την καμερα και το κατεβαζει ..? τι ακριβος κανει και πως το κανεις..?? η σελιδα που μπικα εγραφε search and download "market link"
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/QR_code]QR code[/ame] και μπορείς να το σκανάρεις με τη βοήθεια κατάλληλων προγραμμάτων (και μέσω της κάμερας) ώστε να σου διαβάσει την πληροφορία που εμπεριέχει. Κάτι σαν barcode φαντάσου το.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ειμαι νεος στο Android :D

Αλλα το κακο δεν ειναι αυτο. Ειναι μαλλον το οτι ερχομαι απο το iPhone το οποιο με ειχε καλομαθει, λαμβανοντας αμεσα καθε μορφης tweets απο τους διαφορους clients (και τον official) που κυκλοφορουν γι αυτο, εφοσον υποστηριζε Push Notifications.

Δυστυχως στο Android δεν εχω καταφερει να βρω εναν αντιστοιχο Client (που να μην χρειαζεται να τρεχει και να κανει συνεχως sync στο παρασκηνιο, τρωγοντας μπαταρια, πορους και το data plan μου :mad:

Το αλλο που μου εχει κανει τρελη εντυπωση και θα θελα να μου πει καποιος που ξερει, ειναι το οτι κανενας multi client οπως ο IM+pro πχ, η και αλλοι clients που ειδα, δεν εμπεριεχουν twitter..!! Εχουν ολα τα αλλα social εκτος απ το "πουλι".!

Τι παιζει ρε παιδες;

Ξερει κανεις Twitter Client με push που να δουλευει σωστα σε Android 2.3.3 ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Είχα εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές (π.χ ndrive) τις οποίες όμως τις απεγκατέστησα. Παρόλα αυτά βλέπω και υπάρχουν φάκελοι με τα ονόματα τους μέσα στην sd card. Υπάρχει κανένα πρόβλημα αν διαγράψω αυτούς τους φακέλους?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες στην Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android, Οι καλύτερες εφαρμογές επικοινωνιών;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα μια βοηθεια... βλεπω κατι σαν και http://www.replicaisland.net/img/market_link_qr.png αυτο τι ειναι το φοτογραφιζεις με την καμερα και το κατεβαζει ..? τι ακριβος κανει και πως το κανεις..?? η σελιδα που μπικα εγραφε search and download "market link"

 

Σκαναρεις με την καμερα μεσο της εφαρμογης Neo-reader την εικονα-κωδικο(QR code) και θα οδηγηθεις αυτοματα σε ενα site.

Link to comment
Share on other sites

Αρχαριος με android δεν ειμαι αλλα μια απορια την εχω

Αν αγορασμενη εφαρμογη απο το μαρκετ,την απεγκαταστησεις,μπορεις μετα να την ξανακατεβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχαριος με android δεν ειμαι αλλα μια απορια την εχω

Αν αγορασμενη εφαρμογη απο το μαρκετ,την απεγκαταστησεις,μπορεις μετα να την ξανακατεβασεις?

 

Φυσικά και μπορείς.

Επίσης, μια αγορασμένη εφαρμογή, μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν την απεγκαταστήσεις 15 λεπτά μετά το πρώτο κατέβασμα της.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να αγοράσω εφαρμογές Android Market. Μόνο από της κάρτες που φαίνονται στην photo μπορούμε να αγοράσουμε από το Market ? η και με προπληρωμένες κάρτες, και αν ναι τότε πια μπορώ να πάω να ζητήσω, και σε πια τράπεζα...??

 

http://s1.directupload.net/images/110529/jheqtgeg.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με προπλρηρωμένες κανονικότατα, στην τράπεζα που θα πας, θα τους πεις ξεκάθαρα οτι θες μια debit κάρτα ειδικά για online αγορές.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να αγοράσω εφαρμογές Android Market. Μόνο από της κάρτες που φαίνονται στην photo μπορούμε να αγοράσουμε από το Market ? η και με προπληρωμένες κάρτες, και αν ναι τότε πια μπορώ να πάω να ζητήσω, και σε πια τράπεζα...??

 

http://s1.directupload.net/images/110529/jheqtgeg.png

 

egv εχω προπληρωμενη της eurobank για ολες μου τις αγορες απο ιντερνετ.

τωρα με οποια τραπεζα και να συνεργααζεσαι μπορεις να βγαλεις προπληρωμενη καρτα

Link to comment
Share on other sites

βάζω τα στοιχεία όπως φαίνεται παραπάνω και είμαι ο.κ. ??? κατεβαίνει αμέσως η εφαρμογή μόλις συμπληρώσω τα στοιχεία η περνάει ώρα...!!! για επιβεβαίωσε??? ευχαριστώ.!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

βάζω τα στοιχεία όπως φαίνεται παραπάνω και είμαι ο.κ. ??? κατεβαίνει αμέσως η εφαρμογή μόλις συμπληρώσω τα στοιχεία η περνάει ώρα...!!! για επιβεβαίωσε??? ευχαριστώ.!

 

Εγω συμπηρωσα αυη τη φορμα και δουλεψε αμεσως.

Μπηκα στο μαρκετ και εκανα αγορες και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κάποια καινούρια συμβάντα στο ένα από τα δύο ημερολόγια της google που έχω, κάνω συγχρονισμό και το ένα ημερολόγιο (και μάλιστα αυτό που δεν πείραξα) το εμφανίζει αλλά δεν έχει καμία καταχώρηση μεσα. Σα να μην υπάρχουν καταχωρήσεις. Το έχω επιλέξει να εμφανίζεται και στο widget που έχω περάσει αλλά δεν εμφανίζονται οι εγγραφές ούτε καν στο stock calendar.

 

Ενώ συγχρονίζει κανονικά, συγχρονίζει μόνο το ένα. Αυτό μάλιστα που δεν εμφανίζεται δεν είναι δημόσιο ημερολόγιο. Είναι με το email μου.

Τι μπορεί να έχει γίνει λάθος?

 

Έκανα reboot, έκανα εκκαθάριση δεδομένων ημερολογίου. Τιποτα..

Στον υπολογιστή εμφανίζονται κανονικά οι εγγραφές. Στο κινητό όμως δεν περνιούνται.

 

Δοκίμασα ξανά αρκετές φορές να συγχρονίσω αλλά και πάλι δε μου τις εμφανίζει.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιον dwnload player που να εχει ελληνικα τραγουδια

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με το desire s.

βεβαια ειναι και καινουργιο και μπορει να κανω λαθος...

οταν ανοιγω την οθονη και το ξεκλειδωνω,παρατηρω οτι στο ρολοι με τον καιρο δεν ακουω πια ηχο,και επισης στιγμιαια οταν κανει τοο γραφικο(πχ συνεφα) η πανω μπαρα εξαφανιζεται οσο δειαρκει το animation,

ειναι σωστο αυτο?

ειχα εγκαταστησει και τον launcher spb shell 3d αλλα δεν μου αρεσε και εκανα απεγκατασταη

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/support/forum/p/Calendar/thread?tid=76214c659d3af880&hl=en

 

Αναμένουμε να το φτιάξουνε προφανώς...

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με το desire s.

βεβαια ειναι και καινουργιο και μπορει να κανω λαθος...

οταν ανοιγω την οθονη και το ξεκλειδωνω,παρατηρω οτι στο ρολοι με τον καιρο δεν ακουω πια ηχο,και επισης στιγμιαια οταν κανει τοο γραφικο(πχ συνεφα) η πανω μπαρα εξαφανιζεται οσο δειαρκει το animation,

ειναι σωστο αυτο?

ειχα εγκαταστησει και τον launcher spb shell 3d αλλα δεν μου αρεσε και εκανα απεγκατασταη

 

Είναι πιο πιθανό να πάρεις απάντηση στο θέμα της συσκευής σου. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ. Δεν ξέρω τι είχε συμβεί και έκανα τα πάντα (μέχρι και επαναφορά εφαρμογής και δεδομένων ημερολογιου με titanium). Τουλάχιστον τώρα ξέρω...

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασμα που έριξες απέδωσε :)

 

Σωστά τα κατάλαβες. A2SD+ είναι η λύση για σένα αν και μερικές φορές ακόμα και το app2sd του froyo αρκεί αναλόγως με το πόσες εφαρμογές θες να έχεις.

 

Μπορείς να κατεβάσεις και ένα πρόγραμμα να σου κάνει καθαρισμό του cache που και αυτό μερικές φορές γεμίζει επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...