Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση: Στο Android παίρνει Jailbreak όπως το Iphone η κυκλοφορούν σπασμένα προγράμματα που μπαίνουν απευθείας;....είμαι άσχετος από Android:p
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στο Android παίρνει Jailbreak όπως το Iphone η κυκλοφορούν σπασμένα προγράμματα που μπαίνουν απευθείας;....είμαι άσχετος από Android:p

 

Το jailbreak τι ακριβώς κάνει??

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στο Android παίρνει Jailbreak όπως το Iphone η κυκλοφορούν σπασμένα προγράμματα που μπαίνουν απευθείας;....είμαι άσχετος από Android:p

 

Το jailbreak τι ακριβώς κάνει??

 

Jailbreak δεν υπάρχει στο android. Υπάρχει root που είναι κάτι αντίστοιχο. root λέγεται γιατί αποκτάς δικαιώματα root = administrator (=κάνω ότι θέλω με τα αρχεία του κινητού μου... είναι linux όρος).

 

Παρόλα αυτά, το android δεν χρειάζεται root για να περάσεις σπασμένες εφαρμογές....

Κάνεις root για άλλους λόγους. Όποιος θέλει...: google : reasons to root my phone

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω εγκατάσταση μιας εφαρμογής ή ενός παιχνιδιού απο το market και στην συνέχεια απο τις ρυθμίσεις τα μεταφέρω στην καρτα SD τότε αν κάνω επανεκίνηση της συσκευείς δεν μου εμφανίζοντε στο app drawer, στην κατηγορία λήψεις .

 

Πώς θα "τρέχω" τις εφαρμογές ή τα παιχνίδια που μετακίνησα στην κάρτα όταν δεν βλέπω στο app drawer στην κατηγορία λήψεις το αντίστοιχο εικονίδιο ;;

 

Πώς μπορώ όταν μεταφέρω την εφαρμογή ή το παιχνίδι στην SD να εξακολουθήσει να υπάρχει το εικονίδιο του στο app drawer;;

 

(Αυτό που έκανα για να μπορώ να τρέχω την εφαρμογή ή καποιο παιχνίδι ειναι να το τοποθετήσω σε μια απο τις αρχικές οθόνες και μετα να το μεταφέρω στην SD και να ξεκινάει απο εκει σαν την αντίστοιχη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας που έχουμε στο pc. Φυσικά το λογότυπο απο το εικονίδιο αλλαζει και παίρνει το λογότυπο του android market.) Δεν ξέρω αν αυτη ειναι η φιλοσοφία του Android, αν ετσι πρεπει να λειτουργώ και να διαχειρίζομαι τα αρχεία και τις εφαρμογές μου ή αν υπάρχει αλλος τρόπος.

 

Ευχαριστώ.

Edited by giannis78
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μού εξηγήσει τι κάνει ένας launcher;

Ο pro π.χ.

 

 

Ναι αλλά πίστεψε με... Δεν θα καταλάβεις καλά αν δεν δοκιμάσεις. Δεν είναι τίποτα επικίνδυνο.. κατέβασε το, δοκίμασε το, σβηστό (σιγά μην το σβήσεις αν το δοκιμάσεις :Ρ)

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μού εξηγήσει τι κάνει ένας launcher;

Ο pro π.χ.

Τίποτα ιδιαίτερο. Είναι το πρόγραμμα της αρχικής οθόνης.

Αντικαθιστάς τις αρχικές σου οθόνες με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Εγκατέστησε τον launcher pro, και αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, πάτε το κουμπί με το σπιτάκι.

Θα σε ρωτήσει με ποιό πρόγραμμα θέλεις να ολοκληρωθεί η ενέργειά σου αυτή. Επέλεξε τον launcher pro και θα καταλάβεις τι ακριβώς είναι.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις κάποιον launcher δε χρειάζεται να κάνεις root. Και ο τρόπος εξαρτάται από το κινητό...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσουμε τον αριθμό των γραμμάτων όταν στέλνουμε μήνυμα στο Desire???

Τα 160 γράμματα είναι πολύ μικρός αριθμός και συνήθως μου πιάνει 2-3 μηνύματα μαζί...:mad:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσουμε τον αριθμό των γραμμάτων όταν στέλνουμε μήνυμα στο Desire???

Τα 160 γράμματα είναι πολύ μικρός αριθμός και συνήθως μου πιάνει 2-3 μηνύματα μαζί...:mad:

 

Αυτό δεν γίνεται, είναι περιορισμός του GSM πρωτοκόλλου (δλδ της κινητής τηλεφωνίας) σχετικά με το μέγεθος ενός SMS (140bytes ή 160 χαρακτήρες των 7bit).

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται, είναι περιορισμός του GSM πρωτοκόλλου (δλδ της κινητής τηλεφωνίας) σχετικά με το μέγεθος ενός SMS (140bytes ή 160 χαρακτήρες των 7bit).

 

Ούτε αν κάνουμε την συσκευή μας root?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ας το πω πιο απλά :p

Είναι θέμα δικτύου (Vodafone, Cosmote, Wind) και όχι συσκευής, οπότε δεν μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ. Το μέγιστο μέγεθος ενός SMS είναι 160 γράμματα ανεξαρτήτως τηλεφώνου.

Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζετε πως μπορώ να δω την internal memory της συσκευής μου για να δω αν έχω χώρο για άλλες εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες.

 

Το ερώτημά μου είναι αν και πόσο καλά δουλεύει το voip μέσω 3G για καθένα από τους 3 παρόχους.

 

Η εμπειρία μου, κυρίως από fring και skype, μέσω 3G της Wind ήταν πολύ κακή, ουσιαστικά δεν ήταν εφικτή η επικοινωνία. Μάλιστα σε κάποια περίπτωση το fring δούλεψε καλύτερα σε δίκτυο 2G.

 

Έχετε δοκιμάσει τις υπηρεσίες voip που προτείνονται παραπάνω (actionvoip, easyvoip, nonoh) ή άλλες με δίκτυα 3G;

Link to comment
Share on other sites

sorry για την επανάληψη, αλλα επειδή ειμαι νέος χρήστης του Android , θα ήθελα να ξερω.

 

Όταν κάνω εγκατάσταση μιας εφαρμογής ή ενός παιχνιδιού απο το market και στην συνέχεια απο τις ρυθμίσεις τα μεταφέρω στην καρτα SD τότε αν κάνω επανεκίνηση της συσκευείς δεν μου εμφανίζοντε στο app drawer, στην κατηγορία λήψεις .

 

Πώς θα "τρέχω" τις εφαρμογές ή τα παιχνίδια που μετακίνησα στην κάρτα όταν δεν βλέπω στο app drawer στην κατηγορία λήψεις το αντίστοιχο εικονίδιο ;;

 

Πώς μπορώ όταν μεταφέρω την εφαρμογή ή το παιχνίδι στην SD να εξακολουθήσει να υπάρχει το εικονίδιο του στο app drawer;;

 

(Αυτό που έκανα για να μπορώ να τρέχω την εφαρμογή ή καποιο παιχνίδι ειναι να το τοποθετήσω σε μια απο τις αρχικές οθόνες και μετα να το μεταφέρω στην SD και να ξεκινάει απο εκει σαν την αντίστοιχη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας που έχουμε στο pc. Φυσικά το λογότυπο απο το εικονίδιο αλλαζει και παίρνει το λογότυπο του android market.) Δεν ξέρω αν αυτη ειναι η φιλοσοφία του Android, αν ετσι πρεπει να λειτουργώ και να διαχειρίζομαι τα αρχεία και τις εφαρμογές μου ή αν υπάρχει αλλος τρόπος.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζετε πως μπορώ να δω την internal memory της συσκευής μου για να δω αν έχω χώρο για άλλες εφαρμογές?

 

Ρυθμίσεις > Κάρτα SD και αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου > Εσωτερική μνήμη συσκευής

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

sorry για την επανάληψη, αλλα επειδή ειμαι νέος χρήστης του Android , θα ήθελα να ξερω.

 

Όταν κάνω εγκατάσταση μιας εφαρμογής ή ενός παιχνιδιού απο το market και στην συνέχεια απο τις ρυθμίσεις τα μεταφέρω στην καρτα SD τότε αν κάνω επανεκίνηση της συσκευείς δεν μου εμφανίζοντε στο app drawer, στην κατηγορία λήψεις .

 

Πώς θα "τρέχω" τις εφαρμογές ή τα παιχνίδια που μετακίνησα στην κάρτα όταν δεν βλέπω στο app drawer στην κατηγορία λήψεις το αντίστοιχο εικονίδιο ;;

 

Πώς μπορώ όταν μεταφέρω την εφαρμογή ή το παιχνίδι στην SD να εξακολουθήσει να υπάρχει το εικονίδιο του στο app drawer;;

 

(Αυτό που έκανα για να μπορώ να τρέχω την εφαρμογή ή καποιο παιχνίδι ειναι να το τοποθετήσω σε μια απο τις αρχικές οθόνες και μετα να το μεταφέρω στην SD και να ξεκινάει απο εκει σαν την αντίστοιχη συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας που έχουμε στο pc. Φυσικά το λογότυπο απο το εικονίδιο αλλαζει και παίρνει το λογότυπο του android market.) Δεν ξέρω αν αυτη ειναι η φιλοσοφία του Android, αν ετσι πρεπει να λειτουργώ και να διαχειρίζομαι τα αρχεία και τις εφαρμογές μου ή αν υπάρχει αλλος τρόπος.

 

Ευχαριστώ.

 

Τι συσκευή έχεις; λογικά 2.2 σωστά; Ρουτ; Custom rom;

 

Αν δεν απαντήσεις αυτά δεν βγάζουμε άκρη γιατί μάλλον κάποιο πρόβλημα έχεις.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα κακό επίκαιρο τώρα με το 2.3 που έχει native support για sip! Πλέον δεν θα χρειαζόμαστε έξτρα προγράμματα. Το θέμα είναι αν υπάρχει καλή free υπηρεσία γιατί είναι τόσο λίγο διαδεδομένο τώρα που δεν νομίζω πως αξίζει να πληρώσεις.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή έχεις; λογικά 2.2 σωστά; Ρουτ; Custom rom;

 

Αν δεν απαντήσεις αυτά δεν βγάζουμε άκρη γιατί μάλλον κάποιο πρόβλημα έχεις.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Eγώ δεν κατάλαβα και κάτι άλλο...

Έχει ο appdrawer κατηγορίες; Εκτός από τον go launcher που το είχα δεί, δεν είχε κατηγορία λήψεις ο drawer αλλά το market μόνο...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! το desire μου ειναι μολις 2 ημερων και προσπαθω ακομα να εξοικειωθω μαζι του. Προηγουμενως ειχα ενα touch me wm6. Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι το εξης: να μεταφερω τα sms μου απο το wm στο android. Η sprite υποσχεται οτι το κανει αλλα δυστυχως τζιφος, η εφαρμογη στο android λεει: expired beta version. Γνωριζετε καποιον αλλο τροπο? ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους,πως μπορω να εχω στην αρχικη οθονη τον καιρο?

 

Ας πουμε οπως εδω

http://img80.imageshack.us/img80/4461/screenshot4yl.png

 

Επανω που εχει τον καιρο και την ωρα εγω εχω τη google search.

Link to comment
Share on other sites

Απο winmo (omnia II) σε ΖΤΕ Blade.

1) Πως μπορούμε παιδιά να μεταφέρουμε τις επαφές

2) Πως μπορούμε να μπούμε στο market αν συνδέσω το κινητό στον υπολογιστή και όχι μέσω WiFi?

Sorry παιδιά αλλά εντελώς 'ασχετος στο android

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι τιμές αυτες ισχύουν για παντού? Εγω που θέλω να κάνω κλήσεις Καναδα κ σε αλλες δυτικες χωρες θα εχω αυτες τις τιμές?

 

Επίσης με wi fi πιστευω να παιζει το voip ε??? Πες ναι :p

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους,πως μπορω να εχω στην αρχικη οθονη τον καιρο?

 

Ας πουμε οπως εδω

Επανω που εχει τον καιρο και την ωρα εγω εχω τη google search.

 

Με το Beautiful Widgets αν δεν κάνω λάθος θα έχεις το "HTC-Look" που θέλεις. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...