Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει στο Desire εκεί που λέει ροή ειδήσεων rss από ελληνικά site???

Εμένα δεν μου μπαίνει....κάνω copy-paste το url της εκάστοτε rss και όταν κάνω προσθήκη στη ροή των ειδήσεων μου βγάζει σφάλμα:mad:

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις NewsRob?

Link to comment
Share on other sites

Τα thubs και οι mediadb κάνουν διαφορά επίσης εάν έχεις κάνει αρκετά φλασαρίσματα γιατί γίνονται corrupt εύκολα (σχετικά). Και επίσης μεγάλη διαφορά κάνει και το profil του SetCpu στο screenoff. Με μέτρια προς βαριά χρήση είμαι στις 3 μέρες.

Ωπα, το setCPU ξεχασα να το "τεντωσω" με δοκιμες κλπ ... καποια στιγμη θα γινει...

Αλλα πιο κατω απο 225 δεν παει ο επεξεργαστης μου. Λες οταν ακουω μουσικη και εχω ανοιχτες εφαρμογες κλπ, αν σβησω την οθονη με τα 225mhz να εχω σπασιματα στον ηχο κλπ;;

 

Flash-αρισματα δεν εχω κανει, rooted ειμαι, σε Stock V10b / 2.2 Android [Froyo].

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, το setCPU ξεχασα να το "τεντωσω" με δοκιμες κλπ ... καποια στιγμη θα γινει...

Αλλα πιο κατω απο 225 δεν παει ο επεξεργαστης μου. Λες οταν ακουω μουσικη και εχω ανοιχτες εφαρμογες κλπ, αν σβησω την οθονη με τα 225mhz να εχω σπασιματα στον ηχο κλπ;;

 

Flash-αρισματα δεν εχω κανει, rooted ειμαι, σε Stock V10b / 2.2 Android [Froyo].

 

Το θεωρώ απίθανο να έχεις τέτοιου είδους πρόβλημα, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά γιατί δεν έχουμε ίδια συσκευή. Εμένα στα 100mhz δουλεύει μια χαρά μόλις δοκίμασα:)

Link to comment
Share on other sites

To screen off profile του SetCPU είναι όντως καλύτερο από το stock; Γνωρίζουμε στα πόσα τρέχει ο cpu όταν η οθόνη είναι κλειστή χωρίς την εφαρμογή αυτή;

Μήπως δηλαδή τρέχει σε λιγότερο από 100...

 

Θα το δοκιμάσω πάντως, ευχαριστούμε για τον οδηγό!

Link to comment
Share on other sites

To screen off profile του SetCPU είναι όντως καλύτερο από το stock; Γνωρίζουμε στα πόσα τρέχει ο cpu όταν η οθόνη είναι κλειστή χωρίς την εφαρμογή αυτή;

Μήπως δηλαδή τρέχει σε λιγότερο από 100...

 

Θα το δοκιμάσω πάντως, ευχαριστούμε για τον οδηγό!

 

Όχι στοκ δεν υπάρχουν προφίλς. Υπάρχει μόνο ένα το οποίο ισχύει πάντα (και συγκεκριμένα στο sgs o cpu governor τρέχει σε conservative mode 100-1000mhz). Το κακό με αυτό είναι ότι πχ και ενώ είναι σβηστή η οθόνη ένα widget ζητήσει ανανέωση κατευθείαν θα ανέβει η cpu 400-600-800mhz κ.ο.κ χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Όλο αυτό το κερδίζεις με το συγκεκριμένο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αυτό ισχύει και για άλλα android κινητά να φανταστώ; Πάντως φαίνεται να λειτουργούν τα profiles, όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αυτό ισχύει και για άλλα android κινητά να φανταστώ; Πάντως φαίνεται να λειτουργούν τα profiles, όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Προσωπικά εχω δοκιμάσει σε SGS, HD2, Galaxy 3 και wildfire και σε όλα κέρδισα σε μπαταρία. Θεωρώ ότι η αρχιτεκτονική είναι ίδια σε όλα τα android τελευταίας γενιάς οπότε οπότε μπορούν να επωφεληθούν όλοι. Εάν διαβάσεις και τον υπόλοιπο οδηγό και κάνεις όλα τα βήματα θα εξοικονομήσεις το μέγιστο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις NewsRob?

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα στο Desire με Android 2.2 να φτιάξουμε φακέλους με αρχεία όπως στα WM??

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις το sites που παρακολουθείς στο google reader και μετά να τα παρακολουθείς από το κινητό σου με την επίσημη εφαρμογή της google?

 

Είναι μακράν ο καλύτερος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια ως αναφορα τα skins στο android..

(καινουργιος στο android) (ΟΧΙ root)

1)ενα skin τι κανει ακριβως στο κινητο μας?

2) οταν εχω στησει καποια apps-widgets συγκεκριμενα στο sgs μου και μετα κατεβασω ενα home skin πρεπει να τα ξαναστησω απο την αρχη?

3) εχει διαφορα ενα full skin με ενα home skin?

εννοω παραμετροποιηει και λιγο πιο μεσα το full skin αναλογα με το skin παντα? ή μονο τις πρωτες οθονες και τα apps-widgets μου ή με αυτα που φερνει αυτο?

ισως σας τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα αν καποιος μου πει καποιες λεπτομερειες θα ειμαι ενταξει..:)

(σημειωση: φυσικα διαβαζω τα διαφορα πολυ καλα θεματα σας που βαζετε για εμας τους αρχαριους,αλλα καλο ειναι να ρωταω εσας πριν κατεβασω κατι που δεν ξερω τι ακριβως κανει!)

ευχαριστω για την βοηθεια σας και ενα μεγαλο μπραβο στο myphone.gr και σε εσας για την υπομονη σας(δεν ειναι γλειψιμο,ειναι μπραβο απο εμας που σας παρακολουθουμε για την σοβαρη δουλεια σας) τελος:X

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια ως αναφορα τα skins στο android..

(καινουργιος στο android) (ΟΧΙ root)

1)ενα skin τι κανει ακριβως στο κινητο μας?

2) οταν εχω στησει καποια apps-widgets συγκεκριμενα στο sgs μου και μετα κατεβασω ενα home skin πρεπει να τα ξαναστησω απο την αρχη?

3) εχει διαφορα ενα full skin με ενα home skin?

εννοω παραμετροποιηει και λιγο πιο μεσα το full skin αναλογα με το skin παντα? ή μονο τις πρωτες οθονες και τα apps-widgets μου ή με αυτα που φερνει αυτο?

ισως σας τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα αν καποιος μου πει καποιες λεπτομερειες θα ειμαι ενταξει..:)

(σημειωση: φυσικα διαβαζω τα διαφορα πολυ καλα θεματα σας που βαζετε για εμας τους αρχαριους,αλλα καλο ειναι να ρωταω εσας πριν κατεβασω κατι που δεν ξερω τι ακριβως κανει!)

ευχαριστω για την βοηθεια σας και ενα μεγαλο μπραβο στο myphone.gr και σε εσας για την υπομονη σας(δεν ειναι γλειψιμο,ειναι μπραβο απο εμας που σας παρακολουθουμε για την σοβαρη δουλεια σας) τελος:X

 

τι ειναι τα "skins" φιλε;

δεν υπαρχει τετοια ορολογια στο android

αν ειναι κατι αποκλειστικα που ειναι ενσωματομενο στη συσκευη σου, καλυτερα να απευθυνθεις στο αναλογο νημα

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τα "skins" φιλε;

δεν υπαρχει τετοια ορολογια στο android

αν ειναι κατι αποκλειστικα που ειναι ενσωματομενο στη συσκευη σου, καλυτερα να απευθυνθεις στο αναλογο νημα

 

sorry αλλα για μενα skins ειναι οταν η κεντρικη μας οθονη (τουλαχιστον) αλλαζει με καποιο "θεμα"...τα 4 κουμπια μας κατω κατω στο sgs μας φευγουν..και απο τι εχω δει μενει ενα κεντρικο κουμπι home κτλ κτλ...

τι εννοω?...π.χ. καποιοι πιο προχωρημενοι στο θεμα: "ποσταρετε την homescreen σας" κανουν screenshot την homescreen τους και εχουν αυτο που λεω με Launch-X Pro..

αυτο προσπαθω να καταλαβω τι γινεται και να μου εξηγησει καποιος!

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα για μενα skins ειναι οταν η κεντρικη μας οθονη (τουλαχιστον) αλλαζει με καποιο "θεμα"...τα 4 κουμπια μας κατω κατω στο sgs μας φευγουν..και απο τι εχω δει μενει ενα κεντρικο κουμπι home κτλ κτλ...

τι εννοω?...π.χ. καποιοι πιο προχωρημενοι στο θεμα: "ποσταρετε την homescreen σας" κανουν screenshot την homescreen τους και εχουν αυτο που λεω με Launch-X Pro..

αυτο προσπαθω να καταλαβω τι γινεται και να μου εξηγησει καποιος!

 

οκ, λοιπον ψαξε στο market για

 

launcher pro

ADW Launcher

GO Launcher

Zeam Launcher

 

και εχει και αλλους πολλους

Link to comment
Share on other sites

οκ, λοιπον ψαξε στο market για

 

launcher pro

ADW Launcher

GO Launcher

Zeam Launcher

 

και εχει και αλλους πολλους

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου αλλα αν μπορεις εξηγησε μου τι κανει ενα τετοιο προγραμμα και αν θελεις απαντησε στις παραπανω ερωτησεις μου..που αν και λιγο μπερδεμενος(εγω) νομιζω οτι εχεις καταλαβει τι θελω να αλλαξω στο κινητο μου..

π.χ. 2) οταν εχω στησει καποια apps-widgets συγκεκριμενα στο sgs μου και μετα κατεβασω ενα launcher πρεπει να τα ξαναστησω απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου αλλα αν μπορεις εξηγησε μου τι κανει ενα τετοιο προγραμμα και αν θελεις απαντησε στις παραπανω ερωτησεις μου..που αν και λιγο μπερδεμενος(εγω) νομιζω οτι εχεις καταλαβει τι θελω να αλλαξω στο κινητο μου..

π.χ. 2) οταν εχω στησει καποια apps-widgets συγκεκριμενα στο sgs μου και μετα κατεβασω ενα launcher πρεπει να τα ξαναστησω απο την αρχη?

 

αυτο που κανουν αυτα τα προγραμματα, ειναι αυτο που ζητας

δηλ. αλλαζουν την εμφανιση και τον τροπο που ανοιγεις τα menu και αλλα πολλα

ναι, τα widgets πρεπει να τα ξαναβαλεις οταν αλλαζεις launcher, αλλα μονο την πρωτη φορα

για να κανεις εναλλαγη οποιον launcher θελεις, χρησιμοποιεις το home button της συσκευης σου

κατεβασε εναν απο αυτους για να δεις πως δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως φτιάχνουμε ένα κενό φάκελο στο βασικό menu?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως φτιάχνουμε ένα κενό φάκελο στο βασικό menu?

Καλησπέρα φίλε μου :)

Αν με το "βασικό μενού", εννοείς εκεί που φαίνονται όλε οι εφαρμογές με το μαύρο background (app drawer λέγεται), δε γίνεται να κάνεις φάκελο. Αλλιώς, αν εννοείς τις αρχικές οθόνες, απλά πάτα παρατεταμένο πάνω σε κενό χώρο και επέλεξε "φάκελος"

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου :)

Αν με το "βασικό μενού", εννοείς εκεί που φαίνονται όλε οι εφαρμογές με το μαύρο background (app drawer λέγεται), δε γίνεται να κάνεις φάκελο. Αλλιώς, αν εννοείς τις αρχικές οθόνες, απλά πάτα παρατεταμένο πάνω σε κενό χώρο και επέλεξε "φάκελος"

 

Το app drawer εννοώ!

Ούτε κατεβάζοντας κάποιο app. από το Market δεν γίνεται??

Eάν έχεις πολλές εφαρμογές δεν συμφέρει....:mad:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Με εφαρμογή σίγουρα δε γίνεται...

Γι'αυτό το λόγο υπάρχουν 7 αρχικές οθόνες πάντως.

Όπως και να'χει, νομίζω ότι για το desire υπάρχουν custom roms, οι οποίες αλλάζουν λίγο την κατάσταση. Τι και πως δεν ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το app drawer εννοώ!

Ούτε κατεβάζοντας κάποιο app. από το Market δεν γίνεται??

Eάν έχεις πολλές εφαρμογές δεν συμφέρει....:mad:

καποιοι launchers το υποστηριζουν...ξεκινα τις δοκιμες απο το μαρκετ :p

Link to comment
Share on other sites

ο GoLauncher το κάνει εάν θυμάμαι καλά :)

 

 

Το βρηκα στο market και είναι αυτό που χρειάζομαι...THANKS!!!!!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

το setcpu ειναι paid εφαρμογη?, γιατι οσο και να κοιταξα στο μαρκετ δεν εβγαλε κατι...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το setcpu έκανα τις ρυθμίσεις που γράφονται παραπάνω αλλά είχα πάρα πολύ συχνά κολλήματα στο τηλέφωνο ειδικά μετα από ξεκλείδωμα.

Οπότε το απεγκατέστησα γιατι τα νεύρα μου είχαν σπάσει!!!

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...