Jump to content

[MOTO] Υamaha Ζ 125


pilotos_18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ φίλε πριν από 3.5 χρόνια είχα crypton r δηλαδή όταν ήμουνα 14.5...και έχει εδώ και 1.5 χρόνο ασχολούμε με τα Ζ...και αν θες να ξέρεις το crypton φορούσε πάνω εξάτμιση και καρμπυρατερ και ήμουνα μαζί με αστρεα με πράγματα takekawa...αν το καταφέρεις εσυ αυτό τότε θα μιλάς...αλλά τέλος πάντων δεν ήμαστε εδώ πέρα για να μαλώνουμε αλλά για να ανταλλαζουμε απόψεις..όταν λες ότι το φτιάξιμο δεν είναι τελειωμένο τι εννοούσες;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τέλος πάντων δεν ήμαστε εδώ πέρα για να μαλώνουμε αλλά για να ανταλλαζουμε απόψεις..όταν λες ότι το φτιάξιμο δεν είναι τελειωμένο τι εννοούσες;

 

Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα.. και στο κατω κατω δεν εχω κανενα προσωπικο προβλημα μαζι σου;)

Οταν λεω οτι το φτιαξιμο δεν ειναι τελειωμενο εννοω οτι καλο θα ηταν να κανεις (μμ-θυριδες-reed-καρμπυρατερ-εξατμιση και οτι αλλο κανουν στα 2χρονα) και οχι μονο μμ-εξατμιση και να εχεις διαφορα μικροπροβληματα επειδη λειπουν τα υπολοιπα που επρεπε να ειχες βαλει.. φιλικα :)

 

Εγώ φίλε πριν από 3.5 χρόνια είχα crypton r δηλαδή όταν ήμουνα 14.5...και έχει εδώ και 1.5 χρόνο ασχολούμε με τα Ζ...και αν θες να ξέρεις το crypton φορούσε πάνω εξάτμιση και καρμπυρατερ και ήμουνα μαζί με αστρεα με πράγματα takekawa...αν το καταφέρεις εσυ αυτό τότε θα μιλάς...

 

lol φιλε.. δεν μπηκα ποτε στο κοπο να ασχοληθω με αυτα ΓΙΑ ΜΕΝΑ ελεϊνα μηχανακια.. φιλικα :) και οπως τονισα για μενα...

πηγα με την μια σε ζ 58μμ και αργοτερα το εκανα και υδροψυχτο.. χωρις να λεμε ποσα € εχει φαει το ζ μου...:p κ μετα απο 2 χρονια πηρα το sxv μου... και πριν 1 μηνα χαλασα παλι αρκετα € στο ζ (οληκη ανακατασκευη... μονο σκελετος ψαλιδι και μπουκαλες εμειναν τα ιδια) επειδη το ειχα δωσει βολτα σε ενα παιδι κ μου το εφερε καπελο:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων ...το Ζ αποφάσισα να το πουλήσω ...κατάλαβα πως η θα το έχεις όλο μαμα η όλο πειράγμένο..κάτι ενδιάμεσο δεν έχει...και εξάλλου εγώ δεν το εχω για κόντρες αλλά για βόλτες και για την ροπή του...λέω να πάρω κανένα gilera 180 δίχρονο που έχει και ψυγείο αλλά και δύναμη..τι λέτε;αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων ...το Ζ αποφάσισα να το πουλήσω ...κατάλαβα πως η θα το έχεις όλο μαμα η όλο πειράγμένο..κάτι ενδιάμεσο δεν έχει...και εξάλλου εγώ δεν το εχω για κόντρες αλλά για βόλτες και για την ροπή του...λέω να πάρω κανένα gilera 180 δίχρονο που έχει και ψυγείο αλλά και δύναμη..τι λέτε;αξίζει;

 

αν σου αρεσουν τα αυτοματα ειναι μια χαρα... αν και πιστευω πως με τα λεφτα του τζιλερα αν τα ριξεις στο ζ απλα θα γουσταρεις τρελα...:D και δεν χρειαζεται να το εχεις για κοντρες ρε συ... οπως κ εγω.. το εχω υδροψυχτο και το εχω για τις χαλαρες βολτες.. χαχαχα:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω τωρα το Ζ σου με τι μπιελα ειναι?Αν ειναι υπερτετραγωνο το μοτερ τοτε κακως δεν ανεβαζει τοσες πολλες στροφες.Αλλιως μια χαρα δουλευει αν βεβαια ηταν ετσι απο την αρχη.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες υδροψυκτο εννοείς στο μοτερ του ζ ή έβαλες πράγματα από wr?

 

τι ειδους ερωτηση ειναι αυτη????:X:!: να ηταν καπως ετσι να τις καταλαβω και τις 2:p

1) "Όταν λες υδροψυκτο εννοείς στο μοτερ του ζ ή έβαλες ολοκληρο μοτερ wr?"

2) "Όταν λες υδροψυκτο εννοείς στο μοτερ του ζ και έβαλες πράγματα από wr?"

 

και... τελος παντων μιλαω για το μοτερ του ζ με wr πραγματα... το κλασσικο δλδ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ζ μου φοράει την κανονική την μπιελα την μαμα...το προηγούμενο φορούσε την κοντη και έτσι απ'ότι μου είπανε είχε πιο μεγάλη διαδρομή...γι'αυτό αργούσε να ανοίξει από τις 6 μέχρι το τέλος τις στροφές..αλλά όταν άνοιγε το μηχανάκι πετούσε...κατέβαζε με τετάρτη το κοντέρ...και μετρημένο με αυτοκίνητο διπλός έβγαλε 145...και μόνος 165..αλλά στα 2 ανοίγματα έβγαζε ρουλεμαν στροφαλου...αυτα για το προηγούμενο ζ...τώρα αυτό φοράει τα ίδια πράγματα με το προηγούμενο μου ζ εκτός την μπιελα που είναι η μαμα και και το καρμπυρατερ που στο προηγούμενο μου ζ ήτανε μαμα και σ'αυτό που εχω τώρα φορώ 32 και τώρα το μηχανάκι δεν πάει ...γιατί;

 

Φίλε protogeo μια χαρά την έκανα την ερώτηση και δεν θυμάμαι να σε ρώτησα αν έβαλες ολόκληρο μοτερ wr...απλά σε ρώτησα αν έκανες υδροψυκτο το ζ με τα δικα του πράγματα ή αν έβαλες πράγματα από wr...σε ρώτησα γιατί ένας γνωστός μου μου είπε ότι έκανε το ζ του υδροψυκτο χωρίς να βάλει πράγματα από wr πάνω...απλά το πήγε σε ένα μάστορα και με 1000 ευρώ και κάτι παραπάνω του έκανε το ζ του υδροψυκτο...τώρα τι έκανε και πως δεν ξέρω...γι'αυτό σε ρώτησα...χωρίς πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ζ μου φοράει την κανονική την μπιελα την μαμα...το προηγούμενο φορούσε την κοντη και έτσι απ'ότι μου είπανε είχε πιο μεγάλη διαδρομή...γι'αυτό αργούσε να ανοίξει από τις 6 μέχρι το τέλος τις στροφές..αλλά όταν άνοιγε το μηχανάκι πετούσε...κατέβαζε με τετάρτη το κοντέρ...και μετρημένο με αυτοκίνητο διπλός έβγαλε 145...και μόνος 165..αλλά στα 2 ανοίγματα έβγαζε ρουλεμαν στροφαλου...αυτα για το προηγούμενο ζ...τώρα αυτό φοράει τα ίδια πράγματα με το προηγούμενο μου ζ εκτός την μπιελα που είναι η μαμα και και το καρμπυρατερ που στο προηγούμενο μου ζ ήτανε μαμα και σ'αυτό που εχω τώρα φορώ 32 και τώρα το μηχανάκι δεν πάει ...γιατί;

 

Οσο πιο κοντη η μπιελα τοσο πιο μικρη η διαδρομη.Οσο πιο μγαλη η διαμετρος του πιστονιου σε σχεση με την διαδρομη τοσο πιο υπερτετραγωνος ο κινητηρας αρα και πολυστροφικος με αποτελεσμα να βγαζεο ολη την δυναμη του να την βγαζει στα ψηλα και στα χαμηλα να ειναι ψοφιο το μηχανακι.Η γνησια η διαδρομη στο Ζ ειναι 54 χιλιοστα.Εσυ την μικρηνες?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο κοντη η μπιελα τοσο πιο μικρη η διαδρομη.Οσο πιο μγαλη η διαμετρος του πιστονιου σε σχεση με την διαδρομη τοσο πιο υπερτετραγωνος ο κινητηρας αρα και πολυστροφικος με αποτελεσμα να βγαζεο ολη την δυναμη του να την βγαζει στα ψηλα και στα χαμηλα να ειναι ψοφιο το μηχανακι.Η γνησια η διαδρομη στο Ζ ειναι 54 χιλιοστα.Εσυ την μικρηνες?

 

φιλε mad το παιδι ειπε οτι τωρα εχει την μαμα μπιελα

Link to comment
Share on other sites

http://img259.imageshack.us/img259/5386/0171n.jpg http://img259.imageshack.us/img259/0171n.jpg/1/w800.png

 

http://img513.imageshack.us/img513/8915/0172i.jpg http://img513.imageshack.us/img513/0172i.jpg/1/w800.png

 

το ζετ μου είναι απο τα πίο καλοδιατηρημένα και προσεγμένα χώρις κανένα πρόβλημα, εκτος απ'οτι θελω 4 πλαστικα απο την yamaha και φοραώ ακομα τα παλία που είχε ο προίγουμενος, ολα δούλεύουν όπως πρέπει . το σωληνακι είναι τον αναθιμίασεων φιλε protogeo και κατά την λειτουργεια του μηχάνακιου γεμίζει με ακαυστο βενζινόλαδο το οποιο το βαζώ πάλι στα καρτερ , ή τα πέταω . την πινακίδα την φόραω για να δείχνω οτι είμαι καλο παιδι στους φίλους του μοτοσύκλετιστη κοινώς ( ζηταδες , μπατσους κλπ ) μιας και ειμαι ανηλικος ακόμα και εχώ 50αρισιο διπλόμα ακομα , μολις εχώ το 125 διπλόμα ολα θα γίνουν. Οσο για το αν δικαιόθηκα ναι , πραγματί αξιζεί την γερή οικόνομια και την υπομονή για την καταλληλη αγορα του Ζ αν και το εχώ εδώ και 6 μήνες και το πείρα τελείως χαρχαλό με την τρυπά του grand canyon για σασι που πειρε ποδί. παντώς το γκάζι δεν με εφτάσε και παώ τώρα για ...ΖΧ-6R 636...

το ζετ φυσίκα δεν πουλίεται , μετα απο την μεγάλη θα είναι το μικρό πατινι μου και θα το βγάλω με κυλινδροκεφαλή WR .

ειδου η συνέχεια..

http://img259.imageshack.us/img259/4043/20070418bikepics868921f.jpg http://img259.imageshack.us/img259/20070418bikepics868921f.jpg/1/w800.png

 

τελίκα mad κατι ξερείς και το ελέγες... το γκαζί είναι γλύκο...και πότε δεν είναι αρκετο...

και.. παίδες φορατε παντά κράνος..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε protogeo μια χαρά την έκανα την ερώτηση και δεν θυμάμαι να σε ρώτησα αν έβαλες ολόκληρο μοτερ wr...απλά σε ρώτησα αν έκανες υδροψυκτο το ζ με τα δικα του πράγματα ή αν έβαλες πράγματα από wr...σε ρώτησα γιατί ένας γνωστός μου μου είπε ότι έκανε το ζ του υδροψυκτο χωρίς να βάλει πράγματα από wr πάνω...απλά το πήγε σε ένα μάστορα και με 1000 ευρώ και κάτι παραπάνω του έκανε το ζ του υδροψυκτο...τώρα τι έκανε και πως δεν ξέρω...γι'αυτό σε ρώτησα...χωρίς πράγματα

 

το ζ γινεται υδροψυκτο 1) με πραγματα απο DT ή WR... πανω στο μοτερ του ζ.. 2) ολοκληρο μοτερ wr ή dt...

το μοτερ του ζ να γινει υδροψυκτο μονο του χωρις πραγματα απο DT ή WR ΔΕΝ γινεται:)

 

Η γνησια η διαδρομη στο Ζ ειναι 54 χιλιοστα.

 

η διαδρομη του ζ ειναι 54.8:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

παντώς το γκάζι δεν με εφτάσε και παώ τώρα για ...ΖΧ-6R 636...

το ζετ φυσίκα δεν πουλίεται , μετα απο την μεγάλη θα είναι το μικρό πατινι μου και θα το βγάλω με κυλινδροκεφαλή WR .

ειδου η συνέχεια..

παίδες φορατε παντά κράνος..

 

Αν οντως πας για το νιντζακι το 636 η 1η σου κινηση ειναι να πουλησεις το ζ...

κ εγω που πηρα το sxv 4.5 και κρατησα και το ζ μλκια εκανα...

το ενα ειναι παπι και θα παραμεινει παπι οτι και να του βαλεις πανω.. (οπως εγω)

το αλλο ειναι μηχανη:!: πιο πολλα γκαζια.. φρενα απο αλλο πλανητη... εχεις φωτα και οχι το κερι του ζ που εχει και φωτηζει... δεν εχεις τους κραδασμους που εχει το παλιοπαπο... τι να λεμε... εγω καθε φορα που περνω το ζ για να το στρωσω μου μουδιαζει το χερι επειδη εχω μαθει με το sxv που δεν εχει καθολου κραδασμους...

Οποτε η συμβουλη μου ειναι εφ'οσον πας για μηχανη πουλα το να το ξεφορτωθεις..:)

 

και οσο για το κρανος +1000!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω φιλε protogeo αλλα είναι το πρώτο μου παπακί και το αγάπαω πολύ γιατι οσο νανέ 1ο μου μήχανακι ειναι και με αυτο έμαθα οτι εμάθα... ευτιχώς για μένα ειναι οτι καταλαβά νώρις πως οτι και να του βάλω πανώ... μεγαλή μηχανη δεν γινεται... και γλύτοσα πολλα λέφτα. Το κατάλαβα πηγαινοντας ασπροβαλτα-τουζλα ( 20 χλμ ) με το ζετ απο την εγνατία και τους εβλεπά ολους με μήχανες street , on-off , SS . και εγω να την παλευω με 80-100 km/h . ασε που με έκαψε 4ευρω βενζινή μονο για να πάω...αντε να γίνω 18 και να είμαι τουλαχιστον νόμιμος με το ζ :)
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω φιλε protogeo αλλα είναι το πρώτο μου παπακί και το αγάπαω πολύ γιατι οσο νανέ 1ο μου μήχανακι ειναι και με αυτο έμαθα οτι εμάθα... ευτιχώς για μένα ειναι οτι καταλαβά νώρις πως οτι και να του βάλω πανώ... μεγαλή μηχανη δεν γινεται... και γλύτοσα πολλα λέφτα. Το κατάλαβα πηγαινοντας ασπροβαλτα-τουζλα ( 20 χλμ ) με το ζετ απο την εγνατία και τους εβλεπά ολους με μήχανες street , on-off , SS . και εγω να την παλευω με 80-100 km/h . ασε που με έκαψε 4ευρω βενζινή μονο για να πάω...αντε να γίνω 18 και να είμαι τουλαχιστον νόμιμος με το ζ :)

 

κ εμενα το 1ο μου μηχανακι ηταν φιλε και το γουσταρα κ ακομα το γουσταρω... ΑΛΛΑ μετα θα σου σπαει τα νευρα.. ακου τι σου λεω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα καλυτερα reed για το Ζ?

τα v-force ειναι καλητυρα απο DT200?

 

ναι φιλε μου ειναι καλυτερα.. και ασε που δεν θελει ανοιγμα για να μπουν τα vforce οπως του DT

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα καλυτερα reed για το Ζ?

τα v-force ειναι καλητυρα απο DT200?

 

Στα Ζ τα καλυτερα ειναι τα v force,και αμα το εχεις πειραγμενο βαζεις μεγαλυτερη ριντερια απο του Ζ,πχ βαζεις v force απο wr.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα Ζ τα καλυτερα ειναι τα v force,και αμα το εχεις πειραγμενο βαζεις μεγαλυτερη ριντερια απο του Ζ,πχ βαζεις v force απο wr.

 

εκει ομως δεν ειναι μονο εβαλες την reedιερα και τελειωσες... θες και αλλα πραγματα:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

εκει ομως δεν ειναι μονο εβαλες την reedιερα και τελειωσες... θες και αλλα πραγματα:shifty:

 

Αυτο λεω και εγω.....ειναι για πειραγμενα μηχανακια:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 v force δεν υπαρχουν παιδια? η v force 125 και η 200 ? και ειναι για τα αναλογα καρτερ και κύλινδροπιστονα? νομιζώ και στις 2 περιπτώσεις χρειαζεσαι μεγάλο καρπιρατερ 36μμ και πανω. αν κανώ λαθος διορθώστε με.
Link to comment
Share on other sites

2 v force δεν υπαρχουν παιδια? η v force 125 και η 200 ? και ειναι για τα αναλογα καρτερ και κύλινδροπιστονα? νομιζώ και στις 2 περιπτώσεις χρειαζεσαι μεγάλο καρπιρατερ 36μμ και πανω. αν κανώ λαθος διορθώστε με.

 

Oι v force ρε φιλε πανε με τα μοντελα.Αμα εχεις 125αρη μηχανακι βαζεις v force για 125,αμα εχεις 125αρη πειραγμενο βαζεις πχ απο 200-250cc μοντελο.Βεβαια δεν κανουν ολες οι ριντεριες στο Ζ,μερικες θελουν φτιαξιμο στα καρτερ.Συνηθως στα πειραγμενα Ζ βαζουν απο wr 200.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 v force δεν υπαρχουν παιδια? η v force 125 και η 200 ? και ειναι για τα αναλογα καρτερ και κύλινδροπιστονα? νομιζώ και στις 2 περιπτώσεις χρειαζεσαι μεγάλο καρπιρατερ 36μμ και πανω. αν κανώ λαθος διορθώστε με.

 

Oι V-Force 3 ειναι οι καλυτερες.Και ειναι ενα μοντελο στο Ζ.Σταθερο μεγεθος.Για να βαλεις μεγαλυτερη πρεπει να φας τα καρτερ οπως στου Dinamik.Kαι λογικα θα μπανει απο WR.

Link to comment
Share on other sites

Oι V-Force 3 ειναι οι καλυτερες.Και ειναι ενα μοντελο στο Ζ.Σταθερο μεγεθος.Για να βαλεις μεγαλυτερη πρεπει να φας τα καρτερ οπως στου Dinamik.Kαι λογικα θα μπανει απο WR.

 

σωστος ο φιλος.. μπαινει vforce3 απο wr αλλα μετα θελεις ρυθμισεις με αβανς κτλ κτλ κτλ κτλ.. οποτε βαζεις μια vforce3 για ζ και εισαι κομπλε;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...