Jump to content

Xiaomi redmi Note 4 - MediaTek vs Snapdragon


iobelika
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω την γνώμη σας παιδιά για το κινητό αυτό. Το θέμα μου είναι ότι έχω μια δωρο-επιταγή από public και είμαι έτοιμος να πάρω τη MediaTek έκδοση αλλά σκέφτομαι ότι ίσος δεν κρατήσει στο χρόνο λόγο ROMS ενώ με το snapdragon θα κρατήσει περισσότερο. Τι να κάνω ? Nα πάρω το Mediatek ή το snapdragon ?? Βασικά και ποιο είναι καλύτερο κινητό, camera, μπαταρία, κτλπ ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Edited by iobelika
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φερει το public το snapdragon.

 

Για μενα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι η αυτονομια οπου ο snapdragon λενε βγαζει 10+ ωρες sot (τωρα στη πραξη δεν ξερω, δεν το εχω).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φερει το public το snapdragon.

 

Για μενα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι η αυτονομια οπου ο snapdragon λενε βγαζει 10+ ωρες sot (τωρα στη πραξη δεν ξερω, δεν το εχω).

Χαχαχα!! 10+ ώρες sot? Έτσι λένε?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!! 10+ ώρες sot? Έτσι λένε?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τσεκαρε εδω

 

Παντως δεν μου κανει εντυπωση γιατι στο redmi note 3 pro εφτανα τις 7-8 ωρες sot που ειχε 28nm επεξεργαστη. Οποτε με τον 14nm το 10+ ωρες δεν το θεωρω απιστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε εδω

 

Παντως δεν μου κανει εντυπωση γιατι στο redmi note 3 pro εφτανα τις 7-8 ωρες sot που ειχε 28nm επεξεργαστη. Οποτε με τον 14nm το 10+ ωρες δεν το θεωρω απιστευτο.

Αν το έχεις μόνο για παιχνίδια και wifi χαίρω πολύ! Βάλτου μια sim με 4g όλη μέρα και μετά ας κάνει ένα review! Της δικιάς μου το RN4 με mtk με χρήση σαν τηλέφωνο, δεδομένα, viber, ίντερνετ κτλ πιάνει max 5 ώρες SOT με μιάμιση μέρα αφόρτηστο! Δεν λέω ότι ο snapdragon δεν τα πιάνει, προς Θεού, αλλά όχι και 10+ ώρες. Τσπ, οποίο και να πάρεις για μένα είναι vfm οπότε άφοβα ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φερει το public το snapdragon.

 

Για μενα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι η αυτονομια οπου ο snapdragon λενε βγαζει 10+ ωρες sot (τωρα στη πραξη δεν ξερω, δεν το εχω).

 

Αποκλείεται λες να το φέρει? όσοι το έχουν στο skroutz είναι απο κίνα απευθείας ?

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι το note 4x εκτός από καλύτερη αυτονομία, έχει και καλύτερη κάμερα...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι το note 4x εκτός από καλύτερη αυτονομία, έχει και καλύτερη κάμερα...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την ίδια κάμερα δεν έχουν; Πάντως υποτίθεται ότι οι εκδόσεις με snapdragon εχουν την 800αρα και το redmi 4 δεν την έχει. Και ίσως δεν την έχει και το 4x...

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις μόνο για παιχνίδια και wifi χαίρω πολύ! Βάλτου μια sim με 4g όλη μέρα και μετά ας κάνει ένα review! Της δικιάς μου το RN4 με mtk με χρήση σαν τηλέφωνο, δεδομένα, viber, ίντερνετ κτλ πιάνει max 5 ώρες SOT με μιάμιση μέρα αφόρτηστο! Δεν λέω ότι ο snapdragon δεν τα πιάνει, προς Θεού, αλλά όχι και 10+ ώρες. Τσπ, οποίο και να πάρεις για μένα είναι vfm οπότε άφοβα ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα σου ειπα οτι με το rn3pro επιανα το 7ωρο ανετα. Απο το Mtk ειναι η μερα με τη νυχτα σε καταναλωση. Στο mtk επιανα 5-6 ωρες sot οπως λες και εσυ ενω στο rn3pro επιανα 7+. Επειδη ομως το 4 snapdragon αναμενεται ναι εχει καλυτερη καταναλωση απο το 3, το 10+ δεν μου φαινεται απιστευτο.

 

Το βιντεο που εβαλα μπορει μεν να ηταν με wifi αλλα επαιζε παιχνιδια που ρουφανε πολυ περισσοτερο απο viber/messenger και εβγαλε σχεδον 15 ωρες. Ποσες ωρες να χανε δηλαδη απο 4g? Πανω απο 5 δεν νομιζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την ίδια κάμερα δεν έχουν; Πάντως υποτίθεται ότι οι εκδόσεις με snapdragon εχουν την 800αρα και το redmi 4 δεν την έχει. Και ίσως δεν την έχει και το 4x...

 

Εχει μεν αλλο αισθητηρα αλλα σε συγκριτικα μου φανηκαν πανω κατω ιδια.

 

Η κυρια διαφορα οπως ειπα ειναι η αυτονομια. Στα + θα εβαζα οτι θα παρει και Nougat και οτι μπορεις να παιξεις με custom roms.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το note 4 έχει Samsung αισθητηρα ενω το note 4x έχει sony imx 258. Σε reviews λένε ότι είναι βελτιωμένη η κάμερα

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το note 4 έχει Samsung αισθητηρα ενω το note 4x έχει sony imx 258. Σε reviews λένε ότι είναι βελτιωμένη η κάμερα

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ετσι λενε αλλα εσυ ειδες διαφορα; Οτι διαφορα ειδα ηταν περισσοτερο σε επιπεδο jpeg engine (καλυτερο Optimization σε contrast/saturation... σαν να λεμε photoshop) παρα στην ποιοτητα της φωτογραφιας (λεπτομερια, θορυβος, χρωματα κλπ).

 

Για μενα σημαντικοτερο ειναι αν εφτιαξαν το βιντεο που ελαχιστα να πεσει ο φωτισμος ριχνει καρε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα παιδια

θελω να παρω το Xiaomi Redmi Note 4.αλλα δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι καλητερο στο Snapdragon η το μτκ εσεισ πιο

λετε να παρω ευχαριστψ

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω απο κινιτα μπορεισ να μου εξειγεισεις γιατι καλητερα snapdragon.

ευχαριστω πολυ εκτο προτερων

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω απο κινιτα μπορεισ να μου εξειγεισεις γιατι καλητερα snapdragon.

ευχαριστω πολυ εκτο προτερων

 

Ο Snapdragon υπερτερει στα εξης:

Custom Rom,Kernel,Root.Γενικα πιο ευκολα μπορεις να το πειραξεις.Εχει καλυτερο GPS απο τους Mediatek.Δηλαδη ειναι πιο αξιοπιστοι και φαινεται στο Google Maps.Επισης εχει την 800αρα για το 4G.Και επειδη πολλοι ρωτανε γιατι χρειαζεται,οι λογοι ειναι οι εξης.Οι παροχοι (Cosmote,Vodafone,Wind) εχουν 4G στα 800/1800/2600.Τα κινεζικα κινητα υποστηριζουν τις μπαντες 1800 και 2600.Την 800 ομως οχι,γιατι προοριζονται για την Κινα και οχι για ευρωπη.Η 800 ομως ειναι μια συχνοτητα η οποια ηταν στην αναλογικη τηλεοραση και τωρα περασε στην κινητη.Η καλυψη της ειναι ισαξια του 2G.Το 2G παιζει στα 900 και 1800.Το 4G στα 800 φτανει το 2G στα 900 σε καλυψη.Πολλες φορες θα δεις Gprs-Edge.Αμα το κινητο σου εχει την 800 θα δεις και 4G.Η B20 χρησιμοποιειται και απο τις τρεις.Η Wind επειδη ανεκαθεν ειχε θεματα με τη καλυψη την εχει κανει βασικη μπαντα.Οπου αναβαθμιζει τα τελευταια 2 χρονια εχει B20 κυριως ειδικα στην επαρχια και νησια.Οι αλλες 2 επειδη αρχισαν το στησιμο εδω 2 χρονια πριν τη Wind,απο το 2013 εχουν την 1800 ως βασικη γιατι ειχαν ηδη φασμα στα 1800 λογω του 2G.Αλλα τωρα προσθετουν στους σταθμους τους και οι 2.Η Cosmote για να καλυψει τα κενα που εχει τωρα και φυσικα λογω του VoLTE,δηλαδη την δυνατοτητα κλησεων μεσω 4G η οποια ειναι διαθεσιμη στα συμβολαια.

Η Vodafone το ιδιο και επισης κανει συνεγκαταστασεις με τη Wind.Χωρις την B20 θα εχεις θεμα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο Snapdragon υπερτερει στα εξης:

Custom Rom,Kernel,Root.Γενικα πιο ευκολα μπορεις να το πειραξεις.Εχει καλυτερο GPS απο τους Mediatek.Δηλαδη ειναι πιο αξιοπιστοι και φαινεται στο Google Maps.Επισης εχει την 800αρα για το 4G.Και επειδη πολλοι ρωτανε γιατι χρειαζεται,οι λογοι ειναι οι εξης.Οι παροχοι (Cosmote,Vodafone,Wind) εχουν 4G στα 800/1800/2600.Τα κινεζικα κινητα υποστηριζουν τις μπαντες 1800 και 2600.Την 800 ομως οχι,γιατι προοριζονται για την Κινα και οχι για ευρωπη.Η 800 ομως ειναι μια συχνοτητα η οποια ηταν στην αναλογικη τηλεοραση και τωρα περασε στην κινητη.Η καλυψη της ειναι ισαξια του 2G.Το 2G παιζει στα 900 και 1800.Το 4G στα 800 φτανει το 2G στα 900 σε καλυψη.Πολλες φορες θα δεις Gprs-Edge.Αμα το κινητο σου εχει την 800 θα δεις και 4G.Η B20 χρησιμοποιειται και απο τις τρεις.Η Wind επειδη ανεκαθεν ειχε θεματα με τη καλυψη την εχει κανει βασικη μπαντα.Οπου αναβαθμιζει τα τελευταια 2 χρονια εχει B20 κυριως ειδικα στην επαρχια και νησια.Οι αλλες 2 επειδη αρχισαν το στησιμο εδω 2 χρονια πριν τη Wind,απο το 2013 εχουν την 1800 ως βασικη γιατι ειχαν ηδη φασμα στα 1800 λογω του 2G.Αλλα τωρα προσθετουν στους σταθμους τους και οι 2.Η Cosmote για να καλυψει τα κενα που εχει τωρα και φυσικα λογω του VoLTE,δηλαδη την δυνατοτητα κλησεων μεσω 4G η οποια ειναι διαθεσιμη στα συμβολαια.

Η Vodafone το ιδιο και επισης κανει συνεγκαταστασεις με τη Wind.Χωρις την B20 θα εχεις θεμα.

 

Περαν ολων αυτων ξεχασες τα 4 σημαντικοτερα. Σχεδον διπλασια αυτονομια, καλυτερη αποδοση στο gaming, καλυτερη καμερα και θα παρει update σε Nougat

Link to comment
Share on other sites

kai pia rom prepei na exei?

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και ποια ρομ πρεπει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίζει δυνατά ο SnapDragon, γενικά αν έχει την επιλογή, πάνε στα σίγουρα με τον SD.

Αν σκεφτείς ότι μια εταιρεία που κατα κόρον χρησιμοποιεί MediaTek, στα premium κινητά της βάζει τον Exynos της Samsung, δε μιλάω για άλλη πλήν της Meizu.

Εγώ σήμερα με ρώτησε ένας φίλος, και ως κάτοχος 5ετίας Xiaomi με Snapdragon, τον έστειλα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...