Jump to content

SDSL Telepassport


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είμαι στην τρίτη περίπου μέρα με 512 και ήδη βλέπω download από streamload 80 από microsoft μέχρι 69 έχω δει και μία φορά χτεσ βράδυ για 2 λεπτά από overnet 110, από dc++ ούτε που να το συζητάω ποτέ δεν έχω δει πάνω από 30.

ίσως ήταν λάθος η λέξη εκθετικά σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι αριθμητικά.ίσως πάζουν ρόλο και άλλοι πάραγοντες όπως πχ το ότι όταν μού μέτρησαν τη γραμμή μου είπαν ότι ήμουν τότε ο πιο κοντινός πελάτης με sdsl μεμόλις 242 μέτρα καλωδίου απόσταση από τον κόμβο. Ίσως για αυτό βλέπω και τέτοιες ταχύτητες ΣΤΑΘΕΡΑ.

ίσως πάλι φταίνε τα μηχανηματάκια που χρησιμοποιώ για να κατεβάζω, αλλά έχω αυτά που δίνει η telepassport, ένα telinous και ενα cpg της verso.

τέσπα ευχαριστώ και παλι όλους για τις απορίες που μου λύσατε.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όταν έχεις σύνδεση 512, δεν μπορείς να ξεπεράσεις τα 64 με overheads που να χτυπιέσαι. Απλά δεν έχεις σύνδεση περιορισμένη στα 512, τα ίδια κάνει και η vivodi στο upload.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την 128αρα μου κατεβάζω περίπου στα 13,5.

Και στο dc++ πιάνει καλές ταχύτητες.

Απλά κι εγώ είμαι για αναβάθμιση... με βλέπω για 384 σιγά σιγά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εβαλα 384 :up:

Η ταχύτητα σπάνια πέφτει κάτω απο 40!

Συνήθως παίζω στα 41 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 384 :up:

Η ταχύτητα σπάνια πέφτει κάτω απο 40!

Συνήθως παίζω στα 41 :cool:

 

Ποια ηταν η διαδικασια για να αναβαθμιστεις?Ποσες μερες πηρε?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ηταν η διαδικασια για να αναβαθμιστεις?Ποσες μερες πηρε?

 

Εστειλα χτές το μεσημέει με fax στο αρμόδιο τμήμα τα στοιχεία μου (αφμ, κωδικό πελάτη κλπ).

Σήμερα κατα τις 11 το πρωϊ ΠΕΤΑΓΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα χτές το μεσημέει με fax στο αρμόδιο τμήμα τα στοιχεία μου (αφμ, κωδικό πελάτη κλπ).

Σήμερα κατα τις 11 το πρωϊ ΠΕΤΑΓΑ!

 

Ωραια ωραια :D Καλως ηρθες στη πραγματικη ευρυζωνικοτητα :yahoo: :up:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ωραια :D Καλως ηρθες στη πραγματικη ευρυζωνικοτητα :yahoo: :up:

 

Να σαι καλά. Την πραγματική ευρυζωνικότητα την έχω ξαναζήσει όταν έμενα στο Liverpool με Τ1. :alien:

Ωραίες εποχές

Link to comment
Share on other sites

Aπορίες - ερωτήσεις:

1. Ποιότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας;

2. Η εγκατάσταση του εξοπλισμού γίνεται μόνο από τεχνικό της εταιρίας;

3. Κανένα νέο για τη φορητότητα αριθμού ΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Aπορίες - ερωτήσεις:

1. Ποιότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας;

2. Η εγκατάσταση του εξοπλισμού γίνεται μόνο από τεχνικό της εταιρίας;

3. Κανένα νέο για τη φορητότητα αριθμού ΟΤΕ;

 

1.Πάρα πολύ καλή. Με εξαίρεση κάποιες φορές που βγάζει μια μικρή ηχώ το 1ο δευτερόλεπτο της συνομιλίας (μιλάμε για λεπτομέρειες)

 

2.Ναι. Γίνεται μόνο απο τεχνικό γιατί έχει δουλειά και στο "κιβώτιο" με τις γραμμές του ΟΤΕ πράγμα που μόνο οι τεχνικοί ξέρουν. Αλλωστε είναι free!!

 

3. Λένε οτι τέλη Μαϊου θα εφαρμοστεί. Κι εγω την περιμένω γιατί την γραμμή ΟΤΕ την κρατάω ακόμα για να μεταφέρω το νούμερο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Αρχίζω να λοξοκοιτάω την TPH, καθώς η Vivodi, της οποίας είμαι συνδρομητής στο dsl, δεν προσφέρει το dslphone ακόμη στην περιοχή μου σε αντίθεση με την TPH, που με καλύπτει, αλλά θέλω να κρατήσω και το νούμερό μου... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Αρχίζω να λοξοκοιτάω την TPH, καθώς η Vivodi, της οποίας είμαι συνδρομητής στο dsl, δεν προσφέρει το dslphone ακόμη στην περιοχή μου σε αντίθεση με την TPH, που με καλύπτει, αλλά θέλω να κρατήσω και το νούμερό μου... :confused:

 

Σου συνιστώ να ξεκινήσεις να κάνεις την αίτηση γιατί μπορεί να πάρει κανα μήνα μέχρι να συνδεθείς. Οποτε θα φτάσει Μαϊος...

Απλά φοβάμαι μήπως ο ΟΤΕ σαμποτάρει την φορητότητα και το θέμα πάρει παράταση αν και δεν το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mipos kserei kaneis pos mpainei stin selida toy router tis telepassport telindus 1421????? Pia ip kai yparxei password? Prepei na mpo gia na kano kapies ritmiseis stis portes sta NAPT.

 

Είναι κλειδωμένο από την telepassport. Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις (εξηγώντας γιατί θέλεις να μπείς);

Link to comment
Share on other sites

Tous pira alla arnountai na mou dosoun acess legontas oti ta mixanimata einai idioktisia tous. Ego omos den mporo na tous perno kathe ligo kai ligaki kai na tous leo anoikste mou aytin tin porta anoikste tin alli. Malon oi kyrioi tis telepassport dinoun fthno internet alla epithimoun na mpainoume gia serfing kai mail mono. Yparxoyn omos kai alles ypiresies sto internet poy prepei na litourgisoume. Kai me ayton to tropo soy lene kopse ton laimo sou ego mono ayta dino. A P A R A D E K T O. Sygekrimena epikoinono meso programaton kataskeyis istoselidon me skotia kai ameriki opou briskontai oi Alloi webmaster ton site kai den mporo na bgo apo to sygekrimeno programma giati prepei na mpo sta settings ton Napt kai na kano anakateythinsi. 2 mera simera pou exo Telepasport kai apo ti blepo 3h den tha yparksei tha tin kopso maxairi me tin mia.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.....

Είναι δηλαδή κλειδωμένα τα port και δεν μπορει κανείς να σηκώσει services με σύνδεση sdsl telepassport.

Υπάρχει τουλάχιστον η δυνατότητα να σου βάλουν με κάποιο τρόπο ip spoofing ώστε να πέρνεις εσύ την IP address σε ένα μηχάνημα σου και να μην την πέρνει ο router?

Ή στη χειρότερη περίπτωση μπορούν να σου βάλουν ανακατευθυνση σε όλες τις πόρτες σε ένα μηχάνημα σου με συγκεκριμένη non-routable IP εκτός από τις 2-3 πόρτες που μπορεί να θέλουν για administration του voip & του router?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.....

Είναι δηλαδή κλειδωμένα τα port και δεν μπορει κανείς να σηκώσει services με σύνδεση sdsl telepassport.

 

Δε νομίζω ότι τα κλειδώνουν...

 

Για να σηκώσεις Services πρέπει ή να σου εκχωρηθούν πραγματικές IP για κάθε μηχανάκι που θα βγαίνει έξω, ή να κάνεις port forwarding για κάθε service αν χρησιμοποιείς private IP's εσωτερικά. Μερικοί SOHO routers υποστηρίζουν τη λειτουργία "default server" με την οποία γίνεται port forwarding σε συγκεκριμένη IP.

 

Έχω πάντως την αίσθηση ότι ο ίδιος ο Router της TP παίρνει private IP στο WAN Interface του και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Στην περίπτωση αυτή δεν παίζει να σηκώσεις Services εκτώς κι αν η TP σου κάνει NAT σε πραγματική IP στην άλλη άκρη...

 

Υπάρχει τουλάχιστον η δυνατότητα να σου βάλουν με κάποιο τρόπο ip spoofing ώστε να πέρνεις εσύ την IP address σε ένα μηχάνημα σου και να μην την πέρνει ο router?

 

To IP Spoofing στο οποίο αναφέρεσαι είναι λίγο άσχετο.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω ιδιαίτερα απο τα τεχνικά στοιχεία που λέτε, θα πω το εξής.

Η tp έχει κάποιες πόρτες κλειστές για λόγους ασφαλείας. Νομίζω πως όλοι το κάνουν αυτό.

Επίσης στο συμβόλαιο της sDSL νομίζω πως αναφέρονται κάποια πράγματα τύπου... "δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις την sDSL για να σηκώσεις services".

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου φίλε valerio, όταν λέω κάτι, ξέρω πολύ καλά τι λεω.

 

Υπάρχουν τεσσερις επιλογές για να βλέπεις το internet:

1. Πέρνεις στατική routable ΙΡ διευθυνση (είναι απαραίτητο σε ειδικές περιπτώσεις, πχ εάν θέλεις να βάλεις dns server, το χρεώνουν πανάκριβα, %$^#$#@$)

2. Πέρνεις μια δυναμική routable ΙΡ διευθυνση στο router σου ή στο PC σου (εάν χρησιμοποιείς USB). Η διευθυνση μπορεί να αλλάζει σε τακτά χρονικά διατήματα αλλα μπορείς να σηκώσεις διάφορα services.

3. Πέρνεις μια στατική ή δυναμική non-routable ΙΡ διευθυνση (συχνά στο 10.χ.χ.χ) η οποία γίνεται mapped σε μια routable δυναμική ή στατική διεύθυνση όταν βγαίνεις στο Internet. Εδώ κάποια services πρεπει να ξέρουν πώς θα παίξουν σε μια τετοια περίπτωση για να δουλέψουν.

4. Πέρνεις μια στατική ή δυναμική non-routable ΙΡ διευθυνση (συχνά στο 10.χ.χ.χ) η οποία γίνεται mapped σε μια routable δυναμική ή στατική που την μοιράζεσαι όμως και με άλλους χρήστες. Κοινώς τέρμα τα services. Μόνο να σου την δίνουν τσαμπα μια τέτοια περίπτωση. Ούτε η αιθιοποία δεν έχει τέτοια.

 

Στις περιπτώσεις 1,2,3 υπάρχει μια routable ΙΡ διεύθυνση την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις από έξω για να συνδεθείς προς τα μέσα. Στην 3 περίπτωση όμως ο υπολογιστής σου ή ο router σου δεν την ξέρει ποια είναι γιατί ο ίδιος νομίζει ότι έχει την non-routable.

 

Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς modem (αρα δεν εχουμε ΝΑΤ, μονο ένας υπολογιστής βλέπει internet & περνει ΙΡ από τον provider) τότε μπορείς να σηκώσεις ότι services θέλεις χωρίς να ρωτήσεις τον provider εκτός κι αν αυτός σου τα κόβει μετά το ΑΤΜ. Κοινώς δηλαδή σε εκμεταλευεται δηλαδή.

 

Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς router για να συνδέσεις >1 μηχανήματα παίζει το NAT όπου όλοι οι εκ των έσω υπολογιστές φαίνονται σαν να έχουν την ίδια ΙΡ διευθυνση από έξω. Έτσι, ένα request Που ξεκινάει από απέξω ο router δεν ξέρει που να το στείλει εκτός εάν εσύ του βάλεις το συγκεκριμένο port στειλε το σε αυτη την ΙΡ διευθυνση (Port forwarding)

 

Το port forwarding το ρυθμίζεις από το router και χρειαζεσαι κάτι βασικό: να έχεις admin προσβαση στο router, που εάν κατάλαβα καλά δεν σου δίνουν το password για να έχεις..... understood ?

 

Μια και η παπαγαλία δεν είναι το forte μου και προτιμώ να σκέφτομαι πιο δημιουργικά χρήσεις του IP spoofing να σου μια ιστορία...:

 

Έστω οτι ο καλός θεός δεν μου έστειλε USB modem με drivers για linux. Πάω να πάρω ένα ADSL router και συνδεομαι με ethernet αλλα θέλω να πέρνει ο Η/Υ την ΙΡ διευθυνση που δίνει ο provider. Λες εάν μάθω τον router μου να κάνει ΙΡ spoofing, και να δίνει με DHCP την διευθυνση που δίνει ο provider στον linux μηχανάκι μου, και αυτός (ο router) να πέρνει κάποια που του δίνω εγώ, και να είναι ενημερωμένο και το μηχανακι μου για το τι συμβαίνει μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το IP spoofing πιο δημιουργικά από ότι μέχρι σήμερα εχεις κατάφερει να ανακαλύψεις; Και μήπως πλέον το μηχανάκι μου βλέπει και το βλέπουν σαν είναι αυτό στο δίκτυο και όχι ο router και δεν χρειαζομαι αποιδηματικό όρχεων μετά που θα (εάν) πείσω τον provider να μου ανοίξει μια πορτα?

 

Ελπίζω να αυξήθηκαν οι γνώσεις μερικών fan της telepassport με αυτό το post....

 

Τελικά μπορεί κάποιος fan της tele-passport να μας εξηγησει σε τι χρησιμευει το ανεβασμένο upload όταν δεν μπορείς να έχεις services; Μονο για να χρησιμοποιησεις κάποιον άλλον voip provider, μπορώ να φανταστώ σαν λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι χρησιμευει το ανεβασμένο upload όταν δεν μπορείς να έχεις services; Μονο για να χρησιμοποιησεις κάποιον άλλον voip provider, μπορώ να φανταστώ σαν λόγο...

 

Οπως το λές είναι. Εγω τουλάχιστον χρησιμοποιώ πολύ το skype και netmeeting. Και το 384/384 μέ έχει βολέψει αφάνταστα.

Ομως βοηθάει πολύ και στην αποστολή μεγάλων e-mail.

 

Επειδή φάινεται οτι ξέρεις αρκετά φαντάζομαι πως γνωριζεις οτι αν κάνεις πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα σε διάφορα πρωτοκολλα θα δείς την διαφορά της sDSL

 

Τωρα το πρόβλημα σου είναι το s ; Αλλωστε η τιμή που το δίνει είναι ίδια με την a που προσφέρουν οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το πρόβλημα σου είναι το s ; Αλλωστε η τιμή που το δίνει είναι ίδια με την a που προσφέρουν οι άλλοι.

 

Οχι το προβλημα του ειναι το l, locked router :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λές είναι. Εγω τουλάχιστον χρησιμοποιώ πολύ το skype και netmeeting. Και το 384/384 μέ έχει βολέψει αφάνταστα.

Ομως βοηθάει πολύ και στην αποστολή μεγάλων e-mail.

 

Επειδή φάινεται οτι ξέρεις αρκετά φαντάζομαι πως γνωριζεις οτι αν κάνεις πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα σε διάφορα πρωτοκολλα θα δείς την διαφορά της sDSL

 

Τωρα το πρόβλημα σου είναι το s ; Αλλωστε η τιμή που το δίνει είναι ίδια με την a που προσφέρουν οι άλλοι.

 

Βασικά, θα βλέπεις μεγάλη διαφορά σε ότι χρησιμοποιεί UDP καθώς εκεί δεν έχουμε error correction & retransmition.

 

Προσωπικά, δεν χαλάει εάν είναι s, a ή ω. Το πρόβλημα είναι ότι εάν δεν σου επιτρέπει να σηκώσεις μια προσωπική σου σελίδα στο δικό σου μηχανάκι, δεν σου επιτρέπει να σηκώσεις ένα vpn server για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο χώρο σου από μακριά, τότε σε κλέβει γιατι για αυτά που σου δίνει είναι σημαντικά ακριβότερη από τους υπόλοιπους providers.

 

edit. Και μην μου πει κανείς ότι αυτά δεν είναι πράγματα που ζητά ο μέσος χρήστης γιατί τα πρόβατα και τα γαϊδουρια μπορεί να βολευονται με το χορτάρι, η πλειοψηφία όμως προτιμά την ποικιλία ;)

 

Αλήθεια έχει σκεφτεί κανείς να δοκιμάσει για password στο router λέξεις όπως: πρόβατο, βοδι, θύμα, απάτη, "την πατησες", κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου φίλε valerio, όταν λέω κάτι, ξέρω πολύ καλά τι λεω.

Μου επιτρέπεις να διαφώνω φαντάζομαι

 

Υπάρχουν τεσσερις επιλογές για να βλέπεις το internet:

1. Πέρνεις στατική routable ΙΡ διευθυνση (είναι απαραίτητο σε ειδικές περιπτώσεις, πχ εάν θέλεις να βάλεις dns server, το χρεώνουν πανάκριβα, %$^#$#@$)

 

Αρχικά να ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι όλες οι IP είναι Routable. Είναι μέγα λάθος να τις χωρίζεις σε Routable και Non Routable. Όλες είναι Routable απλά κάποιες είναι δεσμευμένες για ιδιωτική χρήση (σε LAN) και κάποιες είναι διαθέσιμες για χρήση στο Internet. (Π.Χ. μπορείς κάλλιστα να στήσεις ένα ιδιοτικό δίκτυο με δύο subnets έστω το ένα 192.168.1.x και ένα άλλο με 192.168.2.x και να κάνεις Routing ανάμεσα στα δύο αυτά) Κατά τα άλλα με το 1 δεν διαφωνώ.

 

2. Πέρνεις μια δυναμική routable ΙΡ διευθυνση στο router σου ή στο PC σου (εάν χρησιμοποιείς USB). Η διευθυνση μπορεί να αλλάζει σε τακτά χρονικά διατήματα αλλα μπορείς να σηκώσεις διάφορα services.

 

Ισχύουν οι παρατηρήσεις που γράφω και στο 1, αλλά κατά τα άλλα πάλι δεν διαφωνώ.

 

3. Πέρνεις μια στατική ή δυναμική non-routable ΙΡ διευθυνση (συχνά στο 10.χ.χ.χ) η οποία γίνεται mapped σε μια routable δυναμική ή στατική διεύθυνση όταν βγαίνεις στο Internet. Εδώ κάποια services πρεπει να ξέρουν πώς θα παίξουν σε μια τετοια περίπτωση για να δουλέψουν.

 

Στις περιπτώσεις στατικής IP με NAT δεν πρέπει να αντιμετωπίζεις πρόβλημα.

Ακόμα και με τη δυναμική με κάποια υπηρεσία Dynamic DNS μπορείς να σηκώσεις services και να δουλεύουν χωρίς να δυσκολεύεις τη ζωή σου ιδιαίτερα.

 

 

4. Πέρνεις μια στατική ή δυναμική non-routable ΙΡ διευθυνση (συχνά στο 10.χ.χ.χ) η οποία γίνεται mapped σε μια routable δυναμική ή στατική που την μοιράζεσαι όμως και με άλλους χρήστες. Κοινώς τέρμα τα services. Μόνο να σου την δίνουν τσαμπα μια τέτοια περίπτωση. Ούτε η αιθιοποία δεν έχει τέτοια.

 

Αυτή η περίπτωση μου φαίνεται κουλή. Αν κατάλαβα καλά μάλλον εννοείς να έχει ο ISP μια IP και να λειτουργεί ως Proxy για τους πελάτες του οπότε πράγματι δεν παίζει να σηκώσεις services εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις κάποιο Tunneling το οποίο όμως και ως σκέψη ακροβατεί στα όρια της παράνοιας.

 

Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς modem (αρα δεν εχουμε ΝΑΤ, μονο ένας υπολογιστής βλέπει internet & περνει ΙΡ από τον provider) τότε μπορείς να σηκώσεις ότι services θέλεις χωρίς να ρωτήσεις τον provider εκτός κι αν αυτός σου τα κόβει μετά το ΑΤΜ. Κοινώς δηλαδή σε εκμεταλευεται δηλαδή.

 

ΝΑΤ μπορει να έχεις και στην περίπτωση που ο provider σου δίνει ιδιωτική IP ανεξάρτητα αν εσύ χρησιμοποιείς Modem αντί για Router. Το αν είναι εκμετάλευση εξαρτάται από τους όρους του συμβολαίου και από το τι άλλη υπηρεσία μπορείς να μισθώσεις στα αντίστοιχα χρήμματα.

 

Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς router για να συνδέσεις >1 μηχανήματα παίζει το NAT όπου όλοι οι εκ των έσω υπολογιστές φαίνονται σαν να έχουν την ίδια ΙΡ διευθυνση από έξω. Έτσι, ένα request Που ξεκινάει από απέξω ο router δεν ξέρει που να το στείλει εκτός εάν εσύ του βάλεις το συγκεκριμένο port στειλε το σε αυτη την ΙΡ διευθυνση (Port forwarding)

 

Αν όμως έχεις μισθώσει κάποιο IP space μπορείς κάλλιστα να έχεις >1 μηχανάκια στο δίκτυο σου και να μην παίζεις με NAT και όλα να μπορούν να σηκώσουν Services. (πάντα με την κατάλληλη ρύθμιση στο Router)

 

Το port forwarding το ρυθμίζεις από το router και χρειαζεσαι κάτι βασικό: να έχεις admin προσβαση στο router, που εάν κατάλαβα καλά δεν σου δίνουν το password για να έχεις..... understood ?

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις admin πρόσβαση στο Router, μπορείς κάλλιστα να ζητήσεις από αυτόν που έχει να σου κάνει την αντίστοιχη ρύθμιση. Όπως επίσης μπορείς να του ζητήσεις να ρυθμίσει μια συγκεκριμένη IP του εσωτερικού δικτύου σου να είναι default server (ή στο DMZ σε μερικούς routers) και να καταλήγουν εκεί όλα τα SYN κι εσύ μετά να παίζεις με το μηχανάκι αυτό για να δρομολογείς τα πακέτα στα κατάλληλα μηχανήματα ανάλογα με το Service.

 

Μια και η παπαγαλία δεν είναι το forte μου και προτιμώ να σκέφτομαι πιο δημιουργικά χρήσεις του IP spoofing να σου μια ιστορία...:

 

Έστω οτι ο καλός θεός δεν μου έστειλε USB modem με drivers για linux. Πάω να πάρω ένα ADSL router και συνδεομαι με ethernet αλλα θέλω να πέρνει ο Η/Υ την ΙΡ διευθυνση που δίνει ο provider.

 

Τι σε σταματάει από το να σηκώσεις PPPoE στο Linux σου και να παίρνει αυτό την IP και το Routing να το κάνει το Linuxακι σου;

 

Λες εάν μάθω τον router μου να κάνει ΙΡ spoofing, και να δίνει με DHCP την διευθυνση που δίνει ο provider στον linux μηχανάκι μου, και αυτός (ο router) να πέρνει κάποια που του δίνω εγώ, και να είναι ενημερωμένο και το μηχανακι μου για το τι συμβαίνει μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το IP spoofing πιο δημιουργικά από ότι μέχρι σήμερα εχεις κατάφερει να ανακαλύψεις;

 

Μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει γιατί το IP Spoofing δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που λές.

 

Και μήπως πλέον το μηχανάκι μου βλέπει και το βλέπουν σαν είναι αυτό στο δίκτυο και όχι ο router και δεν χρειαζομαι αποιδηματικό όρχεων μετά που θα (εάν) πείσω τον provider να μου ανοίξει μια πορτα?

 

Αν καταφέρεις να κάνεις αυτό που λες με IP spoofing να γράψεις ένα Paper να το δημοσιεύσεις σε κάποιο συνέδριο γιατί είσαι σίγουρα ο πρώτος που βρήκε πως να το κάνει. Κι εγώ μετά θα γράψω ένα Paper για το πως μπορεί κανείς να ταξιδεύει στο χρόνο με ένα ποδήλατο.

 

Ελπίζω να αυξήθηκαν οι γνώσεις μερικών fan της telepassport με αυτό το post....

 

Εμείς οι μη Fan της TP κοντεύουμε να ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε με αυτά που γράφεις...

 

Τελικά μπορεί κάποιος fan της tele-passport να μας εξηγησει σε τι χρησιμευει το ανεβασμένο upload όταν δεν μπορείς να έχεις services; Μονο για να χρησιμοποιησεις κάποιον άλλον voip provider, μπορώ να φανταστώ σαν λόγο...

 

Αν περιμένεις να σηκώνεις services σε xDSL τότε είσαι άξιος της μοίρας σου...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

- Κάθε διαφωνία είναι απόλυτα σεβαστή.

- Η έννοια routable & non-routable αφορά τον τρόπο που αντιμετωπίζεται καθε IP από ένα Internet Router. Δες τα σχετικά RFCs. Ένα subnet A, B & C αντιμετωπίζονται για ιδιωτική χρήση και είναι non-routable για κάθε Internet Router. Σαφώς και είναι εφικτό static & dynamic routing αλλά μόνο σε private lan.

- Στην περίπτωση 3, ο Η/Υ έχει διαφορετική ΙΡ διευθυνση από αυτή με την οποία τον βλέπουν απέξω. Αυτό σημαίνει ότι services τα οποία έχουν μια αυτονομία στο να συνθέτουν πακέτα ΙΡ και χρησιμοποιούν ΙΡ related services, συνήθως δεν δουλευουν. Διαθέτω προσωπική εμπειρία από την cytanet.

- Εαν μισθώσεις ΙΡ διευθυνσεις για όλα τα μηχανάκια σαφώς και δεν χρειαζεσαι το ΝΑΤ. Γερό πορτοφόλι χρειάζεσαι σε αυτή την περίπτωση γιατί για να σου κάνει μια τόσο μικρή χάρη, ο provider σου χρεώνει πιο πολύ από ότι κοστίζει η xSDL. Βλέπεις δεν χρειάζεται ρυθμιση μόνο ο δικός router αλλά και οι routers του provider σου.

- Σαφώς και μπορείς να βάλεις ΝΑΤ χωρίς να χρειάζεται. Σαφώς και μπορείς να βάλεις, ενα μηχάνημα να φαίνεται έξω, χωρίς να χρησιμοποποιήσεις τους ADSL routers της αγοράς, να πέρνει IP από τον provider, να τρέχει services, να κάνει κανει ΝΑΤ και να είναι αυτό ο router, μονο που: Στην SDSL telepassport σου βαζουν υποχρεωτικά ένα xSDL router ο οποίος κανει ΝΑΤ (εκτός εάν τους χρυσοπληρώσεις για extra routable IPs) και στον οποίο δεν έχεις το admin password για να ρυθμίσεις το port forwarding. Εάν σου λένε ότι δεν επιτρεπεται να σηκώνεις και services στην συμφωνία κάλιστα μπορουν να σου πουν ευγενικά και με τον νομο, ξέχνα το DMZ ή αλλιώς το default router. Να το πω και σε άλλη γλώσσα ή είναι κατανοητό στα ελληνικά στην παραπάνω διατύπωση;

- Να σου θυμίσω ότι εκτός από τους υπολογιστές σου, η telepassport ριχνει και 1 voip συσκευή πάνω στο router που σου βάζει; Μήπως η ιδέα του PPPoE δεν παίζει πλέον; Μήπως επιπλέον, δεν θέλεις κάτι παράπανω σε protocol overhead και σε πρωτόκολλο που δεν είναι και πολύ σταθεροί όλοι οι providers εν ελλάδι όσον αφορά την υλοποίηση του;

- Στη χρήση του IP spoofing με τον τρόπο που περιγράφω, δεν φιλοδοξώ να έχω την πατρότητα. Ένα άμοιρος ADSL χρήστης είμαι με ένα "λίγο πειραγμένο" Αlcatel 530i που δουλεύει με αυτό τον τρόπο και με έχει αφήσει να κάνω την δουλειά μου σαν άνθρωπος και με πολλά services που δεν μπορείς καν να τα υποψιαστείς (ούτε και η ΗΟL :lol: ). Τώρα εάν αυτός που το έφτιαξε το έστειλε και σε συνέδριο, καθόλο δεν με ενδιαφέρει. Για ελάχιστους ανθρώπους στο χώρο της πληροφορικής τρεφω εκτίμηση, οπότε τους υπόλοιπους μην τους ξεστραβώνουμε κιόλας.....

- Δεν νομίζω ότι έχω την όρεξη και το χρόνο, ούτε να σου μάθω κάτι, ούτε να σε βοηθήσω να ξεχάσεις κάτι επιπλέον. Τελειωνω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

- Κάθε διαφωνία είναι απόλυτα σεβαστή.

- Η έννοια routable & non-routable αφορά τον τρόπο που αντιμετωπίζεται καθε IP από ένα Internet Router. Δες τα σχετικά RFCs. Ένα subnet A, B & C αντιμετωπίζονται για ιδιωτική χρήση και είναι non-routable για κάθε Internet Router. Σαφώς και είναι εφικτό static & dynamic routing αλλά μόνο σε private lan.

 

Διαφωνώ με τη χρήση του όρου Non Routable, αλλά καταλαβαίνω τι θές να πεις. Προφανώς αναφέρεσαι στο RFC 1918

"Because private addresses have no global meaning, routing information about private networks shall not be propagated on inter-enterprise links, and packets with private source or destination addresses should not be forwarded across such links.

 

- Στην περίπτωση 3, ο Η/Υ έχει διαφορετική ΙΡ διευθυνση από αυτή με την οποία τον βλέπουν απέξω. Αυτό σημαίνει ότι services τα οποία έχουν μια αυτονομία στο να συνθέτουν πακέτα ΙΡ και χρησιμοποιούν ΙΡ related services, συνήθως δεν δουλευουν.

 

Αν παίζει NAT τότε δεν υπάρχει λόγος να μη δουλεύουν τα Services. Εκτός κι αν κόβουν από την TP.

 

Διαθέτω προσωπική εμπειρία από την cytanet.

 

Έχω ακούσει ιστορίες για τη Cytanet και ξέρω ότι είναι πράγματι πονεμένη ιστορία...

 

- Εαν μισθώσεις ΙΡ διευθυνσεις για όλα τα μηχανάκια σαφώς και δεν χρειαζεσαι το ΝΑΤ. Γερό πορτοφόλι χρειάζεσαι σε αυτή την περίπτωση γιατί για να σου κάνει μια τόσο μικρή χάρη, ο provider σου χρεώνει πιο πολύ από ότι κοστίζει η xSDL. Βλέπεις δεν χρειάζεται ρυθμιση μόνο ο δικός router αλλά και οι routers του provider σου.

 

Έτσι είναι αυτά, κοστίζουν...

 

- Σαφώς και μπορείς να βάλεις ΝΑΤ χωρίς να χρειάζεται. Σαφώς και μπορείς να βάλεις, ενα μηχάνημα να φαίνεται έξω, χωρίς να χρησιμοποποιήσεις τους ADSL routers της αγοράς, να πέρνει IP από τον provider, να τρέχει services, να κάνει κανει ΝΑΤ και να είναι αυτό ο router, μονο που: Στην SDSL telepassport σου βαζουν υποχρεωτικά ένα xSDL router ο οποίος κανει ΝΑΤ (εκτός εάν τους χρυσοπληρώσεις για extra routable IPs) και στον οποίο δεν έχεις το admin password για να ρυθμίσεις το port forwarding. Εάν σου λένε ότι δεν επιτρεπεται να σηκώνεις και services στην συμφωνία κάλιστα μπορουν να σου πουν ευγενικά και με τον νομο, ξέχνα το DMZ ή αλλιώς το default router. Να το πω και σε άλλη γλώσσα ή είναι κατανοητό στα ελληνικά στην παραπάνω διατύπωση;

- Να σου θυμίσω ότι εκτός από τους υπολογιστές σου, η telepassport ριχνει και 1 voip συσκευή πάνω στο router που σου βάζει; Μήπως η ιδέα του PPPoE δεν παίζει πλέον;

 

Το VoIP γιατί να μην παίζει πίσω από το Linuxακι σου αν το έχεις ρυθμίσει κατάλληλα; Και στην τελική τόσο πολύ το έχεις ανάγκη;

 

Μήπως επιπλέον, δεν θέλεις κάτι παράπανω σε protocol overhead και σε πρωτόκολλο που δεν είναι και πολύ σταθεροί όλοι οι providers εν ελλάδι όσον αφορά την υλοποίηση του;

 

Σιγά το overhead το τρελλό...

 

- Στη χρήση του IP spoofing με τον τρόπο που περιγράφω, δεν φιλοδοξώ να έχω την πατρότητα. Ένα άμοιρος ADSL χρήστης είμαι με ένα "λίγο πειραγμένο" Αlcatel 530i που δουλεύει με αυτό τον τρόπο και με έχει αφήσει να κάνω την δουλειά μου σαν άνθρωπος και με πολλά services που δεν μπορείς καν να τα υποψιαστείς (ούτε και η ΗΟL :lol: ). Τώρα εάν αυτός που το έφτιαξε το έστειλε και σε συνέδριο, καθόλο δεν με ενδιαφέρει. Για ελάχιστους ανθρώπους στο χώρο της πληροφορικής τρεφω εκτίμηση, οπότε τους υπόλοιπους μην τους ξεστραβώνουμε κιόλας.....

 

Πάλι αδυνατώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται να κάνεις IP Spoofing για να σηκώσεις services και ειδικά στο Speedtouch...

 

- Δεν νομίζω ότι έχω την όρεξη και το χρόνο, ούτε να σου μάθω κάτι, ούτε να σε βοηθήσω να ξεχάσεις κάτι επιπλέον. Τελειωνω εδώ.

 

Δεν πειράζει όμως κράτα την υπέρτατη γνώση για σένα, εμένα τα services που σηκώνω δουλεύουν και χωρίς αυτό...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...