Jump to content

Nokia 6


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να το πάρω μιας και έσπασα το 535 απο τα νευρά μου και μέχρι να έρθει touch απο κινά:ninja::ninja: λέω να πάρω nokια 6 .

Θέλω να ξέρω αν είναι καθαρό ανδροιδ χωρίς περιττές εφαρμογές και αν μπορώ να τις βγάλω και αν φυσικά γίνεται να αλλάξεις room αν έχει και ροοτ να κάνω αν γίνεται εύκολα μιας και έχω να πιάσω 3-4 χρόνια το android :p

 

Σε 32αρα έκδοση πόσο GB μένουν ελεύθερα ??

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παραδοξως ειναι καθαροτατο το android, το εγραψα και σε προηγουμενο μηνυμα,

παρολο που για το συστημα τρωει καμια 10αρια gb, απο εφαρμογες ειναι καθαροτατο,

σου μενουν γυρω στα 17-18gb,

εμενα φαντασου μου μειναν γυρω στα 14-15 μετα απο την εγκατασταση των εφαρμογων μου

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: δεν εχω παρει χαμπαρι ακομα πως ανοιγει το μενου,

αν πατησω το δεξι κουμπι ανοιγει το recents/προσφατα,

αν το κανω long press ανοιγει το μενου;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: δεν εχω παρει χαμπαρι ακομα πως ανοιγει το μενου,

αν πατησω το δεξι κουμπι ανοιγει το recents/προσφατα,

αν το κανω long press ανοιγει το μενου;

Εννοείς να πας στις εφαρμογές, στο app drawer? Νομίζω κάπου κάτω και στο κέντρο, στη home screen, ακριβώς πάνω από την πεντάδα των σταθερών εφαρμογών (π.χ. μηνύματα, επαφές, Chrome κλπ) έχει ένα βελάκι. Απο εκεί κανείς ένα σύρσιμο προς τα πάνω.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οχι, εννοω μενου κουμπι, αυτο π.χ. που σε παει στις ρυθμισεις συνηθως,

τωρα ανακαλυψα οτι στο xiaomi πατας λεει το κουμπι για τις προσφατες κρατημενο και ανοιγει αυτο και

επειδη δεν εχω μαζι μου το νοκια ρωτησα αν γινεται ετσι κι εκει

Link to comment
Share on other sites

οχι, εννοω μενου κουμπι, αυτο π.χ. που σε παει στις ρυθμισεις συνηθως,

τωρα ανακαλυψα οτι στο xiaomi πατας λεει το κουμπι για τις προσφατες κρατημενο και ανοιγει αυτο και

επειδη δεν εχω μαζι μου το νοκια ρωτησα αν γινεται ετσι κι εκει

 

Έχεις δίκιο, και στο LG μου γίνεται αυτό που λες, μάλλον είναι έξτρα πρόσθετο που βάζουν οι εταιρείες στα skin τους. Λόγω του ότι το Nokia έχει pure android, γι' αυτό μάλλον δε γίνεται αυτό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ναι, κι εγω lg ειχα πριν (g2) και γινοταν, καπως πρεπει να γινεται και σ αυτο γμτ,

εντωμεταξυ αυτο με το pure android, πως γινεται να ειναι pure αλλα παρολα αυτα να πιανει κοντα 10gb;;;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω κανενα restart (μεχρι στιγμης τουλαχιστον)...

Να προτείνω hard reset?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@montoya, νομίζω ότι το Hard reset μπορεί να διορθώσει τα πράγματα. Αλλιώς. ..αντιπροσωπία! !

 

Ποιος έχει το servis (αν και δεν παίζει να είναι θέμα hardware)?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξέρω η Ts solutions -arvato (https://www.google.gr/search?q=ts+solutions&oq=ts+s&aqs=chrome.1.69i57j0l3.6033j0j4&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8) , και κάποια πρώην Nokia care. .. Edited by Lostromos7
Link to comment
Share on other sites

backup πως παίρνουμε εντωμεταξύ; στο lg είχε backup tool, απ'ότι διαβάζω και τα Samsung έχουν, το Xiaomi έχει και cloud backup, η κυρά nokia τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα αυτο εδω και θα ηθελα τη γνωμη σας!

 

Θεωρω πως ειναι η Κινεζικη εκδοση χωρις την ZEISS καμερα.

 

Παρολ' αυτα, καποιοι που εχουν ρωτησει αν εχει τη γλωσσα τους, τους απαντησαν πως ειναι η GLOBAL εκδοση και εχει την γλωσσα τους. Προσωπικα νομιζω πως εννουν οτι περιεχονται ολες οι γλωσσες και κακως χρησιμοποιουν τον ορο GLOBAL.

 

Οπως και να εχει, ρωτησα κι εγω αν η καμερα ειναι ZEISS και αν εχει NFC. Αν μου πουν ναι, ειναι σχεδον βεβαιο πως θα το χτυπησω!

 

Αν καποιος εχει εμπειρια απο Lightinthebox ας μας πει.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα αυτο εδω και θα ηθελα τη γνωμη σας!

 

Θεωρω πως ειναι η Κινεζικη εκδοση χωρις την ZEISS καμερα.

 

Παρολ' αυτα, καποιοι που εχουν ρωτησει αν εχει τη γλωσσα τους, τους απαντησαν πως ειναι η GLOBAL εκδοση και εχει την γλωσσα τους. Προσωπικα νομιζω πως εννουν οτι περιεχονται ολες οι γλωσσες και κακως χρησιμοποιουν τον ορο GLOBAL.

 

Οπως και να εχει, ρωτησα κι εγω αν η καμερα ειναι ZEISS και αν εχει NFC. Αν μου πουν ναι, ειναι σχεδον βεβαιο πως θα το χτυπησω!

 

Αν καποιος εχει εμπειρια απο Lightinthebox ας μας πει.

 

Φίλε μου και zeiss να μην εχει, η τιμή είναι σούπερ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η προσφορά, να ρωτήσω δύο πράγματα:

1. Αν είναι η κινέζικη έκδοση, πέρα από την διαφορά στην κάμερα, ποιες άλλες διαφορές υπάρχουν σε σχέση με την ευρωπαϊκή;

2. Το site είναι αξιόπιστο; προχωράμε άφοβα στην αγορά; σε σχέση με το τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και zeiss να μην εχει, η τιμή είναι σούπερ

 

H τιμη ειναι αναμφιβολα σουπερ, αλλα με το μοντελο που εχω τωρα (εχω το 6-αρι του 2017 αν θυμασαι) καλυπτομαι οσο αναφορα τις επιδοσεις. Δεν μου κανει ιδιαιτερη διαφορα δηλαδη τα 64 GB ROM/4 GB RAM και ο SD 630 (μιλαω για τη χρηση που κανω εγω παντα).

Εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι η καμερα. Τις λιγες φορες που θα βγαλω φωτο να ειναι οσο καλυτερη γινεται.

Ετσι, δεν θα μπω σε διαδικασια παραγγελιας απο Κινα και τελωνειων αν δεν εχει την ZEISS καμερα.

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η προσφορά, να ρωτήσω δύο πράγματα:

1. Αν είναι η κινέζικη έκδοση, πέρα από την διαφορά στην κάμερα, ποιες άλλες διαφορές υπάρχουν σε σχέση με την ευρωπαϊκή;

2. Το site είναι αξιόπιστο; προχωράμε άφοβα στην αγορά; σε σχέση με το τελωνείο;

 

1. Η κινεζικη εκδοση δεν εχει NFC (δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει και για το 4/64 μοντελο), συζητουσαμε γι' αυτο και καπου πιο πισω εδω. Δε νομιζω πως υπαρχουν αλλες διαφορες.

 

2 Δεν το εχω ψαξει αρκετα αλλα απ' οτι ξερω ισχυουν τα εξης :

Α. Τα αντικειμενα εκτος ΕΕ το τελευταιο αρκετο διαστημα (κοντα 2 χρονια) περνουν απο τελωνειο ολα.

Β. Καποια "καταστηματα" εχουν βρει παραθυρακια με αποθηκες σε ΕΕ (το συγκεκριμενο site δεν ξερω αν το κανει).

Γ. Το το συγκεκριμενο site προσφερει tax and duty insurance δηλαδη πληρωνεις ενα ποσο (4,68 € για αυτο το κινητο) και σε περιπτωση που πληρωσει τελωνειο στο επιστρεφουν αυτοι.

 

Να πω πως οσα σου λεω τα ξερω απο διαφορες πηγες στο internet και οχι απο προσωπικη εμπειρια. Δεν μπορω να εγγυηθω για τιποτα.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα περίπου (αγορά από αμαζον Γερμανίας) έχω το νοκια 6 2018 (6.1 επίσημη ονομασία), το προηγούμενο κινητό μου ήταν το 10 πηρυνο Vernee Apollo lite, τώρα με το 8πυρηνο νοκια και την έκδοση 3/32 να πω πως δεν βλέπω διαφορά στις επιδόσεις. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι έβλεπα την κινεζική έκδοση στην αρχή και σκεφτόμουν την αγορά του, στην συνέχεια κάπου διάβασα μετά για την ευρωπαϊκή έκδοση με κάμερα zeiss, μπορώ να πω ότι η αναμονή άξιζε γιατί βγάζει πραγματικά τέλειες φωτογραφίες και συνιστώ την αγορά με την zeiss κάμερα, πραγματικά σε αποζημιώνει,και από επιδόσεις το κινητό τα πάει μια χαρά, είναι γρήγορα στην ανταπόκριση ακόμη και με καμία 10αρια εφαρμογές στο παρασκήνιο. Το κινητό πραγματικά το ευχαριστιεμαι και δεν μετάνιωσα για την αγορά του. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την αγορά του του συμβουλεύω να μην κοιτάει στα "κινέζικα" και σκρουτζ που και εκει κάποιοι πουλάνε την κινεζική έκδοση.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Γειά

Κάτοχος και εγώ nokia 6 2017, το πήρα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

1.Δεν μπορώ όμως να συνηθίσω την ευαισθησία της οθόνης. Παν να σκροράρω την οθόνη και πολλές φορές αυτή μπαίνει σε διάφορα πεδία που υπάρχουν , σαν τα τα επέλεξα δηλαδή. Ή μπορεί να μου βγάλει την επιλογή αντίγραφης. Υπάρχει πουθενά ρύθμιση?.

2. Πώς ξέρω αν έχω dual? Στις ρυθμίσεις δεν βλέπω κάτι για 2 sims, ούτε στην πλαϊνή θήκη.

Μοντέλο ΤΑ1033 android 8.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...