Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όλες τις εφαρμογές κάμερες, το φλας έχει μια ροζ απόχρωση. Και σε σας έτσι είναι;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 2 βδομάδες χρήσης με την 8.5.8.0 παρατήρησα και εγώ πιο μειωμένη αυτονομία.

Θέλησα να γυρίσω στην 8.2.10.0 που ήμουν πολύ ευχαριστημένος απλά πρώτα έκανα μία στάση στην τελευταία ελληνική stable. Είναι η 8.5.4.0 αλλά είναι android 6.

Aυτό που διαπίστωσα είναι ότι γενικά το κινητό μεγάλη κατανάλωση έχει όταν χρησιμοποιείς data σε μέρος με οριακό σήμα Η και 4G. Εχεί χάνεις 2-3 sot.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει mofi full cover έχει κάτσει τόσο καλά που οποίος το βλέπει δεν καταλαβαίνει ότι φοράει.

696b42bad0a1ee098b7a3273c86f1f6a.jpg

 

0c0a1369f8a9afc266594d7dbb548a55.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

είναι το ίδιο με αυτό το λεπτό με το 1€ απο ali, με τα χρωματιστά πλαίσια πάνω κάτω?

Το γυαλί κολλάει στην οθόνη και στο κέντρο η όχι?

 

Γιατί αν είναι σαν το λεπτό φτηνό που λέω δεν αξίζει γιατί από πτώση δεν προφέρει προστασία συν οτι αυτο κοστίζει ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για custom rom

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Όλες οι aosp/linegage έχουν κίτρινο φλας. Δεν έχει λυθεί το θέμα και δεν ξέρω αν θα λυθεί

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αυτο που εχω τωρα δεν εβαλα κανενα lazyflasher

 

Το ξεκλειδωσα (3 μερες) του εβαλα την Dev fastboot rom του εβαλα TWRP συν Root και δουλευει κανονικα.

Εκτος και αν το lazy το θελει στην stable και οχι στην dev

το θελει για να μπορεις να φλασαρεις zip (roms,mods) οταν εχεις βαλει twrp.Αλλιως τρως bootloop

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλες οι aosp/linegage έχουν κίτρινο φλας. Δεν έχει λυθεί το θέμα και δεν ξέρω αν θα λυθεί
φτιαχνεται απο το test menu στην επιλογη της δοκιμης του flash.Δεν ειμαι σπιτι αλλα οποιος googlaρει fix yellow (η orange) camera flash redmi note 4 θα το βρει Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

φτιαχνεται απο το test menu στην επιλογη της δοκιμης του flash.Δεν ειμαι σπιτι αλλα οποιος googlaρει fix yellow (η orange) camera flash redmi note 4 θα το βρει

 

Σε slim δεν υπάρχει αυτό το μενου από όσο γνωρίζω. Τουλάχιστον όχι στον κωδικό που λέει η λύση που λες. Δεν παίζει σε όλες τις rom. Εκτός και έχει ανανεωθεί κάτι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για miui βρήκα. Με την πρώτη ευκαιρία βάλε σε παρακαλώ το λινκ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε slim δεν υπάρχει αυτό το μενου από όσο γνωρίζω. Τουλάχιστον όχι στον κωδικό που λέει η λύση που λες. Δεν παίζει σε όλες τις rom. Εκτός και έχει ανανεωθεί κάτι
Σε AOSP/LineageOS τύπου ROMs δε δουλεύει αυτή η λύση γιατί προφανώς δεν έχουμε τα διαγνωστικά μενού της Xiaomi. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει λύση. Προσωπικά δε με απασχολεί γιατί δε χρησιμοποιώ ποτέ το flash, σιχαίνομαι να είναι αυτός που τον κοιτάνε όλοι περίεργα μόλις δουν το flash!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Σε AOSP/LineageOS τύπου ROMs δε δουλεύει αυτή η λύση γιατί προφανώς δεν έχουμε τα διαγνωστικά μενού της Xiaomi. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει λύση. Προσωπικά δε με απασχολεί γιατί δε χρησιμοποιώ ποτέ το flash, σιχαίνομαι να είναι αυτός που τον κοιτάνε όλοι περίεργα μόλις δουν το flash!

 

Και εγώ αυτό ξέρω και αν δεις τα ποστ παραπάνω αυτό λέω. Αλλά το άλλο παιδί είπε ότι υπάρχει λύση. Και απάντησα ότι σε εμένα που έχω slim δεν παίζει. Ίσως κάποια άλλη aosp να έχει συμπεριλάβει αυτά τα μενού. Εμένα δεν με νοιάζει έτσι και αλλιώς καθώς οι νυχτερινές του κινητού είναι κακές. Οπότε δεν θα βγάλω με αυτό. Αν χρειαστεί κάτι τόσο επείγον θα βγάλω, αλλά άμα είμαι με την παρέα, ας βγάλουν οι φίλοι μου.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

το θελει για να μπορεις να φλασαρεις zip (roms,mods) οταν εχεις βαλει twrp.Αλλιως τρως bootloop

 

Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ Lazy Flasher, ούτε ξέρω σε τι χρησιμεύει.

Ξεκλείδωσα, πέρασα TWRP, φλασάρισα τη Globe ROM από mi-globe.com και όλα καλά.

Ούτε bootloop ούτε κανένα άλλο πρόβλημα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ Lazy Flasher, ούτε ξέρω σε τι χρησιμεύει.

Ξεκλείδωσα, πέρασα TWRP, φλασάρισα τη Globe ROM από mi-globe.com και όλα καλά.

Ούτε bootloop ούτε κανένα άλλο πρόβλημα.

 

Πρέπει να flashαρεις lazyflasher οπωσδήποτε με official global stable και twrp γιατί δεν bootαρει το κινητό. Το έχω πάθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο χρήστης που το θέλει μόνο και μόνο για να παίρνει backup που και που την official rom του δεν βλέπω τι λόγο έχει να το φλασάρει και να χάσει ΟΤΑ και να "λερώσει" τη συσκευή του.

Δεν χάνεις ΟΤΑ με την twrp.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ Lazy Flasher, ούτε ξέρω σε τι χρησιμεύει.

Ξεκλείδωσα, πέρασα TWRP, φλασάρισα τη Globe ROM από mi-globe.com και όλα καλά.

Ούτε bootloop ούτε κανένα άλλο πρόβλημα.

 

Το λέμε και παραπάνω και το έχουμε πει και σε προηγούμενες σελίδες. Μην μπερδεύετε την ένοια στοκ ρομ με την custom rom βασισμένη στην στοκ. Αν θες να έχει στοκ ρομ όπως την δίνει η xiaomi επίσημα, τότε για να έχεις twrp θες lazyflasher. Οποιαδήποτε άλλη rom βάλεις, ακόμα και αν είναι miui αλλά κάποιος dev/dev team έχει φτιάξει μία δική του, καλή ώρα η Globe rom που λες, ή η ελληνική κλπ κλπ κλπ τότε δεν χρειάζεται. Γιατί στην πραγματικότητα δεν είσαι στοκ. Είσαι με custom rom!!!

 

Οπότε:

Stock OFFICIAL rom, stable or dev -> ΘΕΣ lazyflasher για να έχεις twrp χωρίς root

Stock rom UNOFFICIAL από κάποιο team, stable or dev -> ΔΕΝ θες lazyflasher για να έχεις twrp χωρίς root

Custom rom aosp/lineage κλπ -> ΔΕΝ θες lazyflasher για να έχεις twrp χωρίς root

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δε μπουταρε σε μενα.

Δηλαδη αν φλασαρα το supersu θα ημουν οκ.... Σωστα?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δε μπουταρε σε μενα.

Δηλαδη αν φλασαρα το supersu θα ημουν οκ.... Σωστα?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

To lazyflasher

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δε μπουταρε σε μενα.

Δηλαδη αν φλασαρα το supersu θα ημουν οκ.... Σωστα?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν ήθελες root τότε αρκούσε μόνο το supersu.

 

Αν δεν ήθελες root τότε μόνο lazyflasher.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γενικα θελω ρουτ και θα βαλω.

Απλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ηξερα οτι αν φλασαρω ρουτ θα ειναι οκ η συσκευή.

 

 

Αργοτερα ξεκιναω μπακ απ και λογικα μέσα στη μερα περναω αοσπ!!!!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mol αφού έχεις ξεκλειδωσει δεν περνάς αύριο την καινούργια ελληνική ρομ miui 9 να την δοκιμάσεις;; πιστεύω δεν θα ξανά βάλεις official ποτέ

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα παραπονο απ την οφισιαλ σταβλε.

Απλα σαν flashoholic που ειμαι (και λατρης aosp) θελω να φυγω από μιυι(σουπερ ρομ, εχει τα παντα ολα εξ αρχης)!!!!!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το λέμε και παραπάνω και το έχουμε πει και σε προηγούμενες σελίδες. Μην μπερδεύετε την ένοια στοκ ρομ με την custom rom βασισμένη στην στοκ. Αν θες να έχει στοκ ρομ όπως την δίνει η xiaomi επίσημα, τότε για να έχεις twrp θες lazyflasher. Οποιαδήποτε άλλη rom βάλεις, ακόμα και αν είναι miui αλλά κάποιος dev/dev team έχει φτιάξει μία δική του, καλή ώρα η Globe rom που λες, ή η ελληνική κλπ κλπ κλπ τότε δεν χρειάζεται. Γιατί στην πραγματικότητα δεν είσαι στοκ. Είσαι με custom rom!!!

 

Οπότε:

Stock OFFICIAL rom, stable or dev -> ΘΕΣ lazyflasher για να έχεις twrp χωρίς root

Stock rom UNOFFICIAL από κάποιο team, stable or dev -> ΔΕΝ θες lazyflasher για να έχεις twrp χωρίς root

Custom rom aosp/lineage κλπ -> ΔΕΝ θες lazyflasher για να έχεις twrp χωρίς root

Οκ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Πάντως όλη η διαδικασία μου φαίνεται πολύς θόρυβος για το τίποτα.

Με Globe Rom έχεις τα πάντα.Έχει χίλιες δύο παραμετροποιήσεις όταν πας να την κατεβάσεις (φυσικά μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις root με super su ή magisk παρακαλώ) και δουλεύουν όλα άψογα.

Αυτά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Πάντως όλη η διαδικασία μου φαίνεται πολύς θόρυβος για το τίποτα.

Με Globe Rom έχεις τα πάντα.Έχει χίλιες δύο παραμετροποιήσεις όταν πας να την κατεβάσεις (φυσικά μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις root με super su ή magisk παρακαλώ) και δουλεύουν όλα άψογα.

Αυτά.

 

Για τον ίδιο λόγο και εγώ όταν τελικά έβαλα twrp μόνιμα πέρασα και ελληνική MIUI 9 πρώτα και πλεον aosp. Άμα είναι να έχω twrp μόνιμα θα φύγω και από στοκ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος τελικά, αν όντως αξίζει η αλλαγή σε aosp. Υπάρχουν υπέρ και κατά, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Ίσως να δοκιμάσω και την ελληνική miui.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά από το κρυφό μενού τηλεφωνίας φαίνεται και η συχνότητα lte που είσαι συνδεδεμένος.

Εν προκειμένω είμαι σε earfcn 6400 δλδ band 20

Με cosmote μέσα στο σπίτι. Για όσους έχουν ακόμα αμφιβολίες και τα σχετικά :pf451d7dae005df5396860d980b3c05b6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για την Vodafone ειναι 6300

Και για Wind 6200 το EARFCN

Ειναι για B20 αυτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...