Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε το Redmi Note 5 αφού θα το κρατήσεις 2-3 χρόνια και ξεκινάς αμέσως με Android 8 και 99% θα πάρεις Android 9

Είναι 7.5 χιλ πιο μακρύ

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξίζει η αγορά του εν λογω κινητού σημερα, μιας και μιλάμε για 1&1/2 χρόνων κινητο;

Το θεμα μου ειναι οτι δεν θέλω να ανέβω πάνω απο τις 5,5" ίντσες και συγκρίνοντας το με τα υπόλοιπα xiaomi νομιζω οτι υπερτερεί σε αυτο το μέγεθος. Απλα δεν ξέρω ποσο θα με καλύψει απο θεμα ενημερώσεων και απαιτήσεων τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Υπάρχει κάτι που θα βγει στην αγορά να το καθυστερήσω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάρε το 5, καλύτερο στα σημεία κάμερα, σίγουρη υποστήριξη για μεγαλύτερο διάστημα και όχι δραματικά μεγαλύτερο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Από εφαρμογές βελτιστοποίησης μπαταρίας έχω το Accubattery. Τώρα από τις ρυθμίσεις προγραμματιστών έχω πειράξει κάποιες. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις περίπου πάνω σε ποιες να κατευθυνθω και να δω αν έχω πειράξει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η κατάσταση στρώνει αν κλείσω και ξανά ανοίξω τον wi-fi διακόπτη την ώρα που μιλάω φυσικά στο τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η miui εχει το πιο λειτουργικο συστημα εξοικονομισης μπαταριας ενσωματωμενο στο συστημα ηδη.

Δεν υπαρχει κανενας λογος για 3rd party app,ειναι βεβαιο οτι θα χεις χειροτερα αποτελεσματα γιατι θα παλευει το app με το ενσωματωμενο battery saver του συστηματος και θα γινει κολαση εκει μεσα.

 

Ειναι εντελως παραλογο με 4000mah μπαταρια να ασχολειστε εδω μεσα 500 σελιδες με το 10% συν πλην μπαταριας!Δεν το χω ξαναπετυχει σε καμια συσκευη αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχουν τέτοια; Αν ναι πες 1-2 ακόμα και σε πμ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

αν μπεις στο site της infoquest θα δεις ακριβως ποια μαγαζια δινουν επισημη.Καμια 10ρια ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια αξίζει η αγορά του εν λογω κινητού σημερα, μιας και μιλάμε για 1&1/2 χρόνων κινητο;

Το θεμα μου ειναι οτι δεν θέλω να ανέβω πάνω απο τις 5,5" ίντσες και συγκρίνοντας το με τα υπόλοιπα xiaomi νομιζω οτι υπερτερεί σε αυτο το μέγεθος. Απλα δεν ξέρω ποσο θα με καλύψει απο θεμα ενημερώσεων και απαιτήσεων τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Υπάρχει κάτι που θα βγει στην αγορά να το καθυστερήσω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

πλεον οχι,πηγαινε σε redmi 5/redmi 5 plus/redmi note 5 pro.

Κανενας λογος να αγορασεις κινητο 2ετιας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εμφανίζεται έπειτα από δυο τρία λεπτά συνομιλίας, τότε σταματά το ακουστικό και χρειάζεται να βάλει ανοιχτή ακρόαση.

 

Το πρόβλημα είναι hardware. Εφόσον το έχεις πάρει από Ελλάδα, δε χάνεις κάτι να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και να δεις τι θα σου πουν, αν το καλύπτει η εγγύηση κλπ.

Αυτό που έχω προτείνει και σε άλλο χρήστη πριν αρκετούς μήνες, να χτυπήσεις ελαφρά το κινητό στο σημείο του ακουστικού με την οθόνη προς τα κάτω. Και σε εμένα αλλά και σε αυτόν, διορθώθηκε με αυτό τον τρόπο.

Δεν αποκλείεται βέβαια να στο ξανακάνει στο μέλλον.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς καποια aosp oreo rom για την global sd 3/32

να μου προτείνει? Σας ευχαριστώ πολυ

 

Los 15.1 official και λογικα σημερα εχει και νεο build στο xda θα βρεις αυτο που ψαχνεις

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα Lineage 15.1, MIUI Dev κινεζική και ελληνική. Τελικά γύρισα πάλι πίσω στην global stable. Νομίζω ότι όντως, είναι αρκετά πιο stable. Επίσης για την Lineage, ενώ παλιότερα ήμουν φανατικός του "AOSP" feeling, πλέον η MIUI νομίζω είναι αυτό που θέλω, βρίσκω πολλά tweaks και λειτουργίες της πιο χρηστικά. Σε σχέση με τις Dev MIUI θα πρότεινα την LOS πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενικά αν έχετε εμπειρία έχει κάποια ¨χοντρα" bugs ή lineage? Και σε διαχείριση RAM - μπαταρίας έχει σημαντικές διαφορές από miui? Μετά από καιρό σε miui θέλω να αλλάξω λίγο το "feeling" :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σας. Εχω ενα θεμα, εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω που ηταν αυτη η ρυθμιση και δεν μπορω να θυμιθω. Καποια στιγμη ειχα διαλεξει την ρυθμιση το led ειδοποιησεων να αναβει οταν σβηνει η οθονη και οχι με το που ερχεται πχ ενα sms ασχετως εαν η οθονη ειναι ανοιχτη η οχι. Δεν μπορω να θυμιθω εαν η ρυθμιση αυτη ηταν απ τις ρυθμισεις του τηλεφωνου η του Nova που ειχα βαλει καποια εποχη. Μπορει να βοηθησει καποιος ?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενικά αν έχετε εμπειρία έχει κάποια ¨χοντρα" bugs ή lineage? Και σε διαχείριση RAM - μπαταρίας έχει σημαντικές διαφορές από miui? Μετά από καιρό σε miui θέλω να αλλάξω λίγο το "feeling" :)

 

Καλημέρα. Προσωπικά είμαι με την Los 15.1 εδώ και 2 μήνες. Με την απλή χρήση που κάνω, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα και το κινητό πάει καλά, ίσως μόνο καμιά φορά με το δακτυλικό αποτύπωμα που χρειάζεται δεύτερη προσπάθεια, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται σε δικό μου λάθος. Από μπαταρία, με τη δική μου πάντα χρήση, βγάζω καλύτερους χρόνους σε σχέση με τη Miui 9 Stable που είχα, αλλά λίγο χειρότερους από τη Miui 8 Stable. Για ram, προσωπικά δεν ξέρω γιατί δεν την ελέγχω ποτέ, αλλά δεν παρατήρησα κάποιο θέμα. Πάντως, σε γενικές γραμμές μου φαίνεται πιο γρήγορη η απόκριση του κινητού σε σχέση με τη Miui.

Link to comment
Share on other sites

Για το δακτυλικό, οταν κανεις αρχικα προσθήκη, να ειναι καθαρός ο αισθητήρας και το δαχτυλο σου!

Μετα θα δεις οτι πιανει χωρις καν να ακουμπησεις το δάχτυλο :lol:

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όταν έχω μια ειδοποίηση για μια εφαρμογή πχ ένα email με το που μπαίνω στην εφαρμογή πετάγεται η notification! μα αφού μπαίνω να το διαβάσω τι πετάγεται η notification? αυτή πρέπει να πετάγεται όταν ΔΕΝ είσαι μέσα στην εφαρμογή για να σε ενημερώσει ότι είναι κάτι. εάν με το που μπαίνεις στην εκάστοτε εφαρμογή την στιγμή εκείνη γιατί να πετάγεται η ειδοποίηση;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταία παρατηρω να αργει να μου ερθει μηνυμα στο viber. Μολις το ξεκλειδώσω ερχεται!
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταία παρατηρω να αργει να μου ερθει μηνυμα στο viber. Μολις το ξεκλειδώσω ερχεται!
Και μένα όπως επίσης αργεί πολύ να ανοίξει η εφαρμογή ορισμένες φορές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

το 4x φιλου (αγορασμενο απο καταστημα wind) επεσε ξαφνικα σε bootloop. Δεν το εχει πειραξει ποτε του. Μπορουμε να κανουμε τιποτα? Δοκιμασα να μπω στο stock recovery μεσω adb αλλα η μονη επιλογη που μου εδινε ηταν για full wipe, και ακομα και μετα απο αυτο δεν ανοιξε.

 

Πρεπει να παει οπωσδηποτε σε μαγαζι ή μπορώ να δοκιμασω κατι αλλο?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παει οπωσδηποτε σε μαγαζι ή μπορώ να δοκιμασω κατι αλλο?

 

Αν είναι εντός εγγύησης πηγαίνει στο μαγαζί χωρίς δεύτερη κουβέντα. Αν είναι εκτός υπάρχουν πράγματα να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους, μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ για να κατεβασω μια global developer rom? θελω να αλλαξω απο stable μεσω updater με κλειδωμενο bootloader (αν καταλαβα καλά έτσι γίνεται).

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

και που να το βρούμε ; αν μπεις στην μαμά xiaomi http://en.miui.com/thread-2804733-1-1.html είναι εκτός ετοιμάζονται για το miui 10

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

και που να το βρούμε ; αν μπεις στην μαμά xiaomi http://en.miui.com/thread-2804733-1-1.html είναι εκτός ετοιμάζονται για το miui 10
Το γνωρίζω για το site της xiaomi, γι αυτό ρωτησα εδω μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο αλλο μερος που μπορεί να υπάρχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενικά αν έχετε εμπειρία έχει κάποια ¨χοντρα" bugs ή lineage? Και σε διαχείριση RAM - μπαταρίας έχει σημαντικές διαφορές από miui? Μετά από καιρό σε miui θέλω να αλλάξω λίγο το "feeling" :)

 

 

Καλύτερο το lineageos σε ολα τι να λεμε τωρα....

 

Μη περιμένεις να ακούσεις αλήθειες απο fanboys της xiaomi. Το miui γενικα πολυ μετριο os, γεματο bloat, με παρακολούθηση σε οτι κανεις και ενημέρωση της xiaomi και των συνεργατών της, με bugs σε καθε update... το έχει καταλαβει ακομα και η xiaomi οτι το miui δεν φτουραει....

 

 

Το κινητό εχει super vfm σε hardware. Το miui απλα μετριο απο το εργοατασιο.

 

Δεν θα κάτσω να αποδείξω οσα λεω γιατι δεν εχω χρονο, .Κανε δοκιμή και θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το σιτε είναι εκτός εδώ και κάνα μήνα και θα είναι για να κάνα μήνα ακόμα, μέχρι να δωθει η 10 είναι ακατανόητο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...