Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιθανόν να είναι πρόβλημα αυτού του σκουπιδιού του Viber. Στα έκανε μαντάρα και συγχρόνισε έτσι τουλάχιστον μία φορά.

 

Υποθέτω, αυτό το Viber δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Δεν αποκλείεται, απ' αυτό άρχισε η δυσλειτουργία των επαφών, ή τουλάχιστον εκεί το αντιλήφθηκα πρώτη φορά. Το έχω και ως dual app (2 φορές), όπως και το Whatsapp και το Messenger, όμως. Είναι καιρό που λειτουργεί έτσι, δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

 

Βάλε την εφαρμογή "contacts optimizer" από playstore μήπως καταφέρεις και τα ξεκαθαρίσεις

 

MI 5 using Tapatalk

Αυτή η εφαρμογή, αν έχω καταλάβει καλά, έχει να κάνει με διπλοεγγραφές και τριπλοεγγραφές, το οποίο παρουσιάζει κι εμένα, αλλά με το άλλο πρόβλημα που έχω, το ότι μπερδεύει τις επαφές μεταξύ τους, θα λειτουργήσει; Γιατί οι επαφές μου έχουν πάθει το αδιανόητο να μπερδεύονται η μία με την άλλη. Π.χ. έχω μια επαφή "Παπαγεωργόπουλος" και μία άλλη "Νίκος Κριτικάκης" και γίνεται νέα επαφή "Παπαγεωργόπουλος Κριτικάκης" με κάποιου από τους δύο το τηλέφωνο (παραμένουν βέβαια και οι επαφές "Παπαγεωργόπουλος" και "Νίκος Κριτικάκης").

Το χειρότερο που κάνει ότι μία επαφή (π.χ. "Γιάννης Παπαδόπουλος") την εμφανίζει και σε άλλες επαφές που έχει σβήσει το όνομά τους, αλλά έχει κρατήσει τα τηλέφωνά τους...

Ειλκρινά, δεν ξέρω.

 

εάν όλες οι επαφές σου είναι συγχρονισμενες στην Google, κάνε αυτό που έκανα /έπαθα εγώ.

σβήσε όλες τις επαφές από το κινητό.

μπες μετά από λίγο στο Gmail στο πισι και στις επαφές.

μετά αριστερά πάνω στο more και μετά restore contacts. εκεί επιλέγεις πόσο πίσω να τις επαναφέρει. εσύ διάλεξε πχ χτες. voila!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Αυτή φαίνεται καλή λύση αλλά την ψιλοφοβάμαι να σου πω την αλήθεια.

Κατ' αρχάς, έχω καμιά 300άρα επαφές (όλες συγχρονισμένες στο Google account μου) και δεν μπορώ να βρω τρόπο να τις σβήσω όλες μαζί.

Έπειτα, φοβάμαι μήπως γίνει καμιά στραβή και δεν μου τις επαναφέρει.

Και κάτι τελευταίο, πες ότι τα κάνω όλα αυτά, όταν μπω πάλι Viber, Whatsapp κλπ, παίζει να στείλει μήνυμα σ' όλες τις επαφές μου εκεί ότι και καλά έχω λογαριασμό Viber που κάνει κατά καιρούς όταν κάποιος απεγκαθιστά και ξαναβάζει κάποιο απ' αυτά τα προγράμματα;

 

Να ενημερώσω εδώ πως όταν πάω από το PC στο google account μου τις έχει μια χαρά τις επαφές, ούτε διπλο-τριπλοεγγραφές, ούτε μπερδέματα, ούτε τίποτα... Έχει συνολικά 274 επαφές, ενώ στο κινητό μου φαίνονται 285, ενώ κάθε καινούργια επαφή που προσθέτω την αποθηκεύω άμεσα στο google account μου.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται, απ' αυτό άρχισε η δυσλειτουργία των επαφών, ή τουλάχιστον εκεί το αντιλήφθηκα πρώτη φορά. Το έχω και ως dual app (2 φορές), όπως και το Whatsapp και το Messenger, όμως. Είναι καιρό που λειτουργεί έτσι, δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

 

 

 

 

 

Αυτή η εφαρμογή, αν έχω καταλάβει καλά, έχει να κάνει με διπλοεγγραφές και τριπλοεγγραφές, το οποίο παρουσιάζει κι εμένα, αλλά με το άλλο πρόβλημα που έχω, το ότι μπερδεύει τις επαφές μεταξύ τους, θα λειτουργήσει; Γιατί οι επαφές μου έχουν πάθει το αδιανόητο να μπερδεύονται η μία με την άλλη. Π.χ. έχω μια επαφή "Παπαγεωργόπουλος" και μία άλλη "Νίκος Κριτικάκης" και γίνεται νέα επαφή "Παπαγεωργόπουλος Κριτικάκης" με κάποιου από τους δύο το τηλέφωνο (παραμένουν βέβαια και οι επαφές "Παπαγεωργόπουλος" και "Νίκος Κριτικάκης").

 

Το χειρότερο που κάνει ότι μία επαφή (π.χ. "Γιάννης Παπαδόπουλος") την εμφανίζει και σε άλλες επαφές που έχει σβήσει το όνομά τους, αλλά έχει κρατήσει τα τηλέφωνά τους...

 

Ειλκρινά, δεν ξέρω.

 

 

 

 

 

Αυτή φαίνεται καλή λύση αλλά την ψιλοφοβάμαι να σου πω την αλήθεια.

 

Κατ' αρχάς, έχω καμιά 300άρα επαφές (όλες συγχρονισμένες στο Google account μου) και δεν μπορώ να βρω τρόπο να τις σβήσω όλες μαζί.

 

Έπειτα, φοβάμαι μήπως γίνει καμιά στραβή και δεν μου τις επαναφέρει.

 

Και κάτι τελευταίο, πες ότι τα κάνω όλα αυτά, όταν μπω πάλι Viber, Whatsapp κλπ, παίζει να στείλει μήνυμα σ' όλες τις επαφές μου εκεί ότι και καλά έχω λογαριασμό Viber που κάνει κατά καιρούς όταν κάποιος απεγκαθιστά και ξαναβάζει κάποιο απ' αυτά τα προγράμματα;

 

 

 

Να ενημερώσω εδώ πως όταν πάω από το PC στο google account μου τις έχει μια χαρά τις επαφές, ούτε διπλο-τριπλοεγγραφές, ούτε μπερδέματα, ούτε τίποτα... Έχει συνολικά 274 επαφές, ενώ στο κινητό μου φαίνονται 285, ενώ κάθε καινούργια επαφή που προσθέτω την αποθηκεύω άμεσα στο google account μου.

 

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

κανε αυτό που σου ειπα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται, απ' αυτό άρχισε η δυσλειτουργία των επαφών, ή τουλάχιστον εκεί το αντιλήφθηκα πρώτη φορά. Το έχω και ως dual app (2 φορές), όπως και το Whatsapp και το Messenger, όμως. Είναι καιρό που λειτουργεί έτσι, δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

 

 

Αυτή η εφαρμογή, αν έχω καταλάβει καλά, έχει να κάνει με διπλοεγγραφές και τριπλοεγγραφές, το οποίο παρουσιάζει κι εμένα, αλλά με το άλλο πρόβλημα που έχω, το ότι μπερδεύει τις επαφές μεταξύ τους, θα λειτουργήσει; Γιατί οι επαφές μου έχουν πάθει το αδιανόητο να μπερδεύονται η μία με την άλλη. Π.χ. έχω μια επαφή "Παπαγεωργόπουλος" και μία άλλη "Νίκος Κριτικάκης" και γίνεται νέα επαφή "Παπαγεωργόπουλος Κριτικάκης" με κάποιου από τους δύο το τηλέφωνο (παραμένουν βέβαια και οι επαφές "Παπαγεωργόπουλος" και "Νίκος Κριτικάκης").

Το χειρότερο που κάνει ότι μία επαφή (π.χ. "Γιάννης Παπαδόπουλος") την εμφανίζει και σε άλλες επαφές που έχει σβήσει το όνομά τους, αλλά έχει κρατήσει τα τηλέφωνά τους...

Ειλκρινά, δεν ξέρω.

 

 

Αυτή φαίνεται καλή λύση αλλά την ψιλοφοβάμαι να σου πω την αλήθεια.

Κατ' αρχάς, έχω καμιά 300άρα επαφές (όλες συγχρονισμένες στο Google account μου) και δεν μπορώ να βρω τρόπο να τις σβήσω όλες μαζί.

Έπειτα, φοβάμαι μήπως γίνει καμιά στραβή και δεν μου τις επαναφέρει.

Και κάτι τελευταίο, πες ότι τα κάνω όλα αυτά, όταν μπω πάλι Viber, Whatsapp κλπ, παίζει να στείλει μήνυμα σ' όλες τις επαφές μου εκεί ότι και καλά έχω λογαριασμό Viber που κάνει κατά καιρούς όταν κάποιος απεγκαθιστά και ξαναβάζει κάποιο απ' αυτά τα προγράμματα;

 

Να ενημερώσω εδώ πως όταν πάω από το PC στο google account μου τις έχει μια χαρά τις επαφές, ούτε διπλο-τριπλοεγγραφές, ούτε μπερδέματα, ούτε τίποτα... Έχει συνολικά 274 επαφές, ενώ στο κινητό μου φαίνονται 285, ενώ κάθε καινούργια επαφή που προσθέτω την αποθηκεύω άμεσα στο google account μου.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Αρχικά ρυθμισέ το Viber να μην συντονίζει- αποθηκεύει επαφές στο τηλέφωνο.

Στην συνέχεια στις ρυθμίσεις των επαφών του τηλεφώνου βάλε να εμφανίζονται μόνο οι επαφές του Google.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής θέμα και δεν ξέρω αν είναι του τηλεφώνου οπότε μπορεί να μεταφερθεί αλλού.

Ξεκίνησα πρώτο boot έκανε σε όλα accept όλα καλά σετάρω και το wifi ήμουνα συνδεδεμένος κατέβασα και το update της MIUI. Να σημειώσω ότι παράλληλα στο router όλη αυτή την ώρα είχα ακόμα 2 laptop ανοιχτά και συνδεδεμένα. Κανένα πρόβλημα. Κάνω restart το τηλέφωνο για το MIUI επειδή το ζητούσε και από τότε όταν ενεργοποιώ το wifi με το που πάει να κάνει σύνδεση στο router που κόβει όλη την σύνδεση στο ιντερνετ από παντού. Χωρίς να έχω στα λαμπάκια του router κάποιο συγκεκριμένο συνδυασμό ανοιχτό από led. Άλλη φορά μου έχει κόκκινο στο internet άλλη φορά όλα πράσινα, άλλη φορά κανά 2 πράσινα, εντούτοις και το τηλέφωνο και τα δύο λαπτοπ βλέπουνε το δίκτυο αλλά δεν μπορούν να συνδεθούν.

Να πω ότι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω όταν πάω από την τηλεόραση που είναι καλωδιωμένη πάνω στο router να μπω στο nova on demand. Μου κρασάρει πάλι όλο το δίκτυο. Για αυτό λέω ότι δεν είναι θέμα τηλεφώνου. Απλά δεν μου το έκανε με την αρχική version του MIUI και μου το έκανε μετά το update και το restart. ΑΝ έχει σημασία έχω forthnet και router Thomson TG585 v8

 

Να διευκρινίσω ότι μου κρασάρει και με το συνδυασμό ένα λαπτοπ και το τηλέφωνο. Δεν κρασάρει με τα δύο λαπτοπ

Τα φώτα σας!..

Edited by christos_uoa
διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε μια επαναφορά reset το ρουτερ, να δεις πως θα πάει, αν έχεις άλλο ρουτερ δοκίμασε το.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής θέμα και δεν ξέρω αν είναι του τηλεφώνου οπότε μπορεί να μεταφερθεί αλλού.

Ξεκίνησα πρώτο boot έκανε σε όλα accept όλα καλά σετάρω και το wifi ήμουνα συνδεδεμένος κατέβασα και το update της MIUI. Να σημειώσω ότι παράλληλα στο router όλη αυτή την ώρα είχα ακόμα 2 laptop ανοιχτά και συνδεδεμένα. Κανένα πρόβλημα. Κάνω restart το τηλέφωνο για το MIUI επειδή το ζητούσε και από τότε όταν ενεργοποιώ το wifi με το που πάει να κάνει σύνδεση στο router που κόβει όλη την σύνδεση στο ιντερνετ από παντού. Χωρίς να έχω στα λαμπάκια του router κάποιο συγκεκριμένο συνδυασμό ανοιχτό από led. Άλλη φορά μου έχει κόκκινο στο internet άλλη φορά όλα πράσινα, άλλη φορά κανά 2 πράσινα, εντούτοις και το τηλέφωνο και τα δύο λαπτοπ βλέπουνε το δίκτυο αλλά δεν μπορούν να συνδεθούν.

Να πω ότι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω όταν πάω από την τηλεόραση που είναι καλωδιωμένη πάνω στο router να μπω στο nova on demand. Μου κρασάρει πάλι όλο το δίκτυο. Για αυτό λέω ότι δεν είναι θέμα τηλεφώνου. Απλά δεν μου το έκανε με την αρχική version του MIUI και μου το έκανε μετά το update και το restart. ΑΝ έχει σημασία έχω forthnet και router Thomson TG585 v8

 

Να διευκρινίσω ότι μου κρασάρει και με το συνδυασμό ένα λαπτοπ και το τηλέφωνο. Δεν κρασάρει με τα δύο λαπτοπ

Τα φώτα σας!..

Το πρόβλημα αυτό δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο.

Το ρούτερ φταίει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν αναγνωριζε με τιποτα το δακτυλικο αποτυπωμα,αναγκαστηκα να το ξαναπερασω.Μαλλον η αναβαθμιση τα εκανε μανταρα.Ακομη δεν μπορω να καταλαβω τον ρολο που παιζει η μπαρα αναζητησης στην καινουρια οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι με την τελευταία αναβάθμιση τουλάχιστον 2 ώρες οθόνης έχουν κάνει φτερά... Τι κάνουμε ρε παίδες; Πίσω μπορούμε να γυρίσουμε;
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι με την τελευταία αναβάθμιση τουλάχιστον 2 ώρες οθόνης έχουν κάνει φτερά... Τι κάνουμε ρε παίδες; Πίσω μπορούμε να γυρίσουμε;

 

Factory reset δοκίμασες ;

Link to comment
Share on other sites

Με την dev πάντως δεν βλέπω τίποτα κακό στην μπαταρία, ούτε σε συνολική λειτουργία.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Factory reset δοκίμασες ;

 

Όχι, βαριέμαι να ξαναστηνω. Αλλά δεν νομιζω να χρειάζεται, όπως βλέπω οι μισοί από εδώ με την τελευταία stable έχουν θέμα με αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας.... Οι άλλοι μισοί δεν το έχουν τσεκαρει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Στην Official Stable πάντως, με το τελευταίο update, η μπαταρία χειροτέρεψε αισθητά... Από σχεδόν 9 ώρες οθόνη που είχα με την χρήση μου, έχασα 2 ώρες....!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το sky x2

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιο θέμα με το οποίο να μεγαλώνει η μπάρα ειδοποιησεων?

 

Δοκιμασε το sky x2

Link to comment
Share on other sites

Η Dev εχει κανονικα ελληνικα η μονο αγγλικα ?
Τι ερώτηση είναι αυτή;; πρώτα οι dev πήραν ελληνικά και μετά οι stable.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το (ίσως) επόμενο μου κινητό και θέλω την βοήθεια σας:

1) Αυτήν την στιγμή έχω το Sony Xperia z1 compact και η μετάβαση στo xiaomi redmi note 4 64/4 θεωρείται upgrade από άποψη επεξεργαστή, και γενικά σαν σύνολο.

2)Αν ξέρετε μήπως σε λίγο καιρό θα βγει άλλη συσκευή καλύτερη από αυτήν που να αξίζει να περιμένω.

3)Αν τελικά το πάρω το κινητό θέλω να πάρω την έκδοση 4/64 από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων,θα είναι η global edition με την b20??

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα με την μπαταρια.Εβγαλα 3μερες και 6ωρες με 7:30 ωρες οθονη ανοιχτη,wifi μονο οχι δεδομενα.Επομενως πιστευω δεν υπαρχει προβλημα ιδεα μου ηταν.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το (ίσως) επόμενο μου κινητό και θέλω την βοήθεια σας:

1) Αυτήν την στιγμή έχω το Sony Xperia z1 compact και η μετάβαση στo xiaomi redmi note 4 64/4 θεωρείται upgrade από άποψη επεξεργαστή, και γενικά σαν σύνολο.

2)Αν ξέρετε μήπως σε λίγο καιρό θα βγει άλλη συσκευή καλύτερη από αυτήν που να αξίζει να περιμένω.

3)Αν τελικά το πάρω το κινητό θέλω να πάρω την έκδοση 4/64 από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων,θα είναι η global edition με την b20??

 

3. Ναι θα είναι. Θα έχεις και τη εγγύηση της infoquest. Υπάρχουν όμως και μαγαζιά στο σκρουτζ που το φέρνουν πιο φτηνά. Εγώ το πήρα 50 ευρώ κάτω απο το drele

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα με την μπαταρια.Εβγαλα 3μερες και 6ωρες με 7:30 ωρες οθονη ανοιχτη,wifi μονο οχι δεδομενα.Επομενως πιστευω δεν υπαρχει προβλημα ιδεα μου ηταν.

Ετσι ακριβως δεν συμβαινει τιποτα αξιο λογου. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το (ίσως) επόμενο μου κινητό και θέλω την βοήθεια σας:

1) Αυτήν την στιγμή έχω το Sony Xperia z1 compact και η μετάβαση στo xiaomi redmi note 4 64/4 θεωρείται upgrade από άποψη επεξεργαστή, και γενικά σαν σύνολο.

2)Αν ξέρετε μήπως σε λίγο καιρό θα βγει άλλη συσκευή καλύτερη από αυτήν που να αξίζει να περιμένω.

3)Αν τελικά το πάρω το κινητό θέλω να πάρω την έκδοση 4/64 από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων,θα είναι η global edition με την b20??

θα βγει σε κανα μηνα το 5 αλλα μεχρι να γινει ευρεως διαθεσιμο,μεχρι να βγει global εκδοση,να παει η τιμη σε λογικα πλαισια θα περασει εξαμηνο.

 

Οι διαφορες θα ειναι μικρες,μαλλον 18:9 οθονη,μαλλον καλυτερη καμερα,μαλλον usb type c.

 

Τσεκαρε και το redmi 5 που βγηκε ηδη,ειναι σαν το δικο μας.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τι ερώτηση είναι αυτή;; πρώτα οι dev πήραν ελληνικά και μετά οι stable.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχει μεγαλες διαφορες η dev απο την stable ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...