Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποτε τελειωνει το πανηγυρι εκει στην Κινα να βγαλουν καμια αναβαθμιση για εμας με την Dev :p

Μαλλον την αλλη παρασκευη 13th October

http://en.miui.com/thread-870986-1-1.html

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως θα έχει push το gmail?
Στήνοντας την εφαρμογή που έχει εγκατεστημένη δεν βρήκα επιλογή για push. Μόνο 15', 30' κοκ.

 

Γίνεται να έχεις push; Πώς;

Επίσης, γίνεται να έχεις τις καρτέλες του Google now στον stock launcher;

 

Ενώ έβλεπα ειδοποιήσεις στο προηγούμενο τηλέφωνο μου, τώρα βλέπω πως είναι κουτσουρεμένες. Για παράδειγμα, στην εφαρμογή sofa score είχα την επιλογή κάτω από την ειδοποίηση να κάνω mute τον συγκεκριμένο αγώνα. Τώρα δεν βλέπω αυτήν την επιλογή, κάνω κάτι λάθος;

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στήνοντας την εφαρμογή που έχει εγκατεστημένη δεν βρήκα επιλογή για push. Μόνο 15', 30' κοκ.

 

Γίνεται να έχεις push; Πώς;

Επίσης, γίνεται να έχεις τις καρτέλες του Google now στον stock launcher;

 

Ενώ έβλεπα ειδοποιήσεις στο προηγούμενο τηλέφωνο μου, τώρα βλέπω πως είναι κουτσουρεμένες. Για παράδειγμα, στην εφαρμογή sofa score είχα την επιλογή κάτω από την ειδοποίηση να κάνω mute τον συγκεκριμένο αγώνα. Τώρα δεν βλέπω αυτήν την επιλογή, κάνω κάτι λάθος;

 

Δυστυχώς τα notifications του MIUI δεν φτιάχνουν. Αν είχες συνηθίσει σε πλούσια notifications θέλεις επειγόντως άλλη ROM (AOSP ή Lineage).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο όσον αφορά τα tempered glass. Αυτά τα full tempered glass (κι εγω τέτοιο φοράω), δεν θα μπορούσαν απλά να τα κάνουν τελείως διαφανή και να μη βάλουν τα μαύρα/άσπρα περιθώρια? Αυτό θα μας έλυνε τα όποια προβλήματα έχουμε με τα τζαμάκια.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα notifications του MIUI δεν φτιάχνουν. Αν είχες συνηθίσει σε πλούσια notifications θέλεις επειγόντως άλλη ROM (AOSP ή Lineage).

 

Δυστυχως ισχυει,και το βλεπω να το φτιαχνουν σε καμια Miui 10..και αμα.

 

Να ειναι το υπολοιπο λειτουργικο 3 χρονια μπροστα και τα notifications να ειναι στο 2012..και αμα.

Εχω φαει τρελο ξενερωμα αλλα με κραταει η υπολοιπη rom που ειναι ακριβως αυτο που θελω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως για τα tempered ρε παιδια γιατι τοσος ντορος?

Και δεν προκειται να το σωσει αμα πεσει και χανεις σε αποκριση του touch και παλευεις με τα τζαμακια και χανει μετα και σε εμφανιση.

 

Δηλαδη για τις γρατζουνιες?Αν το προσεξεις λιγο δεν παθαινει τιποτα.Το βαζεις σε τσεπη μονο του χωρις αλλα πραγματα μεσα και ειναι κομπλε,δεν ειναι και βουτυρο η οθονη.

 

Μονο η θηκη ειναι απαραιτητη γιατι στο μισο μετρο σπαει αν σου πεσει ετσι. (οπως ολα τα κινητα)

Link to comment
Share on other sites

Όταν από τις 514 σελίδες, οι 100 (τουλάχιστον) ασχολούνται με το tempered glass και δεν έχει βρεθεί αξιόλογη λύση. Παραθέτω μετά από καιρό τη δικιά μου εφαρμογή σε λύση που βρήκα αλλού και ενώ σας αναφέρω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μου μιλάτε με αμφισβήτηση για διαρροές και αναφορά σε ενδεχόμενη βλάβη, τότε πως θα πρέπει να το εκλάβω; Για πληροφόρηση είναι το φόρουμ και όχι για παραπληροφόρηση. Γιατί παραπληροφόρηση είναι όταν κάποιος εικάζει και δεν αναφέρεται σε γεγονότα. Όταν επισημαίνεται ότι μπορεί να brickάρει ένα κινητό κατά τη διάρκεια flashαρίσματος μιας rom γίνεται γιατί ΟΝΤΩΣ έχει γίνει και πρέπει να προσέχει αυτός που το κάνει. Και πάλι δε βλέπω αρνητικά σχόλια σε κάθε ποστ, που αναφέρεται για flashαρισμα rom, ότι μπορεί να brickάρει το κινητό (ενώ θα έπρεπε). Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει απτή απόδειξη ότι θα εισχωρήσει το λάδι (μιλάμε για ίσα ίσα βρεγμένη μπατονετα), ούτε για λαδίλες. Πραγματικά κάντε το και θα με θυμηθείτε. Δεν μπορώ να διαβάζω για tempered άλλο αφού δεν υπάρχει λύση. Παρά μόνο αυτό. Είμαι άνθρωπος που κάνω φύλλο και φτερό ένα κινητό. Θεωρείτε φυσιολογικό μετά από κάθε ποστ κάποιου για φλασάρισμα rom, να σχολιάζω εγώ για ενδεχόμενο brickαρισματος κάθε φορά;;; Και θα έχω και δίκιο.

Σας προκαλώ να δοκιμάσετε το λαδακι και να σταματήσετε να ασχολείστε με τα τζαμάκια. Ένα απλό από China, λαδακι και είστε έτοιμοι.

Edited by Giorgis4
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η φλυαρια για τα τζάμια εχει νομιζω κουρασει οχι μονο εμενα. Εγω εβαλα με 5 ευρω απο σκρουτζομαγαζο που ταιριαζει απολυτα στους αισθητηρες και ακουστικο, αλλα δεξια αριστερα εχει 1;χιλιοστο διαφορα. Και; ειναι περιοχη των μπεζελ οποτε μη λειτουργικη. Ομορφια κοιτατε χαζευετε το κινητο η το χρησιμοποιητε; με μια θηκη πλατης σιλικονη με νυχι δε φαίνεται ευκολα η ατελεια. :)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

@Giorgis4 απλα για να καταλάβω λες ότι παραπληροφορώ απλα επειδή ανέφερα μια πιθανότητα; Για ποια γεγονότα λες ότι δεν προσφέρουμε; Δεν είναι επιχείρημα το ότι δεν έχει στεγανοποίηση; Άλλωστε έχει αναφερθεί από άλλους χρήστες ότι πέρασε λάδι. Επιπλέον έγραψα ξεκάθαρα ότι η πιθανότητα είναι μικρή... ως εκ τούτου το ότι δεν πέρασε σε σένα ούτε απίστευτο το λες ούτε όμως και law of large numbers για να πεις ότι είναι 100% ασφαλές...

 

Τέλος, επειδή ανφέρθηκες σε εμένα αρχικά με την λέξη "κάποιοι" καλό θα ήταν να μιλάμε λίγο πιο ευγενικά... πόσο μάλλον όταν αυτοί οι "κάποιοι" έχουν προσφέρει όση βοήθεια μπορούσαν με κάποιους οδηγούς σχετικά με το τηλέφωνο και πειραματισμούς σχετικά με τη κάμερα και βίντεο.

 

Ας μην συνεχιστεί όμως άλλο γιατί έχουμε μονοπωλήσει τη συζήτηση. Για οτιδήποτε παραπάνω παρακαλώ μόνο pm.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έβλεπα ειδοποιήσεις στο προηγούμενο τηλέφωνο μου, τώρα βλέπω πως είναι κουτσουρεμένες. Για παράδειγμα, στην εφαρμογή sofa score είχα την επιλογή κάτω από την ειδοποίηση να κάνω mute τον συγκεκριμένο αγώνα. Τώρα δεν βλέπω αυτήν την επιλογή, κάνω κάτι λάθος;

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν τραβήξεις προς τα κάτω την ειδοποίηση με τα 2 δάκτυλα λογικά θα στην εμφανίσει την επιλογή.Τώρα το δοκίμασα στο note 3 με την 8.5.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, παρατηρώ και εγώ την συζήτηση για το λαδάκι και θα πω και εγώ τις παρατηρήσεις μου. Το χρησιμοποίησα προσεκτικά με μια μπατονετα και για λίγες μέρες ήταν καλό σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά εάν το παρατηρούσα προσεκτικά έβλεπα την διαφορά λόγω της μη ικανοποιητικής επαφής με την οθόνη. Εδώ και ένα μήνα παρέλαβα από το alliexpres τρία τζαμακια περιφερικής στήριξης από διάφορες μάρκες, έχω βάλει ένα και είμαι περισσότερο ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Αν τραβήξεις προς τα κάτω την ειδοποίηση με τα 2 δάκτυλα λογικά θα στην εμφανίσει την επιλογή.Τώρα το δοκίμασα στο note 3 με την 8.5.
Ευχαριστώ! Είπα και γω, κάτι κάνω λάθος.

Έστω και έτσι εμφανίζει και κάποιες πληροφορίες από το Gmail.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Komias από την 8.5.8 είσαι ικανοποιημένος; Έχεις τους ίδιους χρόνους με την 8.2.10;

 

Κοιτα για την χρηση που κανω εγω την οποια εχω περιγραψει μερικες σελιδες πιο πισω, δε βλεπω διαφορά νομιζω στα ιδια ειναι αντε να παιζει κανα μισαωρο; λιγοτερο τωρα; αυτη τη στιγμη που γραφω εχω 37% μπαταρια και οθονη ενεργη 7,06 λεπτα σε 28 ωρες αναμονης. Δηλαδη τις 10 ωρες μεχρι το 15% που το φορτιζω εχω σχεδον παντα και παραπανω.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το τζαμακι για κάποιον που θέλει προστασία για το κινητό του είναι σημαντικό θέμα οπότε δεν το βρίσκω κακό να συζητιέται όσο και αν χρειαστεί.Φορουμ είναι όχι προσωπική συζήτηση.Η δική μου επιλογή είναι ένα full face της lenuo.Το έχω βάλει από τον Ιούνιο και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα ούτε έχει ξεκολλήσει σε κάποιο σημείο.Το κινητό το χρησιμοποιώ πολλές ώρες στη μέρα.Το μόνο αρνητικό είναι οι πολλές δαχτυλιες και το συνεχές καθάρισμα αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί θέλω το τηλέφωνο να είναι προσεγμένο οπότε αφιερώνω χρόνο.8/10 από μένα για όποιον ενδιαφέρεται.
Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που απεχω το τελευταιο διαστημα,(αν και λιγους εως κανενα εναδιαφερει), ειναι οτι λειπουν συζητησεις για σοβαρα προβληματα της συσκευης μας,για δοκιμες καλυτερων ρομς,ενω καθε 2 σελιδες να παλι ενα ποστ για τζαμακι.ελεος, προς νεους του φορουμ διαβαστε λιγο καντε αναζητηση.και μη βιαστει καποιος να πει οτι το θεμα τζαμακι δεν εχει συζητηθει περαν του δεοντος.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να γιατί δεν ηθελα να κανω το update....

Βλεπω οτι η μπαταρία πηρε την κατω βολτα. Ή τουλάχιστον ετσι φαίνεται.....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση:Ολα τα redmi note 4 εχουν ιδια οθονη;Γιατι ειδα ενα βιντεο που προφανως θα εχετε δει καποιοι και δεν σπαει ευκολα η οθονη εκτος αν ειναι ψευτικο:(

 

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί δεν ηθελα να κανω το update....

Βλεπω οτι η μπαταρία πηρε την κατω βολτα. Ή τουλάχιστον ετσι φαίνεται.....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τωρα δε μιλας σοβαρά ειναι απο τα πιο δυνατα κινητα σε μπαταρια, εκτος αν εισαι σαν τον αλλο σε αλλο ποστ που ειχε 100% φωτεινοτητα μερα νυχτα gps bluetooth ανοιχτά ενω δε τα χρησιμοποιουσε και 400 εφαρμογες οι 250 σκουπίδια και ελεγε μονο 3. 5 ωρες κραταει το κινητο ειναι μπουρ... Λο. Οσοι χρησιμοποιητε 2 σιμ εκτος κοσμοτε και ολη μερα παίζετε παιχνιδια αν σας βγαζει 5 ωρες ειναι υπερ του δέοντος. Να μη λεμε και οτι θελουμε. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα μιλαω, αλλα μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοω.

Απ τη μερα που το πηρα ειχα android 6 (8.2.10.0) και τοσο καιρο δεν εκανα κανενα update.

Μεχρι προχτές που το έκανα καταλαθος. Δηλαδη πηγα σε android 7 (8.5.8.0) και ναι, μεχρι στιγμής βλεπω οτι η μπαταρία ειναι 20% λιγότερη σε σχεση με την 8.2.10.0

ΔΕΝ εκανα factory reset και δε θελω να κανω, εκτος αν βγει κάποιο θεματακι.

Φυσικα ιδια χρηση, ιδιες ρυθμισεις.

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mol αυτό ισχύει η μπαταρία έχει δραματική πτώση με την τελευταια ρομ, υπομονή για την επόμενη μήπως βελτιωθεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά κινούμαι συχνά σε μέρη που δεν έχει καλό ή και καθόλου σήμα. Αυτό ταλαιπωρεί περισσότερο από όλα την μπαταρία μου.

 

Έπαιζα 2.5 ώρες σήμερα στο ρεπό world of tanks blitz και η μπαταρία δεν κατάλαβε Χριστό!

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση:Ολα τα redmi note 4 εχουν ιδια οθονη;Γιατι ειδα ενα βιντεο που προφανως θα εχετε δει καποιοι και δεν σπαει ευκολα η οθονη εκτος αν ειναι ψευτικο:(

 

 

Το χα δει και γω το βιντεο.Τωρα εσυ το πιστευεις αυτο?Δεν ξερω,too good to be true.Παντως φοραει καποιο tempered glass απ οτι λενε και στα comments,και νομιζω φαινεται κιολας

 

Για το αν φορανε την ιδια οθονη απο αποψη τι να παρεις αν σου σπασει,οχι.Ακομα και το 32gb με το 64gb εχουν διαφορετικη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από 8.2.10 σε 8.5.4 δεν είδα καμία διαφορά στην μπαταρία. Τα 8ωρα πήγαιναν και έρχονταν στις 2-3 ημέρες χρήσης χωρίς φόρτιση. Φυσικά έκανα καθαρή εγκατάσταση που ίσως να παίζει το ρόλο του ίσως και όχι. Έχει να κάνει καθαρά πως θα κάτσει μία αναβάθμιση.

Πάντως για την ιστορία να αναφέρω ότι στο 6P που είχα πριν και εκεί όλοι ανέφεραν ότι η μπαταρία έγινε χειρότερη με Nougat από MM. Και γενικότερα και σε άλλα κινητά που έχω διαβάσει κατά καιρούς.

Από την άλλη θα πω. Σε αυτό το κινητό έχει νόημα η όλη κουβέντα της αυτονομίας????? Ακόμα και ο πιο απαιτητικός νομίζω χρήστης θα βγάλει μία μέρα πολύ άνετα με 6+ ώρες οθόνης. Δεν ξέρω μην λέω και λίγες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Mol αυτό ισχύει η μπαταρία έχει δραματική πτώση με την τελευταια ρομ, υπομονή για την επόμενη μήπως βελτιωθεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα το βλεπω για αυτό το ανεφερα.

Εγώ πάντως από 8.2.10 σε 8.5.4 δεν είδα καμία διαφορά στην μπαταρία. Τα 8ωρα πήγαιναν και έρχονταν στις 2-3 ημέρες χρήσης χωρίς φόρτιση. Φυσικά έκανα καθαρή εγκατάσταση που ίσως να παίζει το ρόλο του ίσως και όχι. Έχει να κάνει καθαρά πως θα κάτσει μία αναβάθμιση.

Πάντως για την ιστορία να αναφέρω ότι στο 6P που είχα πριν και εκεί όλοι ανέφεραν ότι η μπαταρία έγινε χειρότερη με Nougat από MM. Και γενικότερα και σε άλλα κινητά που έχω διαβάσει κατά καιρούς.

Από την άλλη θα πω. Σε αυτό το κινητό έχει νόημα η όλη κουβέντα της αυτονομίας????? Ακόμα και ο πιο απαιτητικός νομίζω χρήστης θα βγάλει μία μέρα πολύ άνετα με 6+ ώρες οθόνης. Δεν ξέρω μην λέω και λίγες.

Οχι, δεν εχει νοημα γιατί βγαζει πολλες ωρες.

Ομως οταν βλεπεις μειωση στην διάρκεια, καλο ειναι να το αναφερεις, οπως ειδα εγω με το update.

Δε ξερω, ισως με reset αυξηθει και παλι η διαρκεια

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...