Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχει λειτουργία για αριστερόχειρες το τηλέφωνο; Κάτι πάτησα και τα βλέπω όλα από δεξιά προς τα αριστερά :confused:

 

36669653834_5c8066001c_c.jpg

 

 

 

**** fixed: Στις επιλογές για προγραμματιστές πάτησα κατά λάθος το "Force RTL layout direction".

 

Τώρα που το βρήκα θα κάνω πλάκα σε κάνα φίλο... :lol:

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει λειτουργία για αριστερόχειρες το τηλέφωνο; Κάτι πάτησα και τα βλέπω όλα από δεξιά προς τα αριστερά :confused:

 

36669653834_5c8066001c_c.jpg

 

 

 

**** fixed: Στις επιλογές για προγραμματιστές πάτησα κατά λάθος το "Force RTL layout direction".

 

Τώρα που το βρήκα θα κάνω πλάκα σε κάνα φίλο... :lol:

ωραιο ειναι και ετσι πρωτοτυπο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Τη βοηθεια σας αν μπορειτε.

Σημερα δυστυχως επεσε το κινητο και πλεον δεν ακουγεται το ακουστικο. Να φανταστω δεν υπαρχει καποιος τροπος να προσπαθησω με καποιο προγραμμα/διαγνωστικο να το φτιαξω (αν φτιαχνεται), λογικα παει για επισκευη? Επισης, επειδη εχω την εγγυηση σκρουτζομαγαζου, υπαρχει η πιθανοτητα να μου το καλυψει η εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Και κάπως έτσι μπήκαμε για φόρτιση... ce10a3e3a784f7ff93422e4a190761b9.jpg215328cb64104ae3aa8100445c87991f.jpg34ce729c369f42763f45ec026b331af9.jpgf67b87007cd07aad0ffa103b47550ed4.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρε φιλε τι σοϊ συμβολα ειναι αυτα απο το ρολόι και δεξιά εχεις αλλάξει λοντσερ;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τι σοϊ συμβολα ειναι αυτα απο το ρολόι και δεξιά εχεις αλλάξει λοντσερ;
Καλημέρα, με στοκ launcher είμαι, η αλλαγές ειναι απ το θέμα (Blue Mountains).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

μην κάνεις αναβάθμιση η 8.2.10.0 είναι η καλύτερη ρομ μέχρι τώρα.

 

Αυτό που λέει ο φίλος, το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνω αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος, το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνω αναβάθμιση;

 

διαβασε στο miui forum app και δες τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με στοκ launcher είμαι, η αλλαγές ειναι απ το θέμα (Blue Mountains).

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αααααααα οκ θενκς.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

64GB για την ακρίβεια.

Δεν το γνώριζα αυτό που λες.

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ κι εσένα @theo1973

 

Προφανώς η εσωτερική μνήμη του κινητού είναι πιο γρήγορη από μία κάρτα SD. Με τα κινητά πλέον να βγαίνουν όλο και πιο πολύ στα 32GB ελάχιστη η μεταφορά εφαρμογών νομίζω ότι είναι ανούσια. Τώρα αν κάποιος έχει το κινητό σαν PS4 και θέλει μέσα 10 παιχνίδια φορτωμένα(εννοώ μεγάλα παιχνίδια) ε τότε προφανώς και δεν φτάνει. Αλλά ο μέσος χρήστης δεν το έχει αυτό νομίζω. Εγώ πλεον με cloud υπηρεσίες δεν χρησιμοποιώ καν SD. Φωτογραφίες στο google photos, 20€/χρόνο έχουν τα 100GB, μουσική κατά κύριο λόγο spotify offline και πάντα έχω ελεύθερα 12+.

 

Αυτό που λέει ο φίλος, το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνω αναβάθμιση;

 

Εγώ έμεινα μία εβδομάδα+ με την 8.2.10 και μετά έβαλα 8.5.4 και έμεινα για 3 εβδομάδες. Δεν είχα κανένα θέμα, ούτε αυξημένη κατανάλωση. Ωστόσο δεν είναι λίγοι που παραπονούνται. Και εδώ και στο xda και στο miui forum. Εδώ όμως θα βάλω ένα δεύτερο μικρό ερωτηματικό. Πόσοι από αυτούς που παραπονούνται πέρασαν την αναβάθμιση με καθαρή εγκατάσταση? Ειδικά αφού μιλάμε για μετάβαση από ΜΜ σε Ν. Δεν σημαίνει ότι η έκδοση δεν έχει προβλήματα. Αλλά η καθαρή εκμηδενίζει θέματα που μπορεί αν προκληθούν από conflicts. Εγώ πάντως με καθαρή δεν είχα πρόβλημα. Λειτουργούσε άψογα. Άλλο που εγώ δεν αντέχω το MIUI και πήγα σε aosp.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το mediaserver που βγαίνει στο battery use και μάλιστα φαίνεται να καταναλώνει και το μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας, τι είναι πάλι; Μπορώ να το αποφύγω με κάποιον τρόπο;

Επειδή τσεκάρω κάθε μέρα, σήμερα μου βγήκε πρώτη φορά και μάλιστα ήδη η μπαταρία φαίνεται να κατηφορίζει αρκετά πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο app με το οποιο να μπορουμε να ρυθμισουμε ξεχωριστα την ενταση;

Στο G3 για παραδειγμα, οταν πηγαινες στο πεδιο ηχοι και ειδοποιησεις, ειχε....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου ειδοποιησεων

•Ενταση ηχου πολυμεσων

Το xiaomi εχει μονο....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου πολυμεσων

 

Με λιγα λογια βαζει στο ιδιο τσουβαλι την ενταση ηχου των ειδοποιησεων (viber, sms, mail, fb) με αυτη της αναπαραγωγης βιντεο κτλ.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχει δωσει Dev την προηγουμενη Παρασκευη; Εχω μεινει με την 7.9.15 που ειναι η 7.9.22 και λογικα σημερα η 7.9.29 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα, αν το ξεκλειδωσω και το ρουταρω και το αφήσω με την υπάρχον ρομ 8.5.8.0 σταθ.θα μου κάνει τα ota;
Aν ξαναπερασεις το official recovery μετα νομιζω ναι,αλλα οχι με σιγουρια.Μπορει και να στραβωσει με το ξεκλειδωμα/root και να δωσει bootloop,δεν το χω κανει.

 

Παρολαυτα και με twrp/redwolf να σαι θα σου ερθει το ota αλλα αν πας να το περασεις θα βγαλει fail.Mπορεις ομως να το κατεβασεις (ολη την νεα rom ομως) και να το περασεις dirty σαν zip μεσω custom recovery.

 

Το redwolf απο την επομενη εκδοση θα υποστηριζει incremental ota οπως η official recovery

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το mediaserver που βγαίνει στο battery use και μάλιστα φαίνεται να καταναλώνει και το μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας, τι είναι πάλι; Μπορώ να το αποφύγω με κάποιον τρόπο;

Επειδή τσεκάρω κάθε μέρα, σήμερα μου βγήκε πρώτη φορά και μάλιστα ήδη η μπαταρία φαίνεται να κατηφορίζει αρκετά πιο γρήγορα.

 

Κάνε μία επανεκκίνηση. Media server παλιά ήταν κάποιο σκάλωμα από εφαρμογές αναπαραγωγής μουσικής που έψαχναν για νέα αρχεία για να τα βάλουν στο library. Τώρα μιλάω για εποχές kitkat.

 

Υπαρχει καποιο app με το οποιο να μπορουμε να ρυθμισουμε ξεχωριστα την ενταση;

Στο G3 για παραδειγμα, οταν πηγαινες στο πεδιο ηχοι και ειδοποιησεις, ειχε....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου ειδοποιησεων

•Ενταση ηχου πολυμεσων

Το xiaomi εχει μονο....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου πολυμεσων

 

Με λιγα λογια βαζει στο ιδιο τσουβαλι την ενταση ηχου των ειδοποιησεων (viber, sms, mail, fb) με αυτη της αναπαραγωγης βιντεο κτλ.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει app αλλά το τσουβάλιασμα δεν γίνεται από όσο ξέρω όπως λες. Ο ήχος ειδοποιήσεων υπακούει τον ήχο κλήσεων και όχι αυτών των πολυμέσων όπως λες.

Ψάξε για κάποια εφαρμογή "unlink call and notification sound" και ίσως βρεις κάτι. Δεν ξέρω αν το υποστηρίζει by default. Εμένα πάντα με βόλευε να τα έχω linked έτσι και αλλιώς.

 

Μία πολύ πρόχειρη αναζήτηση για παράδειγμα. Precise Volume

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος, το επιβεβαιώνετε κι άλλοι ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνω αναβάθμιση;
εγω παντως που ειμαι με china dev που ειναι μερικες εκδοσεις μπροστα βλεπω αλλαγη προς το καλυτερο.Καταρχην το δαχτυλικο δουλευει αψογα,στην official που γραφεις και την επομενη της το δαχτυλικο 2 στις 5 δεν το αναγνωριζε με την μια,και οχι τοσο γρηγορα οσο με την china dev
Link to comment
Share on other sites

 

Με λιγα λογια βαζει στο ιδιο τσουβαλι την ενταση ηχου των ειδοποιησεων (viber, sms, mail, fb) με αυτη της αναπαραγωγης βιντεο κτλ.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς αυτό με ξενέρωσε και μένα αλλά έχω την εντύπωση ότι σε αυτό φταίει το android που από την έκδοση 6 και μετά έχει ενοποιήσει τις ειδοποιήσεις με τον ήχο κλήσης. Στο προηγούμενο lenovo μου με android 5 μπορούσες να έχεις χαμηλώσει ειδοποιήσεις να μη χτυπάει όλη την ώρα με viber και να είχες τις κλήσεις στο δυνατό και το ξυπνητήρι σε άλλη ένταση ενώ εδώ όχι. Απλά θυμάμαι όταν έκανα αναβάθμιση σε εκδοση 6 στο lenovo ότι και εκεί έγινε έτσι όπως είναι και στο stock android και το γύρισα πάλι στη προηγούμενη.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο app με το οποιο να μπορουμε να ρυθμισουμε ξεχωριστα την ενταση;

Στο G3 για παραδειγμα, οταν πηγαινες στο πεδιο ηχοι και ειδοποιησεις, ειχε....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου ειδοποιησεων

•Ενταση ηχου πολυμεσων

Το xiaomi εχει μονο....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου πολυμεσων

 

Με λιγα λογια βαζει στο ιδιο τσουβαλι την ενταση ηχου των ειδοποιησεων (viber, sms, mail, fb) με αυτη της αναπαραγωγης βιντεο κτλ.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk

volume button plus

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι δεν εχει δωσει Dev την προηγουμενη Παρασκευη; Εχω μεινει με την 7.9.15 που ειναι η 7.9.22 και λογικα σημερα η 7.9.29 :ninja:
ξανα 8 οκτωβριου,κινεζικες αργιες.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο app με το οποιο να μπορουμε να ρυθμισουμε ξεχωριστα την ενταση;

Στο G3 για παραδειγμα, οταν πηγαινες στο πεδιο ηχοι και ειδοποιησεις, ειχε....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου ειδοποιησεων

•Ενταση ηχου πολυμεσων

Το xiaomi εχει μονο....

•Ενταση ηχου κλησης

•Ενταση ηχου πολυμεσων

 

Με λιγα λογια βαζει στο ιδιο τσουβαλι την ενταση ηχου των ειδοποιησεων (viber, sms, mail, fb) με αυτη της αναπαραγωγης βιντεο κτλ.

 

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Redmi Note 4 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και δεν είναι αυτός ο σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος...

εγώ τα ρυθμίζω με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hideitpro&hl=el.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Τη βοηθεια σας αν μπορειτε.

Σημερα δυστυχως επεσε το κινητο και πλεον δεν ακουγεται το ακουστικο. Να φανταστω δεν υπαρχει καποιος τροπος να προσπαθησω με καποιο προγραμμα/διαγνωστικο να το φτιαξω (αν φτιαχνεται), λογικα παει για επισκευη? Επισης, επειδη εχω την εγγυηση σκρουτζομαγαζου, υπαρχει η πιθανοτητα να μου το καλυψει η εγγυηση?

 

Επίσης, να προσθέσω ότι μετά τη πτώση από το ηχείο από μπορώ να ακούσω τον ομιλητή, τον ήχο κλήσης, τους ήχους ειδοποιήσεων και το ξυπνητήρι, αλλά δεν μπορώ να ακούσω μουσική και τον ήχο από τα video. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ξέρω με σιγουριά ότι το κινητό έχει την 20/800 μπάντα;

Για παράδειγμα αυτό εδώ την έχει;

 

http://www.artphone.gr/index.php?route=product/product&keyword=note%204&product_id=3128

 

Επίσης, τιισχύει με το θέμα της εγγύησης και των OTA updates;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ξέρω με σιγουριά ότι το κινητό έχει την 20/800 μπάντα;

Για παράδειγμα αυτό εδώ την έχει;

 

http://www.artphone.gr/index.php?route=product/product&keyword=note%204&product_id=3128

 

Επίσης, τιισχύει με το θέμα της εγγύησης και των OTA updates;

 

Ευχαριστώ!

 

Δες το πρώτο ποστ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να προσθέσω ότι μετά τη πτώση από το ηχείο από μπορώ να ακούσω τον ομιλητή, τον ήχο κλήσης, τους ήχους ειδοποιήσεων και το ξυπνητήρι, αλλά δεν μπορώ να ακούσω μουσική και τον ήχο από τα video. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Είναι πιθανόν να έχει κολλήσει ο διακόπτης των ακουστικών.

Δοκίμασε να βάλεις-βγάλεις τα ακουστικά μήπως ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν αυτή τη στιγμή που μιλάμε σε official global (MIUI Global 8.5 συαθερή 8.5.8.0 (NCFMIED))

μπορούν να συνυπάρχουν τα παρακάτω και με ποιο τρόπο;

 

1. Παραμονή σε αυτή τη rom με ΟΤΑ updates

2. Ξεκλείδωμα bootloader

3. Πέρασμα TWRP

4. Rootάρισμα

 

Το λέω γιατί απ όσο διαβαζω συμβαίνουν τα εξής:

1. OK δε κάνω τιποτα

2. Mi account, Mi flash tool, μήνυμα από xiaomi κλπ, γνωστά

3. Εδώ είναι το θεμα, bootloops λένε, δε τρεχει official global λένε, δε διαβαζει SD λένε κλπ

4. Μήπως χάνονται τα OTA updates;

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνήθως πάνω είναι αλλά για πιο λόγο να σκάσω;; υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα στην ζωή μας.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξέρει κανείς αν αυτή τη στιγμή που μιλάμε σε official global (MIUI Global 8.5 συαθερή 8.5.8.0 (NCFMIED))

μπορούν να συνυπάρχουν τα παρακάτω και με ποιο τρόπο;

 

1. Παραμονή σε αυτή τη rom με ΟΤΑ updates

2. Ξεκλείδωμα bootloader

3. Πέρασμα TWRP

4. Rootάρισμα

 

Το λέω γιατί απ όσο διαβαζω συμβαίνουν τα εξής:

1. OK δε κάνω τιποτα

2. Mi account, Mi flash tool, μήνυμα από xiaomi κλπ, γνωστά

3. Εδώ είναι το θεμα, bootloops λένε, δε τρεχει official global λένε, δε διαβαζει SD λένε κλπ

4. Μήπως χάνονται τα OTA updates;

Για πιο λόγο να το κάνεις αυτό από την στιγμή που ξεκλειδωσεις και βάλεις twrp περνάς την ελληνική dev ρομ από την κοινότητα μας που είναι σαφώς ανώτερη από την official μιας και βασίζεται σε china source.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανόν να έχει κολλήσει ο διακόπτης των ακουστικών.

Δοκίμασε να βάλεις-βγάλεις τα ακουστικά μήπως ξεκολλήσει.

 

Όντως, δούλεψα το κινητό για καμιά ώρα μόνο με ακουστικά και μετά έφτιαξαν όλα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...