Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ.

Νομιζα οτι εβγαινε και με 4GB RAM.

Τα παρακατω δηλαδη δεν εχουν την 800αρα;

https://www.skroutz.gr/s/11008141/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Snapdragon-64GB.html

 

http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Xiaomi-Redmi-Note-4X-64G-Mauro-351325.htm

 

Στάλθηκε από το Mi Max 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση θεωρώ και εγώ ότι η κατανάλωση της μπαταρίας επέστρεψε στα επίπεδα που είχαμε. Μετά από 6-8 ώρες βραδινή αναμονή έχανε συνήθως 1-3%.Σήμερα μετά από 6:30 ώρες παρέμεινε στο 95% που το έβγαλα απο το φορτιστή.Θετικο δείγμα σίγουρα. Όσον αφορά την ραμ δεν έχω δει κάποια ουσιώδη διάφορα ίσως μια βελτίωση 0,1-0,2 και αν!
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Φλας ειδοποίησης

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστω μαν

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το global που λέει στο 4χ αναφέρεται στην ρομ και είναι χωρίς 800αρσ

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οποτε εμεις εχουμε το note 4 global
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με ποιά rom το προσπάθησες και ποια έκδοση προγράμματος;
Το δοκίμασα με την τελευταία stable και την τελευταία Dev, είχα κάποια παλιά έκδοση Mi unlock, κατέβασα και το τελευταίο Mi unlock tool, και με άλλους 2 διαφορετικούς λογαριασμούς, και πάλι σταματάει στο 99%, τι περίεργο πραγμα αυτό, να φταίνε οι server τους?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή για να βρούμε τις ηχογραφημένες κλήσεις ποια είναι ρε παιδιά;

 

Ανοιγεις τα εργαλεια, πας στο ηχογραφηση το ανοιγεις εχει 3 παυλες δεξια τις πατας και βουαλα. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση θεωρώ και εγώ ότι η κατανάλωση της μπαταρίας επέστρεψε στα επίπεδα που είχαμε. Μετά από 6-8 ώρες βραδινή αναμονή έχανε συνήθως 1-3%.Σήμερα μετά από 6:30 ώρες παρέμεινε στο 95% που το έβγαλα απο το φορτιστή.Θετικο δείγμα σίγουρα. Όσον αφορά την ραμ δεν έχω δει κάποια ουσιώδη διάφορα ίσως μια βελτίωση 0,1-0,2 και αν!

δοκιμάζω από χτες 2 καινούργια κινητά (το ένα θα πάει στην αδελφή μου) ένα 3/32 και ένα 4/64 πέρασα κάνουν ακριβώς τα ίδια οι google maps που έλεγα ότι σε καποιους δρόμους για λίγο προχωράει στραβά άρα είναι της εφαρμογής θέμα απλά δεν το έχετε παρατηρήσει. επίσης το βράδυ η μπαταρία έπεσε, με τις ίδιες εφαρμογές, 5% με την ρομ ΠΡΙΝ την τελευταία προβληματική. δηλαδή γενικώς ίδια συμπεριφορά με το πρώτο που είχα πάρει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με την τελευταία stable και την τελευταία Dev, είχα κάποια παλιά έκδοση Mi unlock, κατέβασα και το τελευταίο Mi unlock tool, και με άλλους 2 διαφορετικούς λογαριασμούς, και πάλι σταματάει στο 99%, τι περίεργο πραγμα αυτό, να φταίνε οι server τους?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι roms ήταν global ή China?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Νομιζα οτι εβγαινε και με 4GB RAM.

Τα παρακατω δηλαδη δεν εχουν την 800αρα;

https://www.skroutz.gr/s/11008141/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Snapdragon-64GB.html

 

http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/smartphones/Xiaomi-Redmi-Note-4X-64G-Mauro-351325.htm

 

Στάλθηκε από το Mi Max 2 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την έχουν. Ό,τι πουλάει το "Πλαίσιο" (και οι υπόλοιπες μεγάλες αλυσίδες) είναι της infoquest εισαγωγές και έχουν 800άρα.

Επίσης αυτό: http://www.shopweb.gr/τεχνολογια/ΚΙΝΗΤΑ-ΤΗΛΕΦΩΝΑ/xiaomi-redmi-note-4x-4gb-64gb-snapdragon-black-global-version-eu-xrn4ch32black.html γράφει στα χαρακτηριστικά του ότι υποστηρίζει ("4G bands LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) ).

Ό,τι λέει "global version" (ή "EU version" τελευταία όπως το γράφουν μερικοί) έχει 800άρα. Το 4 ή το 4Χ δεν παίζει ρόλο γιατί τελευταία κάποια μαγαζιά -καλώς ή κακώς- άρχισαν να χρησιμοποιούν την ονοματοδοσία της infoquest που ούτως ή άλλως διακινεί το global σαν 4Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια ερώτηση οποίος ξερει:

Έχω ξεκλειδώσει το τηλέφωνο και έχω βάλει το TWRP recovery. Μου ήρθε ειδοποίηση για το τελευταίο update και όταν το κατέβασα και το έτρεξα κόλλησε λογικά στο recovery και δεν εγκαταστάθηκε.

Μπορώ να το εγκαταστήσω το update φλασάρωντας το σαν zip?

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει και στο πρώτο post

 

Τζαμάκια:

 

Παίρνει ίδια τζαμάκια με του Redmi Note 4X. Ενδεχομένως να κάνουν και του Redmi Note 4 με mediatek (συνήθως γράφουν Redmi Note 4 σκετο) αρκεί να έχει κενό αντι για τρύπες αν και καλό θα ήταν να τα αποφύγεται αφού πολέον υπάρχει πληθώρα επιλογών.

 

Επειδή η οθόνη είναι 2,5D έχετε δύο επιλογές. Είτε να αφήνει κενό/αέρα στις άκρες είτε να καλύπτει μεν όλη την οθόνη (full frame) αλλά να κάνει σαν νερά προς το κέντρο της οθόνης (αναμμένη δεν φαίνεται) επειδή έχουν κόλλα μόνο στις άκρες. Το αποτέλεσμα για τα "πλήρη" τζαμάκια είναι να έχουν μια αίσθηση ότι "ζουμπιέται" καθώς το πατάτε. Οπότε αν σας νοιάζει περισσότερο η αίσθηση από την εμφάνιση, ίσως καλύτερα να τα αποφύγετε.

 

Θήκες:

 

Παίρνει τις ίδιες με Redmi Note 4Χ. Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν του Redmi Note 4 με mediatek που συνήθως το γράφουν σκέτα Redmi Note 4 αφού αυτό είναι και το όνομά του. Μπορείτε να βρείτε τόσο στα σκρουτζομάγαζα όσο και σε ebay ή κινεζομαγάζα. Θεωρητικά δεν παιρνούν απο τελωνείο αλλά αν είστε άτυχος και τα ανοίξουν ενδέχεται να σε χρεώσουν 3 ευρω. Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ

εγω παραγγειλα για note 4X και ο θεος βοηθος

παντως θηκη σιλικονης που πηρα απο το mobilecity στην αθηνα για note 4X δεν ταιριαζουν στο πανω μερος οι τρυπες του

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 24 ώρες συμβίωσης μαζί του πλέον περιμένω να περάσουν οι 72 ώρες που μου είπε το Unlock tool. Πάω χαλαρά για LineageOS, το MiUI απλά σπάει πολλά απο τα API του Android που έχω συνηθίσει να δουλεύουν. Δε δουλεύει το SmartLock, δε μπορώ να βάλω τα Wallpapers της Google, όταν φοράω το Zenwatch 2 που έχω οι ειδοποιήσεις εξακολουθούν να ακούγονται αντί να τις φιμώνει αυτόματα και οι ειδοποιήσεις είναι απλά τραγικές. Το όλο περιβάλλον του δίνει την αίσθηση οτι τα Google apps μπήκαν τσάτρα πάτρα πάνω απο το σκέτο MiUi το οποίο είναι φτιαγμένο να δουλεύει μόνο του, πράγμα που το καταλαβαίνω μια και στην Κίνα δεν έχουν της υπηρεσίες της Google. Αλλά δε ζω στην Κίνα.... Στην τελική επιλογή είναι όπως όλα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Την έχουν. Ό,τι πουλάει το "Πλαίσιο" (και οι υπόλοιπες μεγάλες αλυσίδες) είναι της infoquest εισαγωγές και έχουν 800άρα.

Επίσης αυτό: http://www.shopweb.gr/τεχνολογια/ΚΙΝΗΤΑ-ΤΗΛΕΦΩΝΑ/xiaomi-redmi-note-4x-4gb-64gb-snapdragon-black-global-version-eu-xrn4ch32black.html γράφει στα χαρακτηριστικά του ότι υποστηρίζει ("4G bands LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) ).

Ό,τι λέει "global version" (ή "EU version" τελευταία όπως το γράφουν μερικοί) έχει 800άρα. Το 4 ή το 4Χ δεν παίζει ρόλο γιατί τελευταία κάποια μαγαζιά -καλώς ή κακώς- άρχισαν να χρησιμοποιούν την ονοματοδοσία της infoquest που ούτως ή άλλως διακινεί το global σαν 4Χ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Σχετικό είναι αυτό με την global ή EU version.

Κάπως έτσι την πάτησα με το mi max 2 και το πήρα χωρίς να έχει τη Β20. Global έλεγε αλλά.....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή φίλος μου ενδιαφέρεται για άμεση αγορά στο 3/32, αν ξέρετε κάποιο μαγαζί στο σκρουτζ που πουλάει global έκδοση και με την 800αρα μπάντα

Ας μου στείλει π.μ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν έχω τον bootloader κλειδωμένο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά πχ brick, θα μπορώ να επαναφέρω το κντ.

Δεν έχω σκοπό να το σκαλίζω. Μόνο ότι βγαίνει σε ΟΤΑ, προς το παρόν. Αν σταματήσει η υποστήριξη τότε θα το σκεφτώ για κάποια ελληνική ρομ.

Επίσης δεν μπορώ να κάνω τοπικό αντίγραφο ασφαλείας φωτογραφίες κλπ, έχει επιλογή μόνο για εφαρμογές κ ρυθμίσεις συστήματος

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Edited by gregog7
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που εχω αγορασει απο gearbest με 130 ευρω 3/32 χωρις την 800ρα με cosmote και vodafone στην αθηνα πιανω παντου 4G στις περιοχες που πηγαινω, κεντρο-περιστερι-αιγαλεω-πειραια- ανο λιοσια-καματερο- αγιοι Αναργυροι-καλλιθεα-περαμα-πετρουπολη-ιλιον-μενιδι σε αυτες τις περιοχες εχω παντου 4G με τις δυο εταιριες.. δεν ξερω γιατι γινεται τοσο πανικος με αυτο το θεμα δεν νομιζω οτι την χρειαζονται ολοι την 800ρα νομιζω οτι μονο αυτοι που εχουν wind και σε χωρια χρειαζεται η 800ρα... αν εχω λαθος και δεν ξερω κατι διορθωστε με Edited by thomas93
Link to comment
Share on other sites

Έχει και περιοχές που δεν είναι καλό το σήμα, σε νησιά κ επαρχία γενικά. Και όντως με wind που είχα παλιά σε honor 6 δυσκολευομουν αρκετά. Όταν το έκανα cosmote ήταν εντάξει.

Υπάρχει βέβαια και η σκέψη να αλλάξουν και οι άλλες δύο εταιρείες τις μπάντες.

Πάντως προς το παρόν είναι καλά είτε την έχεις είτε όχι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Οι roms ήταν global ή China?
Global και οι δύο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Έχει παρατηρήσει κανείς το ακολουθο bug στην lineage η rr? Όταν ακούς μουσική μεσω bluetooth και κανείς κληση, ή σε πάρει κάποιος, κολλάει το τηλέφωνο και δεν μπορείς να κλείσεις την γραμμή. Μόνο επανεκκίνηση γίνεται μετά για να στρώσει
Link to comment
Share on other sites

Global και οι δύο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε china dev αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε 8.5.8 δεν μπορώ να αλλάξω το χρόνο αδράνειας (σε πόση ώρα να κλείνει η οθόνη). Είναι κολλημένο στα 10 λεπτά. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update σε 8.5.8 δεν μπορώ να αλλάξω το χρόνο αδράνειας (σε πόση ώρα να κλείνει η οθόνη). Είναι κολλημένο στα 10 λεπτά. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
Σε μένα με την ίδια έκδοση αλλάζει κανονικά. Κάνε μια επανεκκίνηση και αν συνεχίσει επανεγκατάσταση της rom

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...