Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παθει πλακα απο το ποσο καλη ειναι η Lineage 14.1 για το κινητο μας.

 

Βγαζω κανα 2ωρο εξτρα sot και πολυ γρηγορη. Δεν εχω παρατηρησει κανενα bug ακομα. Μονο στη καμερα υστερουσε αλλα με το port της google camera που εχω παραπανω λυθηκε και αυτο το προβλημα η οποια μαλιστα δουλευει χωρις καμια τροποποιηση αφου το api2 ειναι ηδη ενεργοποιημενο.

Είναι σχετικά εύκολη σαν διαδικασία, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες η είναι από τις δύσκολες του είδους?

Υπάρχει κίνδυνος και αν ναι υπάρχει τρόπος για unbrick?

Πόσο χρόνο απαιτεί αν πάνε όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι κι εγω για το LOS αλλά σκέφτομαι μην γίνει καμια στραβή και πως θα περνάω τα μελλοντικά update του κλπ. Βλέπω και έκδοση 14.1 αλλά εβδομαδιαία update. Απο την άλλη δεν θέλω τα miui apps, ουτε τις αηδιες cleanmaster που εχει και διαφημιστικό . Καθε τρεις και λίγο notification που τα κλέινω μια για τα secure apps, μια για το miui cloud, μου την σπάνε όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που πρέπει να αποφασίσω να πάρω για δώρο ή το Xiaomi ή το Samsung J5(2017) στη γυναίκα μου, οι υπενθυμίσεις με ενδιαφέρει να έρχονται όλες απροβληματιστα. Στα samsung δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Η miui έχει, καθώς και εγώ στο Coolpad F1 δεν έχω καταφέρει να μου έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις σωστά.

Μπορεί λοιπόν τα τηλέφωνα που διάλεξα για δώρο να μην έχουν μέτρο σύγκρισης (καθώς το J5 υπερτερεί μόνο στη κάμερα και στην οθόνη amoled) όμως και εμένα οι ειδοποιήσεις-υπενθυμίσεις με ενδιαφέρουν πρωτίστως.

Ελπίζω να βγει κάποια άκρη σύντομα γιατί έχω μόνο 15 μέρες για να αποφασίσω

το j5 του 16 το έχουν κάτι πιτσιρίκια φίλου μου και του έχουν αλλάξει τα φώτα στα παιχνίδια.

Η μπαταρία διαρκεί πάρα πολύ από ότι μου λέει ο φίλος που έχει αλλάξει ολα τα one plus και "όλα" τα κινέζικα που κυκλοφορούν.

Ακόμα αν θυμάμαι καλά έβγαζε και Άριστες φωτογραφίες.

ΠΟΣΟ μάλλον του 17 που λες που έχει ΠΑΡΑ πολύ φωτεινό φακό f 1.7 !!! αν δεν κάνω λάθος και το μπερδεύω.

 

 

Εγώ θα έπαιρνα το j5, ειδικά αν έχει και την ίδια ram.

Ο μόνος λόγος που δεν θα το προτιμούσα είναι ότι ίσως είναι ακριβό edit: και οι ίντσες?

 

και του 16 αποτελεί μια καλή επιλογή για εμένα στα χρήματα που είναι τώρα ειδικά αν θέλεις και ανθρώπινες φωτογραφίες.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εύκολη είναι η διαδικασία. Αν διάβασα καλά στο θέμα της LOS στο xda το μόνο που δεν χρειάζεται αν είμαστε ήδη σε N είναι να φλασάρουμε το firmware. Τουλάχιστον αυτό έπιασα εγώ. Αλλά μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Ας διαβάσει και εκείνος το θέμα της LOS να δει τι λένε.

 

Άσχετο με LOS.

1) Η ελληνική XTRV και AROMA είναι οι ίδιες σωστά απλώς η μία έχει AROMA installer για επιλογή τι θέλουμε να βάλουμε?

2) Φαντάζομαι μένει ο twrp με αυτές.

3) Υπάρχει κάπου σε αρχείο εικόνας ο recovery της 8.5.4 της Xiaomi? Διότι σκεφτόμουν να περάσω twrp για να φλασάρω superSU, και να ξαναπεράσω μετά την μαμά recovery και να μείνω σε 8.5.4 root για να κάνω την αλλαγή στο build.prop για την κάμερα(ενεργοποίηση api2), να φλασάρω και το ΗΖ mod για την στοκ και μετά να κάνω unroot(φαντάζομαι αυτό το κάνει μέσα από την εφαρμογή του superSU. Δεν θέλω για άλλο λόγο το root. Μόνο για να κάνω αυτή την αλλαγή. Μετά δεν με ενδιαφέρει. Δεν καίγομαι να δοκιμάσω και MIUI 9 όσο δεν είναι stable. Οπότε το να μείνω όπως είμαι τώρα αλλά να έχω κάνει την αλλαγή που χρειάζεται η κάμερα είναι ιδανική περίπτωση για μένα.

4) Στην παραπάνω διαδικασία είναι κάτι που πρέπει να προσέξω. Προερχόμενος από nexus οι διαδικασίες αυτές είναι πολύ απλές αλλά εδώ λόγω miui καλό είναι να ρωτάς πρώτα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το λινκ. Επειδη το κινητο το εχω κανει δωρο και "δεχτηκα παραπονα" για την καμερα, ειπα να βαλω αυτη της γκουγκλ μιας και τα δειγματα σου φαινονται μια χαρα.

Τη συσκευη την πηρα απο Geekbuying(Ευρωπη). Θα πρεπει να βαλω πρωτα το TWRP, να γινω μελος στο σαητ για να δω το λινκ που παραθετει κ να το κατεβασω, να ξεκλειδωσω τη συσκευη με τον τροπο που περιγραφει, και να το κανω εγκατασταση απο recovery?

 

Mου λεει οτι εκδοση Android γραφει 7.0 NRD90M και Miui 8.5.4.0(NCFMIED), αν βοηθαει σε κατι

 

@Antretng

Eπειδη δεν πρεπει να το ειδες, στο ξαναβαζω:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με το λουκετάκι, πώς ακριβώς γίνεται; Δεν μπορώ να το βρω.

 

 

 

Δεν ξέρω φίλε μου, εγώ το τηλέφωνο το έχω κατευχαριστηθεί, αλλά σ' αυτόν τον τομέα (δεν ξέρω τι φταίει) με έχει ξενερώσει τελείως.

Να, τώρα, έβαλα το Google Keep πάλι, το έχω βάλει να δουλεύει συνέχεια στο background, και όταν έχω κλειστό το τηλέφωνο δεν μου βγάζει τις υπενθυμίσεις, όταν το ανοίγω σκάνε όλες μαζί, αλλά κατόπιν εορτής.

Δεν λέω ότι φταίει το τηλέφωνο, λέω ότι αυτό κάνει το δικό μου το τηλέφωνο.

 

Την παράθεση που σου έκανα την διαβασες;

 

Για το λουκέτο πατάς το (multitasking)τελευταίο κάτω αριστερά κουμπί τις οθόνης και σου εμφανίζει τις εφαρμογές που τρέχουν.

Πιάνεις την εφαρμογή που θέλεις και την τραβάς λιγο προς τα κάτω.

Θα δεις το λουκέτο από πάνω κλειδωμένο. Με τον ίδιο τρόπο ξεκλειδώνει.

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Την παράθεση που σου έκανα την διαβασες;

 

Για το λουκέτο πατάς το (multitasking)τελευταίο κάτω αριστερά κουμπί τις οθόνης και σου εμφανίζει τις εφαρμογές που τρέχουν.

Πιάνεις την εφαρμογή που θέλεις και την τραβάς λιγο προς τα κάτω.

Θα δεις το λουκέτο από πάνω κλειδωμένο. Με τον ίδιο τρόπο ξεκλειδώνει.

 

Φίλε με ποια rom είσαι;

Είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με μία εφαρμογή που δουλεύω για οδηγούς ταξι.

Στα καλά καθούμενα σταματούσε να δουλεύει.

Το θέμα είναι ότι δεν καταλάβαινα πότε σταματούσε και για πόση ώρα με άφηνε ξεκρεμαστο.

Είχα δώσει όλα τα δικαιώματα αλλά μάταια.

Ήμουν με miui8 8.2.10 stable , πηγα σε miui8 dev nougat αλλά και εκεί τα ίδια σ#@%α..

Τι καθαρές εγκαταστάσεις τη επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.... μάταια

ΏΣΠΟΥ ήρθε η miui 9 .

Από την ημέρα που την έβαλα (11-8) δουλεύει ρολόι.

Αν θες και δεν την έχεις δοκίμασε να δεις.

Πρέπει όμως να ξεκλειδώσεις bootloader αν δεν το έχεις κάνει.

 

Ναι, την διάβασα, αλλά γενικά δεν έχω ιδέα τι διαδικασία χρειάζεται για να βάλω miui 9 ή ακόμα και να ξεκλειδώσω bootloader, είμαι λίγο άσχετος με τέτοια θέματα.

 

Ακόμα και το update (V.8.5.4.0) που μου έχει έρθει δεν το έχω κάνει γιατί δεν γνωρίζω (δεν έχω ψάξει καθόλου η αλήθεια είναι) τι ενέργειες χρειάζεται να κάνω, πόση ώρα θα μου πάρει, αν χρειαστεί να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή κάτι παρόμοιο κλπ.

Κάπου λογικά θα έχει οδηγίες, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

@enteka

 

Περιγράφεις ακριβώς την ίδια συμπεριφορά της miui όσον αφορά ειδοποιήσεις που σε μένα το έκανε στο viber.

 

Σιγουρέψου ότι η εφαρμογή που θέλεις είναι ενεργοποιημενη στο security\autostart, και δευτερο ότι είναι ενεργή στη διαχείριση μπαταρίας (ώστε να μην την κλείνει)

Μετα ένα καλό ρισταρτ και βλέπεις.

Αυτά τα ταπεινά από εμένα, βέβαια μπορεί να το έχεις κάνει ηδη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την διάβασα, αλλά γενικά δεν έχω ιδέα τι διαδικασία χρειάζεται για να βάλω miui 9 ή ακόμα και να ξεκλειδώσω bootloader, είμαι λίγο άσχετος με τέτοια θέματα.

 

Ακόμα και το update (V.8.5.4.0) που μου έχει έρθει δεν το έχω κάνει γιατί δεν γνωρίζω (δεν έχω ψάξει καθόλου η αλήθεια είναι) τι ενέργειες χρειάζεται να κάνω, πόση ώρα θα μου πάρει, αν χρειαστεί να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή κάτι παρόμοιο κλπ.

Κάπου λογικά θα έχει οδηγίες, έτσι δεν είναι;

 

Αν δεν έχεις ασχοληθεί με τέτοια άστο για την ώρα καλύτερα.

Βέβαια όλοι κάποια στιγμή ήμασταν στη θέση σου και σιγά σιγά μάθαμε .

Το θέμα είναι να θες να ασχοληθείς με φλασαρισματα κλπ.

Κάποιοι θέλουν κάποιοι άλλοι πάλι όχι.

Αυτό που μπορώ να κάνω για σένα είναι όταν θα γυρίσω από διακοπές (δευτερα) που θα έχω και το κινητό στα χέρια μου (τώρα δεν το εχω) να δοκιμάσω την εφαρμογή που θέλεις και να σου πω αν στο miui 9 άλλαξε τίποτα.

Για ποια εφαρμογή θέλεις;

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ασχοληθεί με τέτοια άστο για την ώρα καλύτερα.

Βέβαια όλοι κάποια στιγμή ήμασταν στη θέση σου και σιγά σιγά μάθαμε .

Το θέμα είναι να θες να ασχοληθείς με φλασαρισματα κλπ.

Κάποιοι θέλουν κάποιοι άλλοι πάλι όχι.

Αυτό που μπορώ να κάνω για σένα είναι όταν θα γυρίσω από διακοπές (δευτερα) που θα έχω και το κινητό στα χέρια μου (τώρα δεν το εχω) να δοκιμάσω την εφαρμογή που θέλεις και να σου πω αν στο miui 9 άλλαξε τίποτα.

Για ποια εφαρμογή θέλεις;

 

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και σίγουρα δεν έχω την ίδια όρεξη και γνώσεις που έχουν πολλοί από εδώ μέσα.

Το Keep της Google έχω βάλει τώρα αλλά είχα δοκιμάσει πάρα πολλά, όπως πχ το Just reminder.

Ας πούμε για το Keep που μου φαίνεται και πιο ωραίο.

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

Ναι, την διάβασα, αλλά γενικά δεν έχω ιδέα τι διαδικασία χρειάζεται για να βάλω miui 9 ή ακόμα και να ξεκλειδώσω bootloader, είμαι λίγο άσχετος με τέτοια θέματα.

 

Ακόμα και το update (V.8.5.4.0) που μου έχει έρθει δεν το έχω κάνει γιατί δεν γνωρίζω (δεν έχω ψάξει καθόλου η αλήθεια είναι) τι ενέργειες χρειάζεται να κάνω, πόση ώρα θα μου πάρει, αν χρειαστεί να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή κάτι παρόμοιο κλπ.

Κάπου λογικά θα έχει οδηγίες, έτσι δεν είναι;

 

Ε εντάξει το update της 8.5.4 μπορείς να το κάνεις. Δεν έχει διαδικασία για σένα! Αυτόματα γίνεται. Κατεβαίνει και κάποια στιγμή όταν κατέβει θα σου το πει και θα πατήσεις εγκατάσταση. Θα κάνει μόνο του επανεκκίνηση να στο εγκαταστήσει και θα ανοίξει μόνο του μετά. Όπως έκανες και σε όλα τα υπόλοιπα κινητά(υποθέτω ότι είχες και άλλα smartphone/android) που είχες πριν άλλων εταιρειών. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό.

Από εκεί και πέρα όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ αν θες να το κάνεις με καθαρή εγκατάσταση τότε μετά το update κάνεις άμα θες και ένα factory reset. Αλλιώς το αφήνεις ως έχει. Αν δεις ότι έχεις διάφορα προβλήματα, κάνεις τότε ένα factory reset. Αν όλα παίζουν καλώς δεν χρειάζεται. Αυτά που λέω είναι γενικά και ισχύουν και για το παρόν τηλέφωνο και για τα υπόλοιπα άλλων εταιρειών.

Γενικότερα συνίσταται αναβαθμίσεις αλλαγής έκδοσης να γίνονται με factory reset, ένα κουμπί στις ρυθμίσεις είναι και πέρα από το ότι θα σου σβήσει ότι έχεις στο κινητό(εφαρμογές, φωτογραφίες κλπ) δεν κάνει κάτι κακό. Χωρίς να σημαίνει ότι αν κάνεις έτσι απλά το update θα έχεις προβλήματα. Πολύ πιθανό να κάτσουν όλα καλά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε από ποιο Ελληνικό κατάστημα μπορώ να αγοράσω την έκδοση που έχει την 800αρα μπάντα.

 

Όλες οι μεγάλες αλυσίδες έχουν σίγουρα αυτό. Στα υπόλοιπα σκρουτζομάγαζα, δες στο πρώτο ποστ του θέματος τι πρέπει να έχει το κουτί του κινητού για να είναι αυτό με την 800αρα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Eπειδη δεν πρεπει να το ειδες, στο ξαναβαζω:ninja:

 

Καλημέρα. Έχω βάλει οδηγίες στο πρώτο μήνυμα. Ναι θα χρειαστει ολα αυτα που λες. Βασικα αν δεν εχεις προφιλ δεν μπορεις να ξεκλειδωσεις. θα βρεις αναλυτικα οδηγιες στο πρωτο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

το j5 του 16 το έχουν κάτι πιτσιρίκια φίλου μου και του έχουν αλλάξει τα φώτα στα παιχνίδια.

Η μπαταρία διαρκεί πάρα πολύ από ότι μου λέει ο φίλος που έχει αλλάξει ολα τα one plus και "όλα" τα κινέζικα που κυκλοφορούν.

Ακόμα αν θυμάμαι καλά έβγαζε και Άριστες φωτογραφίες.

ΠΟΣΟ μάλλον του 17 που λες που έχει ΠΑΡΑ πολύ φωτεινό φακό f 1.7 !!! αν δεν κάνω λάθος και το μπερδεύω.

 

 

Εγώ θα έπαιρνα το j5, ειδικά αν έχει και την ίδια ram.

Ο μόνος λόγος που δεν θα το προτιμούσα είναι ότι ίσως είναι ακριβό edit: και οι ίντσες?

 

και του 16 αποτελεί μια καλή επιλογή για εμένα στα χρήματα που είναι τώρα ειδικά αν θέλεις και ανθρώπινες φωτογραφίες.

 

Το j5 του 16 βεβαια εχει πολυ κατωτερο επεξεργαστη. Οποτε αναλογως τις απαιτησεις σου μπορει να μην σε βολευει. Για μενα παντας, snapdragon 410 εν ετη 2017 δεν νοητε

 

Οσον αφορα το φωτεινο φακο, μπορω να σου πω οτι υπαρχουν πολλες καμερες με μικροτερο διαφραγμα και παρολα αυτα εχουν πολυ καλυτερο αποτελεσμα. Δεν ειναι μονο ο φακος αλλα παιζει ρολο και ο αισθητηρας, Ois και λογισμικο. Κατα τα αλλα ναι εχει καλυτερη καμερα αλλα με τη google camera που δουλευει στο remi note 4 καλυπτετε η διαφορα (μην σου πω οτι γινεται και καλυτερη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με το λουκετάκι, πώς ακριβώς γίνεται; Δεν μπορώ να το βρω.

 

Ανοιγεις την εφαρμογη, πατας κουμπι multitasking, σερνεις κατω την καρτελα της και πατας το λουκετακι.

 

Αν δεν δουλεψει ουτε αυτο τοτε δες στο πρωτο μηνυμα τις οδηγιες σε περιπτωση για προβληματικο Multitasking. Αλλα πραγματικα εχω καιρο να ακουσω τετοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά εύκολη σαν διαδικασία, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες η είναι από τις δύσκολες του είδους?

Υπάρχει κίνδυνος και αν ναι υπάρχει τρόπος για unbrick?

Πόσο χρόνο απαιτεί αν πάνε όλα καλά?

 

Τι εννοεις αν υπαρχει κινδυνος; Για οδηγιες μπορεις να βρεις στο xda που ειναι και η rom. Θα πρεπει βεβαια πρωτα να ξεκλειδωσεις bootloader και να βαλεις twrp (θα βρεις οδηγιες στο πρωτο μηνυμα).

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις την εφαρμογη, πατας κουμπι multitasking, σερνεις κατω την καρτελα της και πατας το λουκετακι.

 

Αν δεν δουλεψει ουτε αυτο τοτε δες στο πρωτο μηνυμα τις οδηγιες σε περιπτωση για προβληματικο Multitasking. Αλλα πραγματικα εχω καιρο να ακουσω τετοια προβληματα.

Ναι, μου απάντησαν πιο πάνω. Το έκανα και το έβγαλε το λουκετάκι. Τώρα, όταν "σκοτώνω" όλες τις εφαρμογές, εξαφανίζεται κι αυτή, αλλά όταν την ανοίγω πάλι εμφανίζεται το λουκετάκι.

Ίσως πάντως κατεβάσω και το καινούργιο update που νομίζω μου είχες προτείνει πριν λίγες μέρες.

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Αν βάλεις reminder από το google calendar δεν λειτουργεί;

 

Έχω δοκιμάσει αλλά πάλι είχε τα παρόμοια προβλήματα.

 

Ε εντάξει το update της 8.5.4 μπορείς να το κάνεις. Δεν έχει διαδικασία για σένα! Αυτόματα γίνεται. Κατεβαίνει και κάποια στιγμή όταν κατέβει θα σου το πει και θα πατήσεις εγκατάσταση. Θα κάνει μόνο του επανεκκίνηση να στο εγκαταστήσει και θα ανοίξει μόνο του μετά. Όπως έκανες και σε όλα τα υπόλοιπα κινητά(υποθέτω ότι είχες και άλλα smartphone/android) που είχες πριν άλλων εταιρειών. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό.

Από εκεί και πέρα όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ αν θες να το κάνεις με καθαρή εγκατάσταση τότε μετά το update κάνεις άμα θες και ένα factory reset. Αλλιώς το αφήνεις ως έχει. Αν δεις ότι έχεις διάφορα προβλήματα, κάνεις τότε ένα factory reset. Αν όλα παίζουν καλώς δεν χρειάζεται. Αυτά που λέω είναι γενικά και ισχύουν και για το παρόν τηλέφωνο και για τα υπόλοιπα άλλων εταιρειών.

Γενικότερα συνίσταται αναβαθμίσεις αλλαγής έκδοσης να γίνονται με factory reset, ένα κουμπί στις ρυθμίσεις είναι και πέρα από το ότι θα σου σβήσει ότι έχεις στο κινητό(εφαρμογές, φωτογραφίες κλπ) δεν κάνει κάτι κακό. Χωρίς να σημαίνει ότι αν κάνεις έτσι απλά το update θα έχεις προβλήματα. Πολύ πιθανό να κάτσουν όλα καλά.

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Η απάντηση σου, ειλικρινά, με βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου απάντησαν πιο πάνω. Το έκανα και το έβγαλε το λουκετάκι. Τώρα, όταν "σκοτώνω" όλες τις εφαρμογές, εξαφανίζεται κι αυτή, αλλά όταν την ανοίγω πάλι εμφανίζεται το λουκετάκι.

Ίσως πάντως κατεβάσω και το καινούργιο update που νομίζω μου είχες προτείνει πριν λίγες μέρες.

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

"Σκοτώνεις" τις εφαρμογές; Γιατί; Παίζει να είναι και αυτός ο λόγος για τα προβλήματα που έχεις. Η εκκαθάριση μνήμης γενικά περισσότερο κακό παρα καλό κανει. Ο μόνοι λόγοι να καθαρίσεις κάποια εφαρμογή είναι αν κωλήσει ή δεν θες να τρέχει πλέον από πίσω για οικονομία στη μπαταρια.

 

Βάλε το λουκετάκι και άσε τα υπόλοιπα οπως τα έκανες (αυτοματη εναρξη, απενεργοποίηση βελτιστοποίησης) και δες πως παει χωρίς να κάνεις εκκαθαρίσεις. Άσε το android να κρίνει μόνο του ποιές θα κλείνει. Αυτό ξέρει καλύτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

"Σκοτώνεις" τις εφαρμογές; Γιατί; Παίζει να είναι και αυτός ο λόγος για τα προβλήματα που έχεις. Η εκκαθάριση μνήμης γενικά περισσότερο κακό παρα καλό κανει. Ο μόνοι λόγοι να καθαρίσεις κάποια εφαρμογή είναι αν κωλήσει ή δεν θες να τρέχει πλέον από πίσω για οικονομία στη μπαταρια.

 

Βάλε το λουκετάκι και άσε τα υπόλοιπα οπως τα έκανες (αυτοματη εναρξη, απενεργοποίηση βελτιστοποίησης) και δες πως παει χωρίς να κάνεις εκκαθαρίσεις. Άσε το android να κρίνει μόνο του ποιές θα κλείνει. Αυτό ξέρει καλύτερα. ;)

 

Ναι και κάτι (ακόμα) που δεν ήξερα. Να 'σαι καλά.

Το βάζω να φορτίζει κάθε βράδυ, παρότι μου μένει γύρω στο 50%, απλά για να είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ξεμείνω την άλλη μέρα, και κάθε βράδυ καθάριζα τις ανοιχτές εφαρμογές. Δεν το ξανακάνω.

 

ΥΓ: Με τον τρόπο που φορτίζω την μπαταρία, δεν της κάνω κακό, ε;

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια....εχει πάρει κανεις τελευταια απο το aliexpress και αν ναι πλήρωσε φόρο??? εμαθα οτι πλεον βαράνε στο κεφαλι κ οτι θα πληρώσω λογικα κ εγω...:mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Ναι και κάτι (ακόμα) που δεν ήξερα. Να 'σαι καλά.

Το βάζω να φορτίζει κάθε βράδυ, παρότι μου μένει γύρω στο 50%, απλά για να είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ξεμείνω την άλλη μέρα, και κάθε βράδυ καθάριζα τις ανοιχτές εφαρμογές. Δεν το ξανακάνω.

 

ΥΓ: Με τον τρόπο που φορτίζω την μπαταρία, δεν της κάνω κακό, ε;

 

Η φόρτιση δεν πειράζει. Ίσα ίσα που συντηρείς και καλύτερα την μπαταρία (φθειρετε περισσότερο όταν την αδειάζεις). Κοίτα το βράδυ αν δεν σε νοιάζει να έχεις ειδοποιήσεις μπορείς να κάνεις εκκαθάριση. Αν θες όμως να δουλεύει σωστά το κινητό κατά την ημέρα, μην κλείνεις τίποτα. Άσε το λογισμικό να αποφασίζει τι κλείνει (αρκεί να έχεις κάνει και τις ενέργειες που είπαμε για να είσαι σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...