Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πήρα το κινητό από σκρουτζομάγαζο. Είναι η global version από ότι καταλαβαίνω 201601. Φοράει 8.2.10. stable. Σαν αναβαθμίσεις όμως δε βγάζει κάτι λόγω αδυναμίας σύνδεσης σε δίκτυο. Μπορώ να περάσω μόνος μου άλλη ρομ;
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την Crystal clear μεμβράνη της nillkin και είναι πολύ καλή. Καλύπτει όλη την οθόνη και έχει ωραία αίσθηση. Tempered glass δεν είναι αλλά το προτιμώ από τα full cover και από τα τζάμια που αφήνουν μέρος της οθόνης ακάλυπτο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Λοιπόν η γυναίκα δεν ξέρω πως τα κατάφερε αλλά την μαμά ζελατίνα σε κάποια σημεία την έκανε διάφανη!

Ποιός ξέρει, επειδή τρίβετε μέσα στην τσάντα ,με τίποτα κρέμες για τα χέρια κλπ...!

Όποιος θέλει να πειραματιστεί και να αφήσει την μαμά ζελατίνα χωρίς να δώσει σάλιο ας δοκιμάσει..

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι βλεπω, το επισημο καταστημα της xiaomi στην Ελλαδα το δινει με την 800αρα και 2ετη εγγυηση& σερβις στα 259 ευρω

Πιστευετε οτι αξιζει αυτα τα λεφτα το κινητο?

 

Εδω βεβαια το βρισκω αρκετα φθηνοτερο χωρις ομως την εγγυηση που σου παρεχει το mi store και ενω γραφει στα χαρακτηριστικα και στην εικονα οτι ειναι global, στις επιλογες γραφει international που νομιζω δεν ειναι το ιδιο.

https://www.honorbuy.com/1104-xiaomi-redmi-note-4-international-version-64gb-gold.html

Εγώ το πήρα από GeekBuying (ιταλική αποθήκη) στα 174€. Έρχεται σε 3 μέρες με DHL express.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το κινητό από σκρουτζομάγαζο. Είναι η global version από ότι καταλαβαίνω 201601. Φοράει 8.2.10. stable. Σαν αναβαθμίσεις όμως δε βγάζει κάτι λόγω αδυναμίας σύνδεσης σε δίκτυο. Μπορώ να περάσω μόνος μου άλλη ρομ;

 

Δεν ειναι η global version. Για να ειναι global πρεπει το model να γραφει 2016102

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από GeekBuying (ιταλική αποθήκη) στα 174€. Έρχεται σε 3 μέρες με DHL express.

 

Aυτο εδω λες?

http://www.geekbuying.com/item/Offical-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-4G-64GB-Smartphone---Gold-384101.html

Link to comment
Share on other sites

Για να απενεργοποιήσεις την οθόνη, μπορείς να το κάνεις μόνο με το πλαϊνό κουμπάκι;

Ρωτάω γιατί για να την ενεργοποιήσεις υπάρχουν 3 τρόποι:

1. Πλαϊνό κουμπάκι

2. Δαχτυλικό αποτυπωμα

3. Ταπ ταπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε γκρί:

http://www.geekbuying.com/item/Offical-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-4G-64GB-Smartphone---Gray-384100.html

στην τιμή των 174, με τα έξοδα αποστολής, βγαίνει με promo code GKBAUG8

Edited by anivas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το κινητό από σκρουτζομάγαζο. Είναι η global version από ότι καταλαβαίνω 201601. Φοράει 8.2.10. stable. Σαν αναβαθμίσεις όμως δε βγάζει κάτι λόγω αδυναμίας σύνδεσης σε δίκτυο. Μπορώ να περάσω μόνος μου άλλη ρομ;

πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader μεσω xiaomi για να ρουταρεις και να βαλεις αλλη ρομ.το νουμερο που γραφεις ειναι διαφορετικο απο τα συνηθη 2016102.επισης αυτη που φοραει ειναι η τελευταια προς το παρων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως απενεργοποιώ σαβούρα χωρίς ρουτ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δεν απενεργοποιεις,χωρις ρουτ μονο κατι λιγες μπορεις.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου πήρα σήμερα το Redmi note 4(σκέτο) με snapdragon στα 3/32 με global stable 8.2.10.0(MCFMIDL).

Είμαι οκ ή να να αρχίσω το πείραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος κάποιο Bluetooth που να συνεργάζεται καλά με τη συσκευή; Έχω ένα Σονυ και δυστυχώς με το τηλέφωνο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λένε. Είναι πολύ κακός ο ήχος, πολύ μπάσο και τρίξιμο.

Επίσης, ξέρει κανείς πως γίνεται ο ήχος των πολυμέσων να παίζει από το ηχείο και όχι από το Bluetooth όταν αυτό είναι συνδεδεμένο;

Και τέλος, όταν το κάνω Hotspot δεν μου ζητάει κωδικό σύνδεσης και είναι ανοιχτό για όλους. Που στην ευχή αλλάζει αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος κάποιο Bluetooth που να συνεργάζεται καλά με τη συσκευή; Έχω ένα Σονυ και δυστυχώς με το τηλέφωνο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λένε. Είναι πολύ κακός ο ήχος, πολύ μπάσο και τρίξιμο.

Επίσης, ξέρει κανείς πως γίνεται ο ήχος των πολυμέσων να παίζει από το ηχείο και όχι από το Bluetooth όταν αυτό είναι συνδεδεμένο;

Και τέλος, όταν το κάνω Hotspot δεν μου ζητάει κωδικό σύνδεσης και είναι ανοιχτό για όλους. Που στην ευχή αλλάζει αυτό;

 

πρέπει να απενεργοποιήσεις το "media audio"

bluetooth - connected devices - δεξί βέλος δίπλα στο hands free και από επιλέγεις την δεύτερη επιλογή

για το τρίξιμο το παρατήρησα και εγώ μόλις:wacko::wacko:

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να απενεργοποιήσεις το "media audio"

bluetooth - connected devices - δεξί βέλος δίπλα στο hands free και από επιλέγεις την δεύτερη επιλογή

για το τρίξιμο το παρατήρησα και εγώ μόλις:wacko::wacko:

 

Ωραίος φίλε μου ευχαριστώ. Πάταγα εκεί, αλλά δεν πιάνει καλά το βελάκι και απλά το απενεργοποιουσα κάθε φορά και στο τέλος το παράτησα..

Εσύ με τι Bluetooth είσαι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Για να απενεργοποιήσεις την οθόνη, μπορείς να το κάνεις μόνο με το πλαϊνό κουμπάκι;

Ρωτάω γιατί για να την ενεργοποιήσεις υπάρχουν 3 τρόποι:

1. Πλαϊνό κουμπάκι

2. Δαχτυλικό αποτυπωμα

3. Ταπ ταπ

 

Widgets / Διακοπτες / κλειδωμα

Βγάζεις αυτό το shortcut - διακόπτη στην πρώτη οθόνη και είσαι ΟΚ

Ο ίδιος διακόπτης εμφανίζεται και στα quick setings

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

η βάζεις nova launcher και κλείνεις την οθόνη όπως θες. ταπ ταπ, με swipe κλπ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω μια απορία. αφού έχει βγει και 7.0 και 7.0.1 και 7.1.1 γιατί δεν μας δίνει η xiaomi κατευθείαν την 7.1.1; σίγουρα για να έχει βγει θα είναι καλύτερη από την 7.0

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μόλις εχθές μου ήρθε το κινητό μου. Εχω το 4χ οπωτε δεν είναι με την 800αρα. Απλα θα ήθελα να μου πείτε αν είναι τουλάχιστον το κινητό μου με την global σταθερη ρομ, περασμένο μεσα. . Ευχαριστώ

Διάβασα για τους σωστός τρόπους φορτισματος της μπαταρίας. Δηλαδή το αφήνουμε τουλάχιστον μέχρι το 20% και το φορτίζουμε μέχρι 90 με 95%?Σωστά? b7fc2bfbee1e879136bd7cccf6ea61aa.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να απενεργοποιήσεις την οθόνη, μπορείς να το κάνεις μόνο με το πλαϊνό κουμπάκι;

Ρωτάω γιατί για να την ενεργοποιήσεις υπάρχουν 3 τρόποι:

1. Πλαϊνό κουμπάκι

2. Δαχτυλικό αποτυπωμα

3. Ταπ ταπ

 

παρατεταμενο πατημα στην home screen/widgets/toggles/και επιλεγεις το lock

η

play store κατεβαζεις το fingerprint quick action και το κλειδωνεις με δαχτυλικο αποτυπωμα

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον το ψάχνει και δεν το βρίσκει κι αυτός το κλείδωμα στο Hot spot, πρέπει να πάει στις ρυθμίσεις εκεί που λέει "προσωπικό σημείο πρόσβασης" και να ενεργοποιήσει την ασφάλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποιώ σαβούρα χωρίς ρουτ?

 

 

play store/help & feedback/browse all articles/delete or disable apps on android/delete android apps you installed --> tap to go to application settings .Απο δω μπορεις να απενεργοποιησεις ολο το bloatware της google που εχει η global.Πατας την εφαρμογη και disable.Θα εξαφανιστει απο παντου. (Μην κανεις disable την εφαρμογη google app θα πεσει σε bootloop!)

 

Επισης απο settings/installed apps/downloaded μπορεις να κανεις uninstall τις μη miui εφαρμογες που ειχε η global

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει τον αισθητήρα της samsung στην κάμερα.

Γενικά, σε σχέση με το LeTV Le1 x600 που είχα πριν, θεωρώ ότι η ποιότητα των φωτό είναι πιο κάτω (ας πούμε μισό κλικ πιο κάτω) και ότι είναι στο όριο του αποδεκτού για αυτό που θα ήθελα από ένα τηλέφωνο των 150 ευρώ (εμένα μου βγήκε κάπως λιγότερο αλλά πέτυχα ένα κουπόνι. Και το LeTV κάπως έτσι το είχα πάρει πριν 1 1/2 χρόνο).

Η γνώμη μου είναι ότι είναι πιο πολύ θέμα software. Θυμάμαι τι είχαμε τραβήξει πριν 3 χρόνια με το coolpad F1, μέχρι να βγει η 4.4 καθώς με την 4.2 τραβούσε χάλια φωτογραφίες.

Άρχισα λοιπόν να δοκιμάζω άλλες εφαρμογές κάμερας, μπας και βρω κάποια που θα διαχειρίζεται καλύτερα το αισθητήρα και τα jpg που σώζει.

Ως τώρα έχω δοκιμάσει:

snap camera

open camera

a better camera

footej camera

CM camera

Με καμιά από αυτές δεν μπορώ να πω ότι πήρα καλύτερο αποτέλεσμα από ότι με την stock εφαρμογή της MIUI (στην οποία θεωρώ ότι το καλύτερο το παίρνω έχοντας κορεσμό και οξύτητα στο χαμηλή).

Ας πούμε ότι η open camera είναι πολύ κοντά και ότι στην snap camera δεν έχω εξαντλήσει τις άπειρες ρυθμίσεις που έχει.

 

Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη εφαρμογή για φωτογραφίες - βίντεο?

Είμαστε τόσοι πολλοί που κάτι ίσως μπορέσουμε να βρούμε!

Εγώ μπορώ κάθε τόσο να ανακεφαλαιώνω το τι βρήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη εφαρμογή για φωτογραφίες - βίντεο?

Είμαστε τόσοι πολλοί που κάτι ίσως μπορέσουμε να βρούμε!

Εγώ μπορώ κάθε τόσο να ανακεφαλαιώνω το τι βρήκαμε.

cameringo και bacon

 

Eιδκα με την cameringo αν την σεταρεις βγαζει πολυ ωραια χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μόλις εχθές μου ήρθε το κινητό μου. Εχω το 4χ οπωτε δεν είναι με την 800αρα. Απλα θα ήθελα να μου πείτε αν είναι τουλάχιστον το κινητό μου με την global σταθερη ρομ, περασμένο μεσα. . Ευχαριστώ

Διάβασα για τους σωστός τρόπους φορτισματος της μπαταρίας. Δηλαδή το αφήνουμε τουλάχιστον μέχρι το 20% και το φορτίζουμε μέχρι 90 με 95%?Σωστά? b7fc2bfbee1e879136bd7cccf6ea61aa.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καπιος κάνεις για τις 2 μου απορίες ? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση: Το fingerprint είναι εξαιρετικά ευαίσθητο, μέχρι που ανοίγει χωρίς να το ακουμπήσω ολόκληρο δάχτυλο. Πώς μπορεί ν' αλλάξει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με την 8.2.10.0 Stable Global χωρίς ακόμα να εμφανιστεί το update....

 

4853a0fbbea97b53fd8d68f60b062cfe.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...