Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια παντως οσον αφορα την φωτογραφικη, θεωρω οτι τα παραλεμε.

Ειναι αξιοπρεπεστατη για τα λεφτα του και επ ουδενη δεν αποτελει μειον του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συνυπολογίσετε ότι οι αγορές από Ελλάδα συμφέρουν και οσους μπορούν να περάσουν το τιμολόγιο αγοράς στα έξοδα τους (γλυτώνοντας τον ΦΠΑ και ένα μέρος της αξίας από τον φόρο εισοδήματος).

 

Εκει δεν το συζηταμε καν. Εννοειται πας Ελλαδα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει το 4/64 από geekbuying.Το έστειλαν απο της 08/06 κι έφτασε Ελλάδα στης 11/06 κι από τότε μέχρι και σήμερα ΤΙΠΟΤΑ :mad: Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να παίζει?

ΥΓ Η αποστολή έχει γίνει με singapore post.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει το 4/64 από geekbuying.Το έστειλαν απο της 08/06 κι έφτασε Ελλάδα στης 11/06 κι από τότε μέχρι και σήμερα ΤΙΠΟΤΑ :mad: Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να παίζει?

ΥΓ Η αποστολή έχει γίνει με singapore post.

 

Μήπως τελωνείο;

Πως γίνεται στα μηνύματα του viber να ανοίγει και η οθόνη όταν έρχονται;

Link to comment
Share on other sites

Αργοσβήνει το Mi4C... :p

 

Που σημαίνει 3/32 ή 4/64?

Αξίζουν τα 60€ παραπάνω; Μήπως είναι overkill?

 

Δεδομένο: Δε γεμίζω το κινητό με παιχνίδια, μουσική, φωτογραφίες.

 

Εξαρτάται.

Εγώ που έρχομαι από Redmi 3 με 2gb ram, 16 rom, χωρίς fingerprint κλπ, αρκούμαι με το 3/32. Ουσιαστικά το 3/32 είναι για μένα αναβάθμιση στα πάντα. Μόνο η κάμερα μένει ίδια μεταξύ των δύο κινητών, αλλά απ ότι είδα του RN4 δίνει κάποια μικρά έξτρα (και το διπλό φλας φυσικά).

 

Και future proofness έχει. Τουλάχιστον 2 χρόνια.

Εδώ, το R3 μου, πλησιάζω άνετα τον 1,5 χρόνο, με 2gb ram και λογικά θα ξεπεράσω άνετα τα 2 χρόνια. Η ram 2gb δεν έφτασε σχεδόν ποτέ στα όρια της. Μόνο την 16άρα μνήμα έχω φτάσει προ πολλού στα όρια της.

 

Το RN4 με 3/32 θα είναι αξιοπρεπέστατο τουλάχιστον 2 χρονάκια ακόμη και θα σηκώνει νέες miui και πιθανώς νέες android εκδόσεις άνετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχεις δικιο ειναι και αυτα . Ειναι πιο πολυπλοκο το θεμα

 

Οχι προγραμματιστης ειμαι . Εκανα ενα course πανω σε αυτα προσφατα και ηθελα απο σκαλωμα να τα εφαρμοσω σε ενα πραγματικο μου προβλημα :)

 

Καλό είναι να εγαρφμόζεις την θεωρία στην πράξη αλλά νομίζω πως στη πράξη τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

1) Πως είσαι σίγουρος ότι στο τελωνείο θα σου το χρεώσουν όσο το πήρες κι όχι όσο θέλουν.

2) Κάποια στιγμή τουλάχιστον χρεώνανε και τον εκτελωνισμό έξτρα.

3) Εγγύηση 1 έτους στην Κίνα vs 2 έτη στην Ελλάδα (έστω εγγύηση σκρουτζομάγαζου).

4) Διαφορά αναμονής που μπορεί να ξεπεράσει τον μήνα.

 

Για μένα, η Κίνα άξιζε όταν το δολλάριο ήταν χαμηλά και τα τελωνεία ανύπαρκτα.

Αγόραζες κινητάκι από κανονικό site, με paypal και τα όλα του, πάμφθηνα με μηδενικό ρίσκο.

Πλέον, πάτε κι αγοράζετε από ali. Εμένα το ali δεν μου έχει δώσει το δικαίωμα να το εμπιστευτώ γιά κάτι πέραν ανταλλακτικών και μικροπραγμάτων.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο 64αρη θα πας αν το δουλευεις δικαρτο οποτε θες αποθηκευτικο. Στη Ram προς το παρον οι περισσοτεροι εχουμε περισσοτερο απο 1 GB ελευθερο κατα μεσο ορο. Προσωπικα δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 650 mb ελευθερα και αυτο οταν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι. Τωρα το αν θα ειναι λιγα μετα απο κανα 2 χρονια δεν το ξερω... αλλα μετα απο κανα 2 χρονια μπορει και να χεις αλλαξει τηλεφωνο. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και είναι το πρώτο μου 4G κινητό:

1)Τα MB καταναλώνονται πιο γρήγορα (όγκος δεδομένων είναι,λογικά όμως πρέπει να είναι το ίδιο) σε σχέση με 3G?Είδα σε ένα παιχνίδι που παίζω έως και 5 φορές μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το παλιό μου κινητό (ενημερώσεις κτλ τα είχα κλειστά)

2)Εάν ισχύει το 1,υπάρχει κάποια επιλογή να επιλέγω να συνδέομαι με 3g αντί για 4g?

 

υγ)Για οθόνη μαζί με digitizer από ali, τι πρέπει να γράφει για να είναι για το δικό μας το global?

:X
Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο 64αρη θα πας αν το δουλευεις δικαρτο οποτε θες αποθηκευτικο. Στη Ram προς το παρον οι περισσοτεροι εχουμε περισσοτερο απο 1 GB ελευθερο κατα μεσο ορο. Προσωπικα δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 650 mb ελευθερα και αυτο οταν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι. Τωρα το αν θα ειναι λιγα μετα απο κανα 2 χρονια δεν το ξερω... αλλα μετα απο κανα 2 χρονια μπορει και να χεις αλλαξει τηλεφωνο.

 

Δύσκολα θα είναι λίγα τα 3gb σε δύο χρόνια... Ακόμη θεωρώ οριακά αξιοπρεπή και τα 2gb. Οπότε κάπως έτσι θα είναι τα 3gb αρχές/μέσα 2019.

Άσε που υπάρχουν πάρα πολλοί (στον περίγυρο μου τουλάχιστον) με 1 και 1,5 gb ακόμη και την παλεύουν.

Έχει βέβαια να κάνει και με την χρήση του καθενός.

Για τις δύο κάρτες έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή θα πρέπει να επαναφέρει κάποιος την extra microSD slot που έχει εκλείψει από σχεδόν παντού. Αν και όταν γίνουν τα 128gb mainstream στα mid-range δεν θα έχει ιδιαίτερο νόημα η microSD.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μιας και είναι το πρώτο μου 4G κινητό:

1)Τα MB καταναλώνονται πιο γρήγορα (όγκος δεδομένων είναι,λογικά όμως πρέπει να είναι το ίδιο) σε σχέση με 3G?Είδα σε ένα παιχνίδι που παίζω έως και 5 φορές μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το παλιό μου κινητό (ενημερώσεις κτλ τα είχα κλειστά)

2)Εάν ισχύει το 1,υπάρχει κάποια επιλογή να επιλέγω να συνδέομαι με 3g αντί για 4g?

 

υγ)Για οθόνη μαζί με digitizer από ali, τι πρέπει να γράφει για να είναι για το δικό μας το global?

 

Στις ρυθμίσεις:

 

Sim cards & mobile networks > SIM1* > Preferred network type > Επέλεξε μεταξύ: Prefer LTE / 3G / 2G

* = Πάνω πάνω με υπέρτιτλο "SIM CARD SETTINGS" έχει λίστα με τις sim που έχεις στο κινητό

 

Το 4G πράγματι τρώει τα δεδομένα με το κουτάλι. Με 3g είχα μαζέψει στη What's up μου πάνω από 8GB και τώρα έχω πέσει στα 5GB, μετά από δύο μήνες, βάζοντας πάντα τα ίδια mb αρχή κάθε μήνα.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα είναι λίγα τα 3gb σε δύο χρόνια... Ακόμη θεωρώ οριακά αξιοπρεπή και τα 2gb. Οπότε κάπως έτσι θα είναι τα 3gb αρχές/μέσα 2019.

Άσε που υπάρχουν πάρα πολλοί (στον περίγυρο μου τουλάχιστον) με 1 και 1,5 gb ακόμη και την παλεύουν.

Έχει βέβαια να κάνει και με την χρήση του καθενός.

Για τις δύο κάρτες έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή θα πρέπει να επαναφέρει κάποιος την extra microSD slot που έχει εκλείψει από σχεδόν παντού. Αν και όταν γίνουν τα 128gb mainstream στα mid-range δεν θα έχει ιδιαίτερο νόημα η microSD.

 

 

Για τα 2 gb διαφωνω. Ειδικα αν δεν ειναι stock android δεν εχεις καθολου multitasking. Σχεδον τα παντα κανουν reload. Βεβαια αν του χεις να τρεχουν μονο 1-2 εφαρμογες ολες και ολες στο background τοτε ισως να ειναι και οκ. Ποσο μαλλον αν μιλαμε για 1 GB. Εκει απλα δεν παιζει, θα κανεις γερες εκπτωσεις και στις εφαρμογες σου αλλα και στην εμπειρια χρησης.

 

Οπως και να χει θεωρω οτι ο κυριοτερος λογος να πας στο 64αρη ειναι ο αποθηκευτικος χωρος αν το δουλευεις δικαρτο. Στη Ram δεν θα δεις μεγαλη διαφορα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα είναι λίγα τα 3gb σε δύο χρόνια... Ακόμη θεωρώ οριακά αξιοπρεπή και τα 2gb. Οπότε κάπως έτσι θα είναι τα 3gb αρχές/μέσα 2019.

Άσε που υπάρχουν πάρα πολλοί (στον περίγυρο μου τουλάχιστον) με 1 και 1,5 gb ακόμη και την παλεύουν.

Έχει βέβαια να κάνει και με την χρήση του καθενός.

Για τις δύο κάρτες έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή θα πρέπει να επαναφέρει κάποιος την extra microSD slot που έχει εκλείψει από σχεδόν παντού. Αν και όταν γίνουν τα 128gb mainstream στα mid-range δεν θα έχει ιδιαίτερο νόημα η microSD.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στις ρυθμίσεις:

 

Sim cards & mobile networks > SIM1* > Preferred network type > Επέλεξε μεταξύ: Prefer LTE / 3G / 2G

* = Πάνω πάνω με υπέρτιτλο "SIM CARD SETTINGS" έχει λίστα με τις sim που έχεις στο κινητό

 

Το 4G πράγματι τρώει τα δεδομένα με το κουτάλι. Με 3g είχα μαζέψει στη What's up μου πάνω από 8GB και τώρα έχω πέσει στα 5GB, μετά από δύο μήνες, βάζοντας πάντα τα ίδια mb αρχή κάθε μήνα.

 

Το 4g είναι ταχυτητα οχι ογκος δηλαδη αν κατεβασεις μια εφαρμογη 60 mb και ετσι και αλλιως τα ιδια θα κατεβουν αλλα πολυ πιο γρηγορα στο 4g 3g h+ τα υπολοιπα ακολουθουν.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το 4g είναι ταχυτητα οχι ογκος δηλαδη αν κατεβασεις μια εφαρμογη 60 mb και ετσι και αλλιως τα ιδια θα κατεβουν αλλα πολυ πιο γρηγορα στο 4g 3g h+ τα υπολοιπα ακολουθουν.

 

Προφανώς και είναι ταχύτητα αλλά πιθανολογώ ότι οι πάροχοι έχουν κάποιο κολπάκι να χρεώνεσαι μεγαλύτερο όγκο στο 4g. Έχει πιθανώς να κάνει με τις συμπιέσεις κλπ.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.

Εγώ που έρχομαι από Redmi 3 με 2gb ram, 16 rom, χωρίς fingerprint κλπ, αρκούμαι με το 3/32. Ουσιαστικά το 3/32 είναι για μένα αναβάθμιση στα πάντα. Μόνο η κάμερα μένει ίδια μεταξύ των δύο κινητών, αλλά απ ότι είδα του RN4 δίνει κάποια μικρά έξτρα (και το διπλό φλας φυσικά).

 

Και future proofness έχει. Τουλάχιστον 2 χρόνια.

Εδώ, το R3 μου, πλησιάζω άνετα τον 1,5 χρόνο, με 2gb ram και λογικά θα ξεπεράσω άνετα τα 2 χρόνια. Η ram 2gb δεν έφτασε σχεδόν ποτέ στα όρια της. Μόνο την 16άρα μνήμα έχω φτάσει προ πολλού στα όρια της.

 

Το RN4 με 3/32 θα είναι αξιοπρεπέστατο τουλάχιστον 2 χρονάκια ακόμη και θα σηκώνει νέες miui και πιθανώς νέες android εκδόσεις άνετα.

 

 

Βασικα στο 64αρη θα πας αν το δουλευεις δικαρτο οποτε θες αποθηκευτικο. Στη Ram προς το παρον οι περισσοτεροι εχουμε περισσοτερο απο 1 GB ελευθερο κατα μεσο ορο. Προσωπικα δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 650 mb ελευθερα και αυτο οταν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι. Τωρα το αν θα ειναι λιγα μετα απο κανα 2 χρονια δεν το ξερω... αλλα μετα απο κανα 2 χρονια μπορει και να χεις αλλαξει τηλεφωνο.

 

Το ότι είστε καλά με καλύπτει. Ούτε εγώ με το Mi4c 3/32 είχα το οποιοδήποτε πρόβλημα τέτοιου τύπου.

Σε κάθε περίπτωση το έχω ήδη στα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερη του xiaomi. Samsung βέβαια δεν είναι......όμως σε αυτά τα λεφτά ότι δίνεις παίρνεις. Και φυσικά το xiaomi είναι σε όλους τους τομείς καλύτερο από το letv x600....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σαφώς και είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς. Το ότι κρίνεις πως και η κάμερα του είναι λίγο καλύτερη από του x600, το κατατάσσει (για τα δικά μου κριτήρια) σαν τη μονή αξία αγορά, έως 200$, προς αντικατάσταση​ του x600.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

διαδικασια ροοτ ειναι πονεμενη ιστορια για αλλους καλη και για αλλους χαλι μαυρο.δηλαδη η xiaomi αποφασιζει σε αλλους να δωσει την αδεια και σε αλλους οχι

 

Ποια είναι η διαδικασία για root;

Πρώτη φορά xiaomi και δεν το κατέχω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω το xiaomi redmi note 4 αλλά δεν ακούω πολύ καλά λόγια για την κάμερα του τώρα έχω το Samsung galaxy note 3 υπάρχει κάποιος που είχε και τα δύο κινητά για να μου πει αν είναι χειρότερη ή καλύτερη η κάμερα από το Samsung
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη δεν εχει ουτε το δικο σου OIS, δεν νομιζω να χουν τρελες διαφορες σε χαμηλο φωτισμο. Στο φως του ηλιου ειναι αρκετα καλη καμερα οποτε δεν νομιζω να χεις θεμα.

 

Δες εδω μερικα δειγματα που χω τραβηξει και αποφασισε μονος σου Redmi Note 4X/4 Global samples Απλα εχε υποψιν οτι σε χαμηλο φωτισμο τραβας παντα 3-4 και κρατας μια καθοτι ειναι επιρρεπες σε camera shake.

 

Τελος το βιντεο εχει μετριοτατο ηχο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα υπάρχει πουθενά μεμβράνη προστασίας όχι tampered γιατί μου ξεκολλάει η αρχική ζελατίνα που είχε και είναι χάλια!. Θέλω σήμερα να βρω άλλη απλή ζελατίνα.!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λοιπόν επειδή έψαξα αρκετά το topic εδώ αλλά και ebay/aliexpress/honorbuy κλπ (από ελληνικά μαγαζιά ελάχιστα κοίταξα, καθώς με τα μεταφορικά δε συμφέρει, εμένα ας πούμε που είμαι επαρχία)...

 

Θα παραγγείλω αυτά: 1 2 3.

Κι έχω και υπόψην μου αυτά εδω: 4 και 5, που επίσης φαίνονται να είναι ζελατίνες κι είναι πιο ακριβά απ' τα πρώτα.

 

Επίσης εδω μέσα το μόνο που έχω δει να προτείνουν σε ζελατίνα είναι σε αυτό το post. Το 2ο που προτείνει ο φίλος, αυτό από το ελληνικό μαγαζί, δε μπορώ να καταλάβω τι είναι, screen film (ζελατίνα εννοώ) ή tempered glass. Ακριβό πάντως για tempered glass (πιο πολύ για τέτοιο φαίνεται οπτικά), πανάκριβο για screen film.

 

Με τα πολλά, εγώ λέω να ρίξω μια παραγγελία τα 3 πρώτα που ανέφερα κι όποιο βολέψει, έχει καλώς. Κι επίσης ψήνομαι να πάρω και κανα φθηνό tempered glass (π.χ. 6 7 8), αλλά τα έχουν κράξει κάτι τέτοια εδώ ο κόσμος γιατί λέει κολλάνε μόνο περιμετρικά, ξεκολλάνε, κουνιούνται, μένει αέρας μέσα και τέτοια...

 

 

Δες εδω μερικα δειγματα που χω τραβηξει και αποφασισε μονος σου Redmi Note 4X/4 Global samples Απλα εχε υποψιν οτι σε χαμηλο φωτισμο τραβας παντα 3-4 και κρατας μια καθοτι ειναι επιρρεπες σε camera shake.

 

Με το app που έχει από τη μάνα του είναι τραβηγμένες οι φωτος ή έχεις βάλει άλλο;

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιος κάνει αγορά του κινητού από το παρακάτω κατάστημα? Δίνει δώρο Tempered Glass και θήκη σιλικόνης και μετά απο επικοινωνία που είχα μαζί τους μου επιβεβαίωσαν ότι είναι με την 800άρα μπάντα.

 

http://www.unifone.gr/Xiaomi%20Redmi%20Note%204X%2032GB%20LTE%20DUAL%20Titan%20Black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιος κάνει αγορά του κινητού από το παρακάτω κατάστημα? Δίνει δώρο Tempered Glass και θήκη σιλικόνης και μετά απο επικοινωνία που είχα μαζί τους μου επιβεβαίωσαν ότι είναι με την 800άρα μπάντα.

 

http://www.unifone.gr/Xiaomi%20Redmi%20Note%204X%2032GB%20LTE%20DUAL%20Titan%20Black

αφου σε επιβεβαι

 

ωνουν τι περιμενεις.δεν φανταζομαι οτι λενε ψεμματα,γιατι ρισκαρουν το ονομα που εχουν η προσπαθουν να φτιαξουν.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κάποιος κάνει αγορά του κινητού από το παρακάτω κατάστημα? Δίνει δώρο Tempered Glass και θήκη σιλικόνης και μετά απο επικοινωνία που είχα μαζί τους μου επιβεβαίωσαν ότι είναι με την 800άρα μπάντα.

 

http://www.unifone.gr/Xiaomi%20Redmi%20Note%204X%2032GB%20LTE%20DUAL%20Titan%20Black

 

Ώπα, αυτό που έχεις στο link είναι το 4X...

Link to comment
Share on other sites

Ναι............

 

Sent from my C103 using Tapatalk

 

Γίνεται από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου ή θέλει έξτρα εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, αυτό που έχεις στο link είναι το 4X...

 

Έχεις δίκιο φίλος. Δεν το είχα προσέξει καν...

 

Το παρακάτω είναι το Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon) (3GB/32GB). Μίλησα με το κατάστημα οι οποίοι επίσης μου είπαν οτι είναι το Global Edition με την 820 μπάντα.

 

http://www.citisshop.com/index.php?route=product/product&product_id=39791

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις δίκιο φίλος. Δεν το είχα προσέξει καν...

 

Το παρακάτω είναι το Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon) (3GB/32GB). Μίλησα με το κατάστημα οι οποίοι επίσης μου είπαν οτι είναι το Global Edition με την 820 μπάντα.

 

http://www.citisshop.com/index.php?route=product/product&product_id=39791

 

800αρα μπάντα ήθελα να πω.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...