Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακουραστος εισαι @vgiozo. Μπραβο. Ζωη να χεις!!! Δεν νομιζεις ομως οτι φτανει; Αρκετα για σημερα, αυριο παλι :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως όμως κατάφερε και συνέλεξε τόσο φως ο mtk; είναι τραβηγμένες την ίδια ώρα;

 

Δεν ειναι ιδια στιγμη τραβηγμενες αλλα δεν εχει σημασια γιατι ειναι απο το σταθερο ιδιο φως της κολωνας της ΔΕΗ. Το οτι ειναι πιο φωτεινο το αποτελεσμα δεν σημαινει απαραιτητα οτι συνελεξε φως αλλα οτι μπορει να επελεξε ανωτερο exposure. Μην ξεχνας οτι απο iso3200 και πανω, ενω μπορει να ανεβασει και αλλο την φωτεινοτητα δεν ανεβαζει αλλο το νουμερο του iso. Προφανως λογω του multiframe noise reduction (πχ στην lg δεν εμφανιζει καν iso).

 

Αρα το οτι εβγαλε χαμηλοτερη εκθεση (που δεν ειμαι σιγουρος οτι διαφερουν) δεν σημαινει οτι συνελεξε περισσοτερο φως. Ειναι σαν να βαλες ev +1 φαντασου, χωρια οτι τα iso κλπ δεν ειναι σταθεροι συντελεστες απο καμερα σε καμερα. Στη τελικη αν την πιασω και τη φωτισω με λιγο photoshop θα σου φανει καλυτερη; Κοιτα τι λεπτομερια και χρωμα εχει του 4X. Στο μονο σημειο που ισως κερδιζει σε αυτη τη φωτογραφια ειναι στο dynamic range. Αλλα με τοσο χαμηλη λεπτομερια δεν νομιζω οτι εχει νοημα (ποσο χειροτερα θα βγει αν φωτιζαμε τα σκοτεινα στην αλλη; ). Δεν συγκρινονται.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως είδα "τρελή" κατανάλωση μπαταρίας...

 

Ενώ έβγαζα 3μερες ακούραστα βλέπω αύριο το βράδυ να μπαίνει στη φόρτιση...

 

Έκανε κάποιες ενημερώσεις το πρωί από το Play store... Φαντάζομαι να μην είναι κάποια λοκοεφαρμογή....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

@pan82 ωραιος αλλα δυστυχως αρκετες ειναι κακοεστιασμενες ή κουνημμενες και φυσικα το fb την εχει σκισει την αναλυση. Επισης θα ηθελα περισσοτερες χαμηλου φωτισμου και κυριως φωτισμενους δρομους που ειναι ευκολοτερο να βγαλεις συμπερασματα (εντονες αντιθεσεις στα φωτα τεσταρει τα παντα). Απο την αλλη πολλα ζηταω :lol:

 

Λογικά η αυτή η επόμενη βδομάδα θα αγοράσω και μία συσκευη για γνωστό από Κωτσόβολο οπότε θα έχει το Samsung αισθητήρα λογικα και επειδή θα το κρατήσω μία μερα μέχρι να το στείλω στο κατοχο θα μπορέσω να κάνω μερικές συγκρίσεις με το δικό μου Sony τόσο σε μέρα όσο και σε πιο βραδυνές να δούμε αν υπάρχει αξιοσημείωτη διάφορα. Δε ξέρω αν αξίζει δοκιμή και σε βίντεο να δούμε διαφορες και εκεί αν υπάρχουν ή με πιο παραμετροποίηση πέρα από αυτόματες ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η αυτή η επόμενη βδομάδα θα αγοράσω και μία συσκευη για γνωστό από Κωτσόβολο οπότε θα έχει το Samsung αισθητήρα λογικα και επειδή θα το κρατήσω μία μερα μέχρι να το στείλω στο κατοχο θα μπορέσω να κάνω μερικές συγκρίσεις με το δικό μου Sony τόσο σε μέρα όσο και σε πιο βραδυνές να δούμε αν υπάρχει αξιοσημείωτη διάφορα. Δε ξέρω αν αξίζει δοκιμή και σε βίντεο να δούμε διαφορες και εκεί αν υπάρχουν ή με πιο παραμετροποίηση πέρα από αυτόματες ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναμενουμε. Οχι τιποτα αλλο, να δουμε μηπως την κραζουμε αδικα γιατι απο οτι καταλαβα sony αισθητηρα πλεον δεν βρισκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε βρε @vag κανά σύνδεσμο να ευθυμήσουμε γιατί βάρυνε το κλίμα λιγάκι.

 

Λογικά η αυτή η επόμενη βδομάδα θα αγοράσω και μία συσκευη για γνωστό από Κωτσόβολο οπότε θα έχει το Samsung αισθητήρα λογικα και επειδή θα το κρατήσω μία μερα μέχρι να το στείλω στο κατοχο θα μπορέσω να κάνω μερικές συγκρίσεις με το δικό μου Sony τόσο σε μέρα όσο και σε πιο βραδυνές να δούμε αν υπάρχει αξιοσημείωτη διάφορα. Δε ξέρω αν αξίζει δοκιμή και σε βίντεο να δούμε διαφορες και εκεί αν υπάρχουν ή με πιο παραμετροποίηση πέρα από αυτόματες ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνε το καλό και βγάλε 2-3 φωτογραφίες από το ίδιο σκηνικό για τη καθεμία (hdr on/off), γιατί πραγματικά τα υποκειμενικά σχόλια όσον αφορά τις φωτογραφικές δεν είναι καλή βάση για συναγωγή αξιόπιστων συμπερασμάτων...

...τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά, άλλος τις βλέπει στην οθόνη του κινητού, άλλος στον υπολογιστή, άλλος ενδιαφέρεται περισσότερο για τη λεπτομέρεια, άλλος για τα χρώματα κοκ

 

Ένας reviewer που θεωρώ αρκετά αξιόπιστο παρόλαυτά, από αυτούς που κάνουν μαζικές δοκιμές για καταστήματα, αλλά βλέπεις το προσπαθεί κι είναι αναλυτικός, o Redscull στο youtube, είχε πει πολλά καλά για την sony imx258 στο συγκεκριμένο κινητό (αυτός είχε ωστόσο την έκδοση 4Χ με τον Sd) κι είχε ανεβάσει κάποιες νυχτερινές φωτογραφίες στο twitter, που αν και χωρίς flash φαίνονταν αρκετά καλές, για την οικονομική κατηγορία του κινητού...βέβαια σ' αυτή την ανάλυση δεν είναι τόσο βοηθητικές, αλλά δίνουν μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα μηνύματα και προσωπικές αντιπαραθέσεις διαγράφηκαν. Θα τις σταματήσετε εσείς ή να το κάνουμε εμείς μια και καλή; :down:
Link to comment
Share on other sites

Τι φιάσκο προέκυψε τώρα με την κάμερα ρε παιδιά,άλλο να λέει και άλλο να βάζουν, τραγικό τουλάχιστον
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή την πρακτική την ακολουθούν όλοι πάντως. Δεν είναι η xiaomi η πρώτη.

 

Αλλά εδώ κυνηγάμε να δούμε διάφορες ανάμεσα σε συσκευές με ίδιους επεξεργαστές και ίδιες ονομασίες αν έχουν όλες τις μπάντες ή οχι. Αν η mtk έκδοση έχει την ίδια θήκη με την sd κοκ.

 

Ήταν στραβό το κλίμα το έφαγε και ο γάιδαρος...

Link to comment
Share on other sites

Τι φιάσκο προέκυψε τώρα με την κάμερα ρε παιδιά,άλλο να λέει και άλλο να βάζουν, τραγικό τουλάχιστον

 

Βασικά ίσως ήταν περισσότερο λάθος των χρηστών να το δέσουν κορδόνι, εφόσον η Xiaomi όταν θέλει να προωθήσει ένα τέτοιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό - όπως στο mi5 - το δηλώνει ρητά στη περιγραφή...

...σε καμία προωθητική ενέργεια της Xiaomi δεν διαφημίστηκε sony αισθητήρας, μόνο ορισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά...(από την αρχή είχαν υπάρξει αναφορές για Samsung αισθητήρες, αλλά ίσως τις "φιλτράραμε" κι εμείς ελπίζοντας στο καλύτερο)

 

Δεν βοήθησαν βέβαια και ιστοσελίδες όπως το Kimovil που ενσωμάτωσε το χαρακτηριστικό στις καταγεγραμμένεςπροδιαγραφές της συγκεκριμένης έκδοσης

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-redmi-note-4-global-3gb-32gb

 

Πάντως συγκρίνοντας το Xiaomi redmi note 4 global με Samsung αισθητήρα, με το Lenovo Zuk Z2 πάλι με Samsung κάμερα, το Xiaomi είναι πολύ καλύτερο, ειδικά με HDR on (προσωπικά τα δοκίμασα μόνο σε εσωτερικό χώρο)

...οπότε και με τον "κατώτερο" αισθητήρα μιλάμε για κάμερα άνω του μετρίου για τη κατηγορία τιμής, δλδ το έχει προσέξει κάπως περισσότερο η Xiaomi εν προκειμένω...

 

...είχα πει πριν ότι οι φωτογραφίες του Xiaomi με HDR ενεργοποιημένο ανταγωνίζονται κι εκείνες του Le Max 2 χωρίς HDR, αλλά τελικά δεν ισχύει, με λίγες παραπάνω δοκιμές και με αύξηση κατά τί του sharpness στο leeco (normal > high) η βελτίωση ήταν πολύ αισθητή, εξαφανίστηκε το "softness", η θολότητα και φαινομενικά η εστίαση στις φωτογραφίες.

...παρόμοια ρύθμιση δεν πιστεύω να είχε διαφορά στο Xiaomi, γιατί ήδη εμφανίζει θόρυβο στα περιγράμματα των αντικειμένων στη μεγέθυνση, ακόμη κι αν η φωτογραφία στα πρώτα δείγματα ήταν συνολικά πιο "καθαρή" και καλύτερα εστιασμένη και φωτισμένη (με HDR).

 

Αναμένουμε συγκριτικά δείγματα από τον φίλο παραπάνω που είπε ότι θα τα έχει και τα δύο στα χέρια του κάποια στιγμή (xiaomi με samsung & sony αισθητήρα) .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή την πρακτική την ακολουθούν όλοι πάντως. Δεν είναι η xiaomi η πρώτη.

 

Αλλά εδώ κυνηγάμε να δούμε διάφορες ανάμεσα σε συσκευές με ίδιους επεξεργαστές και ίδιες ονομασίες αν έχουν όλες τις μπάντες ή οχι. Αν η mtk έκδοση έχει την ίδια θήκη με την sd κοκ.

 

Ήταν στραβό το κλίμα το έφαγε και ο γάιδαρος...

 

Κοιτα και στο RN3pro ειχε βαλει αλλη οθονη και δαχτυλικο αργοτερα. Αλλα η οθονη αν δεν κανω λαθος ηταν πιο φωτεινη και το δαχτυλικο εφαμιλλο. Αισθητηρα στη καμερα ειχε αλλαξει και η samsung στο s7 αλλα καποιοι λενε οτι ειναι εφαμιλλη και αλλοι οτι ειναι και καλυτερη.

 

Σιγουρα τα παραδειγματα ειναι πολλα. Αλλα αλλαζεις κατι βαζοντας κατι αλλο τουλαχιστον ισαξιο. Το οτι δεν το χει γραψει στα χαρτια δεν σημαινει οτι δεν ειναι φαουλ δεδομενου οτι τοσο τα reviews οσο και οι προτασεις απο απλους χρηστες γινονται βασει αυτων που εχουν στα χερια τους. Και δεν μιλαμε για διαφορες μεταξυ region που εκει ναι εχουν ολες οι εταιρειες διαφορες.

 

Ισως βεβαια να χει γινει καλο optimization στον sammy αισθητηρα και τελικα να μην διαφερουν ιδιαιτερα. Αν οντως εγινε κατι τετοιο τοτε δεν ειναι θεμα. Ιδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Απο την Ευρωπαικη του honorbuy που το πηρα εγω εδω και 20 μερες περιπου, ειναι με τον sony imx258 πισω και samsung s5k5e8 μπροστα. Edited by ggkogkas
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού ονοματίζει τα συμβατά μοντέλα η αγγελία, τί παραπάνω πληροφορίες θα μπορουσαμε να σου δώσουμε εμείς;

 

Η ίδια εμφανισιακά θήκη μπορέι να βγαίνει για πολλα μοντέλα και μάρκες κινητών, οπότε το αν είναι συμβατή ή όχι εξαρτάται απ' το αν θα σου στείλουν το κατάλληλο μοντέλο...επαλήθευση μπορέι να προσφέρει κάποιος μόνο αν έχει ήδη αγοράσει από τον συγκεκριμένο πωλητή και τη συγκεκριμένη θήκη.

 

Εμένα, πάντως, δεν μου αρέσουν οι κάπως φανταχτερές, σαν κι αυτή που δείχνεις...προτιμώ πιο κλασικό σχέδιο και πιο ματ χρώμα, σαν κι αυτό εδώ (αυτή πήρα και ταιριάζει)

https://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-Redmi-Note-4X-4-X-Case-MOFI-Stand-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-4X/32796057738.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα το πειρα απο κωτσοβολο κερατσινιου πριν 10 ημερες το χρυσο ασπρο και εχω αισθητήρα imx αν καταλαβα ειναι sony?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα το πειρα απο κωτσοβολο κερατσινιου πριν 10 ημερες το χρυσο ασπρο και εχω αισθητήρα imx αν καταλαβα ειναι sony?

 

Σου βγαζει κατι τετοιο ή γραφει imx258 ; Το ρωταω για σιγουρια μιας και μεχρι στιγμης ολα της infoquest ηταν με samsung.

 

44c35507348efd8b5cda245e158d5a4a.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σου βγαζει κατι τετοιο ή γραφει imx258 ; Το ρωταω για σιγουρια μιας και μεχρι στιγμης ολα της infoquest ηταν με samsung.

 

44c35507348efd8b5cda245e158d5a4a.jpg

 

Μου λεει imx 258

Link to comment
Share on other sites

Ok. Απο την εμπειρια που ειχα απο το mtk που ειχε sammy φοβομαι πως και γω ειχα sony που η διαφορα ηταν πολυ μεγαλυτερη απο απλο optimization. Τη γκαντεμια μου μεσα ειχα τον sony και το εδωσα :lol:

 

Τεσπα αναμενουμε και το συγκριτικο του pan82

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε διπλανό φόρουμ ( miui.hellas) για διαφορετικούς αισθητήρες κάμερας στο redmi note 3 pro, που άλλο αισθητήρα είχε το μαύρο και άλλο αισθητήρα είχε το λευκό χρώμα. Αυτό το είχα διαπιστώσει και έγω καθώς είχα και τα δύο χρώματα στα χέρια μου. Ορίστε και ένα ανάλογο ποστ στο en.miui

http://en.miui.com/thread-289802-1-1.html

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε διπλανό φόρουμ ( miui.hellas) για διαφορετικούς αισθητήρες κάμερας στο redmi note 3 pro, που άλλο αισθητήρα είχε το μαύρο και άλλο αισθητήρα είχε το λευκό χρώμα. Αυτό το είχα διαπιστώσει και έγω καθώς είχα και τα δύο χρώματα στα χέρια μου. Ορίστε και ένα ανάλογο ποστ στο en.miui

http://en.miui.com/thread-289802-1-1.html

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν νομιζω οτι εχουν ιδιαιτερη διαφορα αυτοι οι αισθητηρες. Τετοιες διαφορες δεν θα δινα σημασια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν ο ένας με τον άλλον, και ούτε ποτέ τους δοκίμασα στην πράξη γιατί τα έδωσα σε συγγενείς, αλλά το γεγονός όμως ότι το έχουν κανει μία φορά λέει πολλά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-------------------

Μόλις έγινε shipped η παραγγελία για redmi note 4 4/64 global version...

Για να δούμε τι αισθητήρα θα φοράει και αυτό; ;)

Edited by longus
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...