Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως μπορεις να βοηθήσεις με link της FASTBOOT ROM γιατι εχω χαθει με τα παρομοια μοντελα και τις διαφορετικες ρομ,ωστε να μην BRICKαρω τη συσκευη;

(xiaomi redmi note 4 4gb Ram 64gb Rom φιλου με snapdragon 625,δεν το πηρε απο Ελλαδα,κατα 99% η ιντερνασιοναλ εκδοση με b20)

Βρήκες άκρη?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου απάντησαν από τον nova launcher ότι τα unread counts που δεν ανανεώνονται φταίει η xiaomi που σταματάει την εφαρμογή στο background. παρότι έχω απενεργοποιήσει το miui optimization! τελευταία beta έχω

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το autostart το έχεις ενεργοποιήσει;

 

Μ' αρέσει που χρησιμοποιείτε beta roms και περιμένετε να μην έχει προβλήματα...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το autostart το έχεις ενεργοποιήσει;

 

Μ' αρέσει που χρησιμοποιείτε beta roms και περιμένετε να μην έχει προβλήματα...

ναι το έχω ενεργοποιήσει. μάλλον θέμα της ρομ είναι. αν και σε Microsoft launcher, apex δεν μου το κάνει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κόβω τον λαιμό μου ότι είχε ρύθμιση στον μαμά dialer να μπορείς να αλλάξεις το background με ότι θες εσύ φωτο. το βγάλανε και αυτό;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες άκρη?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν εβγαλα..επειδη δεν ειναι δικο μου δεν θελω να κανω καμια μεγαλη βλακεια και μετα να το εχω και τύψεις,αν ξερει καποιος να με παραθεσει σε καποιον οδηγο που θα λυσει το συγκεκριμενο προβλημα,ευπροσδεκτος

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια τι ακριβως κανει το miui optimization; Εχει πιο επιθετικη διαχειριση της μνημης;

 

τελικά μου απάντησαν από τον nova launcher ότι τα unread counts που δεν ανανεώνονται φταίει η xiaomi που σταματάει την εφαρμογή στο background. παρότι έχω απενεργοποιήσει το miui optimization! τελευταία beta έχω

 

Αυτές τις βλακείες κατά την άποψή μου κάνει η Xiaomi και αδικεί τον εαυτό της. Ποιο το νόημα να έχω μια συσκευή με 4GB Ram και να κλείνουν όλες οι εφαρμογές στο background;;; Ας καθόμουν με την προηγούμενη συσκευή μου με 2 GB που δεν έκλεινε τίποτα χωρίς λόγο.

Όσο είχα MIUI 9 κατευθείαν έκλεισα optimization (όντως γίνεται πιο επιθετική η διαχείριση της μνήμης) και ό,τι σχετικό, δυστυχώς δεν θυμάμαι τώρα για να βοηθήσω. Κάπου στο κάτω μέρος των developer options ίσως... Είχε και μια εφαρμογή ασφάλειας κάτι τέτοιο που μπορούσες να δεις και battery optimization και να την κλείσεις για όλες τις εφαρμογές μια προς μια

Δηλ ο τρόπος να εξοικονομήσεις ενέργεια ρε συ Xiaomi είναι να μου κλείσεις ας πούμε την διεργασία του Viber στο background;;;; Πως θα ειδοποιηθώ όταν έρθει μήνυμα; Και πότε; μετά από ένα τέταρτο που θα γίνει συγχρονισμός;

Ο μόνος λόγος που το κάνουν αυτό είναι για να έχει 1.5 GB free Ram και καλά κ να πανηγυρίζουν οι χρήστες που οι επόμενες εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα.

Να σας πω μόνο ότι είμαι με Cardinal OS, αυτή τη στιγμή έχω 400 ΜΒ ελεύθερη RAM και έτσι από περιέργεια άνοιξα το facebook που θεωρείται ίσως η χειρότερη εφαρμογή και σχετικά βαριά... σε 4 δευτερόλεπτα (εννοείται την είχα κλείσει χειροκίνητα νωρίτερα). Έπαθα τίποτα κυρία Xiaomi;

Link to comment
Share on other sites

Τον λόγο τον ανεφερες μονος σου. Υπάρχει κοσμος που τον πιάνει πανικός αν δει 300 mb ελευθερα. Προτιμαει 1,5 giga και ας του τρώει πιο εύκολα την μπαταρία ετσι.

Δοκίμασα να απενεργοποιησω το optimization αλλά χαθηκαν στις εφαρμογες καποιες επιλογες που ειχε για τα δικαιωματα. Τώρα τσεκάρω την επιλογη που έχει για την μνημη στο developer settings

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέκει για όλους αυτο που λέτε.

Ακόμα και με 1.5-2.1γιγα ελεύθερη ram στις τελευταίες dev 9 Ποτέ δεν τέθηκε θέμα να χώσω/αργήσει έστω και λιγο ειδοποίηση στο πολύ επιβαρυμένο κινητό μου .

Ελάχιστες φορές που συνέβη δεν είχα ping/internet.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Δεν στέκει για όλους αυτο που λέτε.

Ακόμα και με 1.5-2.1γιγα ελεύθερη ram στις τελευταίες dev 9 Ποτέ δεν τέθηκε θέμα να χώσω/αργήσει έστω και λιγο ειδοποίηση στο πολύ επιβαρυμένο κινητό μου .

Ελάχιστες φορές που συνέβη δεν είχα ping/internet.

Ισχυει,επισης υπαρχουν και επιλογες και για να μην κλεινει ποτε η εφαρμογη,και για να αρχιζει μονη της στο παρασκηνιο.

 

Γενικα βαλτε καμια custom miui να δειτε πως δουλευει η miui χωρις προβληματα.

 

Η official global version ειναι η χειροτερη miui,με bugs που μενουν μηνες.Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι custom miui roms χρησιμοποιουν την china beta ως βαση.

 

Επισης το miui optimization αφηστε το οπως ειναι ανοιχτο,δεν εχει σχεση με την μνημη,πολλοι δεν εχουν καταλαβει τι ακριβως κανει.

 

Το οτι κλεινουν οι εφαρμογες μονες τους εχει να κανει με την τεραστια αυτονομια που εχουν τα xiaomi,δεν μπορεις να τα χεις ολα,και ανοιχτες ολες οι εφαρμογες και μεγαλη διαρκεια μπαταρια.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν μπορεί κανείς να απαντήσει... Στο αυτοκίνητο έχω το ράδιο-CD Pioneer DEH-S5000BT εδώ και κάτι μήνες. Μέχρι πριν λίγες μέρες το BT δούλευε κανονικότατα και, κυρίως, έβλεπα το phone book και τις κλείσεις (αναπάντητες, πρόσφατες κλπ) κανονικότατα. Ξαφνικά, πριν λίγο καιρό έπαψε να βλέπει τον τηλεφωνικό κατάλογο, ενώ όλα τα άλλα στο BT δουλεύουν κανονικά. Τη βλέπει τη συσκευή και παίζει μουσική κανονικά από το τηλέφωνο. Φταίνε άραγε οι τελευταίες αναβαθμίσεις (είμαι με 9.6.2.0 stable); Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλα..επειδη δεν ειναι δικο μου δεν θελω να κανω καμια μεγαλη βλακεια και μετα να το εχω και τύψεις,αν ξερει καποιος να με παραθεσει σε καποιον οδηγο που θα λυσει το συγκεκριμενο προβλημα,ευπροσδεκτος

Αν όχι σήμερα, αύριο θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω, καθώς τις προάλλες χρειαστηκα την fastboot rom + οδηγο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 9.6.2 και για πρώτη φορά στα χρονικά μου φάνηκε να λαγκαρει ελαφρώς το κινητό σε κάνα δύο περιπτώσεις. Ελπίζω να είναι η ιδέα μου...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 9.6.2 και για πρώτη φορά στα χρονικά μου φάνηκε να λαγκαρει ελαφρώς το κινητό σε κάνα δύο περιπτώσεις. Ελπίζω να είναι η ιδέα μου...

 

Μάλλον ιδέα σου πρέπει να είναι. Δεν έχω κανά μισάωρο που την πέρασα και πάει τρένο. Για να δούμε τι θα πουν και οι επόμενοι σύντροφοι :D

Επίσης κατάργησα ότι κόψιμο είχα κάνει για να κερδίσω μπαταρία σε τηλέφωνο και εφαρμογές και πλέον η συσκευή είναι αστραπή :kill:

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Χθες μου ήρθε η αναβάθμιση στην 9.6.2 (Global Stable) , την οποία και έκανα.

 

Το πρόβλημά μου είναι, ότι έχω bugs , τα οποία κρίνω ανεπίτρεπτα γιά Stable rom, τα περισσότερα από αυτά δεν τα είχα στις προηγούμενες εκδόσεις, εκτός από 1, το οποίο θα το κουβαλάω όπως φένεται μέχρι να αλλάξω rom και να πάω σε custom, ή όταν αλλάξω κινητό.

 

Bugs:

1) ΤΟ ΑΙΏΝΙΟ BUG, που δεν το φτιάχνουν ούτε στη δευτέρα παρουσία: Λειτουργία ενός χεριού.

Όταν το ενεργοποιώ, και έπειτα, κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, μετά ενώ στο μενού της λειτουργίας αυτής υπάρχει ενεργοποιημένη, δεν λειτουργεί το One hand mode με τα δύο κουμπιά (home και back) με το γνωστό σύρσιμο γιά όποιον ξέρει και χρησιμοποιεί τη λειτουργία αυτή.

 

2) Αυτό το καινούργιο, το Trending Apps, αν κατάλαβα καλά, είναι η προφόρτωση εφαρμογών, κάτι σαν έξυπνη λειτουργία;

Ρωτάω έτσι, γατί δεν έχει δουλέψει και ποτέ, γράφει Couldn't refresh info. Tap to try again.

 

3) Μετά την έκδοσή 9.2 , μετά από όταν είναι σβησμένο το κινητό και το ενεργοποιώ, χάνονται από την αρχική οθόνη 2 συγκεκριμένες εφαρμογές που έχω, χανεται το widget τους, και τις ξαναπροσθέτω manual. Αυτό συμβαίνει στις 10 φορές που θα ενεργοποιηθεί το κινητό, τις 4 με 5 έχω αυτό το πρόβλημα. Αυτό το κάνει ως προανέφερα, μόνο σε 2 εφαρμογές.

 

Τα έχετε κι εσείς αυτά;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα από το πρωί. Έχει κολλήσει να νομίζει ότι έχω συνδεμένο το hands free, έχει και την σχετική ένδειξη πάνω δεξιά, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το ηχείο σε ειδοποιήσεις, κλήσεις κτλ. Αν βάλω το hands free, ακούω κανονικά από αυτό.

Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά έβαλα την 9.6.2 χθες. Έκανα restart και power off και on χωρίς διαφορά.

Καμία βοήθεια γιατί είναι πρόβλημα να μην ακούω κλήσεις και ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

στο 8 υπάρχει περίπτωση να μας πάνε η ισχύει το όχι που ξέρουμε ;

 

Δεν έχει αλλάξει κάτι από το όχι που ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι από το όχι που ξέρουμε

 

ξερεις ποιο ειναι το θεμα οτι εχτες αγορασε η ανιψια μου ενα p9 lite 2017 και σημερα περασαμε android 8 επισημο και στραβωνω που δεν μας δινει για ποιο νεο κινητο και θελω να πιστευω καλυτερο νεο λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα εκτός από το ότι μου έχει καθυστερήσει 3-4 φορές να φορτώσει το πληκτρολόγιο της google. Μπορεί να φταίει η εφαρμογή, όμως δεν το είχε ξανακάνει πριν κάνω την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει να νομίζει ότι έχω συνδεμένο το hands free, έχει και την σχετική ένδειξη πάνω δεξιά,

 

Πιθανές λύσεις είναι:

• να βγάλεις και να ξαναβάλεις γρήγορα τα ακουστικά,

• factory reset,

• fastboot rom,

• η χρυσή των εφαρμογών "Headset toggle" ή "earphone toggle".

Σε κάποιους έχει δουλέψει κάποια από αυτές τις λύσεις, σε άλλους δεν έφτιαξε και το πήγαν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανές λύσεις είναι:

• να βγάλεις και να ξαναβάλεις γρήγορα τα ακουστικά,

• factory reset,

• fastboot rom,

• η χρυσή των εφαρμογών "Headset toggle" ή "earphone toggle".

Σε κάποιους έχει δουλέψει κάποια από αυτές τις λύσεις, σε άλλους δεν έφτιαξε και το πήγαν πίσω.

 

Σε ευχαριστώ. Ξεκόλλησε με το headset toggle

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποιο ειναι το θεμα οτι εχτες αγορασε η ανιψια μου ενα p9 lite 2017 και σημερα περασαμε android 8 επισημο και στραβωνω που δεν μας δινει για ποιο νεο κινητο και θελω να πιστευω καλυτερο νεο λειτουργικο

 

Δυστυχώς δε σε δίνει ορεο για να πουλήσει τα νέα μοντέλα. Πάγια τακτική των εταιρειών

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...