Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ιδιο θεμα εχει και το τηλεφωνο που πηρα και εγω για καποιον αλλο απο σκρουτζομαγαζο κοντα στη ομονοια. η λυση που δωσανε οταν το πηγαμε ηταν να το γυρισει σε 3g. πηραμε global τηλεγωνο και θα το δουλευουμε σα 3g!!!!!!!!!
Τρομερη λυση εδωσε ο τυπος..!

 

Μιλατε κοντα στο μικροφωνο και αναβαθμιστε σε miui 9

 

Το κινητο απλα εχει πολυ δυνατο noise cancelation,το χαμηλωνουν λιγο στην miui 9.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με 8.2.10.0 και μου βγάζει αναβάθμιση (που δεν την κάνω) για 8.5.8.0.

9αρα δεν μου βγάζει ακόμα. πρέπει να περάσω πρώτα την 8.5.8.0;

 

Εφόσον είσαι με 8.2.10.0 η οποία είναι stable, δεν σε αφορά το θέμα των εβδομαδιαίων αναβαθμίσεων οι οποίες έρχονται μόνο σε όσους έχουν developer rom.

 

δλδ το βαζω μεσα οπως το κατεβαζα η το κανω unzip ?εχει δυο φακελους μεσα στο zip αρχειο firmware - update και ενα που λεει meta - inf

 

Δεν κάνεις unzip τίποτα. Η κατάληξη .zip για το android είναι ουσιαστικά σαν εκτελέσιμο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

το κατέβασα 2 φορές και πηγαίνοντας στην επιλογή πακέτου ενημέρωσης βρίσκω έναν φάκελο που λέει downloaded rom που είναι όμως άδειος και έναν άλλο φάκελο που λεγεται MIUI και έχει με΄σα διάφορους φακέλους αλλά δεν ξέρω τί να κάνω.

Καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Τα αποθηκευμένα θέματα επηρεάζουν την λειτουργία με τη νέα ρομ ή πρέπει να εγκαταστησουμε νέα συμβατά με miui 9 θέματα?

 

Τα αποθηκευμένα θέματα δεν επηρεάζονται. Μόνο ορισμένα widget άλλαξαν σε μένα.

Σε γενικές γραμμές το κινητό πάει καλύτερα.

(Τα εικονίδια στο limitless θέμα είναι πιο όμορφα κατά την γνώμη μου.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το κατέβασα 2 φορές και πηγαίνοντας στην επιλογή πακέτου ενημέρωσης βρίσκω έναν φάκελο που λέει downloaded rom που είναι όμως άδειος και έναν άλλο φάκελο που λεγεται MIUI και έχει με΄σα διάφορους φακέλους αλλά δεν ξέρω τί να κάνω.

Καμιά πρόταση?

 

Θα πρέπει να βρεις το αρχείο που κατέβασες και να το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποθηκευμένα θέματα δεν επηρεάζονται. Μόνο ορισμένα widget άλλαξαν σε μένα.

Σε γενικές γραμμές το κινητό πάει καλύτερα.

(Τα εικονίδια στο limitless θέμα είναι πιο όμορφα κατά την γνώμη μου.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα πρέπει να βρεις το αρχείο που κατέβασες και να το επιλέξεις.

Που μπορεί να βρίσκεται? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου...

Link to comment
Share on other sites

ποια αρχεια περναω στο κινητο μεσα για να βαλω τη miui 9?

και τους δυο φακελους που βγαζει ?

μπορει να μου πεις καποιος πως γινετε η χειροκινητη διαδικασια ?

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Που μπορεί να βρίσκεται? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου...[/QUOT

 

Πάτησε τις 3 τελιτσες κάτω που λέει περισσότερα και επέλεξε ταξινόμηση κατά ημερομηνία τροποποίησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποια αρχεια περναω στο κινητο μεσα για να βαλω τη miui 9?

και τους δυο φακελους που βγαζει ?

μπορει να μου πεις καποιος πως γινετε η χειροκινητη διαδικασια ?

 

Κατεβάζεις το αρχείο zip http://bigota.d.miui.com/V9.0.3.0.NCFMIEI/miui_HMNote4XGlobal_V9.0.3.0.NCFMIEI_37d94c8e22_7.0.zip

 

Δεν κάνεις στο αρχείο unzip. Το αφήνεις έτσι.

 

Μετά ανοίγεις το updater, πατάς τις 3 τελιτσες πάνω δεξιά και επιλέγεις "επιλογή πακέτου ενημέρωσης".

 

Ολοκλήρωση ενέργειας με τον εξερευνητή.

 

Και επιλέγεις το αρχείο που κατεβασες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατος κάτοχος της συσκευής. Μου ήρθε σχεδόν αμέσως (εντός της 1ης ημέρας από την ενεργοποίηση της συσκευής) το OTA Update και συγκεκριμένα για την αναβάθμιση σε 8.5.8.0 την οποια και έκανα. Δεν το έχω κάνει ρούτ, δεν έχω αλλάξει ρομ.

Η απορια μου, είναι η εξής: Επειδή θέλω το μέγιστο των δυνατοτήτων της συσκευής στο φωτογραφικό κομμάτι, θέλω να περάσω τη google camera.

Κατά την εγκατάσταση, και προσπαθώντας να ανοίξω την εφαρμογή, κρασάρει και δεν ανοίγει. Προσπάθησα πολλά apps-εκδόσεις της εφαρμογής, και πάντα το ίδιο.

Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, βρήκα(; ) (πχ στο XDA) ότι για να δουλέψει η εφαρμογή, πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το camera2 api (μέσω του build.prop - persist.camera.HAL3.enabled=1).

Ισχύει αυτό; Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με τις πηγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tην εκανα την αναβαθμιση

βασικα την εκανε πολυ γρηγορα

οι διαφορες ποιες ειναι ?εγω δε βλεπω διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Που μπορεί να βρίσκεται? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου...[/QUOT

 

Πάτησε τις 3 τελιτσες κάτω που λέει περισσότερα και επέλεξε ταξινόμηση κατά ημερομηνία τροποποίησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κατεβάζεις το αρχείο zip http://bigota.d.miui.com/V9.0.3.0.NCFMIEI/miui_HMNote4XGlobal_V9.0.3.0.NCFMIEI_37d94c8e22_7.0.zip

 

Δεν κάνεις στο αρχείο unzip. Το αφήνεις έτσι.

 

Μετά ανοίγεις το updater, πατάς τις 3 τελιτσες πάνω δεξιά και επιλέγεις "επιλογή πακέτου ενημέρωσης".

 

Ολοκλήρωση ενέργειας με τον εξερευνητή.

 

Και επιλέγεις το αρχείο που κατεβασες.

 

καλημέρα.

μια ερωτηση και από εμενα.

το ποιο πανω αρχειο είναι h stable 9?

είμαι με stable 8.5.8 και θα ηθελα να παραμείνω σε stable...αλλα το κινητο δεν μου εχει βγαλει ακομα την αναβαθμιση για την 9..

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη. Δες το πρώτο μήνυμα. Έχω αναλυτικό οδηγό.

 

Καλώς τον Αντρέα, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το είχα διαβάσει και χθες, αλλά έπειτα από την προτροπή σου, το κοίταξα εκ νέου και με καθαρότερο μυαλό, και έβγαλα άκρη.

Οπότε πρέπει να είναι πρώτα ενεργοποιημένο το api2. Μάλιστα.

Μόλις ξεκλειδώσω, θα κάνω τη διαδικασία προσθήκης στο build.prop, και θα ενημερώσω σχετικά. Ευχαριστώ

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που μπορεί να βρίσκεται? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου...[/QUOT

 

Πάτησε τις 3 τελιτσες κάτω που λέει περισσότερα και επέλεξε ταξινόμηση κατά ημερομηνία τροποποίησης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κατεβάζεις το αρχείο zip http://bigota.d.miui.com/V9.0.3.0.NCFMIEI/miui_HMNote4XGlobal_V9.0.3.0.NCFMIEI_37d94c8e22_7.0.zip

 

Δεν κάνεις στο αρχείο unzip. Το αφήνεις έτσι.

 

Μετά ανοίγεις το updater, πατάς τις 3 τελιτσες πάνω δεξιά και επιλέγεις "επιλογή πακέτου ενημέρωσης".

 

Ολοκλήρωση ενέργειας με τον εξερευνητή.

 

Και επιλέγεις το αρχείο που κατεβασες.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Εγώ πήγαινα στον updater, στο μενού με τις τελίτσες πάταγα Λήψη Ενημέρωσης και μετά αφού έκανε το κατέβασμα και το restart πάταγα επιλογή πακέτου ενημέρωσης αλλά δεν έβρισκα τίποτα. Μάλλον κατέβαζα την stable 8.5.8 την οποιά έχω ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα

Αγορασα προχτες το εν λογω κινητο και την πρωτη μερα χρησης ενω δουλευε κανονικα το βραδυ μετα απο μια κληση η οθονη νεκρωσε μαυρισε τελειως κ δεν ανοιξε ξανα..το στειλα πισω τωρα κ βλεπουμε.

Ειχε κανεις παρομοιο θεμα με την οθονη?ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το LG-D722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι η global stable 9 ειναι

 

άλλη μια χαζη ερωτηση παιδια

εχω το νοτε 4 με global stable 8.5.8

γιατι σε εμενα δεν εχει ερθει ακομα η αναβαθμιση της 9 μεσω ΟΤΑ ?

Τi είναι αυτό που κανονιζει ποτε θα ερθει η αναβαθμιση?

το μονο που εχω ξεκλιδωσει ειναι το bootloader...oute ccustom recovery,,oyte root εχω κανει

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το widget του καιρου πως γινετε να ενημερωνετε μονο του ?

που εχει ρυθμισεις ?

Link to comment
Share on other sites

το widget του καιρου πως γινετε να ενημερωνετε μονο του ?

που εχει ρυθμισεις ?

 

Κάτω αριστερά πατάς το + και επιλέγεις το Locate

 

Πρέπει να έχει ενεργό και το Access to my location για να γινεται αυτόματα.

 

Αυτό σε 8,5,8,0 στον μαμά καιρό

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά πατάς το + και επιλέγεις το Locate

 

Πρέπει να έχει ενεργό και το Access to my location για να γινεται αυτόματα.

 

Αυτό σε 8,5,8,0 στον μαμά καιρό

σε miui 9 ειμαι παταω το συν εκει που λες και μου λεει να διαλεξω πολη

το θεμα ειναι πως το ρυθμιζεις να κανει ανανεωση καιρο καθε 10 λεπτα πχ και οχι οποτε γουσταρει να κανει μονο του γιατι νομιζω οτι δε κανει αν δε μπεις μεσα στην εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια χαζη ερωτηση παιδια

εχω το νοτε 4 με global stable 8.5.8

γιατι σε εμενα δεν εχει ερθει ακομα η αναβαθμιση της 9 μεσω ΟΤΑ ?

Τi είναι αυτό που κανονιζει ποτε θα ερθει η αναβαθμιση?

το μονο που εχω ξεκλιδωσει ειναι το bootloader...oute ccustom recovery,,oyte root εχω κανει

σας ευχαριστω

Γιατί η Xiaomi έχει διαφορετική πολιτική με μερικές stable. Συνήθως τις βγάζει πρώτα ως stable-nightly. Κάνει rollout σε μερικούς χρήστες για να πάρει feedback αν όντως δεν έχει θέματα. Και μετά από 1-2 εβδομάδες την δίνει σε όλους.

 

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει τους λίγους μήνες τώρα. Η νέα 9αρα stable αν δεν κάνω λάθος είναι nightly

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

σε miui 9 ειμαι παταω το συν εκει που λες και μου λεει να διαλεξω πολη

το θεμα ειναι πως το ρυθμιζεις να κανει ανανεωση καιρο καθε 10 λεπτα πχ και οχι οποτε γουσταρει να κανει μονο του γιατι νομιζω οτι δε κανει αν δε μπεις μεσα στην εφαρμογη

 

Χρόνο όντως δεν έχει. Κάνει το refresh μόνο του περίπου ανά 30 λεπτά αλλά το έχω ενεργοποιήσει από παντού, δεν χρειάζεται να μπαίνω για να κάνει update τα δεδομένα

 

Στις πόλεις η πρώτη επιλογή δεν είναι το σκέτο locate? Το άλλαξαν? :wacko:

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η Xiaomi έχει διαφορετική πολιτική με μερικές stable. Συνήθως τις βγάζει πρώτα ως stable-nightly. Κάνει rollout σε μερικούς χρήστες για να πάρει feedback αν όντως δεν έχει θέματα. Και μετά από 1-2 εβδομάδες την δίνει σε όλους.

 

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει τους λίγους μήνες τώρα. Η νέα 9αρα stable αν δεν κάνω λάθος είναι nightly

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

ετσι ειναι,ακομα δεν εχει κυκλοφορησει επισημα για μας.Εξυπνη πολιτικη κατ εμε.Εχει 280 εκατομμυρια χρηστες miui,αν τους ξεφυγει κανα bug και περασει σε τοσες συσκευες θα ηταν καταστροφικο γι αυτους

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Αντρέα, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το είχα διαβάσει και χθες, αλλά έπειτα από την προτροπή σου, το κοίταξα εκ νέου και με καθαρότερο μυαλό, και έβγαλα άκρη.

Οπότε πρέπει να είναι πρώτα ενεργοποιημένο το api2. Μάλιστα.

Μόλις ξεκλειδώσω, θα κάνω τη διαδικασία προσθήκης στο build.prop, και θα ενημερώσω σχετικά. Ευχαριστώ

 

Αν κάτι σε μπερδεύει δες και τον άλλο οδηγό που έχω στις συγκρίσεις καμερών http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7377956#post7377956

Link to comment
Share on other sites

σε miui 9 ειμαι παταω το συν εκει που λες και μου λεει να διαλεξω πολη

το θεμα ειναι πως το ρυθμιζεις να κανει ανανεωση καιρο καθε 10 λεπτα πχ και οχι οποτε γουσταρει να κανει μονο του γιατι νομιζω οτι δε κανει αν δε μπεις μεσα στην εφαρμογη

Κάνει ανανέωση μόνο του χωρίς να μπεις στην εφαρμογή, απλώς καμιά φορά κολλάνε οι servers και μένει στάσιμος ο καιρός.

Δες επίσης στα δικαιώματα του καιρού αν είναι στο "on" η τοποθεσία

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...