Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τον ίδιο λόγο και εγώ όταν τελικά έβαλα twrp μόνιμα πέρασα και ελληνική MIUI 9 πρώτα και πλεον aosp. Άμα είναι να έχω twrp μόνιμα θα φύγω και από στοκ.

 

Παλιά έβαζα κι εγώ την Ελληνική αλλά είχα προβλήματα.

Μετά πήγα στην sMiui και όλα δούλευαν άψογα.

Στη συνέχεια η sMiui έγινε Globe Rom και είναι ακόμα καλύτερη.

Δεν την αλλάζω.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος τελικά, αν όντως αξίζει η αλλαγή σε aosp. Υπάρχουν υπέρ και κατά, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Ίσως να δοκιμάσω και την ελληνική miui.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Γιατί το λες αυτο?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτο?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σε κάποιους αρέσει η miui και σε άλλους όχι.

Link to comment
Share on other sites

την ρύθμιση της αντίθεσης που είναι καλύτερα να την έχουμε για μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας; στο αυτόματο η στο manual? e52104bd33a0e7e2b91203b2d9043a13.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και φανατικός του καθαρού Android, έχοντας τα τελευταία χρόνια μόνο nexus, εντούτοις πιστεύω πως η miui , είναι πλήρης.

Το πιο κακό πράγμα πάνω της είναι το άθλιο notification center με τα μικροσκοπικά εικονίδια και τις ελλειπείς πληροφορίες.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις ΟΤΑ με την twrp.

 

Ασφαλώς και χάνεις. Μέσω του updater τουλάχιστον. Υπάρχουν κάποια ειδικά custom recovery (όπως το ZCX TWRP) τα οποία σου επιτρέπουν να περάσεις ΟΤΑ μέσω αυτών όμως με κάποια διαδικασία, δηλαδή και πάλι με πλάγιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

την ρύθμιση της αντίθεσης που είναι καλύτερα να την έχουμε για μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας; στο αυτόματο η στο manual?
Η κατανάλωση της οθόνης δεν αλλάζει είτε στο αυτόματο είτε στο manual. Η μόνη διαφορά είναι ότι όταν το έχεις στο αυτόματο ο αισθητήρας φωτός βρίσκεται συνεχώς σε λειτουργία για να υπολογίζει το κινητό πόση αντίθεση χρειάζεται στις συνθήκες φωτισμού που βρίσκεσαι. Οπότε εάν θες να μην λειτουργεί ο αισθητήρας φωτός πρέπει να βάλεις φωτεινότητα και αντίθεση στο manual, αν και δεν νομίζω πως θα δεις καμιά σημαντική διαφορά στην κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

Σε aosp τι γίνεται με την κάμερα; Βγάζεις landscape και εμφανίζεται portrait

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και φανατικός του καθαρού Android, έχοντας τα τελευταία χρόνια μόνο nexus, εντούτοις πιστεύω πως η miui , είναι πλήρης.

Το πιο κακό πράγμα πάνω της είναι το άθλιο notification center με τα μικροσκοπικά εικονίδια και τις ελλειπείς πληροφορίες.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

+1000

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση της οθόνης δεν αλλάζει είτε στο αυτόματο είτε στο manual. Η μόνη διαφορά είναι ότι όταν το έχεις στο αυτόματο ο αισθητήρας φωτός βρίσκεται συνεχώς σε λειτουργία για να υπολογίζει το κινητό πόση αντίθεση χρειάζεται στις συνθήκες φωτισμού που βρίσκεσαι. Οπότε εάν θες να μην λειτουργεί ο αισθητήρας φωτός πρέπει να βάλεις φωτεινότητα και αντίθεση στο manual, αν και δεν νομίζω πως θα δεις καμιά σημαντική διαφορά στην κατανάλωση.

 

Διαφορά μπορεί να δει. Μερικοί βλέπουν και αρκετή αν έχουν καλά μάτια και γενικότερα τους αρέσει το κινητό σκοτεινό. Υπάρχουν χρήστες που στο 80% της χρήσης του κρατάνε χαμηλή φωτεινότητα σε αντίθεση με το κινητό το οποίο πάντα θα επιλέξει πιο υψηλή τιμή. Οπότε θα δεις διαφορά. Αλλά σε αυτό το κινητό έχει νόημα??? Μιλάμε για ένα κινητό που χτυπάει 8-10ωρα και 48ωρα+ αναμονής και συζητάμε πως θα εξοικονομήσουμε μπαταρία?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε aosp τι γίνεται με την κάμερα; Βγάζεις landscape και εμφανίζεται portrait

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν το έχω δοκιμάσει σε aosp, αλλά τον αισθητήρα περιστροφής τον έχεις ενεργοποιημένο?

Link to comment
Share on other sites

Σε aosp τι γίνεται με την κάμερα; Βγάζεις landscape και εμφανίζεται portrait

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Όχι κανονικά βγαίνουν. Βέβαια έτσι και αλλιώς 4:3 είναι η αναλογία οπότε δεν φαίνεται τόσο έντονα η διαφορά αυτή

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ανοίγω την εφαρμογή της κάμερας, γυρίζω το τηλέφωνο σε landscape, βγάζω την φωτό και στην συλλογή φαίνεται portrait.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας .κατοχος του Jiayu S3 εδω και 2,5 χρονια πηρα στην γυναικα μου το Xiaomi Redmi Note 4 MTK Helio X20 με 3gb ram και 64gb μνημη και με Official Global ROM(Multi-language ROM&OTA update) απο το γνωστο μαγαζι vic...al , ηρθε σημερα μεσο ολλανδιας μετα απο 14 μερες .Η πρωτη εντυπωση πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης ,γρηγορο πολυ, η μιουι λιγο περιεργη μου φανηκε ,ο ηχος στη μουσικη δεν μου αρεσε πολυ και τα χρωματα της οθονης λιγο σαν ξεθωριασμενα μου φανηκαν .Ποιο πολλες εντυπωσης και αποριες στο μελλον οταν μπορεσω και το πιασω στα χερια μου ξανα
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το τοπικ για το μοντέλο με τον snapdragon

Γραψε στο αλλο που είναι για το μτκ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά μπορεί να δει. Μερικοί βλέπουν και αρκετή αν έχουν καλά μάτια και γενικότερα τους αρέσει το κινητό σκοτεινό. Υπάρχουν χρήστες που στο 80% της χρήσης του κρατάνε χαμηλή φωτεινότητα σε αντίθεση με το κινητό το οποίο πάντα θα επιλέξει πιο υψηλή τιμή. Οπότε θα δεις διαφορά. Αλλά σε αυτό το κινητό έχει νόημα??? Μιλάμε για ένα κινητό που χτυπάει 8-10ωρα και 48ωρα+ αναμονής και συζητάμε πως θα εξοικονομήσουμε μπαταρία?

καλά 8ωρα 10ωρα όπως έχουμε αναφέρει δεν τα πιάνουν και πολλοί. (ονόματα δεν λέμε υποληψεις δεν θίγουμε! lol!) ειδικά με 2 κάρτες δεν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας .κατοχος του Jiayu S3 εδω και 2,5 χρονια πηρα στην γυναικα μου το Xiaomi Redmi Note 4 MTK Helio X20 με 3gb ram και 64gb μνημη και με Official Global ROM(Multi-language ROM&OTA update) απο το γνωστο μαγαζι vic...al , ηρθε σημερα μεσο ολλανδιας μετα απο 14 μερες .Η πρωτη εντυπωση πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης ,γρηγορο πολυ, η μιουι λιγο περιεργη μου φανηκε ,ο ηχος στη μουσικη δεν μου αρεσε πολυ και τα χρωματα της οθονης λιγο σαν ξεθωριασμενα μου φανηκαν .Ποιο πολλες εντυπωσης και αποριες στο μελλον οταν μπορεσω και το πιασω στα χερια μου ξανα
Δυστυχώς δεν έκανες καλή αγορά πρώτα ρωτάνε και μετά αγοράζουν, είναι ένα από τα χειρότερα τηλέφωνα λόγο επεξεργαστή, ούτε Android 7 θα πάρει ούτε μπαταρία έχει καλή και γενικά έχει πολλά θέματα.

 

Στάλθηκε από το HMNOTE1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ανοίγω την εφαρμογή της κάμερας, γυρίζω το τηλέφωνο σε landscape, βγάζω την φωτό και στην συλλογή φαίνεται portrait.

 

Τι εννοείς? Το κινητό στο gallery μου την δείχνει όπως την τράβηξα υπό την έννοια των κατευθύνσεων/προσανατολισμου. Μία landscape φωτογραφία θα την εμφανίσει zoomed out αν κρατάω το κινητό σε portrait για να χωρέσει την κάτω/πάνω διάσταση (μεγάλη διάσταση) στην πάνω/κάτω διάσταση της οθόνης του κινητού που σε Portrait είναι η μικρή, έτσι ώστε να κρατήσει τον προσανατολισμό της φωτογραφίας. Να μην χρειαστεί αν στραβώσω το κεφάλι μου για να δω τι δείχνει. Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά.

 

https://imgur.com/a/17ZZJ

 

καταλαβαίνεις ποια έχει βγει σε landscape και ποια σε portrait? Και τα 2 screenshots είναι τραβηγμένα με το κινητό σε portrait θέση

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έκανες καλή αγορά πρώτα ρωτάνε και μετά αγοράζουν, είναι ένα από τα χειρότερα τηλέφωνα λόγο επεξεργαστή, ούτε Android 7 θα πάρει ούτε μπαταρία έχει καλή και γενικά έχει πολλά θέματα.

 

Στάλθηκε από το HMNOTE1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για την γυναικα μου ,που της το πηρα της φαινετε τελοιο φιλε μου.Γενικος δεν ημαστε για αλλαγες ρομ και πειραγματα στα τηλ. εγω εχω το Jiayu S3 και ακομα εχω την kitkat 4 και δουλευη τελοια το τηλ εδω και 2,5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

καλά 8ωρα 10ωρα όπως έχουμε αναφέρει δεν τα πιάνουν και πολλοί. (ονόματα δεν λέμε υποληψεις δεν θίγουμε! lol!) ειδικά με 2 κάρτες δεν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανετα πιανω 8-10 ωρες σε 2 ημερες λειτουργίας..... ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Γυρίζω το τηλέφωνο, βγάζω την φωτογραφία. Την εμφανίζει στο πλάι. Πατάω πάνω και όλα είναι σε portrait ενώ εγώ ακόμη κρατάω το τηλέφωνο σε landscape! Αν επιλέξω να την περιστρέψω, όλο το μενού το βλέπω στραβά.

Έβαλα Google Camera με module για api2

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά 8ωρα 10ωρα όπως έχουμε αναφέρει δεν τα πιάνουν και πολλοί. (ονόματα δεν λέμε υποληψεις δεν θίγουμε! lol!) ειδικά με 2 κάρτες δεν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε οκ μπορεί αν μην πιάνεις 8ωρα αλλά αν δεν πιάνεις 6ωρο σε 24 ώρες τότε τρέμω να σκεφτώ τι έκανες με άλλα κινητό? Είχες κολλήσει battery bank πάνω??? :lol::lol::lol::lol:

Γιατί αν βγάζεις με αυτό π.χ 5ωρα max τότε μιλάμε για 2ωρα στον μ.ο των άλλων.

Δεν μπορώ να διαννοηθώ πως το συγκεκριμένο τηλέφωνο με οποιαδήποτε χρήση τηλεφώνου-smartphone και όχι παιχνιδομηχανής μπορεί να σε αφήσει πριν κοιμηθείς το βράδυ για να φτάνεις στο σημείο να κοιτάς φωτεινότητες, επιλογή δεδομένων κλπ. Τι να πω. Είναι η χρήση η δική μου τόσο light μάλλον

 

Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Γυρίζω το τηλέφωνο, βγάζω την φωτογραφία. Την εμφανίζει στο πλάι. Πατάω πάνω και όλα είναι σε portrait ενώ εγώ ακόμη κρατάω το τηλέφωνο σε landscape! Αν επιλέξω να την περιστρέψω, όλο το μενού το βλέπω στραβά.

Έβαλα Google Camera με module για api2

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

αυτόματη περιστροφή έχεις ενεργοποιημένη? Στην συλλογή μπαίνεις μέσα από το μενού της κάμερας ή βγαίνεις έξω από την κάμερα και μπαίνεις κατευθείαν από την εφαρμογή?

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αυτά σήμερα.ότι βλέπετε. το μόνο ενεργοβορο ήταν τα 13 λεπτά πλοήγηση με τους Google maps... φωτεινότητα στο χειροκίνητο χαμηλά. 2 σιμ βέβαια κοσμοτε, wind (με δεδομένα) 4g,bt, wifi όλα ανοικτά. άφηνα πάντα ανοικτό και το gps αλλά τώρα αυτό είναι με κλειστό πλην των 13 λεπτών με τους Google maps.

 

8e3f6e99b082a755944305d03bfefb4a.jpgfd5c5dda3bcc56db42ef3e956485d195.jpg1ae7728ba815ec8fe358b6505555d9e0.jpg

bda80b3e66fb39e0de252f413e7dd22c.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή της κάμερας μπαίνω.

 

Περιστροφή έχω, με την Google camera δεν συμβαίνει αυτό

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...