Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι όλο αυτό παίζει μόνο με την συγκεκριμένη έκδοση και επειδή έχει γίνει η αλλαγή στο build.prop?

Με την στοκ εφαρμογή της Google από το store έχεις δοκιμάσει?

Βασικά μάλλον άκυρη η ερώτηση αφού επίσημα δεν στη δίνει το store

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Το edit το κανεις γιατί η εφαρμογή δουλεύει με api2. Ακολουθα οτι έγραψα και θα εισαι οκ. Όπως θα δεις εχω βάλει μέχρι και link με το app. Δουλεύει μόνο με το συγκεκριμένο που είναι port απο το google pixel.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνεχίζει να ανάβει πράσινο, ακόμα και αν το αφήσω για ώρες στην πρίζα.

με την τελευταία stable άλλαξε. πλέον δεν μένει πράσινο αναμμένο όταν φορτίσει πλήρως αλλά σβήνει εντελώς. βλακεια κατ εμέ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το edit το κανεις γιατί η εφαρμογή δουλεύει με api2. Ακολουθα οτι έγραψα και θα εισαι οκ. Όπως θα δεις εχω βάλει μέχρι και link με το app. Δουλεύει μόνο με το συγκεκριμένο που είναι port απο το google pixel.
Τα κατάλαβα μετά! Απλώς ήθελα να αποφύγω ρουταρισματα και αλλαγές συστημικών αρχείων καθώς μετά δεν θα έχω OTA λογικά (τουλάχιστον αυτό φαντάζομαι)

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό μπροστά μου

ποιά έκδοση play store έχεις;

Δοκίμασε να κατεβάσεις μια από τις τελευταίες και να την κάνεις εγκατάσταση

 

Μετά από factory reset ή wipe η έκδοση play store είναι : Version 9.8.79(448-137224771)

Μιας και δουλεύει για λίγο μετά από factory reset/wipe καταφέρνω να αναβαθμίσω σε: Version 11.3.02(448-161239932) δυστυχώς με το ίδιο αποτέλεσμα "Google play Store has Stopped"

Εσείς που κάνατε το update σε Nougat ποια έκδοση play store έχετε?

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι σβηνει για να δειξει οτι φορτιστικε πληρως.και σε εμενα ετσι δουλευει.

 

Πριν την 7 δεν εσβηνε αυτο λεω.:)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει την αναβάθμιση σε stable 8.5.4.0 από 8.2.10.0, τελικά είναι ευχαριστημένοι; Από αυτά που διαβάζω διάσπαρτα εδώ, το μόνο καλό είναι ο ήχος στο βίντεο και μετά διαβάζω μόνο περίεργα "bugs" (πχ. ledaki φόρτιση, google play). Κάνω λάθος; Η αυτονομία βελτιώθηκε ή έπεσε σε χρόνο SOT; Ας γίνει μια αναφορά από τον καθένα σας σε θετικές και αρνητικές αλλαγές. Ευχαριστώ. Edited by Giorgis4
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει την αναβάθμιση σε stable 8.5.4.0 από 8.2.10.0, τελικά είναι ευχαριστημένοι; Από αυτά που διαβάζω διάσπαρτα εδώ, το μόνο καλό είναι ο ήχος στο βίντεο και μετά διαβάζω μόνο περίεργα "bugs" (πχ. ledaki φόρτιση, google play). Κάνω λάθος; Η αυτονομία βελτιώθηκε ή έπεσε σε χρόνο SOT; Ας γίνει μια αναφορά από τον καθένα σας σε θετικές και αρνητικές αλλαγές. Ευχαριστώ.

Εγω δεν εχω παρατηρησει μειωση αυτονομίας σε επίπεδο παρατήρησης οσο για το λαμπακι στην ολοκληρωση φορτισης δε το θεωρω εντομο. :lol:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει την αναβάθμιση σε stable 8.5.4.0 από 8.2.10.0, τελικά είναι ευχαριστημένοι; Από αυτά που διαβάζω διάσπαρτα εδώ, το μόνο καλό είναι ο ήχος στο βίντεο και μετά διαβάζω μόνο περίεργα "bugs" (πχ. ledaki φόρτιση, google play). Κάνω λάθος; Η αυτονομία βελτιώθηκε ή έπεσε σε χρόνο SOT; Ας γίνει μια αναφορά από τον καθένα σας σε θετικές και αρνητικές αλλαγές. Ευχαριστώ.

 

Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα προσωπικά! Όλα δουλεύουν τέλεια. Τουλάχιστον προς το παρόν. Ίσως κάποια στιγμή χρειαστώ κάτι που τώρα δεν το λειτουργώ και να δω ότι έχει θέμα. Εδώ έχω απλώς να παρατηρήσω ότι κατά την εμπειρία μου τόσα χρόνια οι μεταβάσεις σε διαφορετικές εκδόσεις android καλό θα ήταν να γίνονται μαζί με factory reset καθώς πολλές φορές υπήρχαν διάφορα μικροσκαλώματα.

Σε κάποιον μπορεί να τύχει να κάτσει καλά, σε κάποιον όχι όμως. Από την στιγμή που δεν είναι καθαρή η εγκατάσταση τότε για κανένα bug δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Και μεταξύ των εκδόσεων πήγαμε από ΜΜ σε Ν.

Μπαταρία δεν είδα κάτι να πέφτει. Στην τελική είναι τέτοια η αυτονομία του που δεν νομίζω να το καταλάβαινα. Όταν σε 2 ημέρες και 6 ώρες χωρίς φόρτιση έχω 6 ώρες SOT και είμαι στο 40% απλά σταματάω να το πολυψάχνω.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση σε 8.5.4.0. χωρίς καθαρή εγκατάσταση. Όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε. Αυτονομία εξαιρετική και πάλι. Το ζήτημα με το led στη φόρτιση δεν με απασχόλησε. Μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει σε κάποιο bug ή δυσλειτουργια. Κάμερα βελτιωμένη λίγο και έφτιαξε και ο ήχος στο βίντεο.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μετά από factory reset ή wipe η έκδοση play store είναι : Version 9.8.79(448-137224771)

Μιας και δουλεύει για λίγο μετά από factory reset/wipe καταφέρνω να αναβαθμίσω σε: Version 11.3.02(448-161239932) δυστυχώς με το ίδιο αποτέλεσμα "Google play Store has Stopped"

Εσείς που κάνατε το update σε Nougat ποια έκδοση play store έχετε?

 

Δεν ξέρω τι κοιτάς πάντως η τελευταία έκδοση play store που κυκλοφορεί είναι η 8.1.31

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Μετά από factory reset ή wipe η έκδοση play store είναι : Version 9.8.79(448-137224771)

Μιας και δουλεύει για λίγο μετά από factory reset/wipe καταφέρνω να αναβαθμίσω σε: Version 11.3.02(448-161239932) δυστυχώς με το ίδιο αποτέλεσμα "Google play Store has Stopped"

Εσείς που κάνατε το update σε Nougat ποια έκδοση play store έχετε?

 

Εγώ με Miui 9 (Nougat 7) έχω έκδοση του playstore 8.0.73

 

b8ebe179f2fbf2e2f4360f29f410d9bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι στον... μούτσο γίνεται με όλα τα προγράμματα υπενθυμίσεων που βάζω στο κινητό;

Ενώ κάνω συνέχεια, κάθε μέρα, τεστάκια (βάζω πχ να μου υπενθυμίσει κάτι σε 5 λεπτά), τα οποία βγαίνουν 100% επιτυχημένα -δεν μου "τρώει" καμία ειδοποίηση-, ορισμένες υπενθυμίσεις μες στη μέρα δεν μου τις βγάζει καν. Και, ως επί το πλείστον, τις πρωινές.

Ειλικρινά, τα έχω πάρει στο κρανίο. Τις υπενθυμίσεις τις χρειάζομαι οπωσδήποτε και δεν μπορώ με τίποτα να βρω τι στο καλό φταίει και δεν μου έρχονται όλες.

ΒΟΗΘΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παθει πλακα απο το ποσο καλη ειναι η Lineage 14.1 για το κινητο μας.

 

Βγαζω κανα 2ωρο εξτρα sot και πολυ γρηγορη. Δεν εχω παρατηρησει κανενα bug ακομα. Μονο στη καμερα υστερουσε αλλα με το port της google camera που εχω παραπανω λυθηκε και αυτο το προβλημα η οποια μαλιστα δουλευει χωρις καμια τροποποιηση αφου το api2 ειναι ηδη ενεργοποιημενο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τι να πω, μήπως κάποια κρυφή ρύθμιση στο ημερολόγιο; Χρησιμοποιείς το Google Calendar;

 

Όχι. Αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ το Just Reminder. Παίζει να υπάρχει κι εκεί καμιά κρυφή ρύθμιση; Γιατί τις ειδοποιήσεις κλπ τις έχω όλες ανοιχτές, και γενικά και όσον αφορά τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Πάντως, από το πρωί, 4 υπενθυμίσεις είχα βάλει, καμία δεν έπαιξε...

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάλαβα μετά! Απλώς ήθελα να αποφύγω ρουταρισματα και αλλαγές συστημικών αρχείων καθώς μετά δεν θα έχω OTA λογικά (τουλάχιστον αυτό φαντάζομαι)

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

 

Βασικα αν το κανεις στη μαμα rom θα εχεις OTA αλλα καθε φορα θα χρειαζεσαι ιδια διαδικασια μετα απο update.

 

Προσωπικα, στη θεση σου θα εβαζα καποια rom της ελληνικης κοινοτητας που ειναι μια βελτιωμενη/προσαρμοσμενη miui και θα κανα μετα το update απο το twrp. Δηλαδη οποτε βγαινει νεο update και ειναι σε ιδια εκδοση android με ενα dirty flash, δηλαδη κανεις απλα ενα install μεσα απο το twrp χωρις να καθαρισεις τιποτα. Ετσι τα δεδομενα σου και εφαρμογες σου θα παραμενουν κανονικα οποτε δεν το λες και μπλεξιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση σε Android 7 παρατηρώ οτι ο ήχος στο ακουστικό των κλήσεων (οχι το ηχείο) έγινε χειρότερος. Ενω εμένα με ακούνε καλά, εγω ακούω παραμορφωμένα με πολύ ξύσιμο (κατι σαν πολλά πρίμα) και σε πιο χαμηλή ένταση απο οτι πριν.

Συμβαίνει και σε άλλον?.. Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Τι στον... μούτσο γίνεται με όλα τα προγράμματα υπενθυμίσεων που βάζω στο κινητό;

Ενώ κάνω συνέχεια, κάθε μέρα, τεστάκια (βάζω πχ να μου υπενθυμίσει κάτι σε 5 λεπτά), τα οποία βγαίνουν 100% επιτυχημένα -δεν μου "τρώει" καμία ειδοποίηση-, ορισμένες υπενθυμίσεις μες στη μέρα δεν μου τις βγάζει καν. Και, ως επί το πλείστον, τις πρωινές.

Ειλικρινά, τα έχω πάρει στο κρανίο. Τις υπενθυμίσεις τις χρειάζομαι οπωσδήποτε και δεν μπορώ με τίποτα να βρω τι στο καλό φταίει και δεν μου έρχονται όλες.

ΒΟΗΘΕΙΑ!

 

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις κάθε βελτιστοποίηση του MIUI της μπαταρίας και της μνήμης γενικότερα ότι αναφέρει ότι προσπαθεί το MIUI να κλείσει?

 

Βασικα αν το κανεις στη μαμα rom θα εχεις OTA αλλα καθε φορα θα χρειαζεσαι ιδια διαδικασια μετα απο update.

 

Προσωπικα, στη θεση σου θα εβαζα καποια rom της ελληνικης κοινοτητας που ειναι μια βελτιωμενη/προσαρμοσμενη miui και θα κανα μετα το update απο το twrp. Δηλαδη οποτε βγαινει νεο update και ειναι σε ιδια εκδοση android με ενα dirty flash, δηλαδη κανεις απλα ενα install μεσα απο το twrp χωρις να καθαρισεις τιποτα. Ετσι τα δεδομενα σου και εφαρμογες σου θα παραμενουν κανονικα οποτε δεν το λες και μπλεξιμο. ;)

 

Ευχαριστώ. Καλά την διαδικασία πίστεψε με την γνωρίζω! Τόσα χρόνια δεν έχω αφήσει κινητό στοκ εκτός από το τελευταία 4μηνο με το nexus(για 1+ χρόνο το είχα σε custom εννοείται). Οπότε είμαι πλήρως εξοικειωμένος με όλα αυτά. Fastboot, twrp recovery και συναφή. Μπορεί να δοκιμάσω και Lineage 14.1 που αναφέρεις πιο πάνω ότι παίζει φοβερά. Δεν έχω και καμία μεγάλη σκοτούρα να μείνω στοκ αν τελικά πάω σε φλασαρίσματα. Απλώς έλεγα αρχικά να μείνω εντελώς έξω από αυτά. Το μόνο που μου λείπε από το nexus 6P αυτή τη στιγμή είναι η πραγματικά φοβερή φωτογραφική του οπότε αν μπορούσα να βελτιώσω αυτό θα ήταν όλα καλά. Θα δείξει. Το βασικό μου είναι να μείνω unroot καθώς χρησιμοποιώ που και που cosmote tv go το οποίο δεν μου παίζει με root.

 

Τώρα για την στοκ ρομ ότι θα παίρνω ΟΤΑ αν κάνω τροποποίηση συστημικού αρχείου εκπλήσσομαι καθώς στα nexus δεν περνούσε. Έβγαζε σφάλμα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι στον... μούτσο γίνεται με όλα τα προγράμματα υπενθυμίσεων που βάζω στο κινητό;

Ενώ κάνω συνέχεια, κάθε μέρα, τεστάκια (βάζω πχ να μου υπενθυμίσει κάτι σε 5 λεπτά), τα οποία βγαίνουν 100% επιτυχημένα -δεν μου "τρώει" καμία ειδοποίηση-, ορισμένες υπενθυμίσεις μες στη μέρα δεν μου τις βγάζει καν. Και, ως επί το πλείστον, τις πρωινές.

Ειλικρινά, τα έχω πάρει στο κρανίο. Τις υπενθυμίσεις τις χρειάζομαι οπωσδήποτε και δεν μπορώ με τίποτα να βρω τι στο καλό φταίει και δεν μου έρχονται όλες.

ΒΟΗΘΕΙΑ!

 

Έτσι είναι η miui αν δεν πας σε καθαρό android δεν θα είσαι σίγουρος ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις κάθε βελτιστοποίηση του MIUI της μπαταρίας και της μνήμης γενικότερα ότι αναφέρει ότι προσπαθεί το MIUI να κλείσει?

 

 

 

Ευχαριστώ. Καλά την διαδικασία πίστεψε με την γνωρίζω! Τόσα χρόνια δεν έχω αφήσει κινητό στοκ εκτός από το τελευταία 4μηνο με το nexus(για 1+ χρόνο το είχα σε custom εννοείται). Οπότε είμαι πλήρως εξοικειωμένος με όλα αυτά. Fastboot, twrp recovery και συναφή. Μπορεί να δοκιμάσω και Lineage 14.1 που αναφέρεις πιο πάνω ότι παίζει φοβερά. Δεν έχω και καμία μεγάλη σκοτούρα να μείνω στοκ αν τελικά πάω σε φλασαρίσματα. Απλώς έλεγα αρχικά να μείνω εντελώς έξω από αυτά. Το μόνο που μου λείπε από το nexus 6P αυτή τη στιγμή είναι η πραγματικά φοβερή φωτογραφική του οπότε αν μπορούσα να βελτιώσω αυτό θα ήταν όλα καλά. Θα δείξει. Το βασικό μου είναι να μείνω unroot καθώς χρησιμοποιώ που και που cosmote tv go το οποίο δεν μου παίζει με root.

 

Τώρα για την στοκ ρομ ότι θα παίρνω ΟΤΑ αν κάνω τροποποίηση συστημικού αρχείου εκπλήσσομαι καθώς στα nexus δεν περνούσε. Έβγαζε σφάλμα.

 

Μπορείς να πειραξεις οτι θες απο twrp και να μην ρουταρεις. Η εφαρμογή δεν απαιτεί Root δικαιώματα. Μπορείς να βαλεις την ελληνική rom χωρίς Ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πειραξεις οτι θες απο twrp και να μην ρουταρεις. Η εφαρμογή δεν απαιτεί Root δικαιώματα. Μπορείς να βαλεις την ελληνική rom χωρίς Ρουτ.

 

Και Lineage νομίζω δεν σε υποχρεώνει να έχεις και δικαιώματα root. Γενικότερα σε καμία ρομ νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό. Κάποιες ρομ απλώς το έχουν built-in. Η Lineage δεν ξέρω σε τι φάση είναι αλλά όταν ασχοληθώ περισσότερο θα το δω. Για την ελληνική το γνωρίζω. Απλώς ήθελα να αποφύγω όπως είπα την φάση του να μπω στο σκάλισμα γιατί εκεί θα μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω όλες τις διαθέσιμες rom

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και Lineage νομίζω δεν σε υποχρεώνει να έχεις και δικαιώματα root. Γενικότερα σε καμία ρομ νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό. Κάποιες ρομ απλώς το έχουν built-in. Η Lineage δεν ξέρω σε τι φάση είναι αλλά όταν ασχοληθώ περισσότερο θα το δω. Για την ελληνική το γνωρίζω. Απλώς ήθελα να αποφύγω όπως είπα την φάση του να μπω στο σκάλισμα γιατί εκεί θα μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω όλες τις διαθέσιμες rom

 

Στη lineage νομιζω ειναι preroot απλα ενεργοποιείς την διαχείριση απο τις ρυθμίσεις. Οπότε ίσως να το βρίσκει το app.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...