Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

β) Αν με το καλό έρθει το μήνυμα, με το ξεκλείδωμα επηρεάζεται η εγγύηση (ελληνική Infoquest); Θα γίνει διαγραφή του τηλεφώνου; (σε απλό Android γινόταν)

 

γ) Δοκίμασα το PC Suite αλλά μου έλεγε "Update your device" και δεν προχωρούσε. Κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα, είναι έτσι;

 

δ) Το PC Suite το σκέφτηκα κυρίως για backup της συσκευής. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Β) Κατά πάσα πιθανότητα χάνεις την εγγύση γιατί έχεις βάλει "χέρι", αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.

Αν εννοείς αν γίνεται format το κινητό, όχι. Απλά ξεκλειδώνει ο bootloader και σε αφήνει να βάλεις custom recovery.

 

Γ) Το Mi PC Suite δουλεύει μόνο με Official ROM και μέχρι MIUI 7. Αυτά για την Αγγλική έκδοση, η Κινέζικη ίσως δουλεύει και με MIUI 8.

 

Δ) Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη εφαρμογή. Εγώ πχ χρησιμοποιώ το Cheetah Sync που κάνει synchronize το directory που θες προς και από τον υπολογιστή (προϋποθέτει οι δύο συσκευές να βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο).

Αν θες backup ρυθμίσεων κτλ τότε προσφέρει η ίδια η MIUI δική της επιλογή για backup και restore (δε θυμάμαι ακριβώς πού βρίσκεται αλλά νομίζω είναι στα Additional Settings). Το backup μετα θα το βρεις στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, στον φάκελο MIUI, σε έναν υποφάκελο που θα λέει κάτι για backup, θα τον καταλάβεις. Αν θες full backup (εκτός από internal storage) αναγκαστικά πας σε custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Polis4gr αυτο ακριβως λεμε. Οτι αν ισχυουν αυτα που λενε στο my24shop και eshop τοτε δεν υπαρχει τροπος να τα ξεχωρισεις.
Link to comment
Share on other sites

Β) Κατά πάσα πιθανότητα χάνεις την εγγύση γιατί έχεις βάλει "χέρι", αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.

Αν εννοείς αν γίνεται format το κινητό, όχι. Απλά ξεκλειδώνει ο bootloader και σε αφήνει να βάλεις custom recovery.

 

Γ) Το Mi PC Suite δουλεύει μόνο με Official ROM και μέχρι MIUI 7. Αυτά για την Αγγλική έκδοση, η Κινέζικη ίσως δουλεύει και με MIUI 8.

 

Δ) Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη εφαρμογή. Εγώ πχ χρησιμοποιώ το Cheetah Sync που κάνει synchronize το directory που θες προς και από τον υπολογιστή (προϋποθέτει οι δύο συσκευές να βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο).

Αν θες backup ρυθμίσεων κτλ τότε προσφέρει η ίδια η MIUI δική της επιλογή για backup και restore (δε θυμάμαι ακριβώς πού βρίσκεται αλλά νομίζω είναι στα Additional Settings). Το backup μετα θα το βρεις στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, στον φάκελο MIUI, σε έναν υποφάκελο που θα λέει κάτι για backup, θα τον καταλάβεις. Αν θες full backup (εκτός από internal storage) αναγκαστικά πας σε custom recovery.

 

Ευχαριστώ!

 

 

γ) Μεγάλη βλακεία...

 

δ) Δοκίμασα την επιλογή της Xiaomi, φάνηκε να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Quiz: Βρείτε τις διαφορες

 

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

 

να και μια όμοια ακόμα φώτο από κίνα μεριά (to2c).

https://3.bp.blogspot.com/-PcEgyFku9pI/WMoM_zEwNMI/AAAAAAAADEk/2SAoZ8AskoMHFq3KrMxieRYZzav4cg-bwCPcB/s1600/redminote4_Global_Version16.jpg

η ίδια συσκευή είναι 2016102 global version δεν υπάρχει και άλλη είτε από κίνα είτε από Ευρώπη είτε από infoquest το μοντέλο είναι το ίδιο. Και η infoquest 4 γράφει και όχι 4Χ κι ας το λέει έτσι γιατί τη συσκευασία τη φέρνει από τη xiaomi άλλωστε. Οπότε θεωρώ ότι όλες έχουν την 800άρα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα μου φαινεται απιστευτο να προμηθευτηκαν το ακριβοτερο global που ενω πουλαει και ευκολοτερα να μην το χουν παρει χαμπαρι και να λενε οτι δεν εχει 800αρα. Μου φαινεται τραβηγμενο. Κατι παιζει.

 

Αλλωστε μιλαμε για αυτοκολλητακια. Δεν ειναι οπως στο Redmi Note 3 pro που εγραφε kate ή kenzo στο aida64 (περαν της διαφορας στο μηκος). Ποσο αξιοπιστες ειναι λοιπον αυτες οι διαφορες οταν ειναι απλα αυτοκολλητα;

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα μου φαινεται απιστευτο να προμηθευτηκαν το ακριβοτερο global που ενω πουλαει και ευκολοτερα να μην το χουν παρει χαμπαρι και να λενε οτι δεν εχει 800αρα. Μου φαινεται τραβηγμενο. Κατι παιζει.

 

Αλλωστε μιλαμε για αυτοκολλητακια. Δεν ειναι οπως στο Redmi Note 3 pro που εγραφε kate ή kenzo στο aida64 (περαν της διαφορας στο μηκος). Ποσο αξιοπιστες ειναι λοιπον αυτες οι διαφορες οταν ειναι απλα αυτοκολλητα;

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό αλλά είναι δυνατον το ίδιο μοντέλο με κωδικό 2016102 να βγαίνει διπλό και με και χωρίς την 800αρα;; :wacko:

δείχνει τρελό φάουλ να έκανε κάτι τέτοιο η xiaomi μόνο αν παίζει θέμα λογισμικού πια

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω γραφει παντου οτι εχει 4100 mah μπαταρια ενω ειναι 4000... αυτο σε παραξενευσε;

 

Αλλωστε δεν μιλησα τοσο για τη xiaomi... θελω να πω οτι ειμαι και λιγο καχυποπτος. Αυτοκολλητακια ειναι αυτα... αλλα οταν τους ρωτας δεν μπορουν να σου πουν ναι εχει 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω γραφει παντου οτι εχει 4100 mah μπαταρια ενω ειναι 4000... αυτο σε παραξενευσε;

 

Αλλωστε δεν μιλησα τοσο για τη xiaomi... θελω να πω οτι ειμαι και λιγο καχυποπτος. Αυτοκολλητακια ειναι αυτα... αλλα οταν τους ρωτας δεν μπορουν να σου πουν ναι εχει 800αρα.

 

Μα δε μιλάει κανένας για τα αυτοκολλητάκια το μοντέλο το γράφει πάνω στο κουτί κανονικά όχι σε αυτοκόλλητο λογικά.

Και ως τώρα ξέρουμε ότι

2016101 = Redmi Note 4Χ

2016102 = Redmi Note 4 Qualcomm Global Edition

τώρα να υπάρχει και υποδιαχωρισμός στο 2016102 θα τρελαθώ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχω προπαραγγειλει την έκδοση 4/64 και περιμένω να σταλθεί από τις 25 του μηνός και μετά. Είναι αξιόπιστο αυτό; Δηλαδή να το προπαραγγειλω. Παίζει να γίνει καμία βλακεία ; 195 ευρώ έδωσα με δώρο θήκη. Έκανα καλα θεωρείτε; Ή να την ακυρωσω και να πάω στην 3/32; Δεν βιάζομαι να το πάρω, απλώς φοβάμαι μήπως δε έρθει ποτέ και χάσω τα λεφτά μου..

 

 

 

Original Global Version Xiaomi Redmi Note 4 4GB 64GB Qualcom Snapdragon 625 Smartphone 5.5" FHD 13MP Fingerprint ID MIUI 8.1 CE

http://s.aliexpress.com/Zja2y6z6

(from AliExpress Android)

Link to comment
Share on other sites

Quiz: Βρείτε τις διαφορες

 

Infoquest

 

1621c593426c7a72208a87452bcd7a5c.jpg

Skrutz

7e8bdb739a3c6351c0fe1f152f475c5c.jpg

 

Xiaomi Redmi Note 4 Global

 

Απ οτι ξερω και τα 2 ιδια δεν ειναι? Αφου γραφουν model:2016102. Λογικα ειναι η global εκδοση με την Β20. Την εχει το eshοp αυτη?

Link to comment
Share on other sites

euromaster διαβασε μερικα μηνυματα πιο πανω. Μολονοτι ειναι ετσι το κουτι σε επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι δεν την υποστηριζει.

 

Οποιος θελει ας παρει. Αν του πουν κατι διαφορετικο απο οτι μου ειπαν ας μας ενημερωσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση ειναι να κάνει κάποιος που το πηρε απο σκρουτζ root και να βαλει την αντίστοιχη εφαρμογή να δουμε αν υποστηρίζει Β20.

 

Αν ψαχνουμε να βρουμε τι υποστηρίζει και τι όχι απο κουτια και απο αυτα που λενε οι πωλητές, τρέχα γύρευε...

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση ειναι να κάνει κάποιος που το πηρε απο σκρουτζ root και να βαλει την αντίστοιχη εφαρμογή να δουμε αν υποστηρίζει Β20.

 

Αν ψαχνουμε να βρουμε τι υποστηρίζει και τι όχι απο κουτια και απο αυτα που λενε οι πωλητές, τρέχα γύρευε...

 

Σε νοιαζει ομως τι θα σου πουνε ωστε οταν ρουταρεις και δεις οτι δεν εχει 800αρα να μπορεις να τους το πας πισω.

 

Δεν λεω οτι ειναι ολοι λαμογια... αλλα λιγη προσοχη ομως δεν βλαπτει. Και σιγα σιγα θα ξερουμε ποια καταστηματα εχουν οντως 800αρα και ποια οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το λέει στην σελίδα τους δεν μπορείς να τους πεις τίποτα, είναι η άποψη μου.
Link to comment
Share on other sites

Το cleaner / deep clean που εχει, τι κανει? είναι απαραίτητο?

το virus scan εχει καπου επιλογη για απενεργοποίηση? γιατ νομιζω είναι αχρηστο για εμας που κατεβάζουμε ελάχιστες (και γνωστες, πχ facebook) εφαρμογες

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πιθανότερο είναι να κάνουν λάθος στο e-shop παρά να βγάζει η xiaomi μία έκδοση με τον ίδιο ακριβώς κωδικό με διαφορετικά χαρακτηριστικά...

 

...εφόσον μάλιστα επιβεβαιωμένα γράφει Global Edition εγώ θα το έπαιρνα από το e-shop...το τσίμπησα στα 170$ από Banggood και παρέλαβα στις 11-12 Απριλίου και το μετάνιωσα, καλύτερα στα 179€ και άμεση παράδοση...από 249€ της ινφοκουεστ είναι μεγάλη η διαφορά των 70€

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ναι, το ρισκαρεις ομως; Αν του πω του παιδιου να το παρει και δεν εχει τη μπαντα εμενα θα καρυδωσει μετα :p

 

Παντως το αποκλειεται να χουν βαλει αυτοκολλητακια αβερτα πατερα; Οχι απαραιτητα στο eshop. Ειναι δυνατον ολα τα σκρουτζομαγαζα να χουν αυτοκολλητακια και να ειναι ολοι τοσο χαζοι που να μην ξερουν οτι εχει 800αρα; :wacko: Να το δεχτω οτι καποιοι ειναι χαζοι και οντως εχουν 800αρα, ολοι ομως οχι. Οποτε σε καποιους μπορει να ειναι απλα αυτοκολλητα και τιποτα αλλο.

 

Εδω θυμαμαι παλια στο eshop βρισκαμε μεχρι και refurbished... μην σας κανει τιποτα εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

το eshop στο βάρος του κινητού λέει 165 gr το οποίο αντιστοιχεί στην global έκδοση :D
Link to comment
Share on other sites

Ας το παρει τοτε καποιος, ρουταρει και μας ενημερωνει και μας αν οντως εχει. :)

 

Εγω προσωπικα δεν το ρισκαρω εφοσον στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν την υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και τα ξαναλέμε.

Οι Κινέζοι που αντιγράφουν το iphone και διαθέτουν τον κλώνο πριν την επίσημη παρουσίαση της συσκευής θα δυσκολευτούν σε ένα αυτοκόλλητο που γράφει Global Edition και σε ένα ακόμα που έχει ως κωδικό παραγωγής το 2016102.

Δεν σας κάνει εντύπωση ότι κανένα κατάστημα που διαθέτει το περιβόητο κινητό και μάλιστα 50 ευρώ φθηνότερα από τον επίσημο εισαγωγέα δεν διαφημίζει με κανένα τρόπο οτι αυτό διαθέτει την Β20.

Επίσης δεν το αναφέρουν σε τηλεφωνική επικοινωνία αλλά ούτε σε email.

Γνωρίζουν πολύ καλά ότι αν το κάνουν αυτό και το κινητό δεν εχει την Β20 ο πελάτης εκτός από επιστροφή των χρημάτων του μπορεί να διεκδικήσει και αποζημίωση για παραπλανητική διαφήμιση μέσω των καταναλωτικών οργανώσεων.

Ενώ τώρα είναι και νόμιμοι και μάγκες.

Αν προσπαθήσει κάποιος να επιστρέψει το κινητό επειδή δεν έχει την Β20 πολύ απλά θα του απαντήσουν ότι πουθενά στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου δεν αναφερουν ότι την έχει και ότι αν ο πελάτης το συμπέρανε αυτό από ενα αυτοκόλλητο και από τις δημοσιεύσεις σε ένα φόρουμ αυτό είναι είναι δικό του πρόβλημα και όχι δικό τους την στιγμή μάλιστα που το Global μπορεί να αναφέρεται στην rom που έχει το κινητό και όχι στην ύπαρξη της Β20.

Τώρα όλα αυτά που λέτε ότι δηλαδή οι πωλητές δεν γνωρίζουν ότι έχουν το τηλέφωνο με την Β20 και το πωλούν χωρίς να το διαφημίζουν 50 ευρω φθηνότερα μοιάζουν με σενάριο ταινίας και σε περίπτωση που ισχύει μιλάμε για υπερευκαιρία αφου αυτή η τιμή είναι φθηνότερη ακόμα και από ευρωπαϊκές αποθήκες μεγάλων κινεζομάγαζων.

Ο μοναδικός τρόπος να το διαπιστώσουμε είναι να βάλει κάποιος root και με την αναλογη εφαρμογή να δει τις μπάντες του κινητού του.

Όποιος είναι πρόθυμος να το κάνει αναμένουμε screenshot εδώ ωστε να σταματήσουμε να μοιράζουμε 50ευρα για το ίδιο κινητο και να γεμίζουμε σελίδες για το αν έχει η όχι Β20.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...