Jump to content

Φώτα Xenon


Dejan457
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλή τιμή.;)

Με γεια σου.

Παίζει τίποτε υπόλοιπο εγγύησης ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 657
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω φιλε μου!

εχουν 1 χρονο εγγυηση ακομα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα φώτα Xenon.

 

Οποιοδήποτε σετ λαμπών ταιριάζει σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ή υπάρχουν διαφορετικές ιστορίες για ομάδες μοντέλων? Η κατανάλωση είναι πάντοτε μικρότερη από τις λάμπες μαμάς?

 

Προσωπικά ενδιαφέρομαι να βάλω Xenon σε Peugeot 106 1998.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την τύπο της λάμπας του αυτοκινήτου διαλέγεις και το ανάλογο kit. Σε κάποια καινούργια πρέπει να προσέξεις να είναι συμβατά και με το canbus για να μπορέσουν να ανάψουν και να μην σου βγάζει συνέχεια ότι έχεις καμένη λάμπα... Από κατανάλωση (ρεύματος πάντα) είναι λίγο χαμηλότερα, αλλά δεν νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία.
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την τύπο της λάμπας του αυτοκινήτου διαλέγεις και το ανάλογο kit. Σε κάποια καινούργια πρέπει να προσέξεις να είναι συμβατά και με το canbus για να μπορέσουν να ανάψουν και να μην σου βγάζει συνέχεια ότι έχεις καμένη λάμπα... Από κατανάλωση (ρεύματος πάντα) είναι λίγο χαμηλότερα, αλλά δεν νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Ουσιαστικά για το αυτοκίνητό μου, που δεν έχει ένδειξη για καμμένη λάμπα, μπορώ να αγοράσω οποιοδήποτε set με λίγα λόγια?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά για το αυτοκίνητό μου, που δεν έχει ένδειξη για καμμένη λάμπα, μπορώ να αγοράσω οποιοδήποτε set με λίγα λόγια?

 

Όχι, δεν μπορείς να αγοράσεις οποιοδήποτε KIT. Θα πρέπει να δείς τι τύπο λάμπας έχει το αυτοκίνητο σου(π.χ. Η4, Η7, κτλ) και να πάρεις το ανάλογο ΚΙΤ...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

konv + halfprice2 σταματήστε το εδώ.Είναι η τελευταία φορά που μπλέκετε τα προσωπικά σας και τις αγγελίες σας με το φόρουμ.Την επόμενη φορά θα υπάρξουν οι ανάλογες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τα εβαλα... Περιμενω το βραδυ για τις πρωτες εντυπωσεις!!!! ;)

Απο εμφανιση παντως σκιζουν...

 

Πόσα kelvin είναι το ΚΙΤ που έβαλες;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να αγοράσεις οποιοδήποτε KIT. Θα πρέπει να δείς τι τύπο λάμπας έχει το αυτοκίνητο σου(π.χ. Η4, Η7, κτλ) και να πάρεις το ανάλογο ΚΙΤ...

 

Χμμμ επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα. Πού μπορώ να μάθω τι λάμπες φοράει το ραλάκι μου? Υπάρχουν κάποιες λίστες?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα. Πού μπορώ να μάθω τι λάμπες φοράει το ραλάκι μου? Υπάρχουν κάποιες λίστες?

 

Συνήθως το γράφει πάνω στο φανάρι, αν ανοίξεις το καπό θα το δείς.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την τύπο της λάμπας του αυτοκινήτου διαλέγεις και το ανάλογο kit. Σε κάποια καινούργια πρέπει να προσέξεις να είναι συμβατά και με το canbus για να μπορέσουν να ανάψουν και να μην σου βγάζει συνέχεια ότι έχεις καμένη λάμπα... Από κατανάλωση (ρεύματος πάντα) είναι λίγο χαμηλότερα, αλλά δεν νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία.

 

yparxei eidiko kikloma gia canbus aytokinhta oste na min bgazei kameni lampa

 

konv + halfprice2 σταματήστε το εδώ.Είναι η τελευταία φορά που μπλέκετε τα προσωπικά σας και τις αγγελίες σας με το φόρουμ.Την επόμενη φορά θα υπάρξουν οι ανάλογες συνέπειες.

 

 

den empleja kati oyte ebla kapoia agelia sto forum mesa apla enimerosa to xristi poy rotage me olo to tharos kai to sebasmo pros toys ypoloipoys xristes kai to myphone.gr

 

Χμμμ επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα. Πού μπορώ να μάθω τι λάμπες φοράει το ραλάκι μου? Υπάρχουν κάποιες λίστες?

 

ti aytokinhto einai kai ti xronologia na se ejipiretiso

 

6000K... Φανταστικο το αποτελεσμα!!

Γινεται πραγματικα η νυχτα μερα... ;)

 

to 6000k einai to poio sosto apo ola leyko katharo dynato fos ala o kosmos bazei to 8000k giati thelei kai ligo efe

Link to comment
Share on other sites

to 6000k einai to poio sosto apo ola leyko katharo dynato fos ala o kosmos bazei to 8000k giati thelei kai ligo efe

Τα 6000k με τα 8000k ή διαφορά είναι μονό στο χρώμα, ή έχει και καλύτερη απόδοση :O?

Στα 6000k ή στα 8000k υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στο φανάρι του αυτοκινήτου :worry:??

Και κάτι τελευταίο & σημαντικό… Με το ΚΤΕΟ τι παίζει, επιτρέπετε ή θα πάω εκεί και θα μου πουν να τα αφαιρέσω :worry:???

Link to comment
Share on other sites

Εχουνε διαφορα τα 6000Κ και τα 8000Κ

Η διαφορα τους ειναι οτι αν κυκλοφορησεις βραδυ σε βροχη, με τα 8000Κ ΔΕΝ βλεπεις τιποτα, ενω με τα 6000Κ βλεπεις τα παντα...

Ητανε να βαλω και εγω καποτε 8000Κ αλλα μιλησα με 1-2 παιδια που ξερανε απο αυτα και μου αλλαξανε γνωμη να βαλω 6000Κ και ετσι τους ακουσα...

Και τωρα το μονο που εχω να τους πω ειναι ενα ευχαριστω οτι ειχανε δικιο για αυτο...σαν τα 6000Κ δεν εχει...

Neo_Geo
Link to comment
Share on other sites

Γενικα οσο ανεβαινεις στα Kelvin χανεις σε "φωτεινωτητα"... Την μεγαλυτερη φωτεινοτητα την εχουν οι λαμπες που φτανουν στα 4500Κ αλλα το φως τους ειναι εντελως ασπρο! Απο εκει και πανω κερδιζεις σε εφε αλλα χανεις σε αποδοση! Νομιζω οτι τα 6000Κ ειναι η χρυση τομη... ;)
Link to comment
Share on other sites

Peugeot 106 Rallye 1998 αδερφέ.

 

h4 filemoy!!

 

Εχουνε διαφορα τα 6000Κ και τα 8000Κ

Η διαφορα τους ειναι οτι αν κυκλοφορησεις βραδυ σε βροχη, με τα 8000Κ ΔΕΝ βλεπεις τιποτα, ενω με τα 6000Κ βλεπεις τα παντα...

Ητανε να βαλω και εγω καποτε 8000Κ αλλα μιλησα με 1-2 παιδια που ξερανε απο αυτα και μου αλλαξανε γνωμη να βαλω 6000Κ και ετσι τους ακουσα...

Και τωρα το μονο που εχω να τους πω ειναι ενα ευχαριστω οτι ειχανε δικιο για αυτο...σαν τα 6000Κ δεν εχει...

 

etsi akribos einai to kalytero apo ola einai to 6000k apla o kosmos poy den jerei mperdeyei ta kelvin me keria emeis panta proteinoyme to 6000k

 

Γενικα οσο ανεβαινεις στα Kelvin χανεις σε "φωτεινωτητα"... Την μεγαλυτερη φωτεινοτητα την εχουν οι λαμπες που φτανουν στα 4500Κ αλλα το φως τους ειναι εντελως ασπρο! Απο εκει και πανω κερδιζεις σε εφε αλλα χανεις σε αποδοση! Νομιζω οτι τα 6000Κ ειναι η χρυση τομη... ;)

 

einai opti kalytero !!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ με τα κιτ, αλλά αρκετοί (όπως εγώ) δεν έχουν ή δεν θέλουν να διαθέσουν τα 200+ ευρώ που απαιτεί ένα πλήρες XENON κιτ. Προσωπικά, έχω ένα Fiat Punto του 97 σε όχι ιδιαίτερα καλή κατάσταση, που με εξυπηρετεί και κάνει τη δουλειά μου άνετα. Όμως, τα φώτα του είναι απαράδεκτα, κυριολεκτικά δεν βλέπω, και όταν είμαι μόνος μου δουλεύω τα μεγάλα. Αν αλλάξω απλά λάμπες, θα υπάρχει διαφορά, και αν ναι πόσο κάνουν τέτοιες λάμπες και που μπορώ να τις προμηθευτώ/εγκαταστήσω;
Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν βαλω τα Xenon ειχα αγορασει κατι λαμπες της Philips! Vision Plus αν δεν κανω λαθος λεγονταν...

Οταν τις εβαλα πραγματι ειδα βελτιωση στον (ουτως η αλλως καλο) φωτισμο της 147 αλλα μετα απο 1-2 μερες δεν καταλαβαινα την διαφορα! Ασε που οι λαμπες καηκαν σε λιγοτερο απο χρονο σχεδον ταυτοχρονα (με 4 ημερες διαφορα!!)

 

Οταν εβαλα τα Xenon επαθα πλακα!! Δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο... Με καμια λαμπα αλογονου οσο δυνατη και αν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

distixos oi bluevision kai h vision plus eixan bameno gyali me apotelesma meta apo xrisi na jebafe tha to paratirisate otan kaike h lampa epishs h zoitoys opos anaferei kai sto site den jeperna tis 150 ores
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά για το Opel Astra H υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω τα φανάρια και κατ'επέκταση το σύστημα με τα Xenon? Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Να τους πιστέψω ? :cool:

 

Είναι τραβηγμένο να ρωτήσω εαν μπορώ να τα βρω και με το AFL σύστημα (αλλαγή κατεύθυνσης των φώτων...) ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ με τα κιτ, αλλά αρκετοί (όπως εγώ) δεν έχουν ή δεν θέλουν να διαθέσουν τα 200+ ευρώ που απαιτεί ένα πλήρες XENON κιτ.

Και ποιός σου είπε πως κοστίζουν 200+ ευρώ???

Να τα παραγγείλεις μόνος σου από e-bay. Με 135 ευρώ εγώ πήρα (στην τιμή είναι και τα μεταφορικά μέσα), το κιτ 6000Κ Η1 για το δικό μου κάρο.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλε ο αδερφος μου ενα κιτ απο ebay στα 150 ευρω με τα μεταφορικα,αλλα δεν μου εχει πει θερμοκρασια και λεπτομεριες.Αυριο θα τα παραλαβει και την Δευτερα θα τα βαλει οποτε θα σας γραψω εντυπωσεις.
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...