Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι ιδιαίτερα. Άλλωστε είναι ακουστικά των 7 ευρώ. Αν θες καλό ήχο θα πάρεις αλλά πιθανότατα.

Τα ακουστικά που δίνουν μαζί με το G6 βγάζουν καλό ήχο;

 

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε για τα ακουστικά...

από την USB-c θύρα αναπαράγεται ήχος ή μόνο από την Jack 3.5;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λίγο φως παίδες....

σπάνια κλειδώνω την συσκευή μου....με την προηγούμενη έκδοση είχα δακτυλικό αποτύπωμα μόνο στην alpha bank και paypal.

τώρα με την oreo δεν βρίσκω επιλογή να χρησιμοποιώ δακτυλικό μόνο σε επιλεγμένες εφαρμογές....κι έτσι κλειδώνω και την συσκευή για πρώτη φορά στην ζωή μου.

χρησιμοποιώ nova launcher και υπάρχει ένα bug στην λειτουργία double tap to lock....αν κλείνω την οθόνη με αυτόν τον τρόπο δεν μου επιτρέπει το ξεκλείδωμα με το δακτυλικό,πλην από ελάχιστες φορές....μάλιστα μου πετάει το μνμ κλειδωμένο απ τον διαχειριστή και με παραπέμπει να βάλω κωδικό,το οποίο είναι εκνευριστικό.

έχω δώσει όλα τα δικαιώματα στον nova.αν αφήσω την οθόνη να κλείσει μόνη της,η την κλειδώσω με το power button,πάλι ξεκλειδώνει με το δακτυλικό υποδειγματικά. ΜΟΝΟ με double tap του nova χωλαίνει.

με το lg home και double tap,όλα δουλεύουν υποδειγματικά....ξεκλειδώνει μια χαρά.

...η αν μου διαφεύγει κάτι,να κλειδώνω μόνο επιλεγμένες εφαρμογές,ακόμα καλύτερα.

 

Και εγώ ζορίστηκα λίγο στην αρχή όταν είδα τις ασυμαβτότητες με τον Nova launcher, αλλά τελικά βρήκα βολικές λύσεις.

Ξεκλείδωμα με fingerprint και τίποτε άλλο, απλά ακουμπάω τον reader και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει απευθείας στη homescreen. Για το κλείδωμα, doulbe tap στην notification bar και κλείδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ζορίστηκα λίγο στην αρχή όταν είδα τις ασυμαβτότητες με τον Nova launcher, αλλά τελικά βρήκα βολικές λύσεις.

Ξεκλείδωμα με fingerprint και τίποτε άλλο, απλά ακουμπάω τον reader και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει απευθείας στη homescreen. Για το κλείδωμα, doulbe tap στην notification bar και κλείδωσε.

 

Χρησιμοποιεις Pixel launcher;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε για τα ακουστικά...

από την USB-c θύρα αναπαράγεται ήχος ή μόνο από την Jack 3.5;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εφοσον υπαρχει θυρα 3,5 αποκλειστικα και μονο απο εκει η εξοδος ηχου...Δεν αναφερει πουθενα για το συγκεκριμενο μοντελο ο κατασκευαστης οτι υποστηριζει εξοδο ηχου και απο την θυρα usb-c.

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχει θυρα 3,5 αποκλειστικα και μονο απο εκει η εξοδος ηχου...Δεν αναφερει πουθενα για το συγκεκριμενο μοντελο ο κατασκευαστης οτι υποστηριζει εξοδο ηχου και απο την θυρα usb-c.

 

Εξοδος ηχου και απο το usb_c στο δικο μου και αναλογα τα ακουστικά καλύτερος ήχος... Και cdla ακομα καλύτερος ήχος...

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την αναβάθμιση σε oreo έχουμε καλύτερη κάμερα? Πέφτει πιο εύκολα η μπαταρία? Πρέπει να κάνει κάποιος hard reset μετά την αναβάθμιση για να δουλέψει σωστά η αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο thread,αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο g6 μου.ειχα καιρο να χρησιμοποιησω την στοκ καμερα και πριν λιγες μερες που την χρησιμοποιησα ειδα οτι οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι σαν να εχει καει η χτυπηθει ο φακος ενω με την cstark οι φωτογραφιες βγαινουν κανονικα.εχει αντιμετωπισει κανεις αναλογο προβλημα;διευκρινιζεται οτι ειμαι με την 7αρα ακομα δεν εχω παει σε oreo
Link to comment
Share on other sites

Κακά μαντάτα από την procordia. Τα "είδωλα" όπως μου ανέφεραν είναι θέμα που η LG γνωρίζει ότι υπάρχει στα κινητά της ακόμα και στο g6 και δεν το θεωρεί καν πρόβλημα από ότι κατάλαβα απ' τα συμφραζόμενα άρα δεν προχωράει και σε επισκευή. Γνωρίζετε αν υπάρχει άλλος τρόπος ή κάποιος άλλος πέραν της LG Ελλάδος να επικοινωνήσω μήπως βρω άκρη;

 

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχει θυρα 3,5 αποκλειστικα και μονο απο εκει η εξοδος ηχου...Δεν αναφερει πουθενα για το συγκεκριμενο μοντελο ο κατασκευαστης οτι υποστηριζει εξοδο ηχου και απο την θυρα usb-c.

 

 

 

Μιας και αναφέρθηκε για τα ακουστικά...

από την USB-c θύρα αναπαράγεται ήχος ή μόνο από την Jack 3.5;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Σαφώς και μπορείς να πάρεις ήχο και από την usb c θύρα αν υπάρχει το κατάλληλο μοντέλο ακουστικών με την αντίστοιχη σύνδεση ή ο αντάπτορας από usb c σε mini jack (που προφανώς εσωτερικά θα εμπεριέχει τον κατάλληλο DAC) ή αν συνδέσεις το τηλέφωνο μέσω OTG καλωδίου σε κάποιον εξωτερικό ψηφιοαναλογικο μετατροπέα (DAC) ή DAC/Amp. Βλέπε τα προϊόντα της Fiio ή της iFi ενδεικτικά...

Με αυτόν τον τρόπο και με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά ή ενεργα μόνιτορ και μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ υψηλών επιδόσεων φορητό/ημιφορητό ή desktop συστημα για τα συνολικά χρήματα που θα δώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα τη θήκη απ το κινητό και συνειδητοποίησα ότι κατά την "επισκευή" μου γρατζουνισαν το κάτω μέρος της πλάτης και το γυαλί της κάμερας. Το κινητό δεν είχε μείνει χωρίς θήκη ποτέ και στο γυαλί της κάμερας μέχρι τελευταία μέρα είχα ζελατίνα. Τι να πω.........!.

 

Τελικά είναι όλη η πλάτη γρατζουνισμενη λες και το έσερναν σε γυαλοχαρτο.

 

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by stavrosspil
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα τη θήκη απ το κινητό και συνειδητοποίησα ότι κατά την "επισκευή" μου γρατζουνισαν το κάτω μέρος της πλάτης και το γυαλί της κάμερας. Το κινητό δεν είχε μείνει χωρίς θήκη ποτέ και στο γυαλί της κάμερας μέχρι τελευταία μέρα είχα ζελατίνα. Τι να πω.........!.

 

Τελικά είναι όλη η πλάτη γρατζουνισμενη λες και το έσερναν σε γυαλοχαρτο.

 

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έλεος. Κάνε μια απόπειρα μπας και στο αλλάξουν. Αν και φοβάμαι θα κάνουν τον Κινέζο.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος. Κάνε μια απόπειρα μπας και στο αλλάξουν. Αν και φοβάμαι θα κάνουν τον Κινέζο.
Αν κάνουν τον κινέζο θα κάνω εγώ τον τούρκο. Πραγματικά μιλάμε έχω ξενερώσει. Gorilla glass δεν γρατζουνιεται σχεδόν με τίποτα και είναι λες και το έχουν τριψει με άμμο. Εννοείται πήρα και στην LG τηλέφωνο και με παραπέμπουν εκεί. Παιδιά ΜΑΚΡΙΑ από το σέρβις τους. Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμενος.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλα μαζί τους.

Όταν είχα πάει το g6 ήταν άψογοι.

Αν κάνουν τον κινέζο θα κάνω εγώ τον τούρκο. Πραγματικά μιλάμε έχω ξενερώσει. Gorilla glass δεν γρατζουνιεται σχεδόν με τίποτα και είναι λες και το έχουν τριψει με άμμο. Εννοείται πήρα και στην LG τηλέφωνο και με παραπέμπουν εκεί. Παιδιά ΜΑΚΡΙΑ από το σέρβις τους. Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμενος.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα τη θήκη απ το κινητό και συνειδητοποίησα ότι κατά την "επισκευή" μου γρατζουνισαν το κάτω μέρος της πλάτης και το γυαλί της κάμερας. Το κινητό δεν είχε μείνει χωρίς θήκη ποτέ και στο γυαλί της κάμερας μέχρι τελευταία μέρα είχα ζελατίνα. Τι να πω.........!.

 

Τελικά είναι όλη η πλάτη γρατζουνισμενη λες και το έσερναν σε γυαλοχαρτο.

 

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

photo????????

Link to comment
Share on other sites

photo????????
Δε φαίνεται και πολύ καλά γιατί βγάζω απ το optimus g. Αλλά σε αυτά τα 3 σημεία είναι όπως στη μέση.3b1ac55c0f6bfb320caabe634754c5b7.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by stavrosspil
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ρουταρο το κινητό μου είμαι πλεον με oreo κάποιο εύκολο και σίγουρο τρόπο?

Τώρα το εύκολο και σίγουρο είναι σχετικό. Εξαρτάται από το πόσο "γενναίος" :) νιώθει ο καθένας και το πόσο χρόνο έχει να αφιερώσει.

Ξεκινάς από εδώ: https://forum.xda-developers.com/lg-g6/how-to/official-lg-g6-bootloader-unlock-t3614719

To κινητό θα γίνει καινούργιο. Θα χαθεί ότι έχεις περάσει μέσα.

Αφού κάνεις το unlock και περάσεις το twrp-3.1.1-0-h870.img , φρόντισε να έχεις γράψεις σε μια SD κάρτα τα Magisk-v16.4.zip (για root) και το AdAway_systemless_hosts_v2.zip, για να τα κάνεις Install (το εσωτερικό storage είναι encrypted και δεν το βλέπει το recocery, για αυτό πρέπει να τα έχεις στην sd). Το ΤWRP θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις mount το system read only (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι καλά τώρα). Λες ναι και κάνεις install τα 2 zip

Εγώ με αυτά έκανα τη δουλειά μου. Με νεώτερο twrp δεν δούλεψε το recovery.

Δεν έχω βρει κάποιο αναλυτικό οδηγό που να περιγράφει τη διαδικασία για το oreo.

Καλή τύχη.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα και εγώ την Oreo. Στην αρχή την έριξα από επάνω, αλλά δεν μου πήγε να το αφήσω έτσι και τελικά έκανα καθαρή εγκατάσταση. Μου έκανε εντύπωση που δεν έχασε τις bluetooth συσκευές και τα WiFi δίκτυα στα οποία συνδεόμουν πριν το reset, μάλλον επειδή είχα κάνει backup τα settings μου;

Ο βασικός λόγος που σκεφτόμουν την μετάβαση σε Οreo ήταν η απόκρυψη των navigation buttons, αλλά τελικά στην πράξη αυτό δεν είναι πάντα και τόσο βολικό, χρειάζεται μία παραπάνω κίνηση για να τα εμφανίσεις. Κατά τα άλλα δεν βλέπω άλλες σοβαρές διαφορές ούτε προς το χειρότερο, ούτε προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το εύκολο και σίγουρο είναι σχετικό. Εξαρτάται από το πόσο "γενναίος" :) νιώθει ο καθένας και το πόσο χρόνο έχει να αφιερώσει.

Ξεκινάς από εδώ: https://forum.xda-developers.com/lg-g6/how-to/official-lg-g6-bootloader-unlock-t3614719

To κινητό θα γίνει καινούργιο. Θα χαθεί ότι έχεις περάσει μέσα.

Αφού κάνεις το unlock και περάσεις το twrp-3.1.1-0-h870.img , φρόντισε να έχεις γράψεις σε μια SD κάρτα τα Magisk-v16.4.zip (για root) και το AdAway_systemless_hosts_v2.zip, για να τα κάνεις Install (το εσωτερικό storage είναι encrypted και δεν το βλέπει το recocery, για αυτό πρέπει να τα έχεις στην sd). Το ΤWRP θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις mount το system read only (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι καλά τώρα). Λες ναι και κάνεις install τα 2 zip

Εγώ με αυτά έκανα τη δουλειά μου. Με νεώτερο twrp δεν δούλεψε το recovery.

Δεν έχω βρει κάποιο αναλυτικό οδηγό που να περιγράφει τη διαδικασία για το oreo.

Καλή τύχη.

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Εχω την σχετική εμπειρία για ροοτ εχω ξανακάνει...

Τωρα γιατί θα χαθούν όλα μου τα αρχεία απο μέσα με το root?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Εχω την σχετική εμπειρία για ροοτ εχω ξανακάνει...

Τωρα γιατί θα χαθούν όλα μου τα αρχεία απο μέσα με το root?

Θα γίνει wipe το κινητό μόλις ξεκλειδώσεις το boot loader. Όχι από το root.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα και εγώ την Oreo. Στην αρχή την έριξα από επάνω, αλλά δεν μου πήγε να το αφήσω έτσι και τελικά έκανα καθαρή εγκατάσταση. Μου έκανε εντύπωση που δεν έχασε τις bluetooth συσκευές και τα WiFi δίκτυα στα οποία συνδεόμουν πριν το reset, μάλλον επειδή είχα κάνει backup τα settings μου;

Ο βασικός λόγος που σκεφτόμουν την μετάβαση σε Οreo ήταν η απόκρυψη των navigation buttons, αλλά τελικά στην πράξη αυτό δεν είναι πάντα και τόσο βολικό, χρειάζεται μία παραπάνω κίνηση για να τα εμφανίσεις. Κατά τα άλλα δεν βλέπω άλλες σοβαρές διαφορές ούτε προς το χειρότερο, ούτε προς το καλύτερο.

 

Έχεις δοκιμάσει αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xda.nobar ? Μπορεί να κρύψει την nav bar και να δουλεύει μόνο με gestures

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xda.nobar ? Μπορεί να κρύψει την nav bar και να δουλεύει μόνο με gestures

 

χρησιμότατο app.

 

thanks! :D

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...