Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την 5η πληρη φορτηση στρωνει.Με την δικια μου χρηση,wifi και δεδομενα ανοιχτα οχι συνεχεια, αλλα οταν τα χρειαζομαι και φωτεινοτητα παντα στο αυτοματο εχω δει και 7 ωρες οθονη.

 

Τωρα ειμαι στο 43% μπαταρια με 5 ωρες και 10 λεπτα οθονη.

Όταν λες πλήρη φόρτιση μέχρι να πάει στο 100% ή κάποιες ώρες παραπάνω, βράδι κλειστό ας πούμε...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λες πλήρη φόρτιση μέχρι να πάει στο 100% ή κάποιες ώρες παραπάνω, βράδι κλειστό ας πούμε...?

 

Εχει γενικα πολυ καλο sot. Μετα αν θες παραπανω πας σε honor 6x, nova ή στο θεριο redmi note 4x.

Link to comment
Share on other sites

Πληρη φορτιση μεχρι 100%. Στην αρχη οταν το πηρα το βραδυ το εβαζα σε πληρη εξοικονομηση αλλα μετα που αρχισε να στρωνει η μπαταρια δεν χρειαστηκε ουτε αυτο.Το αφηνω οπως ειναι.Το μοναδικο κακο ειναι οτι φορτιζει αργα.

 

http://s7.postimg.org/65hgt1g23/Screenshot_20170427-161244.png

Link to comment
Share on other sites

Να το παρω απο το e deal? στο skroutz? λεει οτι εχει εγγυηση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια

 

ή να το παρω απο το kaizer?

 

Όπως περιέγραψα παραπάνω στην δική μου περιπέτεια με την beta rom, αν είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής, θα έχεις κανονικά 2ετη εγγύηση. Οπότε αυτό μην το φοβάσαι, γιατί το ποιο πιθανό είναι να είναι ευρωπαϊκό (ρώτα το όμως). Βρες το ποιο φτηνό και χτύπα το αν είσαι αποφασισμένος.

Αυτό που (ίσως) θα πρέπει να φοβάσαι και μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς καλά, είναι αν είσαι διατεθειμένος να έχεις μια συσκευή με beta rom (στην περίπτωση που επιλέξεις Unbranted) και οτι θα πρέπει να μπλέξεις με αντιπροσωπείες κλπ. Η στην χειρότερη εκδοχή, να πρέπει να την χακέψεις μόνος σου χάνοντας την εγγύηση. Νομίζω οτι είναι τουλάχιστον τραγικό το δεύτερο και δεν το προτείνω για καινούργια συσκευή.

Αντ' αυτού, προτείνω σε όποιον πρόκειται να την αγοράσει αυτόν τον καιρό, να κάνει μερικές "δύσκολες" ερωτήσεις τον πωλητή όπως:

 

1) ξέρει οτι η συσκευή κυκλοφορεί και με beta rom (δεν παίρνει και δεν ψάχνει για αναβαθμίσεις, δεν έχει File Manager ως όφειλε και έχει πρόβλημα με τα Themes; ) . Πρόκειται μήπως για τέτοια συσκευή;

2) ξέρει οτι η Huawei δεν επιτρέπει να πωλούνται τέτοιες συσκευές και άρα θα είναι απάτη αν του δοθεί τέτοια;

3) είναι διατεθειμένος (αν διαπιστωθεί κάτι τέτοιο) να δεσμευτεί, πριν ανοιχθεί η συσκευή, πως θα γίνει επιστροφή χρημάτων η θα αναλάβει το κατάστημα την εύρεση λύσης και όχι ο πελάτης;

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που πήρε unbranded και δεν έχει beta rom. Ας μας το πει παρακαλώ.

 

Πάντως ακόμη δεν με έχουν καλέσει να παραλάβω (έχουν περάσει 3 ημέρες), ενώ μου είχαν πει οτι μπορεί και αύριο να είναι έτοιμη η συσκευή. Και φυσικά άρχισαν να χορεύουν οι διάολοι μέσα μου.

Παρότι μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη στο κεντρικό Service, αν τελικά αποδειχθεί μούφα όλο αυτό και δω καμιά branded rom, η τίποτα άλλο περίεργο, θα πάω και θα τους πω ένα τραγούδι του Ψαραντώνη: "Να κάμω θέλω ταραχή σα τον κακό Γενάρη" :p

Θα περιμένω μετά την πρωτομαγιά και αν δεν με πάρουν αυτοί, θα περάσω εγώ απ' το σέρβις γιατί είναι και στο δρόμο μου.

 

Μην φοβάστε να διεκδικείτε τα δικαιώματα σας και να φέρνετε σε δύσκολη θέση τους πωλητές η το κατάστημα όταν ξέρετε οτι έχετε δίκιο.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα.αγορασα ενα unbanded και εγω τη προηγουμενη βδομαδα και εφαγε ενα κολημα και το εστειλα πισω και τελος παντων εχθες μου το στειλαν και ειναι οκ.παρεμεινε με τη δοκιμαστηκη rom αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τωρα δουλευουν τα θεματα.file manager δεν εχει αλλα μικρο το κακο κατεβαζεις ενα και εισαι οκ.οσο για τη γνησια rom θα περιμενω να ανεβασει καποιος για να τη περασω.κατα τα αλλα ειναι μια χαρα συσκευη για τα λεφτα της
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα.αγορασα ενα unbanded και εγω τη προηγουμενη βδομαδα και εφαγε ενα κολημα και το εστειλα πισω και τελος παντων εχθες μου το στειλαν και ειναι οκ.παρεμεινε με τη δοκιμαστηκη rom αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τωρα δουλευουν τα θεματα.file manager δεν εχει αλλα μικρο το κακο κατεβαζεις ενα και εισαι οκ.οσο για τη γνησια rom θα περιμενω να ανεβασει καποιος για να τη περασω.κατα τα αλλα ειναι μια χαρα συσκευη για τα λεφτα της

 

Σίγουρα είναι εξαιρετική συσκευή για τα λεφτά της. Αλλά δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί με αυτή τη rom. Δεν ξέρω τι απατεωνιά έκαναν και ποιος είναι πίσω απ' αυτό, αλλά αυτό έγινε. Ένα firmware το οποίο προοριζόταν για συσκευές εκθέσεων καταστημάτων και δοκιμές γενικότερα, βρέθηκε να τρέχει σε συσκευές του εμπορίου. Κάποιος την έκανε. Αν μάλιστα είναι εν γνώση των καταστημάτων (αυτοί φυσικά λένε οτι δεν ξέρουν τίποτα) είναι πολύ πιθανόν να τις έχουν αγοράσει πολύ φτηνότερα απ' όσο θα αγόραζαν μια με τελική rom. Οπότε νομίζουμε οτι την αγοράσαμε φτηνά..!! Δεν θα με χάλαγε καθόλου αν είχε αναζήτηση και δυνατότητα ενημερώσεων ΟΤΑ κι ας είναι και με beta rom, γιατί έτσι θα ήξερα οτι αργά η γρήγορα θα έπαιρνε ένα σωστό official update και όλες οι ελλείψεις, τα προβλήματα και η υποστήριξη γενικά της συσκευής θα ήταν δυνατή.

 

Να μην ξεχνάμε οτι αγοράζοντας μια Android συσκευή έχουμε προπληρώσει την υποστήριξη της απ' την εκάστοτε εταιρία για 2 χρόνια. Με το firmware που φοράει αυτή η συσκευή, δεν έχεις υποστήριξη γιατί δεν αναβαθμίζεται. Θα μείνει δηλαδή σε αυτό. Ούτε ενημερώσεις ασφαλείας δεν παίρνει. Εντωμεταξύ το EMUI 5.1 έχει ήδη βγει.....

 

Και άντε και κατεβάζεις και έναν άλλο file manager και είσαι οκ όπως λες. Για τη ρομ όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Γιατί για να περάσεις μια official (θα είναι όντως και θα είναι και unbranded; ) πρέπει να "πειράξεις" ελαφρώς τη συσκευή, κάτι το οποίο δεν αποδέχεται η Huawei και σου ακυρώνει την εγγύηση. Μου το είπαν ρητά στο service. Οποιαδήποτε απόπειρα τροποποίησης του firmware διαπιστωθεί, θεωρείται μη εξουσιοδοτημένη. Μόνο εμείς εδώ κάνουμε οτι χρειάζεται. Οπότε καταλαβαίνεις οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εκτός κι αν κάποιος γουστάρει και πάρει το ρίσκο. Φυσικά και είναι δικαίωμά του. Κάποιοι ρουτάρουν τις συσκευές τους με το που τις βγάλουν απ' το κουτί.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογος που ειναι φτηνοτερο απο το p9 lite. Αν δεν ειχε beta rom το πιθανοτερο ειναι να ηταν ακριβοτερο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρακολουθώ όλα τα θέματα του μοντέλου καιρό τώρα. Κατόπιν αγορας έπεσα στο θέμα με τις συσκευές που έχουν beta rom.

Η δική μου συσκευή αγοράσμενη από το κατάστημα Mytel περίπου 2 βδομάδες , είναι unbranded και παραδόξως δεν βλέπω να έχει φορεμένη beta rom καθώς δεν έχω και πρόβλημα με το file manager και τη λήψη ενημερώσεων.

 

Πρόκειται για την PRA-LX1C432B110.

 

Όσον αφορά το κινητό συμφωνώ με τους προηγούμενους σε μέσες άκρες

Αρκετά καλή κάμερα

Πολύ γρήγορη ανταπόκριση σε όλες τις εφαρμογές

Αρκετά καλό βαθμό στο multitasking

Τρομερη ανταπόκριση στο δακτυλικό αποτύπωμα

Αλλά, πολύ λίγος χώρος εσωτερικής αποθήκευσης που μου έχει κόψει τα φτερά(ψάχνω λύση σε αυτό)

Δεν χρησιμοποιείται χωρίς προστατευτικά εμπρός και πίσω γιατί γλιστράει.

Edited by Stavros00
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η δική μου συσκευή είναι unbranded και παραδόξως δεν βλέπω να έχει φορεμένη beta rom καθώς δεν έχω και πρόβλημα με το file manager και τη λήψη ενημερώσεων.

 

Πρόκειται για την PRA-LX1C432B110.

 

Ίσως και να είσαι ο πρώτος με unbranded συσκευή και σωστό firmware :D . Δεν αναφέρει δηλαδή πουθενά test-keys, έχει επιλογή για αναζήτηση ενημερώσεων και έχει και file manager ? Επίσης έχει πάρει κάποια ενημέρωση όσο το έχεις;

 

Αν όντως τα έχει όλα αυτά και είναι και unbranded όπως λες, τότε σε καλό δρόμο είμαστε. Σημαίνει οτι το σωστό firmware υπάρχει κάπου εκεί έξω. Και το έχεις και 2 εβδομάδες..!!

Στο επίσημο σέρβις, όταν το πήγα πριν 6 ημέρες, μου είπαν πως μόλις χθες είχε διαθέσει η Huawei το unbranded firmware για αυτή τη συσκευή. Τι ακριβώς εννοούσε όμως, ένας θεός ξέρει. Έχει να κάνει με τη χώρα που προορίζεται η συσκευή μήπως; Δεν ξέρω. Απλά περιμένω με αγωνία την Τρίτη που θα περάσω απο κει να αναζητήσω νεότερα για τη συσκευή μου.

 

Πάντως αν υπάρχει κι άλλος που έχει unbranded συσκευή με σωστή rom ας μας το πει παρακαλώ. Θα είναι πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω την Πεμπτη, κανενα προβλημα οτι λεει ο Stavros00

 

Άντε λοιπόν, μεγειές :) Είναι unbranded ? Έχει file manager και κάνει αναζήτηση ενημερώσεων ?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερεται ενας φιλος για το dual. πως καταλαβαινεις αν ειναι branded ή οχι? εννοω πριν το παρεις.

 

επισης με την εγγυηση τι παιζει? ισχυει κανονικα οπως και στο μονοκαρτο?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερεται ενας φιλος για το dual. πως καταλαβαινεις αν ειναι branded ή οχι? εννοω πριν το παρεις.

 

επισης με την εγγυηση τι παιζει? ισχυει κανονικα οπως και στο μονοκαρτο?

 

Το ζητάς απο τον πωλητή-κατάστημα να είναι branded η μη. Αναγράφεται και στην περιγραφή του στο εκάστοτε site. Αν είναι ευρωπαϊκό (γράφει EU στην περιγραφή του) και έχει 2 χρόνια εγγύηση είτε single είτε dual sim.

Πες στο φίλο σου πριν το αγοράσει και οπωσδήποτε πριν ανοίξει το κουτί (αν αυτό γίνει άμεσα σε κάποιο σκρουτζο-κατάστημα) να του εγγυηθεί ο πωλητής-κατάστημα οτι δεν φοράει beta rom.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητάς απο τον πωλητή-κατάστημα να είναι branded η μη. Αναγράφεται και στην περιγραφή του στο εκάστοτε site. Αν είναι ευρωπαϊκό (γράφει EU στην περιγραφή του) και έχει 2 χρόνια εγγύηση είτε single είτε dual sim.

Πες στο φίλο σου πριν το αγοράσει και οπωσδήποτε πριν ανοίξει το κουτί (αν αυτό γίνει άμεσα σε κάποιο σκρουτζο-κατάστημα) να του εγγυηθεί ο πωλητής-κατάστημα οτι δεν φοράει beta rom.

σε ευχαριστω πολυ ;)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πες στο φίλο σου πριν το αγοράσει και οπωσδήποτε πριν ανοίξει το κουτί (αν αυτό γίνει άμεσα σε κάποιο σκρουτζο-κατάστημα) να του εγγυηθεί ο πωλητής-κατάστημα οτι δεν φοράει beta rom.

 

Μάλλον εννοείς... branded rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς... branded rom.

 

Οχι ρε συ. Ισως δεν εχεις διαβασει πιο πισω. Εννοω beta rom.

Συνοπτικα να πω πως κυκλοφορουν στην αγορα (κακως και παρανομως) καποια μοντελα P8 lite 2017 undranded που τρεχουν (Nougat 7.0-EMUI 5.0) αλλα η rom τους ειναι beta (test-keys) . Δεν περνουν αναβαθμισεις, δεν εχουν καν αναζητηση ενημερωσεων, δεν εχουν file manager και εχουν και ενα bug με τα themes. Τα περισσοτερα που εχουν κανονικη rom (που εχει ολα τα παραπανω δηλαδη) ειναι branded σε διαφορες εταιριες κινητης και χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Και είναι σε θέση να γνωρίζει ο πωλητής αν φοράει beta rom μια σφραγισμένη συσκευή;

 

Πολυ καλη ερωτηση!! Η απαντηση ειναι: Μπορει και ναι, μπορει και οχι.

 

-Αν ναι, υπαρχει σοβαρο θεμα, γιατι εν γνωση του μου πουλαει συσκευη "σκαρτη" την οποια το πιο πιθανο την εχει προμηθευτει και παρανομως και πολυ φτηνα. Αρα ως πελατης ειμαι εξαπατημενος.

-Αν οχι, τοτε ειναι εξαπατημενος και ο ιδιος απο τον προμηθευτη του. Ο πελατης ομως δεν εχει καμια ευθηνη γι' αυτο. Ειναι ο τελικος αποδεκτης.

Link to comment
Share on other sites

Άντε λοιπόν, μεγειές :) Είναι unbranded ? Έχει file manager και κάνει αναζήτηση ενημερώσεων ?

 

ναι φιλε ειναι unbranded, και τα εχει ολα, ειναι dual

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπελάς που με βρήκε με το γ@μωτηλέφωνο........ η συνέχεια της περιπέτειας με την beta rom....... και τα συμπεράσματα δικά σας.

Συγχωρήστε με αλλά θα το ανοίξω πολύ αυτό το post και θα αναπτύξω πολλούς διαλόγους. Νομίζω είναι σημαντικό να ξέρετε τι συνέβη και τι πρόκειται να συμβεί. Σήμερα εγώ, αύριο εσείς.

 

Αφού περάσαν 4 ημέρες με τη συσκευή στο επίσημο σέρβις της Huawei και καμία ενημέρωση δεν είχα, παρότι μου είχαν πει "θα κατεβάσουμε και θα περάσουμε το firmware της που μόλις κυκλοφόρησε" και "μπορεί και αύριο να σας πάρουμε" κάτι το οποίο δεν συνέβη, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο, δεν το σήκωνε κανείς και μετά τη δουλειά πέρασα απο κει.

 

-Κανα νεότερο για τη συσκευή μου με την beta rom; λέω.

-Μιλάει με τον τεχνικό η κοπέλα και μου λέει: Η συσκευή τελικά χρειάζεται αλλαγή πλακέτας (!) . Θα την έχουμε την Παρασκευή οπότε και θα σας ενημερώσουμε................. Είχα αρχίσει ήδη να φορτώνω :mad:

-Αλλαγή πλακέτας για ποιο λόγο; λέω. Έχει κάποιο πρόβλημα και στο hardware;

-Όχι, μου λέει. Αλλά η οδηγία που έχουμε απο τη Huawei είναι αυτή. Να βάζουμε νέες πλακέτες που έχουν προεγκατεστημένο το λογισμικό.

-Άλλα μου είπατε όταν την έφερα, λέω.

-Αυτή την οδηγία έχουμε, μου ξαναλέει.

-Δηλαδή μου λέτε οτι θα πρέπει να αποσυναρμολογήθει μια συσκευή 3 ημερών (όταν την έφερα), να αλλαχθεί η κεντρική της πλακέτα για κάτι που αφορά λογισμικό, να επανασυναρμολογηθεί και να καταλήξει λειτουργική στα χέρια μου;

-Ναι, μου λέει.

-Και περιμένετε να είμαι ευχαριστημένος εγώ απ' αυτό, της λέω. Άνοιγμα και κλείσιμο μιας κατακαίνουργιας συσκευής για θέμα λογισμικού; Έδωσα 195€ και θα την κάνει βίδες ο τεχνικός για λογισμικό; της ξαναλέω.

-Καταλαβαίνω πως δεν σας είναι ευχάριστο, μου λέει, αλλά φαίνεται πως δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

-Καλά της λέω, και φεύγω έξαλλος.

 

Πάω στο σπίτι και εγώ δεν ξέρω πως και παίρνω κολλητά το κατάστημα που την προμηθεύτηκα, ζητώντας τον υπεύθυνο και μόνο αυτόν. Έρχεται ένας τύπος και του λέω με μεγάλη φόρα:

1) Προμηθεύτηκα απο εσάς μια συσκευή γνήσια, single sim, unbranded και ευρωπαϊκή, αλλά με beta rom, που η Huawei λέει οτι δεν επιτρέπεται να πωλείται και δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο αυτό.

2) Η ίδια η Huawei μου λέει αρχικά οτι θα περάσει το σωστό λογισμικό και τώρα μου λέει άνοιγμα, αλλαγή πλακέτας, κλείσιμο και εγώ χαρούμενος πελάτης;

3) Ε δεν είμαι. Δεν έχω καμία διάθεση να πηγαινοέρχομαι στα σέρβις και να χάνω το χρόνο μου. Δεν ξέρω ποιος την έκανε, αλλά 2 πράγματα συμβαίνουν: Η λάθος η απατεωνιά. Και επειδή δεν είναι δικό μου θέμα και ως τελικός αποδέκτης-πελάτης αισθάνομαι ταλαιπωρημένος και πιθανόν εξαπατημένος, μην το τεντώσουμε περισσότερο, γιατί σε κανέναν δεν θα βγει σε καλό. Θα πάω τώρα στο σέρβις να πάρω τη συσκευή μου πίσω πριν την ανοίξουν για θέμα λογισμικού, κάτι το οποίο θεωρώ τουλάχιστον παράλογο, θα σας την επιστρέψω και εσείς θα κάνετε το ίδιο με τα χρήματά μου........

 

Εντάξει, μου λέει.......... Αλλά για να γίνει αυτό, αυτά που σου είπαν με λόγια στο σέρβις, τα θέλω γραπτά..!! Ως επίσημη πιστοποίηση, ως αποδεικτικό απο αυτούς. Που ξέρω εγώ τι μαλ...κιες σου είπαν η που ξέρω εγώ τι έχεις κάνει εσύ στη συσκευή..!! Άρα, θέλω γραπτά τα εξής, μου λέει:

1) Οτι είναι πρόβλημα της Huawei.

2) Οτι δεν επιτρέπεται να πωλούνται τέτοιες συσκευές.

3) Οτι δεν έχεις κάνει κάτι εσύ. Οτι δεν το πείραξες με κανέναν τρόπο (bootloader, root κλπ) η οτι δεν σου έχει πέσει κάτω η οτι γενικά δεν έχει κάποια hardware βλάβη...........

 

Έχω γίνει θηρίο :mad: .........

 

Του λεω: ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ; Ζητάς απο εμένα, το θύμα της υπόθεσης, τον τελικό αποδέκτη, τον πελάτη που σου ακούμπησε 195€, να κάνω τη δουλειά που πρέπει και οφείλεις να κάνεις εσύ που μου την προμήθευσες και τώρα τρέχω.

Μου ζητάς να "βγάλω το φίδι απ' την τρύπα" δηλαδή. Και που ξέρω εγώ του λέω, όπως μου λες κι εσύ οτι δεν ξέρεις τι έχω κάνει στη συσκευή, αν εν γνώση σου προμηθεύτηκες αυτές τις συσκευές εξαιρετικά φτηνά (ναι λειτουργικές είναι) και τις πουλάς 195€ στον κόσμο νομίζοντας οτι αγοράζουν φτηνά. Αλλά ακόμη και να μην είναι έτσι του λέω, κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά σοβαρό αν συμβαίνει, και να έχεις πέσει κι εσύ θύμα του προμηθευτή σου, πάλι εσύ πρέπει να το ψάξεις. Εσύ και η Huawei, του λέω. Εγώ δεν έχω καμιά δουλειά ανάμεσά σας. Δώσε μου όνομα, mail και τηλέφωνο, πάρε και τα δικά μου και πάω τώρα στη Huawei. Θα σε πάρω απο εκεί να μιλήσετε. Έχετε να πείτε πολλά. Να τους ζητήσεις και οτι πιστοποιήσεις θέλεις και να πάρω κι εγώ τα ευροπουλάκια μου πίσω.

 

Το κλείνω συφιλιασμένος και ξαναπάω στη Huawei.......

 

-Πάλι εδώ; ρωτάει η τύπισσα διστακτικά.

-Θέλω τη συσκευή μου πίσω, της λέω. Θα την επιστρέψω πριν την ανοίξετε για να μου επιστραφούν τα χρήματα.

-Εντάξει, μου λέει και κάνει να καλέσει τον τεχνικό να της την φέρει.

-Περίμενε, της λέω. Για να γίνει αυτό, το κατάστημα μου ζητάει να πιστοποιήσετε γραπτώς προς αυτούς ότι μου είπατε για τη συσκευή, συν οτι δεν έχω κάνει κάτι εγώ. Να, πάρε και όνομα, τηλέφωνο και mail της λέω και βρείτε τα. Εγώ δεν έχω καμία δουλειά.......

-Με κοιτάζει προβληματισμένη και κλασικά σηκώνει το τηλέφωνο και τα λέει όλα στον τεχνικό. Ούτε στο έναν άρεσαν αυτά, ούτε στον άλλο φυσικά. Και προκειμένου να αποφύγουν την επαφή με τον πωλητή και να μπουν σε αυτή την τρελή διαδικασία που τους ζήταγε, μου λένε την εξής μπαρούφα:

-Τώρα μιλάει ο τεχνικός με τα κεντρικά, με σκοπό να συνδεθούν και με την έδρα (Κίνα) για να βρεθεί μια λύση.

-Άλλη λύση ψάχνετε τώρα, της λέω. Πριν μου είπατε πως η οδηγία της Huawei είναι για αλλαγή πλακέτας. Είναι τόσες μέρες εδώ η συσκευή μαζί με άλλες 3 μου είχατε πει, απ' το ίδιο κατάστημα κιόλας. Θα πρεπε να το είχατε κάνει ήδη.

 

Βγήκα για τσιγάρο.........

 

Μέτα απο κανα 20 λεπτο γύρισα και μου λέει:

-Μιλήσαμε με τα κεντρικά. Έχουν διαθέσει ένα patch-fix το οποίο ήδη κατεβάζει ο τεχνικός, αλλά είναι μεγάλο, θα πάρει καμιά ώρα μέχρι να κατέβει και δεν θα προλάβει να το περάσει για..........να δούμε αν θα δουλέψει (!) .

-Α, μπορεί και όχι δηλαδή; της λέω.

-Ναι, μου λέει. Αύριο πρωί που θα το περάσει θα σας ενημερώσουμε. Το μεσημέρι (μάλλον, ίσως) θα το πάρετε.

-Οπότε άκυρο το σενάριο με την αλλαγή πλακέτας;

-Ναι, μου ξαναλέει.

-Κάπως καλύτερα το πήγατε τώρα, της λέω....... Γέλασε αμήχανα χωρίς να πει τίποτα και έφυγα κουρασμένος........

 

Αυτά απ' το επίσημο, νέο, κεντρικό σέρβις της Huawei στους Αμπελόκηπους. Ελπίζω αύριο να γράψω το κλείσιμο της υπόθεσης, παρότι χλωμό το βλέπω.

Το νου σας όσοι πρόκειται να αγοράσετε τη συσκευή. Όσοι έχετε σκοπό να πάτε σε κατάστημα με παρεισαγωγές να την πάρετε, να την μπουτάρετε άμεσα χωρίς sim ενώπιον του πωλητή και αν δείτε beta rom, επιστροφή και τα λεφτά σας πίσω. Να του το λέτε απο πριν αυτό.

 

Και πάλι συγγνώμη για το τεράστιο post. Κάπου έπρεπε να τα πω...... και εδώ είναι ο κατάλληλος τόπος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι φιλε ειναι unbranded, και τα εχει ολα, ειναι dual

 

Κατάλαβα. Μόνο στα single sim unbranded υπάρχει το πρόβλημα μάλλον. Όπως και να χει, και πάλι μεγειά.

Μακάρι να μην ταλαιπωρηθεί άλλος όπως εγώ και να λυθεί γρήγορα το πρόβλημα όχι με αλλαγή πλακέτας.!! Έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πραγματικα λυπαμαι για οτι περασες. Εχω βρεθει σε αντιστοιχη θεση με δικες μου ή συσκευες συσκευων (που κλασσικα με βαζουν μπροστα για να μην ψαρωσουν) για διαφορετικα θεματα και πραγματικα ειναι δραμα τετοιες καταστασεις.

 

Εγω παντως αν τυχον προταθει η συσκευη παντα αναφερω το θεμα με beta rom. Δεν σου κρυβω οτι τη σκεφτομουν και για μενα μεχρι που διαβασα τους μπελαδες σας. Ειναι τραγικο το τι κανουν τα σκρουτζομαγαζα για λιγα ευρω. Ευχομαι να βγαλεις ακρη. Εγω προσωπικα θα απαιτουσα τα λεφτα μου πισω ακομα και αν το φτιαχναν. Γιατι αν δεν παθουν δεν βαζουν μυαλο.

 

Στην αντιπροσωπεια προφανως δεν θελουν να ξεκλειδωσουν bootloader για αυτο και μιλησαν για αλλαγη πλακετας. Ασε που αν τυχον εχουν και αλλες διαφορες θα βρουνε τσαμπα το μπελα τους (παραεισαγωγης ειναι, δεν τα φεραν αυτοι).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πραγματικα λυπαμαι για οτι περασες. Εχω βρεθει σε αντιστοιχη θεση με δικες μου ή συσκευες συσκευων (που κλασσικα με βαζουν μπροστα για να μην ψαρωσουν) για διαφορετικα θεματα και πραγματικα ειναι δραμα τετοιες καταστασεις.

 

Εγω παντως αν τυχον προταθει η συσκευη παντα αναφερω το θεμα με beta rom. Δεν σου κρυβω οτι τη σκεφτομουν και για μενα μεχρι που διαβασα τους μπελαδες σας. Ειναι τραγικο το τι κανουν τα σκρουτζομαγαζα για λιγα ευρω. Ευχομαι να βγαλεις ακρη. Εγω προσωπικα θα απαιτουσα τα λεφτα μου πισω ακομα και αν το φτιαχναν. Γιατι αν δεν παθουν δεν βαζουν μυαλο.

 

Στην αντιπροσωπεια προφανως δεν θελουν να ξεκλειδωσουν bootloader για αυτο και μιλησαν για αλλαγη πλακετας. Ασε που αν τυχον εχουν και αλλες διαφορες θα βρουνε τσαμπα το μπελα τους (παραεισαγωγης ειναι, δεν τα φεραν αυτοι).

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο φυσικά. Και ξέρω πως καταλαβαίνεις τι πέρασα. Το σίγουρο είναι οτι και η ίδια η Huawei (εκτός απο τον πωλητή και τελικά και έμενα) έχει "παγιδευτεί" σε αυτό εξαιτίας κάποιου μ@λ...κα που κάτι έκανε. Γιατί το πρώτο πράγμα που έγινε με το που την πήγα, ήταν να τσεκάρουν το imei της.

 

-Είναι ευρωπαϊκή η συσκευή; ρωτάω

-Ναι, μου λέει.

-Έχει κανονικά εγγύηση δηλαδή; ξαναρωτάω.

-Ναι μου ξαναλέει. Και χάρηκα. Δεν περίμενα οτι θα μπορούσα να μπλέξω τόσο, παρότι το ψιλοφοβόμουν. Ένα γ@μολογισμικό είναι. Τόσο δύσκολο είναι να περαστεί ένα official σωστό απο πάνω η εξαρχής;

 

Τι να πω, υπομονή και προσοχή στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...