Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά ρε σεις δεν νομίζω ότι το κινητό του νήματος αξίζει τα 280 ευρώ. Σχεδόν φτάνει το Honor 8 (από skroutz βέβαια) μετά...

 

Μα και το Honor 8 (που ακομα και σκρουτζ εχει ενα 40αρη διαφορα) αν το παρεις απο επισημη αντιπροσωπεια θα κανει κανα 400αρη. Μπορει καποιος να μην θελει να μπλεκει σε περιπτωση ελαττωματος και να ξεμπερδευει γρηγορα στο σερβις. Αλλιως στα παραεισαγωγης αν εισαι ατυχος μπορει να φτασει μεχρι και μηνες η αναμονη... ενω αν ειναι δικο τους, σε περιπτωσεις που περνει παραπανω απο 15 μερες σου κανουν αντικατασταση.

 

Προσωπικα και γω κυριως σκρουτζ ψωνιζω, αλλα να λεμε και τις διαφορες. Αλλα ναι στα 280 ευρω βρισκεις και καλυτερες επιλογες ακομα και στα μεγαλα καταστημα (πχ Redmi Note 4X που κανει 249 σε Πλαισιο/Κωτσοβολο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξαναπηρα.

 

Παιδια οποιος το θελει για να μην τρεχει μεχρι να εμφανιστουν σωστα unbrabded προτινω να το παρει branded vodafone.ΑΨΟΓΗ ρομ σε ολα,καμια εφαρμογη αχρηστη extra και η μοναδικη παραχωρηση το λογκο της voda στην αρχη που θα το βλεπετε μια φορα στο τοσο.Xαωδης η διαφορα με τα προηγουμενα 2 που ειχα και εστειλα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό service Huawei μιλάτε, Arvato πάει παρέα με όλα τα άλλα. Ρώτησα και στο κατάστημα και στην επίσημη ελληνική αντιπροσαωπεία.

 

Μια χαρά τηλέφωνο είναι όσο το δουλεύω, πιο καινούριο απ' το Ρ9 γι' αυτό και το προτίμησα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το πάρει κάποιος από Σκρουτζομάγαζο, δίνουν εγγύηση και δεν έχουν καμία διαφορά απ' το μαγαζάκι της Info Quest (you.gr). Αν θέλετε να πληρώνετε ακριβότερα τα ίδια πράγματα... πάσο.

 

Το branded της Vodafone που έχω κι εγώ όντως δουλεύει άριστα με μόνη παραχώρηση, απ' τη μεριά του χρήστη, τον ζωτικό χώρο της μνήμης που καταλαμβάνει το υλικολογισμικό, περίπου 10GB, αναφέρω στο παραπάνω ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι παει σε διαφορετικο σερβις αλλα οτι εχουν διαφορετικη αντιμετωπιση.

 

Μαλλον δεν εχει τυχει να ακουσεις το "αναμενουμε ανταλλακτικο απο την εταιρεια και θα σας το επισκευασουμε" ενω αυτα που ειναι δικα τους αν περασει πανω απο 15 μερες στο αντικαθιστουνε. Καμια εταιρεια δεν κανει αντικατασταση σε παραεισαγωγης απο καθυστερησεις σερβις ή ανταλλακτικων... θυμαμαι ενα παιδι με lg g2 που του ειχε χαλασει και μετα απο 5 μηνες αποφασισαν να του κανουν αντικατασταση. Και αυτο δεν ειναι μεμονωμενο περιστατικο.

 

Δυστυχως αν εισαι ατυχος παιρνει αρκετες βδομαδες μεχρι να στο επισκευασουν. Και γω απο σκρουτζομαγαζα ψωνιζω συνηθως αλλα αυτη ειναι η αληθεια... εχουν διαφορετικη αντιμετωπιση στα παραεισαγωγης. Τελικα θα στο επισκευασουν αλλα το θεμα ειναι το ποτε...

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναπηρα.

 

Παιδια οποιος το θελει για να μην τρεχει μεχρι να εμφανιστουν σωστα unbrabded προτινω να το παρει branded vodafone.ΑΨΟΓΗ ρομ σε ολα,καμια εφαρμογη αχρηστη extra και η μοναδικη παραχωρηση το λογκο της voda στην αρχη που θα το βλεπετε μια φορα στο τοσο.Xαωδης η διαφορα με τα προηγουμενα 2 που ειχα και εστειλα πισω.

 

Καλημέρα απο που το πήρες αυτή την φορά??σε λίγο παω να παρω άλλο ενα για αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω κ το δεύτερο τελικά απο το Smarties.gr tim κ αυτό.

 

Μούφα το smarties.gr μόνο branded φέρνει χωρίς να το "ξέρει". To P9 που αγόρασα δεν ήξεραν και καλά αν είναι branded ή όχι. Έχει χάρη που χρειαζόμουν κινητό γιατί το παλιό μου χάλασε...

Link to comment
Share on other sites

Μούφα το smarties.gr μόνο branded φέρνει χωρίς να το "ξέρει". To P9 που αγόρασα δεν ήξεραν και καλά αν είναι branded ή όχι. Έχει χάρη που χρειαζόμουν κινητό γιατί το παλιό μου χάλασε...

 

Εγω δεν έχω θέμα ήταν είς γνώση μου απο το πρώτο που πήρα..κ για αυτό ξαναπήγα. Παίρνουμε branded γιατί τα unbranded εχουν beta rom. Οπότε δεν έχεις αλλη επιλογή.. δεν υπάρχει ακομα με καθαρη official rom. Μόνο στις μεγάλες αλυσίδες οπου ειναι κ 100€ πιο ακριβό

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έχω θέμα ήταν είς γνώση μου απο το πρώτο που πήρα..κ για αυτό ξαναπήγα. Παίρνουμε branded γιατί τα unbranded εχουν beta rom. Οπότε δεν έχεις αλλη επιλογή.. δεν υπάρχει ακομα με καθαρη official rom. Μόνο στις μεγάλες αλυσίδες οπου ειναι κ 100€ πιο ακριβό

 

 

Κατάλαβα για το συγκεκριμένο κινητό δλδ δεν εχει βγει έκοδση με official rom;

Αν πάρω branded είναι εύκολο να το κάνω unbranded;

Link to comment
Share on other sites

αυτό πάλι άλλο είναι;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-p10-lite-black-1197461.html

 

μα πόσα μοντέλα υπάρχουν πια.. χάσαμε το μπούσουλα

Link to comment
Share on other sites

αυτό πάλι άλλο είναι;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-p10-lite-black-1197461.html

 

μα πόσα μοντέλα υπάρχουν πια.. χάσαμε το μπούσουλα

αυτό μάλιστα,αυτό αξίζει σαν συσκευη πιο πολύ απλά να πέσει και η τιμή του...

Link to comment
Share on other sites

αυτό πάλι άλλο είναι;

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-p10-lite-black-1197461.html

 

μα πόσα μοντέλα υπάρχουν πια.. χάσαμε το μπούσουλα

 

P8 & P9 lite του 2017 είναι το ίδιο τηλέφωνο.

 

Το p10 lite είναι άλλο και παρουσιάστηκε μαζί με την σειρά 10 και κανονικά είναι με 4gb ram και όχι 3 όπως λέει η mm.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα για το συγκεκριμένο κινητό δλδ δεν εχει βγει έκοδση με official rom;

Αν πάρω branded είναι εύκολο να το κάνω unbranded;

 

Ακόμα δεν έχω βρει τρόπο.ψαχνοντας κ ρωτώντας πιστευω σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

ειδα το p10 lite και μου αρεσε αλλα με προβληματησε και ισως να ειναι και ο λογος που δεν θα το παρω το γεγονος οτι το διαφραγμα στην καμερα του ειναι f 2.2

Πως γινεται ο προκατοχος του,( P9lite ακομα και το P8 lite 2017) να εχου διαφραγμα f2.0 και αυτο αντις να βελτιωνεται σε αυτον τον τομεα οπως κανουν ολες οι εταιριες ,αυτο να χειροτερευει?

Πιθανολογο οτι το P8 lite 2017 θα ειναι καλυτερο στην καμερα

Edited by volvos60
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μολις 1/4 στοπ φωτεινότητας. Δεν είναι φοβερή διάφορα

 

Αντίθετα μπορεί να είναι καλύτερος ο αισθητήρας και τελικά να έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ειδα το p10 lite και μου αρεσε αλλα με προβληματησε και ισως να ειναι και ο λογος που δεν θα το παρω το γεγονος οτι το διαφραγμα στην καμερα του ειναι f 2.2

Πως γινεται ο προκατοχος του,( P9lite ακομα και το P8 lite 2017) να εχου διαφραγμα f2.0 και αυτο αντις να βελτιωνεται σε αυτον τον τομεα οπως κανουν ολες οι εταιριες ,αυτο να χειροτερευει?

Πιθανολογο οτι το P8 lite 2017 θα ειναι καλυτερο στην καμερα

 

Δεν είναι μόνο το huawei-p10-lite-vs-p9-lite-vs-p8-lite-2017-specs-camera# που παίζει ρόλο.

 

Huawei P8 Lite 2017 vs Huawei P9 Lite vs Huawei P10 Lite: Cameras

 

None of these phones sport Huawei's funky dual lens camera tech, as found on the likes of the Huawei P9 and P10. However, you can still expect a solid everyday snapper no matter which handset you choose.

 

The P9 Lite's very basic camera is best used for simple shareable snaps rather than keepsake photos. Shots of subjects in motion are often blurry and colours are occasionally washed out, although detail levels are still quite strong thanks to the 12-megapixel sensor.

 

The P8 Lite 2017 is a definite step up, offering accurate colour reproduction and strong results in everything but low light. Most people should be satisfied with the performance on offer, and we're expecting the same results from the P10 Lite. In fact, the P10 Lite should offer improved low light capture thanks to its large 1.25μm single pixel sensor.

 

All three phones max out at 1080p Full HD video recording, with no support for 4K resolution footage. And you get an 8-megapixel selfie camera in all three cases.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο enigma. Στη τελικη εχω μια dslr με 3.5 f-stop... αυτο τι σημαινει, οτι θα χει χειροτερο αποτελεσμα; :p

 

Το φωτεινο διαφραγμα βοηθαει αλλα δεν ειναι το παν... ποσο μαλλον οταν ειναι τοσο μικρη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

θα εχει πιθανον λιγοτερο φωτισμο ειδικα στις νυκτερινες λυψεις.

Δεν ειμαι ειδικος οτι εμαθα το εμαθα απο εδω και ακομα και για 0.1 διαφορα στο διαφραγμα καταλαβα οτι εχει την σημασια του εδωμεσα που διαβαζω απο διαφορους

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι μόνο το huawei-p10-lite-vs-p9-lite-vs-p8-lite-2017-specs-camera# που παίζει ρόλο.

φιλε δεν ξερω καλα αγγλικα αλλα απο οτι αντιλαμβανομαι λεει οτι το P10 lite εχει μεγαλυτερο pixel sensor με αποτελεσμα καλυτερη νυχτερινη ληψη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη γραψει τη διαφορα. Εχουν 1/4 στοπ διαφορα. Αν υποθετικα ειχαν ιδιο αισθητηρα αυτο σημαινει οτι στο ενα με 1/13 shutter speed στο αλλο θα χρειαστεις 1/11 για να χεις ιδιο iso. Αλλα ακομα και ιδιο iso να εχουν (γιατι πολλες φορες το measured διαφερει απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης) δεν σημαινει οτι στο ιδιο iso θα χουν ιδια ποιοτητα. Για αυτο και κατι παλιες ψηφιακες σε iso 800 ειναι χειροτερες απο σημερινες σε iso 3200.

 

Τοσες μικρες διαφορες δεν κανουν διαφορα. Την διαφορα την κανει ο αισθητηρας και φυσικα το λογισμικο της καμερας. Αλλωστε και το Redmi Note 3 εχει f-stop 2.0... τι σημαινει; Οτι εχει καλυτερη καμερα απο το nova ή το p9 που εχει f-stop 2.2 ? :p

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη γραψει τη διαφορα. Εχουν 1/4 στοπ διαφορα. Αν υποθετικα ειχαν ιδιο αισθητηρα αυτο σημαινει οτι στο ενα με 1/13 shutter speed στο αλλο θα χρειαστεις 1/11 για να χεις ιδιο iso. Αλλα ακομα και ιδιο iso να εχουν (γιατι πολλες φορες το measured διαφερει απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης) δεν σημαινει οτι στο ιδιο iso θα χουν ιδια ποιοτητα. Για αυτο και κατι παλιες ψηφιακες σε iso 800 ειναι χειροτερες απο σημερινες σε iso 3200.

 

Τοσες μικρες διαφορες δεν κανουν διαφορα. Την διαφορα την κανει ο αισθητηρας και φυσικα το λογισμικο της καμερας. Αλλωστε και το Redmi Note 3 εχει f-stop 2.0... τι σημαινει; Οτι εχει καλυτερη καμερα απο το nova ή το p9 που εχει f-stop 2.2 ? :p

ο

 

ok το P9 nai exei f2.2 αλλα εχει δυο ματια .Τελοσπαντο δεν ειμαι ειδικος θα δουμε δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο κινητο θα ηθελα να μαθω το sar του αν ειναι υψηλο στο σωμα και για το κεφαλι για το αν κραταει η μπαταρια του και γενικοτερα αν εχει θεμα με την χωρητικοτητα η αν εμφανιζει κανενα προβλημα με το ηχειο η διαφορα κολληματα.. !
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα. Θέλω μια βοήθεια σε κάποιες απορίες γιατί ετοιμάζομαι να το αγοράσω.

 

1) Έχει τη λειτουργία double tap to wake ?

2) Το ξυπνητήρι ενεργοποιείται αν η συσκευή είναι σε power off ?

3) Έχει τη δυνατότητα για gestures με κλειδωμένη οθόνη (όπως το P8 lite) ?

4) Έχει notification led ?

5) Το ραδιόφωνο έχει RDS ?

6) Η κάμερα έχει touch to focus ?

 

Θα βοηθήσει πολύ όποιος απαντήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...