Jump to content

Huawei P8 Lite (2017)


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και μόλις εμφανίστηκε και στο Public και στο πλαίσιο με 279 όπως και στα MM και ονομασία p9 lite 2017. ουσιαστικά είναι το ίδιο με το p8lite 2017, απλά διαφέρει η ονομασία από χώρα σε χώρα. Κάνουν και λίγο σπάσιμο στα σκουτζομάγαζα που το έφεραν, γιατί πολλοί θα νομίζουν ότι είναι άλλο τηλέφωνο:) γιαυτό προφανώς και η πτώση της τιμής του p9lite στα μεγάλα καταστήματα.

Επειδη με ενδιαφερει η συσκευη και σε λιγο θα ερθει και το honor 8 lite που ειναι το ιδιο με τα παραπανω υπαρχει καποια διαφορα που μου διαφευγει εκτος της τιμης.Το honor 8 lite ισως εχει λιγο διαφορετικο φακο.http://www.gsmarena.com/honor_8_lite_appears_in_finland_specs_and_official_photos_revealed-news-23121.php

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη με ενδιαφερει η συσκευη και σε λιγο θα ερθει και το honor 8 lite που ειναι το ιδιο με τα παραπανω υπαρχει καποια διαφορα που μου διαφευγει εκτος της τιμης.Το honor 8 lite ισως εχει λιγο διαφορετικο φακο.http://www.gsmarena.com/honor_8_lite_appears_in_finland_specs_and_official_photos_revealed-news-23121.php

 

Στο kimovil δείχνει ότι το honor 8 lite θα έχει εκδόσεις ram/μνήμης: 3/32, 4/32, 4/64.

Αυτή είναι μάλλον η σημαντικότερη διαφορά. Και ότι λείπουν κάποιες μπάντες 3g και 4g (μόνο κάποιες από τις 3g ου λείπουν πρέπει να χρησιμοποιούνται Ελλάδα)

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε.Η συσκευη περα απ το οτι ειναι πανεμορφη για τα 200Ε που ζηταει φαινεται σβελτη σε ολα.

 

Δυστυχως ειναι branded Tim.

 

edit:Eπισης ΜΟΝΟ σε μαυρο φοντο φαινεται να εχει χαλασμενο pixel το οποιο ειναι παραμενει μπλε.Παει για επιστροφη.

Edited by mitsos7777
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε.Η συσκευη περα απ το οτι ειναι πανεμορφη για τα 200Ε που ζηταει φαινεται σβελτη σε ολα.

 

Δυστυχως ειναι branded Tim.

 

edit:Eπισης ΜΟΝΟ σε μαυρο φοντο φαινεται να εχει χαλασμενο pixel το οποιο ειναι παραμενει μπλε.Παει για επιστροφη.

 

Αν θελεις στειλε pm απο που το πηρες

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα την ευκαιρία να το δουλέψω λίγο απο κοντά,το πήρε ένας φίλος από skroutzoμάγαζο στα 187 € (single SIM). Δύο μειονεκτήματα και ένα πλεονέκτημα διαπίστωσα εγώ στις 3 ώρες που το δούλεψα.

Μειονεκτήματα: 1) η επίστρωση της οθόνης δεν είναι τόσο ελαιοαπωθητική όσο θα ανέμενε κανείς με αποτελέσμα η αίσθηση να είναι πολύ μετρια και στην αφή αλλά και στην εμφάνιση.

Σχετικά υπάρχουν και στο youtube 2-3 βίντεο γερμανικών παουσιαστών που αναφέρονταισε αυτό ειδικά πχ.

Huawei P8 Lite 2017 Quick Review | Don't buy it!
Huawei P8 Lite 2017 Test Fazit στο Ρ10 lite ήδη αυτό το θέμα δεν υφίσταται,προφανώς στο P8 lite 2017 χρησιμοποίησαν πιο φτηνή επιφάνεια χωρίς επίστρωση και όχι gorilla glass 4 ας πούμε.

2) η εσωτερική μνήμη πολύ λίγη στα 16 GB με αποτέλεσμα να έχει κανείς πολύ περιορισμένη μνήμη ουσιαστικά(6-7 GB) για εφαρμογές που δεν μεταφέρονται στην κάρτα μνήμης πλέον. Στο Ρ10 lite έχεις 32 GB διαθέσιμα.

Το μοναδικό πλονέκτημα που βλέπω εγώ είναι η τιμή διάθεσης του στα 186 € με φθίνουσα πορεία(στα 279 υπάρχει στους επίσημους μεταπωλητές-ΠΛΑΙΣΙΟ,Mediamarkt κλπ. το Ρ9 lite 2017 που είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με κωδικό PRA LX1) αλλά με τα μειονεκτήματα να υπερτερούν και να καθιστούν λάθος την αγορά του.

Προσωπικά βλέπω πιο καλή μελλοντικά(σύντομα) την αγορά του P10 lite σε ελαφρώς πιο τσιμπημένη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος πρόκειται να χρησιμοποιήσει την δεύτερη sim τότε τα 16gb είναι λίγα.

 

Αυτό είναι ίσως το μόνο αρνητικό για μένα. Ας δούμε το p10lite πόσο θα το φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο p10 lite ρε παιδια???Ειμαστε σοβαροι?? Μιλαμε για συσκευη που θα κανει 150ε!!!!!! παραπανω απ το συγκεκριμενο.
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος πρόκειται να χρησιμοποιήσει την δεύτερη sim τότε τα 16gb είναι λίγα.

 

Αυτό είναι ίσως το μόνο αρνητικό για μένα. Ας δούμε το p10lite πόσο θα το φέρουν.

 

Τo p8 Lite 17 κοστίζει αυτή τη στιγμή που σου γράφω 185€. Το P10 lite είναι στα 366€. Οι διαφορές είναι μικρές αλλά σίγουρα η διαφορά στον αποθηκευτικό χώρο παίζει ρόλο. Αλλά και πάλι μιλάμε για διπλάσια τιμή.

 

Compare Link: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8598&idPhone2=8516

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα κατι περιεργο.Εχω αριθμο εκδοσης NRD90M test-keys και στο μενου των ρυθμισεων ΔΕΝ υπαρχει η επιλογη ενημερωση λογισμικου.Ενω στο πρωτο που το γυρισα λογω προβληματος ειχε κανονικα.

 

Δεν πιστευω να εχει καμια stable ψευτο ρομ???

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα κατι περιεργο.Εχω αριθμο εκδοσης NRD90M test-keys και στο μενου των ρυθμισεων ΔΕΝ υπαρχει η επιλογη ενημερωση λογισμικου.Ενω στο πρωτο που το γυρισα λογω προβληματος ειχε κανονικα.

 

Δεν πιστευω να εχει καμια stable ψευτο ρομ???

 

Αυτό είναι branded; από ποιο κατάστημα το πήρες; Αν στο ίδιο κατάστημα που πήρες το branded τώρα σου έδωσαν unbranded μήπως πέρασαν rom από αυτές που κυκλοφορούν στα διάφορα sites και τις βρίσκεις με μια απλή αναζήτηση στο google....:confused:;)

Link to comment
Share on other sites

Τo p8 Lite 17 κοστίζει αυτή τη στιγμή που σου γράφω 185€. Το P10 lite είναι στα 366€. Οι διαφορές είναι μικρές αλλά σίγουρα η διαφορά στον αποθηκευτικό χώρο παίζει ρόλο. Αλλά και πάλι μιλάμε για διπλάσια τιμή.

 

Compare Link: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8598&idPhone2=8516

 

To dual έχει λίγο παραπάνω. Επίσης το p8 lite 2017 dualsim είχε ξεκινήσει από τα 300€ ενώ το p10lite το είδα να ξεκινάει από τα 336€ και πήγε στα 360€. Δεν έχουν και το ίδιο διάστημα στην αγορά άρα μπορούμε να ελπίζουμε ότι θα πέσει η τιμή στο p10 lite.

 

p8 lite 2017 vs p9 lite vs p10 lite

 

Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει από την τσέπη του αν αξίζει ή όχι να δώσει παραπάνω και πόσο παραπάνω....Για 70€ πολλοί κάνουν την υπέρβαση. To p8 lite 2017 αν δεν έχεις θέμα με τον χώρο είναι ευκαιρία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος πρόκειται να χρησιμοποιήσει την δεύτερη sim τότε τα 16gb είναι λίγα.

 

Αυτό είναι ίσως το μόνο αρνητικό για μένα. Ας δούμε το p10lite πόσο θα το φέρουν.

 

Είναι έτσι κι αλλιώς λίγα. ένα μεγάλο game να παίζει κανείς, πχ heartstone (2gb+), τα 16gb είναι no deal.

Απαράδεκτο από την μια να βγάζουν τέτοιο ωραίο κινητό με 32gb αλλά από την άλλη, με 32gb θα έκοβε πολλές πωλήσεις από το p10 lite.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τo p8 Lite 17 κοστίζει αυτή τη στιγμή που σου γράφω 185€. Το P10 lite είναι στα 366€. Οι διαφορές είναι μικρές αλλά σίγουρα η διαφορά στον αποθηκευτικό χώρο παίζει ρόλο. Αλλά και πάλι μιλάμε για διπλάσια τιμή.

 

Compare Link: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8598&idPhone2=8516

 

Μόλις μπει καλά στην αγορά η διαφορά λογικά θα πάει στο κατοστάρικο.

 

Για μένα όποιος μπορεί να ανεχτεί τα 16gb και θέλει κινητό εως 200, είναι κομπλέ το p8 lite 2017.

Κι όποιος κάνει rotation ανά 1-1,5 χρόνο, όταν έρθει ο καιρός τσιμπάει το p10 lite πάλι κάτω από 200. Γιατί απ ότι φαίνεται η Px Lite σειρά αρχικά πρόκειται να παίζει στα 300, όπως περίπου τα A5 της Samsung.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χθες είχα την ευκαιρία να το δουλέψω λίγο απο κοντά,το πήρε ένας φίλος από skroutzoμάγαζο στα 187 € (single SIM). Δύο μειονεκτήματα και ένα πλεονέκτημα διαπίστωσα εγώ στις 3 ώρες που το δούλεψα.

Μειονεκτήματα: 1) η επίστρωση της οθόνης δεν είναι τόσο ελαιοαπωθητική όσο θα ανέμενε κανείς με αποτελέσμα η αίσθηση να είναι πολύ μετρια και στην αφή αλλά και στην εμφάνιση.

Σχετικά υπάρχουν και στο youtube 2-3 βίντεο γερμανικών παουσιαστών που αναφέρονταισε αυτό ειδικά πχ.

Huawei P8 Lite 2017 Quick Review | Don't buy it!
Huawei P8 Lite 2017 Test Fazit στο Ρ10 lite ήδη αυτό το θέμα δεν υφίσταται,προφανώς στο P8 lite 2017 χρησιμοποίησαν πιο φτηνή επιφάνεια χωρίς επίστρωση και όχι gorilla glass 4 ας πούμε.

Τα reviews βασίστηκαν σε μακροπρόθεσμες δοκιμές; Ίσως μετά από λίγη χρήση να ισορροπεί η οθόνη.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη δεν ισορροπεί με τον καιρό, απλά δεν έχει ελαιοαπωθητικη επίστρωση όπως πχ.το gorilla Glass, στα πιο φθηνά Υ3ΙΙ,Υ5ΙΙ η Huawei έχει βάλει τέτοιο γυαλί για οικονομία προφανώς, στο P8 lite 2017 δεν έπρεπε να το βάλει (πχ.η Samsung στα j5,j7 2016 που επίσης είναι στην κατηγορία >200 € οι οθόνες έχουν μια πολύ ωραία αίσθηση λόγω της ελαιοαπωθητικης επίστρωσης)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι branded; από ποιο κατάστημα το πήρες; Αν στο ίδιο κατάστημα που πήρες το branded τώρα σου έδωσαν unbranded μήπως πέρασαν rom από αυτές που κυκλοφορούν στα διάφορα sites και τις βρίσκεις με μια απλή αναζήτηση στο google....:confused:;)

 

Οχι.Επειδη δεν ειχαν το ιδιο μου κανα επιστροφη xχρηματων και το δευτερο το πηρα απο kaizerstore.Googlara εντωμεταξυ τον αριθμο εκδοσης και μου βγαζει μονο θεματα για το p9 λιτε.

 

Παιζει να χει καμια beta ρομ του p9???Πως γινεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Επειδη δεν ειχαν το ιδιο μου κανα επιστροφη xχρηματων και το δευτερο το πηρα απο kaizerstore.Googlara εντωμεταξυ τον αριθμο εκδοσης και μου βγαζει μονο θεματα για το p9 λιτε.

 

Παιζει να χει καμια beta ρομ του p9???Πως γινεται κατι τετοιο?

Πραγματικά μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε τώρα αλλά αν δεν έχει και την επιλογή ενημέρωσης λογισμικού στο σχετικό μενού κάτι δεν στέκει,μήπως να το πας πίσω επισημαίνοντας πως αυτή η δομή στο μενού είναι ελλειπής κλπ.

Στην τελική τους λες πως είχες το ίδιο ή το είχε φίλος σου και υπάρχει αυτή η διαφορά και αυτό δεν είναι αποδεκτό,δεν στο χάρισαν κιόλας-το πλήρωσες και έχεις συγκεκριμμένες απαιτήσεις ως προς την σωστή λειτουργία της συσκευής,τέλος.

Εγώ αυτό θα έκανα αν μου τύχαινε αυτη η περίπτωση και άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο https://forum.xda-developers.com/honor-6x/help/help-nrd90m-test-keys-honor-6x-4gb-ram-t3581333 .Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το θεμα μονο που υποτιθεται οτι το p8 2017 ΞΕΚΙΝΗΣΕ με nougat,δεν την πηρε με αναβαθμιση.Δεν ξερω τι εχει παιχτει πραγματικα.Η συσκευη υποτιθεται οτι εχει ''κολλησει'' σ αυτη την εκδοση. Edited by mitsos7777
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο.Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το θεμα μονο που υποτιθεται οτι το p8 2017 ΞΕΚΙΝΗΣΕ με nougat,δεν την πηρε με αναβαθμιση.Δεν ξερω τι εχει παιχτει πραγματικα.Η συσκευη υποτιθεται οτι εχει ''κολλησει'' σ αυτη την εκδοση.

 

πήγαινε το πίσω και τέλος,όλα τα άλλα που ψάχνεις είναι περιττά.

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε το πίσω και τέλος,όλα τα άλλα που ψάχνεις είναι περιττά.

 

Δεν εχει βγαλει το update της στη σελιδα οπως κανει σε αλλες συσκευες η huawei?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεμπιπτοντως απο sot τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει παιδια.Δηλαδη ελεος.Το πρωτο καμμενο pixel.Το δευτερο μουφα ρομ.Δεν εχω δει ουτε sot,ουτε τιποτα.

 

Moνο αυτα εχω βρει....

 

https://www.igeekphone.com/huawei-p8-lite-2017-android-nougat-rom-firmware-europe-download-and-guide/

http://www.stechguide.com/download-huawei-p8-lite-2017-android-nougat-firmware/

 

Αμα ειναι να μπλεξω με root και να χαθει η εγγυηση ομως βραστα.Οποιος μπορει να βοηθησει θα ημουν υποχρεος.Σκεφτομαι μηπως να μην το γυρισω αν βγαλω ακρη,

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι λογω χωρας προελευσης; Αμα αλλαξεις χωρα και συνδεθεις μεσω proxy μηπως σου κατεβασει update?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ειπαν απο μονοι τους να το γυρισω με επιστροφη χρηματων.

 

Υπαρχει καποιοιος που να το πηρε απο μαγαζι και να ειναι εγγυημενα unbranded με official rom χωρις προβληματα???? Αλιως μαλλον παω για αλλη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ειπαν απο μονοι τους να το γυρισω με επιστροφη χρηματων.

 

Υπαρχει καποιοιος που να το πηρε απο μαγαζι και να ειναι εγγυημενα unbranded με official rom χωρις προβληματα???? Αλιως μαλλον παω για αλλη συσκευη.

 

Αργησες αλλά έκανες το σωστό,πάρε άλλη συσκευη ή περίμενε το P10 lite....

Link to comment
Share on other sites

Και το Samsung A5 2017 παίζει τώρα στα 300. Ας ελπίσουμε το P10 Lite να πιεστεί κάτω από τα 300. έχει την έξτρα ram και 1-2 πραγματάκια ακόμη αλλά το a5 νομίζω υπερτερεί σε πιο δημοφιλή σημεία.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ειπαν απο μονοι τους να το γυρισω με επιστροφη χρηματων.

 

Υπαρχει καποιοιος που να το πηρε απο μαγαζι και να ειναι εγγυημενα unbranded με official rom χωρις προβληματα???? Αλιως μαλλον παω για αλλη συσκευη.

 

Όπως ανέφερα σε προηγούμενη ερώτηση, ένας φίλος μου το πήρε από το PhoneGallery στον Πειραιά. Το έλεγξα και εγώ και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Ούτε μου έχει αναφέρει κάτι μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Και το Samsung A5 2017 παίζει τώρα στα 300. Ας ελπίσουμε το P10 Lite να πιεστεί κάτω από τα 300. έχει την έξτρα ram και 1-2 πραγματάκια ακόμη αλλά το a5 νομίζω υπερτερεί σε πιο δημοφιλή σημεία.

 

Δεν θα περιμενα το p10 lite να πεσει κατω απο 300 πριν το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...