Jump to content

Xiaomi Mi Band 2


Giannis_95
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω πλήρως το bluetooth από το ρολόι, ώστε να γλιτώνω ακτινοβολία;

Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω πλήρως το bluetooth από το ρολόι, ώστε να γλιτώνω ακτινοβολία;

Ευχαριστώ.

Είναι BLE (Bluetooth Low Energy)

Η ακτινοβολία είναι λιγότερη από αυτή που παίρνεις όταν κάθεσαι το καλοκαίρι στη σκιά, ή από αυτήν που υπάρχει παντού γύρω μας από κεραίες κινητής, ραδιοφωνικούς σταθμούς και τέτοια.

Είσαι απλά υπερβολικός (χωρίς παρεξήγηση πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Είναι BLE (Bluetooth Low Energy)

Η ακτινοβολία είναι λιγότερη από αυτή που παίρνεις όταν κάθεσαι το καλοκαίρι στη σκιά, ή από αυτήν που υπάρχει παντού γύρω μας από κεραίες κινητής, ραδιοφωνικούς σταθμούς και τέτοια.

Είσαι απλά υπερβολικός (χωρίς παρεξήγηση πάντα)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ακόμα και αυτή την χαμηλή ακτινοβολία δεν θέλω να την λαμβάνω στο σώμα μου.

Σε κάποιους φαίνεται υπερβολικό, σε κάποιους απλά λογικό.

Καλό βράδυ σε όλους.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας,

Σκέφτομαι μήπως το πάρω για να καταλαβαίνω τις ειδοποιήσεις (που κατά 80% χάνω όταν έχω αθόρυβο το κινητό :rolleyes:). Πιστεύετε αξίζει αποκλειστικά για αυτή τη χρήση (αντέ και σαν ρολόι αφού θα είναι στο χέρι) ; Πόσο καιρό περίπου κρατάει κατά μέσο όρο με μια φόρτιση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει πέρα από κάθε άλλο για αυτή τη χρήση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Σκέφτομαι μήπως το πάρω για να καταλαβαίνω τις ειδοποιήσεις (που κατά 80% χάνω όταν έχω αθόρυβο το κινητό :rolleyes:). Πιστεύετε αξίζει αποκλειστικά για αυτή τη χρήση (αντέ και σαν ρολόι αφού θα είναι στο χέρι) ; Πόσο καιρό περίπου κρατάει κατά μέσο όρο με μια φόρτιση;

Ευχαριστώ

 

καλησπέρα, φυσικα και αξιζει!

εγω εχω παρει και το mi band tools, και εχω ειδοποιησεις απο instagram, facebook messanger, viber, sms, κλησεις φυσικα κτλ.

Επισης μου λεει σε αυτα και τα μυνηματα τα ιδια αλλα και ποιος τα στελνει!

επειδη κανω ολη αυτη την χρηση και λιωνει μου βγαζει καμια 10αρια μερες νομιζω μεχρι περιπου 18-20% που το φορτιζω.

Επισης μου εχει λυσει τα χερια γιατι εχω το mi max 2 και το εχω πχ στην δουλεια σε ενα συρταρι και δεν χρειαζεται να το εχω πανω μου συνεχεια και φυσικα ειναι σε σιγαση.

Προσφατα πηρε 2 κομματια ο αδερφος μου στα 18 ευρω μονο απο μαγαζι στο Περιστερι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

 

εγω εχω παρει και το mi band tools, και εχω ειδοποιησεις απο instagram, facebook messanger, viber, sms, κλησεις φυσικα κτλ.

Επισης μου λεει σε αυτα και τα μυνηματα τα ιδια αλλα και ποιος τα στελνει!

 

Χωρίς την mi band tools δεν παίρνει ειδοποιήσεις απ' όλες τις εφαρμογές; Δεν με χαλάει να την αγοράσω (πες ότι ήταν λίγο ακριβότερο το band) αλλά να το λειτουργήσω και λίγο πρώτα. Και αφήνει περιθώρια για customization η εφαρμογή (πχ προσθήκη εφαρμογής, τι να δείχνει η ειδοποίηση κλπ);

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπήκα και εγώ στο club. Είμαι ακόμα με την Mi Fit εφαρμογή γι αυτό έχω μερικές ερωτήσεις:

1. Δεν βγάζει καθόλου όνομα όταν δέχομαι κλήση. Θέλει τίποτα ή έτσι είναι default; Γιατί είχα την εντύπωση ότι την Mi Tools την θέλαμε γιατί είχε θέμα κωδικοποίησης στα ελληνικά ονόματα.

2. Υπάρχει η δυνατότητα να κλείνει η οθόνη του όταν πατήσω σίγαση (από το band) σε κλήση;

3. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να μην χτυπάει όταν είναι ανοιχτή η οθόνη του κινητού;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με τους καρδιακούς παλμούς...μου γράφει για κάποιο λόγο αδυναμία μέτρησης...δούλευε κανονικά

Δεν έχω πειράξει τπτ είμαι όσο stock γίνεται

http://img822.imageshack.us/img822/166/400x90.jpg

StarCraft2 Hellenic Community @ http://www.StarCraft2.gr

StarCraft 2 Gaming Stream @ http://www.Twitch.tv/Lunaticoldschool

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, εχω πολλαπλά προβληματα με το δικο μου και σκεφτομαι να παρω το 3....

1. Εδω και καιρο δεν φορτιζει ευκολα γιατι εχουν θεμα οι επαφες του! κατι σαν σκουρια μοιαζει...τα καθαρισα λιγο αλλα ακομα εχει θεμα και πεδευομαι καθε φορα που θελω να το φορτισω.

2. Μου γρατζουνιστηκε η οθονη αρκετα και δεν εχει προστασια.

3. Μου κοπηκε το στρογγυλο απο το λουρακι.

4. Σημερα ειδα οτι το λουρακι κοπηκε στην μεση και απο την μια και απο την αλλη πλευρα και μπορει να κοπει εντελως και να το χασω.

 

Δεδομενου οτι απο Ελλαδα παντα το βρισκω 16 ευρω δεν ξερω κατα ποσο λεει να ψαχνω λουρακια εκτος αν ξερει κανεις που να βρω γρηγορα και Αθηνα ΠΟΛΥ φτηνα....να μην παρω μονο ενα δλδ.

Η αλλη λυση ευκολη γρηγορη και φτηνη ειναι να το κανω μπρελοκ....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω το προβλημα με τη φορτιση και προσφατα καθαρισα τις επαφες και τελικα φορτισε. Γενικα με τη φορτιση του υπαρχει παγκοσμιως προβλημα, η εταιρεια δεν ασχολειται ,γιατι προκειται για τοσο φθηνοπραγμα,που ποιος να ασχοληθει. Το πεταει και παιρνει αλλο. Ασχοληθηκαν ενας δυο καλοι ανθρωποι στο ρωσικο mobile-review με αυτο το θεμα, αν και οι υποθεσεις που κανουν ειναι πως οφειλεται σε βαθια εκφορτιση. Κανει μια συζητηση εδω:

 

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=2&nv=1&rurl=translate.google.com&sl=ru&sp=nmt4&tl=en&u=http://android.mobile-review.com/articles/56368/&xid=17259,15700019,15700122,15700124,15700149,15700186,15700190,15700201&usg=ALkJrhhZe4dch505iiKrZB-guVmwQZmKuA

 

Το λουρακι δε μου χαλασε,αλλα δεν το φοραω πολυ. Πηρα και ενα τυρκουαζ με 3 ευρω. Στο σκρουτζ το βρηκα,αν ψαξεις εχει απο 2 ευρω. Υπαρχουν και καλυτερα,που δεν κοβονται,δερματινα,μπρασελεδες κτλ.

 

A και προστασια οθονης υπαρχει στο σκρουτζ,απο 1 ευρω

Edited by spazoklabanias
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τα εχω δει και εγω αλλα δεν εχω καποιο να το εχει φτηνα που να μπορω να παω και βαλε μεταφορικα κτλ παει πολύ μετα.

Τα ειδα και αυτά με τα μπρασελέ αλλα δεν ξερω ποσο είναι ελαφρυ για να το φορας ολη μερα και με τις τιμες αυτές παιρνεις άλλο ένα bi band 2 ακομα με λιγα ευρω αμα βαλεις φυσικα.

Βρηκα στο Cosmodata που είναι στον δρομο μου αλλα το εχει 4,5 ευρω τι να κανουμε...οσο αντεξει μετα θα εχει πεσει και η τιμη στο 3 και παμε για εκεινο!

Link to comment
Share on other sites

1 ευρω απ το aliexpress

 

τωρα το θελω όχι σε 1 μηνα! το ξερω ότι εχει με 1 ευρω από κινα, και σε μια εβδομαδα θα εχει διαλυθει….

το μαμα και δεν αντεξε και ουτε το τσακιζα ουτε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, συμφωνω για το πρωτο σκελος,

αλλά:

1) παρηγγειλα συγκεκριμενα απο καποιον που εχει παρει τα ιδια καποιος γνωστος και δεν αντιμετωπισε προβλημα

2) προσωπικα δεν με νοιαζει για την καθυστερηση γιατι δεν ειχα/εχω κανενα θεμα,

το εχω κανα χρονο, το παιρνω μονο για τρεξιμο (μονο τοτε το βαζω/βγαζω) και

δοξα τω θεο, ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

εγω το φοραω ολη μερα παντα και παντου, μονο στα νερα το βγαζω.

Τελικα το κολλησα οπως οπως και δεν παιρνω τιποτα....

εβαλα στο ματι το amazfit bip, οποτε με την πρωτη ευκαιρια το τσιμπαω, δεν δινω ουτε 1 ευρω για αυτο τωρα, ειχα ξενερωσει με την γρατζουνια γιατι κανει μπαμ, μετα προβλημα φορτισης, μετα κοπηκε το στρογγυλο στο λουρακι και μετα και 2 γραμμες ακομα που θα ακρωτηριαστει και θα κανει μονο για μπρελοκ, ε ελεος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, το έχω λίγο παραπάνω από 1 μήνα αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω text όταν με καλούν ή από μήνυμα. Δεν λέω για ελληνικά, ακόμα και "κινέζικα". Το χρησιμοποιώ κυρίως με την Notify & Fitness η οποία τώρα που την σκάλιζα μου έγγραψε ότι για να δείξει text θέλει firmware update και install των font. Έχει κανείς κάποια συμβουλή για το τι πρέπει να κάνω; Η μαμά εφαρμογή δεν βγάζει τίποτα από update οπότε δεν ξέρω κατά πόσο εμπιστεύομαι εφαρμογή εκτός Xiaomi...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω με αυτή την εφαρμογή ποιος με καλεί...Τα δείχνει στα αγγλικά βέβαια αλλά δεν με πειράζει. https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zdenekhorak.mibandtools
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το έχω λίγο παραπάνω από 1 μήνα αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω text όταν με καλούν ή από μήνυμα. Δεν λέω για ελληνικά, ακόμα και "κινέζικα". Το χρησιμοποιώ κυρίως με την Notify & Fitness η οποία τώρα που την σκάλιζα μου έγγραψε ότι για να δείξει text θέλει firmware update και install των font. Έχει κανείς κάποια συμβουλή για το τι πρέπει να κάνω; Η μαμά εφαρμογή δεν βγάζει τίποτα από update οπότε δεν ξέρω κατά πόσο εμπιστεύομαι εφαρμογή εκτός Xiaomi...

 

Ευχαριστώ

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις το mi fit από play store και να κάνεις pair το band. Αφού τελειώσει αυτό θα πρέπει να κλείσεις το mi fit από τα recent, να πας στις ρυθμίσεις της συσκευής σου, γλώσσα και να γυρίσεις την συσκευή στα απλοποιημενα κινέζικα. Στην συνέχεια ξανα ανοιγεις το mi fit και θα κάνει μόνο του update στο firmware του band. Μόλις τελειώσει ξανά κλεινεις το mi fit και γυρνάς πάλι την συσκευή στα ελληνικά. Αυτή είναι η διαδικασία χοντρικά. Με ένα Google search θα βρεις οδηγό να το καταφέρεις. Είναι πολύ πιο απλό απ όσο ακούγεται. Μετά αν θες ξήλωσε το mi fit και το notify Είναι υπερπληρες.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...