Jump to content

Περί μπαταρίας & αυτονομίας


m4rvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια παρατηρειτε διαφορα στην μπαταρια με το icloud στο ios 7.0.4 ?

Εαν το απενεργοποιησω, εχω αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια, ενω αν το ενεργοποιησω, κατεβαινει παρα πολυ γρηγορα.

 

Επισης, υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποια εφαρμογη μπορει να καταναλωνει μπαταρια? (δεν εχω ενεργο το background app refresh).

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατηρειτε διαφορα στην μπαταρια με το icloud στο ios 7.0.4 ?

Εαν το απενεργοποιησω, εχω αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια, ενω αν το ενεργοποιησω, κατεβαινει παρα πολυ γρηγορα.

 

Επισης, υπαρχει καποιος τροπος να δουμε ποια εφαρμογη μπορει να καταναλωνει μπαταρια? (δεν εχω ενεργο το background app refresh).

 

Κάτι παίζει με το ημερολόγιο. Εγώ το έκλεισα απο το icloud και απο τις γνωστοποιήσεις και είμαι κάπως καλύτερα.

Δεν μπορείς νομίζω να δεις για εφαρμογή αλλά πιστεύω είναι απο το σύστημα και όχι κάποια εφαρμογή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με το ημερολόγιο. Εγώ το έκλεισα απο το icloud και απο τις γνωστοποιήσεις και είμαι κάπως καλύτερα.

Δεν μπορείς νομίζω να δεις για εφαρμογή αλλά πιστεύω είναι απο το σύστημα και όχι κάποια εφαρμογή

 

ωχ, αυτο φοβομου, γιατι δεν μπορεις να κανεισ κατι για αυτο :cry:

θα δοκιμασω με το ημερολογιο και θα αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.στα screenshot που βαζετε λέει χρόνος χρήσης πχ 8 ώρες. αυτές είναι ώρες οθόνης?

Και η αναμονή ώρες από την τελευταια φόρτιση?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.στα screenshot που βαζετε λέει χρόνος χρήσης πχ 8 ώρες. αυτές είναι ώρες οθόνης?

Και η αναμονή ώρες από την τελευταια φόρτιση?

 

Η αναμονη ειναι απο την τελευταια ΠΛΗΡΗ φορτιση.

Ο χρονος χρησης ειναι πλασματικος.

Δεν ειναι χρονος πραγματικης χρησης.αν το αφησεις σε standby , και μετα το ανοιξεις, θα δεις πως θα εχει αυξηθει..ψαξε το στο γκουγκλ ως phantom usage.

 

Επειδη βλεπω πως εχεις αντροιντ π.χ, οχι δεν ειναι το ιδιο πραγμα με την ωρα χρησης οθονης στο αντροιντ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.στα screenshot που βαζετε λέει χρόνος χρήσης πχ 8 ώρες. αυτές είναι ώρες οθόνης?

Και η αναμονή ώρες από την τελευταια φόρτιση?

 

Σχεδον έτσι είναι μόνο που οι γνωστοποιήσεις όταν δουλέυουν αυτός ο χρόνος αυξάνει. Κανονικά σε μια απροβλημάτιστη συσκευή πρέπει αν το αφήσεις ας πούμε με όλα ανοιχτά για μισή ώρα ας πούμε με κλειστή οθόνη ο χρόνος αυτός να αυξηθεί μόνο 3-5 λεπτά περίπου δεν είναι και 100% σίγουρο.

Αν αυτός ο χρόνος αυξάνει χωρίς να κάνεις τίποτα κάτι πάει στραβά.

Εκτός βέβαια αφήνουμε το facebook & messenger που κάνουν σίγουρα ότι είναι δυνατόν για να δουλέυουν μόνα τους και να τρώνε μπαταρία.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: από την στιγμή που έκανα set up as new και (μέχρι τώρα) δεν κλείνει σε ποσοστά 30-40%, προφανώς δείχνει ότι είναι κάποιο bug και οχι hardware. Σωστά; Ίσως βέβαια ξανά εμφανιστεί στο μέλλον αλλά προφανώς θα είναι bug. Μπορούμε να ξέρουμε αν στις beta το παρουσιάζει;
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό λέμε τόσο καιρό... μην τρέχετε να βρείτε πως θα αλλάξετε μπαταρίες. Είναι θέμα software, υπομονή και θα λυθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: από την στιγμή που έκανα set up as new και (μέχρι τώρα) δεν κλείνει σε ποσοστά 30-40%, προφανώς δείχνει ότι είναι κάποιο bug και οχι hardware. Σωστά; Ίσως βέβαια ξανά εμφανιστεί στο μέλλον αλλά προφανώς θα είναι bug. Μπορούμε να ξέρουμε αν στις beta το παρουσιάζει;

 

Δεν έχουν πολλοί την beta για να ξέρουμε. Δεν έμεινε πολύς καιρός λίγο υπομονή πιστεύω θα έχουμε εξέλιξη πάντα προς το καλύτερο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πολλοί την beta για να ξέρουμε. Δεν έμεινε πολύς καιρός λίγο υπομονή πιστεύω θα έχουμε εξέλιξη πάντα προς το καλύτερο.

 

 

Πήγαινα καρφί για αλλαγή μπαταρίας αλλά από την στιγμή που αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα δεν πρέπει να είναι hardware. Περιμένω τις εξελίξεις.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα καρφί για αλλαγή μπαταρίας αλλά από την στιγμή που αρκετοί έχουν το ίδιο πρόβλημα δεν πρέπει να είναι hardware. Περιμένω τις εξελίξεις.

Μακάρι παιδιά να είναι θέμα sw και να λυθεί γρήγορα. :)

όντως, βλέπω ότι αρκετοί το έχουν αναφέρει σαν πρόβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με ανοικτά ΟΛΑ τα push, 3 λογαριασμούς email και ανοικτό wi-fi θέλει κάνα 24ωρο για να φτάσει από το 80% στο 20%. Επίδοση καλή.

Πρόβλημα μεγάλο όμως το 3g που καταπίνει τη μπαταρία. Που να βρεθώ και σε περιοχή με 4g δηλαδή..

Επίσης και με gaming ζορίζεται αρκετά η μπαταρία.

Overall πάντως,καλά είναι αν εξαιρέσουμε δεδομένα και gaming

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το προβλημα στην συσκευή μου.

Δεν έφταιξαν οι γνωστοποιησεις του ημερολογίου και των υπομνησεων οπως ειχα αναφέρει αλλα έκλεισα αυτά τα 2 απο το iCloud και όλα καλά.

Έβαλα πάλι κανονικά τις γνωστοποιησεις απλά δεν συγχρονιζουν με το iCloud.

Κάποιος ανέφερε οτι έσβησε το iCloud και είδε μεγάλη διαφορα.

Όντως υπάρχει κάποιο bug μάλλον στο ημερολόγιο οπως υπήρχε και παλαιότερα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πώς σβηνεις το icloud; Διαγραφεις το λογαριασμο απο το κινητο; Το backup και τα δεδομενα που εχεις ανεβασει συνεχιζουν να υπαρχουν;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ο συγχρονισμός του ημερολογίου στο iCloud? χθες που τον ενεργοποίησα μου έσβησε στο 28% πάλι.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ο συγχρονισμός του ημερολογίου στο iCloud? χθες που τον ενεργοποίησα μου έσβησε στο 28% πάλι.

 

Μόλις αυτο είπα λίγο πιο πανω.

Δεν χρειάζεται να διαγραψεις όλο το λογαριασμό. Μόνο το ημερολόγιο βγάλε απο το διακόπτη και θα εισαι εντάξει.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αυτο είπα λίγο πιο πανω.

 

Δεν χρειάζεται να διαγραψεις όλο το λογαριασμό. Μόνο το ημερολόγιο βγάλε απο το διακόπτη και θα εισαι εντάξει.

 

 

Θα κάνω μια δοκιμή τις επόμενες μέρες και επανέρχομαι.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Δυο κύκλους έκανα. Έναν με ενεργοποιημενο τον συγχρονισμό ημερολογίου στο iCloud και έναν χωρίς. Και τις δυο φορές δούλεψε σωστα η συσκευή. Άρα μάλλον δεν ωφειλετε σε αυτο.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Δυο κύκλους έκανα. Έναν με ενεργοποιημενο τον συγχρονισμό ημερολογίου στο iCloud και έναν χωρίς. Και τις δυο φορές δούλεψε σωστα η συσκευή. Άρα μάλλον δεν ωφειλετε σε αυτο.

Γιάννη, μια λύση υπάρχει.

Κάνε setup as new και δούλεψε τη συσκευή χωρίς εφαρμογές μέσα και χωρίς να αλλάξεις καθόλου τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Δούλεψέ την έτσι για 3-4 κύκλους, αν μπορείς και βλέπεις τι θα κάνει. (κανονικά δεν πρέπει να το κάνει).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα clean install. Δεν πέρασα αντίγραφο ασφαλείας. Είμαι στις 9-10 μερες από τότε και έτυχε μια φορά ενώ συνέβαινε σχεδόν κάθε μέρα.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Μια μαλλον χαζη απορια: κατεβαζεις στο κινητο διαφορες εφαρμογες, αλλα εχεις ανοιχτες μονο οσες χρειαζονται και οι υπολοιπες δεν κανουν background refresh. Επηρεαζεται η μπαταρια;
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν επηρεάζεται η μπαταρία αν η εφαρμογή δεν τρέχει στο παρασκήνιο, αλλά είναι "παγωμένη".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το προβλημα στην συσκευή μου.

Δεν έφταιξαν οι γνωστοποιησεις του ημερολογίου και των υπομνησεων οπως ειχα αναφέρει αλλα έκλεισα αυτά τα 2 απο το iCloud και όλα καλά.

Έβαλα πάλι κανονικά τις γνωστοποιησεις απλά δεν συγχρονιζουν με το iCloud.

Κάποιος ανέφερε οτι έσβησε το iCloud και είδε μεγάλη διαφορα.

Όντως υπάρχει κάποιο bug μάλλον στο ημερολόγιο οπως υπήρχε και παλαιότερα.

 

Γιατί τα έκλεισες απο το icloud?

To icloud ενεργοποιείται μόνο όταν το βάζεις το τηλ στο ρεύμα και ανοιχτό wi-fi.

Αλλιώς πως μπορείς να κάνεις χρήση του ημερολογίου μέσα από το icloud?

Δεν σε κατάλαβα τι εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα έκλεισες απο το icloud?

To icloud ενεργοποιείται μόνο όταν το βάζεις το τηλ στο ρεύμα και ανοιχτό wi-fi.

Αλλιώς πως μπορείς να κάνεις χρήση του ημερολογίου μέσα από το icloud?

Δεν σε κατάλαβα τι εννοείς...

 

Το icloud δεν δουλευει μόνο όταν βάζεις στο ρεύμα. Αυτό που λες είναι το αντίγραφο icloud που λέει οτί γίνεται μόνο αν είσαι wifi και στο ρεύμα.

Το έκλεισα γιατί δεν θέλω να κάνω συγχρονισμό στο ημερολόγιο και στις υπομνήσεις.

Δουλεύουν κανονικά οι εφαργογές αλλά δεν περνούν τα δεδομένα στο icloud.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone και θέματα μπαταρίας / αυτονομίας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...