Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xθες περιοχη Αγ. Αναργυρων με φουλ σημα ερχοντουσαν sms χαμενων κλησεων και επισης δεν μπορουσες να κανεις κληση. Δοκιμη με G και 3G.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν πειράζει όμως! Είχες σήμα καμπάνα :p:lol:

 

Πέρα από την πλάκα, η Cosmote την αλήθεια αναφέρει στη διαφήμισή της. Υπόσχεται σήμα καμπάνα, όχι και σωστή λειτουργία του δικτύου. Άρα, δεν παραπληροφορεί, ούτε υπερβάλει. :)

Link to comment
Share on other sites

Παραπληροφορεί και ΠΟΛΥ μάλιστα γιατί 1 μήνα και βάλε τώρα όχι μόνο σήμα καμπάνα δεν έχουμε στην Ανω Κυψελη αλλά δεν βλέπουμε το σήμα ούτε ζωγραφιστό! το θέμα ξεχάστηκε και έμεινε έτσι τελικά. Τουλάχιστον Κύριε Δήμαρχε τώρα θα είμαστε ποιό υγειείς αφού δεν θα έχουμε τους καρκίνους της cosmote στα κεφάλια μας! :lol::lol::lol::lol::lol::lol: τουλάχιστον το GSM gateway με έχει σώσει εμένα. Αλλά ακόμα δεν αξιώθηκα να πάω να βγάλω άλλη 1 SIM με το ίδιο νούμερο.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάλυψη στις σηραγγες της κακιας σκαλας, παρατηρησα οτι τοποθετηθηκαν κυψέλες περιξ της πρωτης και δευτερης σηραγγας (Από Μέγαρα προς Κινέτα). Απότέλεσμα να καλυπτεται πληρως η δεύτερη (και μεγάλυτερη σε μηκος) σηραγγα :). ΟΜΩΣ οι αλλες δύο έχουν πρόβληματα, (εν κινησει) :(
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάλυψη στις σηραγγες της κακιας σκαλας, παρατηρησα οτι τοποθετηθηκαν κυψέλες περιξ της πρωτης και δευτερης σηραγγας (Από Μέγαρα προς Κινέτα). Απότέλεσμα να καλυπτεται πληρως η δεύτερη (και μεγάλυτερη σε μηκος) σηραγγα :). ΟΜΩΣ οι αλλες δύο έχουν πρόβληματα, (εν κινησει) :(

Στην επιστροφή ?Φένονται τα κεραιοσυστήματα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στην Άνω Κυψέλη εγκατέστησα ένα Booster στην Βιοτεχνία που έχω, και από εκεί που δεν υπήρχε σήμα ούτε για δείγμα, τώρα έχω full 2G σήμα... Δυστυχώς όμως αυτό από μόνο του δεν φτάνει, αφού δεν επαρκεί η χωρητηκότητα της κεραίας για να εξυπηρετήσει όλο τον κόσμο...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Είχαν το θράσσος να αρχίσουν πάλι την νεότερη μεν, το ίδιο αντιαισθητική δε (καρακίτς είναι ο σωστός όρος), διαφήμιση για το... σήμα ΚΑΜΠΑΝΑ !!! Θα έπρεπε τουλάχιστο να ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ και να ΣΙΩΠΟΥΝ !!! Δεν είναι δυνατό να έχουν ποιότητα ήχου μέσα από το πηγάδι, να πέφτει η γραμμή στα καλά καθούμενα, να τρως τριτονικά και να κάνεις 10 προσπάθειες για να βγάλεις γραμμή, και να έχουν την ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ να διαφημίζουν... σήμα ΚΑΜΠΑΝΑ !!! ΠΟΥ? Αν ανέβεις ψηλά στο ΚΑΜΠΑΝΑΡΙΟ για να πιάσεις ;;;

Την ίδια στιγμή όπου τα άλλα δύο δίκτυα δουλεύουν πολύ καλύτερα... Είναι κακό να καβαλάς το καλάμι, και ακόμα χειρότερο να διαφημίζεις πράγματα που δεν έχεις, στην προκειμένη περίπτωση το ΣΗΜΑ !!!! ΑΙΣΧΟΣ !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα 1000 μαζί σου! ΑΙΣΧΟΣ! σήμα καμπάνα σε χωριά απομακρυσμένα και λιβάδιααααααααα! σηηηηηηηηημααααααααααα καμπάααααααανααααα στα βουνάααααα και στα λαγκάδιαααααααααααα! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

αν δεν μου είχαν χαρίσει το GSM gateway ακόμα δεν θα μπορούσα να μιλήσω! πάντως εκτός το πρόβλημα στην Κυψέλη που παραμένει πάνω από μήνα, το whats up και στο εξοχικό μου στον Μαραθώνα αρχίζει με το ζόρι 2-3 γραμμές σήμα! αλλά κομμένο από τέλος του μήνα γιατί απλά δεν πρόκειτε να το δηλώσω, έχω και 1500 στο άλλο πρόγραμμα. Το πρόβλημα βασικά είναι ότι όταν είμαι σπίτι δεν μπορώ να στείλω και να λάβω SMS! καλό το GSM GW αλλά είναι μόνο για ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως κανετε ετσι για μια διαφημιση? Εταιρια ειναι, τι θα πει? Διαφημιση ειναι και τιποτα αλλο, ολα για το χρημα.

Οσο για την καλυψη νομιζετε οτι δεν θελουν να εχουν καλη καλυψη? Αφου βλεπετε την κατασταση στη χωρα μας...1 κεραια βαζουν 2 ξηλωνουν για λογους ''υγειας''.Δεν υπαρχει νόμος, δεν υπαρχει τιποτα, μονο καλο καμουφλαζ και λαδωματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ΞΕΡΟΥΝ το πρόβλημα και ΔΕΝ βγαζουν νόμιμες άδειες αλλά προτιμάνε παράνομες μετά μην κλαίγονται γιατί τις ξηλώνουν! και κυρίως να ΜΗΝ διαφημίζουν πράγματα που ΔΕΝ θα έχουν ουτε στα καλύτερα ονειρά τους! παράλογα ζητάμε?

πως το εξηγουν ότι όσες κεραίες ξηλώθηκαν στον Δημο Αθηναίων επηρεάζουν ΜΟΝΟ την cosmote και ΚΑΜΙΑ άλλη εταιρία????? άρα εγώ ο αδαής υποθέτω ότι ΜΟΝΟ η cosmote είναι παράνομη και όλες οι άλλες εταιρίες είναι νόμιμες! σωστά? όσες φορές και αν μίλησα μαζί τους πάντα έκαναν τον κινέζο και τον γιαπωνέζο και το μοναδικό που είπαν ότι έχουν τεχνικά προβλήματα και προσπαθούν να τα διορθώσουν! και φυσικά αυτά είναι μήνες τώρα μιας και τον Απρίλιο είχαμε τα ίδια, τον Μάιο τα ίδια είμαστε τώρα κοντά στο τέλος Ιουνιού και συνεχίζουμε! άρα ζήσε Μάη μου να φας τρυφύλι. Παραμύθια. Και μετά από 100 τσακωμους που έκανα μια κοπέλα που με πήρε τηλ απο τα κεντρικά επιτέλους καταδέχτηκε να με ρωτήσει να δει την σελιδα του δημου αθηναίων που έλεγε για τις αποξηλώσεις κεραιών και φυσικά δεν έκανε κανένα σχόλιο, είπε ότι δεν ξέρει αν είναι δικές τους (γνωστο τροπάριο αυτό) και ετσι έχουμε και εμεις μαυρα μεσάνυχτα.

BTW χτες έτυχε να είμαι κάτω πατήσια και εκεί δεν είχε σήμα ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά μια διαφήμιση, είναι η πλήρης ασέβεια προς τον πελάτη σε όλο της το μεγαλείο! Έχει περάσει ανεπιστρεπτί ο καιρός που είχε το καλύτερο σήμα, τώρα τη βάζω τρίτη, μετά και την άπνοια... Η κατάσταση είναι τραγική και θυμίζει την πρώτη εποχή των κινητών. Και έρχονται και διαφημίζουν σήμα για όσους δεν έχουν πάρει είδηση τί έχει αλλάξει;

Και ΓΙΑΤΙ είναι η μόνη εταιρεία που έχει συνολικά μεγαλύτερο πρόβλημα σε σχέση με τους άλλους; Δεν είδα να πέφτει τόσο η κάλυψη των άλλων δύο από το κατέβασμα κεραιών από τους ιθαγενείς!!!

Ας μην τους δίνουμε ελαφρυντικά, δεν είναι απλά μια διαφήμιση, είναι μια παραπλανητική, προκλητική διαφήμιση και είναι καιρός να σταματήσει να "τσαμπουκαλεύεται" η εν λόγω εταιρεία διότι πέφτει πολύ εύκολα στη 2η θέση και δεν θα της αρέσει. Θα μάθει όμως τρόπους!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά μια διαφήμιση, είναι η πλήρης ασέβεια προς τον πελάτη σε όλο της το μεγαλείο! Έχει περάσει ανεπιστρεπτί ο καιρός που είχε το καλύτερο σήμα, τώρα τη βάζω τρίτη, μετά και την άπνοια... Η κατάσταση είναι τραγική και θυμίζει την πρώτη εποχή των κινητών. Και έρχονται και διαφημίζουν σήμα για όσους δεν έχουν πάρει είδηση τί έχει αλλάξει;

Πήγαινε μία βόλτα στην επαρχία και ρώτα για την "άπνοια",όπως την χαρακτηρίζεις,να δεις ποιος έχει το καλύτερο σήμα... όχι μόνο δεν ακολουθεί αλλά προηγείται σε πολλές περιοχές αισθητά των άλλων δύο!

Σήμερα ήμουν σε μία παραλία στο Πήλιο που είχε σήμα μόνο η WIND... Σε κάποια φάση στη διπλανή παρέα η κοπέλα σήκωνε ψηλά το κινητό να πιάσει σήμα,και της κάνει ένας τύπος "η Cosmote έχει" και αυτή λέει "θα έλεγα τι έχει" :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H COSMOTE εχει .......και ειδικά εκεί που δεν έχουν οι άλλες δυο
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Στην Άνω Κυψέλη εγκατέστησα ένα Booster στην Βιοτεχνία που έχω, και από εκεί που δεν υπήρχε σήμα ούτε για δείγμα, τώρα έχω full 2G σήμα... Δυστυχώς όμως αυτό από μόνο του δεν φτάνει, αφού δεν επαρκεί η χωρητηκότητα της κεραίας για να εξυπηρετήσει όλο τον κόσμο...

Που ακριβώς, πού ακριβώς; :p

 

Μπήκα κι εγώ ο άμοιρος Κυψελιώτης να τα πω να ηρεμήσω! Ένα μήνα τώρα η κατάσταση απάλευτη... Από λίγο πάνω από την πλατεία μέχρι το Γαλάτσι παντελώς μηδενικό σήμα και ακόμα και όταν έχει σήμα δεν του φαίνεται! Συγκεκριμένες ώρες ειδικά οι μισές και βάλε κλήσεις έρχονται σε μήνυμα, κλήσεις με την πέμπτη προσπάθεια και δε συμμαζεύεται... Και φυσικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ, πραγματικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μιλήσεις, δεν ακούγεται τίποτα... Είναι αισχροί με όλη τη σημασία της λέξης...

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

H COSMOTE εχει .......και ειδικά εκεί που δεν έχουν οι άλλες δυο

 

To μόνο που έχει η cosmote εκεί που δεν έχουν οι άλλες 2, είναι... ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!:X:lol:

Δυστυχώς...

 

@argymeg

Στην Κυψέλη είμαι πάνω από την στάση των Τρόλλευ... Καλά, μη νομίζεις κι εγώ άκυρα τρώω στις κλήσεις, αλλά τουλάχιστον έχει σήμα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

@argymeg

Στην Κυψέλη είμαι πάνω από την στάση των Τρόλλευ... Καλά, μη νομίζεις κι εγώ άκυρα τρώω στις κλήσεις, αλλά τουλάχιστον έχει σήμα!

Από εκεί ακριβώς μέχρι το σπίτι μου προσπαθούσα σε όλη τη διαδρομή να πάρω τηλέφωνο χτες. Δεν. :p

 

Α, εκτός από τα επίσημα ξηλώματα του Δήμου, είχα δει μια ανακοίνωση της "Επιτροπής κατοίκων Γκύζη-Πολυγώνου" για ξήλωμα κεραιών στο Πολύγωνο, υποθέτω κι από εκεί έγινε ζημιά...

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω.... Αυτό που ξέρω, είναι ότι όλη η άνω Κυψέλη (Μέχρι και την κορυφή της Κουρτίου) παίρνει σήμα από την κεραία 682 η οποία βρίσκεται στην Πατησίων!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αμα συμβαινει σε αλλους, αλλα τις τελευταιες μερες ενω μιλαω στο κινητο, κοβεται η κληση και δεν μπορει ουτε ο ενας μεν ουτε ο αλλος να ακουσει.

Δεν ξερω αμα οφειλεται στο δικτυο η εχει προβλημα το δικτυο...

Link to comment
Share on other sites

Με το να παραπονιέται ο καθένας δεν ωφελεί. Μόνο η φορητότητα θα λύσει τα προβλήματα, έως ότου επανέλθει η κάλυψη- αν επανέλθει.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μία βόλτα στην επαρχία και ρώτα για την "άπνοια",όπως την χαρακτηρίζεις,να δεις ποιος έχει το καλύτερο σήμα... όχι μόνο δεν ακολουθεί αλλά προηγείται σε πολλές περιοχές αισθητά των άλλων δύο!

Σήμερα ήμουν σε μία παραλία στο Πήλιο που είχε σήμα μόνο η WIND... Σε κάποια φάση στη διπλανή παρέα η κοπέλα σήκωνε ψηλά το κινητό να πιάσει σήμα,και της κάνει ένας τύπος "η Cosmote έχει" και αυτή λέει "θα έλεγα τι έχει" :lol:

 

Δυστυχώς για την ... "άπνοια" μια δύο περιοχές δεν κάνουν τον κανόνα. Υπάρχουν κι άλλες πολλές στις οποίες η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική.

 

Σε μέσο όρο υπολείπεται πολύ των άλλων δύο (λογικό με 2 δις χρέη). Να δούμε μετά τις επενδύσεις που έχει προαναγγείλει αν αυτό αλλάξει.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Με το να παραπονιέται ο καθένας δεν ωφελεί. Μόνο η φορητότητα θα λύσει τα προβλήματα, έως ότου επανέλθει η κάλυψη- αν επανέλθει.

 

Είναι δυστυχώς αυτό το άτιμο το what's up... Πονάει πολύ αν το αποχωρηστείς! Κι εγώ έκανα φορητότητα το νούμερό μου στην vodafone, και είμαι πάαααααρα πολύ ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς, αλλά ξαναέκανα αίτημα φορητότητας στην cosmote γιατί πολύ απλά όλοι μου οι φίλοι έχουν what's up και δεν συμφέρει...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για την ... "άπνοια" μια δύο περιοχές δεν κάνουν τον κανόνα. Υπάρχουν κι άλλες πολλές στις οποίες η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική.

 

Σε μέσο όρο υπολείπεται πολύ των άλλων δύο (λογικό με 2 δις χρέη). Να δούμε μετά τις επενδύσεις που έχει προαναγγείλει αν αυτό αλλάξει.

 

έχω (είχα δηλαδή) συμφοιτητές από όλη την Ελλάδα...όλοι για τη wind λένε ότι έχει σήμα "καμπάνα",όχι για τις άλλες (δε το λέω εγώ,που στο κάτω κάτω έχω προβλήματα στο Βόλο).

Προσωπικά,και από Vodafone πλέον είμαι ευχαριστημένος,αλλά η wind πραγματικά νομίζω ότι έχει βελτιωθεί παντού... Δε θυμάμαι την τελευταία φορά που έπεσε η γραμμή ή δεν είχα σήμα ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται απ'την περιοχή Μιχάλη! Κατά γενική ομολογία η Cosmote στην Κεντρική Μακεδονία, όπως και η Vodafone, είναι καλύτερες σε κάλυψη και gsm και 3g!
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται απ'την περιοχή Μιχάλη! Κατά γενική ομολογία η Cosmote στην Κεντρική Μακεδονία, όπως και η Vodafone, είναι καλύτερες σε κάλυψη και gsm και 3g!

 

Δε ξέρω για Κεντρική Μακεδονία, αλλά για Δυτική που πρόσφατα πήγα προς Πτολεμαϊδα και Καστοριά,η WIND ήταν σχεδόν παντού τέρμα,ακόμα και σε μέρη που προσωπικά δε περίμενα να συμβαίνει κάτι τέτοιο. 3g είχα σε αρκετά σημεία αλλά δε δοκίμασα άλλες εταιρείες για να σου πω.

Και πίστεψέ,ακόμα και σήμερα είναι λίγος ο κόσμος που ενδιαφέρεται για 3η γενιά! Καλύτερα να είχαν edge παντού (αυτή η καμπάνα βαράει και για τη WIND) παρά 3η γενιά σε λίγα μέρη... Δε ξέρω με τα πακέτα δεδομένων που έχουν σήμερα οι εταιρείες αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ 3.6Mbps και 7.2Mbps :O Επιπλέον,δες χρήστες συσκευών υψηλής ζήτησης (πχ iPhone) να δεις αν είναι ευχαριστημένοι από 3η γενιά. Πολλοί απλά κλειδώνουν σε 2η γενιά και όταν θέλουν να μπούνε internet,αν δε βαριούνται,το γυρίζουν σε αυτόματη λειτουργία!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...