Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα μαζι? :wacko:

Γιατι εσύ είσαι κάτω απο όλα τα RNCs?:p

 

Μου εχουν σταλει sms απο χθες (επιβεβαιωμενο) και δεν μου εχουν ερθει ακομη.Τι γινεται??

Μάλλον δυσλειτούργησαν και τα SMCs ....Μα λειτουργει τελικά τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια ερωτηση:

 

Ξερει κανεις down/up speed σε HSDPA και UMTS δίκτυο;

 

Και εαν εχει διαφορα στην video Κληση εαν εισαι μεσω hsdpa (3G+) ή σκέτο 3G;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

 

Ξερει κανεις down/up speed σε HSDPA και UMTS δίκτυο;

 

Και εαν εχει διαφορα στην video Κληση εαν εισαι μεσω hsdpa (3G+) ή σκέτο 3G;

 

χωρίς να ξέρω σίγουρα...νομίζω ότι το πρωτόκολλο υποστηρίζει 64kbps σε κάθε περίπτωση:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πω πω χαλια κατασταση...Στα Χανια που ειμαι στο σημειο που ειχα 1-2 γραμμες τωρα δεν εχω τιποτα!!!Μακαρι να μην ξηλωσαν κεραια αλλα να ειναι μονο θεμα αναβαθμισης.....Εδω και 2 μερες ειναι ετσι και επειδη δεν το ειχα παρει χαμπαρι το κινητο δεν ειχε σημα σχεδον ολη μερα.Μονο σε καποια συγκεκριμενη γωνια αν το εχω θα βρει με το ζορι καμια γραμμη σημα.:down:

Επισης και το φρογκ το ιδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω χαλια κατασταση...Στα Χανια που ειμαι στο σημειο που ειχα 1-2 γραμμες τωρα δεν εχω τιποτα!!!Μακαρι να μην ξηλωσαν κεραια αλλα να ειναι μονο θεμα αναβαθμισης.....Εδω και 2 μερες ειναι ετσι και επειδη δεν το ειχα παρει χαμπαρι το κινητο δεν ειχε σημα σχεδον ολη μερα.Μονο σε καποια συγκεκριμενη γωνια αν το εχω θα βρει με το ζορι καμια γραμμη σημα.:down:

Επισης και το φρογκ το ιδιο.....

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις για να ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ σε βάθος χρόνου κάνεις φορητότητα σε όποιο δίκτυο πιάνει καλά στο σπίτι σου και τελείωσε η υπόθεση;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να ξέρω σίγουρα...νομίζω ότι το πρωτόκολλο υποστηρίζει 64kbps σε κάθε περίπτωση:worry:

 

 

Ευχαριστώ mixtri για την αμεση απαντηση :D

 

 

Και κατι ακομα: Πως εξηγεις να υπαρχει full σήμα 3G+ να κανω μια χαρα βιντεοκληση με πολυ καλη ποιοτητα και οταν το κλεινω και μετα απο 10 λεπτα να εξαφανιζεται το σημα 3G+. Πρεπει να κανω αναζητηση δικτυων και να επιλεξω παλι το 3G για να μπει, ή να κλεισω και ανοιξω το κινητο ξανα.

 

μηπως εχει να κανει με την κινηση δυκτιου;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mixtri για την αμεση απαντηση :D

 

 

Και κατι ακομα: Πως εξηγεις να υπαρχει full σήμα 3G+ να κανω μια χαρα βιντεοκληση με πολυ καλη ποιοτητα και οταν το κλεινω και μετα απο 10 λεπτα να εξαφανιζεται το σημα 3G+. Πρεπει να κανω αναζητηση δικτυων και να επιλεξω παλι το 3G για να μπει, ή να κλεισω και ανοιξω το κινητο ξανα.

μηπως εχει να κανει με την κινηση δυκτιου;

 

Απλά...να το γυρίσεις μόνιμα σε 2G....:lol::p και να ξεχάσεις τις βιντεοκλήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα μπορούσαν πάντως να επεκτείνουν την 3η γενιά και σε ακόμη πιο πολλές περιοχές....Εχω την αίσθηση ότι μετά την κίνηση εντυπωσιασμού που έκαναν εντός του 2007 αδιαφορούν για την 3η γενιά!Τουλάχιστον σε πολλές περιοχές που πήγα σε Πελοπόννησο,Θεσσαλία και Κεντρική Μακεδονία εκεί που δεν είχε 3η γενιά εξακολουθεί να μην έχει..Καμιά πληροφορία κανείς για επέκταση κάλυψης; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγω γι ανα πω την αληθεια.....δεν τη ζω την εμπειρια του 3 ΤΖΙΙΙΙ.Δεν εχει πουθενα στο σωρο που κινουμαι!Δεν θυμαμαι τι ειναι αυτο το πραγμα!

Οι εταιρειες φαινεται να τα εχουν παρατησει για τα καλα!Δε τους νοιαζει!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο χωριό μου που είναι στην Μεσσηνία, έβαλαν 3G και πιάνει σε όλο το χωριό καμπάνα!!!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

στο δώριο... αλλά και στο κωπανάκι που είδα την ίδια περίοδο πρέπει να την έβαλαν! Παρατήρησα το 3G πέρισυ το καλοκαίρι!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ακομα εχουμε σοβαρο προβλημα με το σημα στην Cosmote....

 

Δειτε και εδω.

play4free.gr | Το blog της δωρεάν διασκέδασης :)
Link to comment
Share on other sites

Εν όψει και της επικείμενης αναβάθμισης του δικτύου της Βόνταφον,η Κοσμοτέ θα αρχίσει να επεκτείνει την κάλυψη 3ης γενιάς και σε άλλα μέρη;Δε λέω,μπορεί το ποσοστό του 80% των περιοχών να είναι καλό,αλλά θέλει κι άλλη επέκταση...Όχι μόνο να κάνουμε διαφημίσεις για να πείσουμε τον κόσμο οτι έχει κάλυψη,πρέπει να κάνουμε και ουσιαστικές κινησεις για τη βελτίωση της κάλυψης...
Link to comment
Share on other sites

το να διαβαζεις απο τον οποιονδηποτε οτι ΘΑ αναβαθμιστει το δικτυο, ειναι μονο για καταναλωση.

απο τα λογια στη πραξη, χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα ότι ενστερνίζομαι τα λόγια κάποιου πωρωμένου με την εταιρία του(βλ.αντίστοιχο θέμα ;) ).Αλλά,ΑΝ όντως ισχυει κάτι τετοιο,η Κοσμοτέ τι κάνει;Εχω πολύ καιρό να δω επέκταση 3ης γενιάς... :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα ότι ενστερνίζομαι τα λόγια κάποιου πωρωμένου με την εταιρία του(βλ.αντίστοιχο θέμα ;) ).Αλλά,ΑΝ όντως ισχυει κάτι τετοιο,η Κοσμοτέ τι κάνει;Εχω πολύ καιρό να δω επέκταση 3ης γενιάς... :(

 

Den ta leei mono ekeinos...;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά το άλλο άτομο που τα λέει έχει αποδείξει την αξιοπιστια του και δε θίγει τους συνομιλητές πετώντας μπαρούφες...Και αυτό το ξέρουν όλοι όσοι διαβάζουν τα posts του! :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά το άλλο άτομο που τα λέει έχει αποδείξει την αξιοπιστια του και δε θίγει τους συνομιλητές πετώντας μπαρούφες...Και αυτό το ξέρουν όλοι όσοι διαβάζουν τα posts του! :)

 

:lol: Ισχύει... Πάντως και εγώ ξέρω ότι πρόκειται η Vodafone να επεκτείνει το 3G της. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια δεν ξέρω τι θα παίξει με το GSM αλλά λογικά εφόσον είναι διατεθειμένοι να ρίξουν λεφτά σε δίκτυο θα κάνουν κάτι και για τις προβληματικές περιοχές...

 

Πάντως και η Cosmote δεν είναι τόσο τέλεια όσο πολύς κόσμος πιστεύει. Πρέπει και εκείνη να κάνει κάτι με το σήμα σε αρκετές περιοχές (και μιλάω για αστικά κέντρα) ακόμα και στο 2G. Και βέβαια κάτι πρέπει να γίνει με τη χωρητικότητα στην επαρχία. Έχουνε πυκνό δίκτυο, έχουνε φάσμα και παρ'όλα αυτά υπάρχουν προβλήματα... Aπό το στόμα μας και στης Deutsche Telekom το αυτί...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας επεκτείνει και ας υπερ-πυκνωσει το 3G η κόκκινη και ας αφήσει το gsm όπως έχει!Δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα στο gsm,το 3g είναι ου την πήγε πίσω τελείως!Εδώ θα ειμαι και θα την παρακολουθώ για να αναφέρω τυχον προοδους! :)

 

Η πράσινη τωρα,βασικά θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά με την 3η γενιά σε περιοχές που υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας.Παράδειγμα:στην Μαγνησία έχει εξαιρετικά καλή κάλυψη ΑΛΛΑ πάρα πολλά προβλήματα χωρητικότητας(λογικό,η κόκκινη έχει 1 ιστό κάθε 200 χλμ. και ό,τι καλύψει :p και ευτυχώς πλέον σώζει κάπως την κατάσταση η μπλε με την κάλυψη της που ομολογουμενως έχει κάνει θαύματα τα τελευταια 3 χρόνια και παίρνει αρκετούς συνδρομητες).Φαντασου να μην έπαιρνε και η Wind πελάτες τι θα γινόταν με την χωρητικότητα της Κοσμοτέ!Προσωπικά,το βιώνω κι εγω όταν βρίσκομαι στην Μαγνησία(Βόλο,Αλμυρό,Αγχίαλο κλπ.)και όλοι οι συνδρομητές Κοτέ...Οι κλήσεις σε μηνυματα και μάλιστα μετά από καθυστέρηση αρκετών ωρων και κλήσεις που αργούν να συνδεθούν ή πέφτουν!Όλως περιέργως σε ταχύτητες Ίντερνετ δεν παρατηρείται τρομερή πτωση :wacko: και τουλάχιστον εγώ δεν έχω βιώσει πολύ συχνα φωνές που είναι σα να βγαίνουν από τα βάθη της Κολάσεως(σήμα και στα πιο απίθανα μέρη που λέμε :p ) (1-2 φορές που συνέβη αυτό νόμιζα ότι μου κάναν πλάκα τα άτομα και είχαν αλλοιώσει επίτηδες τις φωνές τους..Δεν το πίστευα,γιατί δεν το είχα συναντησει στις άλλες 2 εταιρίες ποτέ!!)Το κυριότερο είναι ότι δεν υπάρχουν ελεύθερες θυριδες για δρομολόγηση κλήσεων με αποτέλεσμα χαμένες κλήσεις..Αυτό είναι το βασικό!Τι σχέση έχει αυτό με το 3g?Πολύ απλά δεν έχουν αναβαθμίσει το σύνολο των ιστων σε όλον τον νομό με 3η γενιά!Καλώς ή κακώς,όλοι οι ιστοι σηκώνουν καθημερινά εξωπραγματική κίνηση(και δεν αναφέρομαι μεμονωμένα σε περιοχές,αλλά στο σύνολο του νομού),οποτε καλό θα ήταν να αναβαθμιστούν ολοι τους σε 3η γενιά(όπως και να προστεθεί 3η γενιά στην κεραία στο κτίριο ΟΤΕ στον Αλμυρό,όπου εξυπηρετεί τουλάχιστον 3000 συνδρομητές καθημερινά......και να μην εξυπηρετείται-άψογα μεν-από όλους τους γειτονικούς ιστους....)Μονο τότε θα λυθούν προβλήματα χωρητικότητας..Όταν σε κάποια μέρη,προφανώς από τσιγγουνιά,δεν αναβαθμίζονται με 3η γενιά οι ιστοι,πώς να μη φορτώνει έτσι το δίκτυο;;

 

Σημείωση:παρέχει 3η γενια σχεδόν στο σύνολο του νομού και μάλιστα με πάρα πολύ ισχυρή κάλυψη...Αν προστεθούν κεραίες για 3g σε όλους τους σταθμούς πάντως θα κλειδώνει και η πλειονότητα των τηλεφώνων σε αυτό,οπότε θα εξαλείφονταν πολλά προβληματα χωρητικότητας...

 

Απ'την άλλη,στην Θεσ/νίκη το δίκτυο 3ης γενιας ειναι απλά κορυφαιο!Η κάλυψη σχεδόν σε όλες τις πυκνοκατοικημένες περιοχές είναι άριστη και ισχυρότατη σε εσωτερικούς χώρους!Δεν ξέρω πώς το έχουν πετυχει αυτό(σίγουρα όχι με κτίρια ΟΤΕ παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις).Πραγματικά,το κινητο είναι μονιμα κλειδωμένο σε umts και η εντύπωση που δίνει σε θέμα κάλυψης σχεδόν παντού είναι σαν να καλυπτομαι από gsm δίκτυο!!Είναι οντως εντυπωσιακή η κάλυψη,χωρίς να σημαίνει πως σε κάποιες περιοχές δε χρήζει επέκτασης(όπως το σπίτι μου-μα τόσο γκαντέμης είμαι πια; :( Και να πεις ότι δε χρησιμοποιώ το mobile internet.. :cry: )

 

 

Το resume πάντως της υπόθεσης είναι πως μετα από σχεδόν 1 χρόνο στασιμότητας,πρέπει η Κοσμοτέ να συνεχίσει την επέκταση του 3g..Και όχι απλά να αρκειται σε διαφημίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές 07.11.2008 υπάρχει από ότι φαίνεται πρόβλημα στην περιοχή μου. Το έχω διαπίστωσει στα 3 κινητά μας αλλά και σε ένοςεπισκέπτη μου. Το σήμα έχει κατέβει πολύ.Ξέρει κάποιος κάτι;;;; Εχει αλλος το ίδιο πρόβλημα ;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές 07.11.2008 υπάρχει από ότι φαίνεται πρόβλημα στην περιοχή μου. Το έχω διαπίστωσει στα 3 κινητά μας αλλά και σε ένοςεπισκέπτη μου. Το σήμα έχει κατέβει πολύ.Ξέρει κάποιος κάτι;;;; Εχει αλλος το ίδιο πρόβλημα ;;;;;

 

Πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών (1212 για συμβόλαια, 1200 για εταιρικά, 1313 για καρτοκινητά) να σου πουν τι συμβαίνει. Να εύχεσαι να είναι προσωρινό το πρόβλημα (δηλ. να μη ξηλώθηκε καμια κεραία).

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών (1212 για συμβόλαια, 1200 για εταιρικά, 1313 για καρτοκινητά) να σου πουν τι συμβαίνει. Να εύχεσαι να είναι προσωρινό το πρόβλημα (δηλ. να μη ξηλώθηκε καμια κεραία).

 

Ευχαριστώ,

 

Πήρα και μου είπαν ότι το γνωρίζουν και ότι "θα αποκατασταθεί" χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα εχουμε σοβαρο προβλημα με το σημα στην Cosmote....

 

Δειτε και εδω.

 

Ευχαριστώ,

 

Πήρα και μου είπαν ότι το γνωρίζουν και ότι "θα αποκατασταθεί" χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Το εχω αναφερει πιο πριν. Υπαρχει προβλημα. Δες στο link που εχω δωσει στην σελιδα 7 υπαρχει και η διαγνωση του προβληματος.

 

Συγκεκριμενα ο χρηστης murdof γραφει:

 

Όπως έχετε διαπιστώσει όντως υπάρχει πρόβλημα με την Cosmote που δεν περιορίζεται στο Diamond αλλά και σε άλλες συσκευές (άλλες μάρκες).

 

Το πρόβλημα έχει προκύψει επειδή η Cosmote έχει κάνει αναβάθμιση λογισμικού στο 3G δίκτυο της και υπάρχει πρόβλημα στο handover από 3G->2G.

Συγκεκριμένα όταν το τηλέφωνο αλλάζει από 3G->2G, το τηλέφωνο βγαίνει εκτός δικτύου, καθώς δεν πραγματοποιείται σωστά η εγγραφή στην 2G κυψέλη.

 

Η Cosmote έχει ξεκινήσει ήδη να διορθώνει το πρόβλημα, παρόλα αυτά δεν αποκλείεται να αντιμετωπίζετε ακόμη πρόβλημα σε μερικές περιοχές.

 

Μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα από την Cosmote 100% και εσείς περιμένετε κάποια επείγουσα κλήση, σας συνιστούμε να αλλάξετε το τηλέφωνό σας σε λειτουργία 2G μόνο (δηλαδή απενεργοποιήστε το 3G).

play4free.gr | Το blog της δωρεάν διασκέδασης :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...